Travanj 16, 2024, 10:07:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nesto se krije u vodi???  (Posjeta: 3739 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amiklic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Nesto se krije u vodi???
« u: Siječanj 09, 2004, 15:30:00 poslijepodne »


Imam relativno mali akvarij, sa blokom u kojem se nalaze grijač, predfilter i filter sa aktivnim ugljenom. Poklopaci lampa, zajedno s tim blokom su u kompletu akvarija. Star je oko dva mjeseca, a u tome vremenu dogodilo se par pomora ribe. Unutra su bile zebrice, gupiji, platovi, skalar i sijamski borac. Prvo je skalar napadao sve živo, pa je dobio izgon. Onda su, jedna po jedna, ugibale ostale ribice. OK, rekoh. I očistim akvarij, sredim sve i Jovo nanovo. Opet stavimo ribice, pa se pojave bijele točkice. To sam lako riješio lijekom. Onda, nakon par dana, opet isto. Jedna po jedna ribica bi se spustila na dno, sakrila se negdje, i na kraju uginula. Ostao je samo sijamski borac. Ispočetka sam mislio da je on uzrok tome svemu, ali, iako ih je gnjavio, nije nikada ozbiljno napao zdravu ribicu. Više se bazirao na one koje su već pokazale određene simptome bolesti.
Naime, simptomi po kojima se može prepoznati da se nešto čudno događa u akvariju su slijedeći: Na plastici koja pokriva filter (samo na strani filtera, nikad na strani grijača), na staklu (prvenstvenu pri dnu u kutovima na strani suprotnoj od one na kojoj su grijač i filter), te na podlozi (kamenčićima) na dnu, pojavljuje se nekakva smeđa alga. Očistio sam sve, i ništa par dana. Onda opet. Mijenjao vodu, "usisavao", i ništa. Prilikom brisanja te alge u kutovima, primijetio sam da se sa stakla u kutu (ili sa silikona) guli nekakva prozirnobijela smjesa (alga?). Također, na gumenom držaču termometra bijela vlaknasta alga razvija se da je to milina gledati.
Znam da davim ovolikim postom, ali stvarno nemam više kud.

MOLIM POMOĆ!!!





 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #1 u: Siječanj 09, 2004, 15:35:00 poslijepodne »


Prvo jedno pitanje, pa ćemo onda dalje! Kada si stavljao ribice u akvarij, jeli voda u akvariju odstajala barem tjedan dana, da se stvori barem kakva biološka ravnoteža, tj. da se pokrene proces, jer po smeđim algama vidim da ti je NO2 ( nitriti), NO3 ( nitrati) povišeni, što dovodi do pomora ribica! To dobro pokazuju i bjele točkice koje se isto pojavljuju radi stresa, prevelike količine ribica na litražu i naravno loše kvalitete vode. S toga, ako do sada nisi, od sada složi akvarij (podloga i bilje), pripremi vodu ( stavi sredstva za poboljšanje kvalitete), te neka to "odleži" nekih 7-10 dana, strpi se malo bez ribica, to je samo početak, pa nakraju stavi ribice, i neće ti tako ugibati i biti bolesne! I nemoj ih pretrpati, znam svima nam je bajno gledati brdo ribica u akvariju, ali to ne može tako, trebaju i one imati dovoljno svog životnog prostora! Ako si sve do sada radio kao što sam opisala gore, znaći po pravilima, opet smatram da si imao preveliku količinu ribica ili si unosio previše hrane što je zatrovalo vodu!


Isti odgovor na isto pitanje!
 

Offline amiklic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #2 u: Siječanj 09, 2004, 16:04:00 poslijepodne »


Prvi put sam se malo zaletio, bio sam nestrpljiv. Ribica je bilo stvarno malo 10 kom na 20 l vode. Mislim da to nije razlog. Problem se zadnjih dana opet pojavio, iako imam samo jenu ribicu (jadna, sama). Šire se one smeđe točkice po šljunku na dnu. Kako smanjiti te NO2 i NO3 ?


Sad je akvarij stajao sa jednom ribicom, što znači da je vrlo malo hrane ulazilo (2-3 puta na dan, samo koliko pojede odjednom), ali opet se pojavila ta glupost. A već je sve unutra preko 20 dana. Prije mjesec. Može li se negdje naći step-by-step uputstvo (Akvarij za neznalice) po kojem bih mogao to napraviti. Neka knjiga za preporuku? Bilo šta.


Hvala na postu.
 

Offline petrovnik

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #3 u: Siječanj 09, 2004, 16:33:00 poslijepodne »


Ovde ti je jedna super knizzica za poccetak:


http://www.orbicon.com/hraquatica/freebook/
Ribe svih voda-ujedinite se!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #4 u: Siječanj 09, 2004, 16:51:00 poslijepodne »
definitivno... pročitaj i prouči i puno stvari će ti se razjasnit

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #5 u: Siječanj 09, 2004, 21:52:00 poslijepodne »
10 ribica na 20 l vode u nezacikliranom akvariju je jaaaaako puno...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #6 u: Siječanj 09, 2004, 22:27:00 poslijepodne »


Pa eto savjeta si dobio puno,pa ti još jedan neče biti na odmet,najbolje ti uradi tako:


1.opet akvarij jovo na novo,biljke pa šljunak pa dekoracija i voda


2.akvarij pustiš u pogon


3.metneš u njega-praznoga-one vikend ribice /to hrana/


4.tako če se ti polako stvarati korisne od.nitrifikacione bakterije,svako kupovanje nekih Nitriveca,po meni je to bacanje para,jer se ti te bakterije same nasele u filteru,pa ti filter sa tim bakterijama dobija i biološko čiščenje vode,pored mehanskog,što se več radi prilikom prvog pogona filtera


5.nek ti takoakvarij radi barem 2 ili još bolje 3 nedelje,prazan,ti samo metneš kad tad one vikend ribice.


6.posle 2 nedelje počni da meriš NO2 /nitrite/ i NO3 /nitrate/,vidi i post Jasenke


7.kad ti NO2 padne u nulu tada metneš ribe u akvarij,ali njih još neke 2 nedelje manje hraniš a svakodnjevno kontrolišeš ,barem NO",jer to ti je najopaki ubica riba u novom akvariju.


8.I tako to ide,kod ciklanja novog akvarija najgora je žurba,jer to ti je najbolji put,da ne dodje do slučaja,kakav se tebi več desio.Znam da u početku svaki voli metnuti ribe odmah u akvarij,I ja sam bio nestrpljiv,mada sam izdržao pa češ i ti.I akvarij u fazi ciklanja jeste jedan lijep akvarij.


Eto ja se nadam,da ćeš i iz tog posta nešto dobro nači,i da ti bude akvaristika u veselje,a neda je zbog žurbe uopšte više i ne zavoliš.


Akvaristika je jedna lijep i divan hobi i kad mu puno daješ on ti sa svojom ljepotom i mirnošču te lepim bojama više nego duplo uzvrača i zato se valja potruditi i postati pravi akvarista,a pomaže i koji savjet sa ovoga sajta.

Offline HRVOJE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 921
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #7 u: Siječanj 12, 2004, 09:11:00 prijepodne »
Smeđa alga i prevlaka na vakuum gumicama(nakupine korisnih bakterija)nisu uzrok ugibanju riba,kao ni(po mom mišljenju)povećani nitrati,jer se u tom slučaju ribe drugačije ponašaju,dišu ispod površine kao da im nedostaje kisika te ugibaju širom otvorenih usta.
Razlog masovnog ugibanja je bolest,bilo parazitska(bijele točkice)ili bakterijska,ili čak kombinacija obje.Razlog je unošenje zaražene ribe,nosioca bolesti,a greška je u nepoštivanju karantene.
Potrebno je dezinficirati kompletan akvarij sa dekoracijom,sve što je bilo u kontaktu sa vodom(mrežice) otopinom kalij permanganata(hipermangan).Ima ga u svakoj ljekarni,otopina treba biti tamnocrvene boje.U takvoj otopini ništa neće preživjeti.Kada se boja počne mijenjati u smeđu,sve dobro isprati čistom vodom i krenuti iz početka.
Kod nabavke novih riba ne treba brzati,nego ih pažljivo promatrati.Plava ili zelenkasta boja vode znak je da sa ribama nešto nije u redu i takve treba izbjegavati.Ribe moraju imati karakteristično ponašanje za svoju vrstu,pravilnog izgleda,širom raširenih peraja.

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #8 u: Siječanj 12, 2004, 11:56:00 prijepodne »


Ispravnost postupka kad ribe prolaze karantenu nije upitna.


Ali zanima me kako se na smrtnost riba manifestira višestruki stres: transport do trgovine gdje kupujemo ribu + nova okolina u akvariju u trgovini + nova okolina u karanteni + nova okolina končnog akvarija (svaki put je drugačija kemija vode i temperatura)
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Nesto se krije u vodi???
« Odgovori #9 u: Siječanj 12, 2004, 13:24:00 poslijepodne »


pa ne nužno- u karantenski akvarij ( koji je obično manji-najbolje oko 50 l) staviš vodu i filter materijal (ako je moguće) iz glavnog akvarija


razlog jedan- zrela je- ko bi ciklirao stalno karantenu 3 tjedna prije nove ribe


razlog drugi - nema promjena vrijednosti kad ribu iz karantenu šišneš u glavni