Travanj 20, 2024, 12:00:44 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Idem na more ;)  (Posjeta: 3845 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Idem na more ;)
« u: Rujan 27, 2014, 21:37:38 poslijepodne »
Pozdrav svima sa morskog dijela.posto se u zadnje vrijeme jako informiram u vezi morskog akvarija kojeg mislim napravit od trenutnog caymana 60 , imam jedno pitanje.
Posto nemam mjesta za sump, trebao bi mi neki skimmer ali posto je org poklopac na akvariju te ga ne mislim skidat, koje vi rijesenje predlazete?
Uz akvarij imam ehaim ecco pro 130 filter te sam u njega mislio stavit ugljen i fosfat remover i samo jos nadodat stream pumpu.za rasvijetu cemo lako, ici ce neke ledice uz 30w t8 lampi.

Znaci pitanje je dali je moguce izvest akimmer uz poklopav i dal ce ovaj vanjski filter zadovoljavat potrebu za svim ostalim.

Thx svima na odgovorima

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #1 u: Rujan 27, 2014, 22:10:46 poslijepodne »
Tunze ima par modela koji bi ti odgovarali...9004,9002 i 9001.

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #2 u: Rujan 27, 2014, 22:14:56 poslijepodne »
Thx balto.pogledam cim dodem doma.a ovo ostalo sve zadovoljava? Mislim imat nesto mekih koralja i dva nemaca.glavno da je sareno.a akvarij ne zelim ni u jednom pogledu unistit iz razloga prodaje ili nesto slicno jer je u odlicnom stanju

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #3 u: Rujan 27, 2014, 22:20:06 poslijepodne »
Bacio malo pogled na tunzu prek moba i to mi izgleda visoko.problem kod caymana je da ima od vode do poklopca jedva cca 5 cm prostora.jel bi tu stala 9001?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #4 u: Rujan 27, 2014, 22:44:16 poslijepodne »
ns-12 mini skimmer bi ti stao, tijelo mu je ionako u vodi, a taman tih 5cm sto imas je casa, dakle, stao bi, mozda bi morao malo spustiti nivo vode u samom akvariju, ali bi stao. jedno vrijeme su bili popularni i po dobroj cijeni (100-150kn rabljeni), mozda ih se jos moze naci.

jedino, morski s poklopcem i nije neka sreca, t8 lampe isto tako (bez obzira na led), a "nesto mekih koralja i dva nemaca" nikad nije samo to, svi tako kazemo u pocetku, a onda se to pretvori u....sve osim 2 nemaca i nesto mekih koralja.  :D  ;)

dobro razmisli, bojim se da ces uvaliti previse novaca u tu pricu, a neces biti zadovoljan. uostalom, ako je to stvarno 2 nemica i koji jednostavi koralj, onda ti skimmer i nije nuzan, mozes i bez njega, redovite izmjene vode i to je to.

bojim se da s niti jednim tim "mini nano turbo extra skimmerom" neces biti zadovoljan, a dat ces dosta novaca za isti.

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #5 u: Rujan 28, 2014, 00:14:21 prijepodne »
Cuj mjesta fizicki nema za veci akvarij jer sam i ovaj jedva uvalio u sobu.tako da ako ne uspijem smislit nesto tipa " draga smanjio sam djecu" sheme ;D da smanjim koralje to bi bilo to.thx na prijedlogu.vidjet cu sto ce se moc nabavit jer ipak bi htio sto cisce more.e sad i pitanje RO uredaja.jel se moze bez njega ikako?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #6 u: Rujan 28, 2014, 09:48:50 prijepodne »
bez svega se moze, ako se mora, ali...

ja bih radije za pocetak bez skimmera, nego bez ro vode. naravno mozes kupovati destiliranu vodu, mozes zicati nekog da ti pravi vodu, ali dugorocno, bez ro uredjaja morski akvarij je tesko izvediv.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #7 u: Rujan 29, 2014, 09:43:53 prijepodne »
U slučaju takvog ograničenja prilikom kretanja s morskim akvarijem bazirao bi se na slijedećem:

kanisterski filter treba sadržavati filter medij kao što je seachem denitrator punjenje za 100l, 0,5dcl aktivnog ugljena, 1 čajna žličica PO4 removera, perlon vatu da skida grubu nečistoću.

pod obavezno ugraditi auto top-off sistem.

skimmer - nepotreban u ovakvom slučaju.

Napraviti podlogu od koraljnog pijeska 1-3mm, 5cm visine.
Uzeti živi kamen, tropski, što porozniji, napraviti aquascape što poroznije. Koliko kg? netreba mjeriti u kilogramima, nego vizualno, ne pretjerivati.

Zbog malog sistema koji je ograničen s tehničkim mogućnostima biti ekstremno oprezan i spor prilikom unosa organizama.

Najbolje je krenuti prvo tjedan dana sa živim kamenom, pa polako 1-2 ribice, pužićem i kojim organizmom iz nekog uhodanog akvarija -  i promatrati sistem kako funkcionira.

To je moj savjet, ukoliko se radi o postavci morskog akvarija u cayman 60 gotovom sistemu. Za drugi sistem, ide drugi savjet.


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #8 u: Rujan 29, 2014, 20:35:28 poslijepodne »
Hvala na opseznom odgovoru.zamislio sam centralnu kompoziciju sa dosta otvorenim rupama sa par mekih koralja.sastrane neke zoe po rubovima i dva nemaca sa kozicama i kojim puzem.nazalost prostor mi ne dopusta akvarij od 500 l pa bi skladno s tim napravio i more.znaci dovoljno sam u akvaristici da me vrijeme ne muci.ako se treba ciklirat kamen u vodi 4 mj nek se ciklira.ko ga ...... jelte ;D.ruzno za vidjet u pocetku ali je kasnije lakse.samo zeni velim evo zeno ovo je more.kamen u pjesku.hahahah.sala na stranu zelio bi to izvest sto profesionalnije i manje opterecujuce za novcanik a to mi je strpljenje i ne ocekivat reef sa morski psima unutra

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #9 u: Rujan 29, 2014, 20:48:30 poslijepodne »
Znaci ovo je taj akvarij . Evo link https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=93130.msg888460#msg888460

Dijete je tu pa mi je sigurnost cijelog sistema na najvecoj razini. Znaci zice, crijeva i druge stvari koje vise na sve strane mi ne padaju na pamet.Rađe odustat od mora ako nije moguce jednostavno napravit nego da ispadne kaos.

Novcano vjerujem da nebi trebao bit problem napravit takav sustav jer vecina nas vecinu place potrosi na gluposti a ne na nesto pametno, pa da se samo dio toga salije u morski akvarij ja zadovoljan :D.

Naravno sve bi nazicao ili probao kupit preko foruma tako da bi se i tu mogla napravit dramaticna usteda te pribavit i kvalitetna i provjerena kamenja, ribe, koralji te slicno.

Jos jednom hvala svima koji ce pridonjet ovoj temi i sretno sa vasim akvarijima.

LP

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #10 u: Rujan 29, 2014, 21:25:59 poslijepodne »
imam vec dugo isti plan s Caymanom 60 ali nikako da ga zasolim.mislim da ti je bolje skinuti poklopac. za sitne pare nabaviš  neku 2*24 T5 rasvjetu na nožice puno bolje  nego dodavati ledice pod poklopac. ajde odvaži se :-) pratit cu sa zanimanjem!

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
« Zadnja izmjena: Rujan 29, 2014, 21:34:32 poslijepodne od sterymar »

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #11 u: Rujan 30, 2014, 12:25:16 poslijepodne »
Ledice su vec u projektu izrade jer u poklopac stane napajanje a i tajmer je vec tu preko kojeg bi sve islo.a i manje je rasipanje svijetla jer su blize ledice.ok to bi se jos vidlo kak bi bilo sa morskim jer se povrsina vise mreska

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #12 u: Rujan 30, 2014, 12:47:00 poslijepodne »
Problem koji će se javiti je grijanje lampi pod poklopcem, tj. zagrijavat će se akvarij a kako ima poklopac neće se moći hladiti a i izmjena plinova će biti otežana....
drugi problem je kaki i kolega Stina kaže održavanje visine mora, grijanje će dovesti do pojačanog hlapljenja vode, podizanja koncentracije soli i eto problema, top-off treba a kako je u display tanku vidjet će se, isto tako i sva druga oprema koju staviš.
Ja sam se bavio sa takvim preradama i sve su završile na novom sistemu sa sumpom.
(Tunze skimmeri ne vire previše od razine vode, oko par cm, a daleko su tiši i kvalitetniji od sličnih)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #13 u: Rujan 30, 2014, 13:01:02 poslijepodne »
Iz iskustva, imao sam 2 akvarija na sistem poklopca, i niti jedan nije dugo potrajao, odnosno poklopac je isao dolje prvom prilikom.

Zagrijavanje vode, hlapljenje, kondenzat po lampama ili ledicama, dodatno zasticivanje istih, otezano nadoljevanje vode, hranjenje, micanje poklopca (a s time i dragocjenog svjetla) za svaki zahvat u akvariju....ne isplati se, vjeruj mi.

Ako bas moras bez sumpa, mozes, ali makni radije poklopac, rasvjetu napravi visecu, ili nesto improviziraj, bit ce ti daleko bolje i lakse.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #14 u: Rujan 30, 2014, 13:35:37 poslijepodne »
Bitno! Potrebno je koristiti ili filter koji usisava sa površine ili skimmer koji to može (Tunze 9004), jer će se gore napraviti masni film koji otežava i prolaz svjetlosti i kisika u akvarij.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #15 u: Rujan 30, 2014, 19:07:00 poslijepodne »
Imao sam cayman 60 i lako sam skinuo poklopac, uz malo truda i paznje da nesto ne pukne i uspjelo je. Nebi ti preporucio tako mali sistem da bude zatvoren. 5 cm od vode i poklopca nije moguce staviti skimmer, jer ako se radi o skimmeru ns 12, sto je nize u vodi dnevno ces ga cistit par puta, sto je vislje to vise baca suhi skimm. Tako da kakp ti je napisao netko gore, za tu litrazu toliko nije ni bitan skimmer, ali kako si vec naveo da bi imao ribe, to je vec druga stvar. Pokusaj skinuti poklopac, pa napravi otvoreni sistem gdje mozes kombinirati i lampe i ledice pa i uskladit neki skimmer iz preporuke.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #16 u: Rujan 30, 2014, 19:25:37 poslijepodne »
ma poklopac se skine u 5 min a okvir koji ostane odlično posluži za rasvjetnu konzolu 24w T5. ovako ti je to kod mene.naravno poklopac mozes vratiti u prvobitno stanje kad odlucis prodat akvarij.

Sent from my GT-S5570 using Tapatalk 2
« Zadnja izmjena: Rujan 30, 2014, 19:28:39 poslijepodne od sterymar »

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Idem na more ;)
« Odgovori #17 u: Listopad 02, 2014, 20:36:28 poslijepodne »
Hvala svima na odgovorima.Idem na akter vidjet malo sve te akvarije pa da donesem konacnu odluku. Otvoreni akvarij i malo dijete, ah sad koji autic vise il manje u akvariju, valjda se ribe nece bunit :D