Ožujak 28, 2024, 15:45:27 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pitanje za iskusne :D Fotoperiod za biljni akvarij High Tech  (Posjeta: 3601 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Pitanje za iskusne :D Fotoperiod za biljni akvarij High Tech
« u: Siječanj 07, 2018, 19:08:45 poslijepodne »
Pozdrav svima i sretna nova 2018

Zanima me samo jedna stvar što se tiče jake rasvjete. Koja je najbolja metoda tj vrijeme gorenja žarulja na dnevnoj bazi. Meni trenutno gori 9 sati. Imam tajmer i planiram podesit lampe sa dnevnom pauzom tj. 4h/3hpauza/5h. Navodno dnevne pauze smanjuju nastanak algi. Kakva su vaša iskustva i što mi savjetujete.

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Pitanje za iskusne :D Fotoperiod za biljni akvarij High Tech
« Odgovori #1 u: Siječanj 07, 2018, 22:01:30 poslijepodne »
Pozdrav kova.aq, također i ja tebi želim sretnu Novu 2018.!

Vjerojatno ti neću moći odgovoriti na tvoje pitanje jer imam low-light akvarije, s najjednostavnijim biljem, i kod mene se alge ne razvijaju. Naravno, nisu alge produkt samo i isključivo prejakog svjetla već i neke druge neravnoteže, koja u akvariju postoji.

Ali, želim se osvrnuti na ovaj dio s pauzom. Takvo, gotovo 'potpuno zamračenje', uz tek nešto dnevnog svjetla, je ideja koja mi se nije nikada sviđala jer je prije svega - neprirodna.

Na svome akvariju imam 2 x T5... Od jutra do podneva radi jedna, a potom joj se narednih 3 sata pridružuje druga neonska cijev. Kada se ova ugasi, ova 1. radi još neko vrijeme do potpunog gašenja svjetla. Dakle, kod mene je maksimalno osvjetljenje oko podneva do 15 h i, konačno se, na kraju dana ugasi.

Znam za te pauze, mnogi su ih radili, ali meni se nikada nisu svidjele. Imaju li kakvog efekta, reći će netko drugi.
FILIP (Valpovo)