Travanj 20, 2024, 02:22:34 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pitanja o moru u stanu  (Posjeta: 19939 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #25 u: Ožujak 14, 2014, 00:22:55 prijepodne »
ma gledaj na to kao na bilo koji akvarij. prouci specificnosti oko opreme i slicnog, a za odrzavanje se ne brini. cak bih rekao da je odrzavanje i lakse nego slatkovodni, jer ces prije ili kasnije gledati da vecinu stvari automatiziras, a ni njih bas nema previse.

a svakih par dana preci staklo magnetom stvarno nije problem.  :up:

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #26 u: Ožujak 14, 2014, 12:40:15 poslijepodne »
Ovo sve do sada gore smo apsorbirali, a sada sljedeća dilema!

Imam ovakvu situaciju:
1. opcija - akvarij 60x60x60cm - kocka koja bi došla na zid (između regulatora topline i prekidača) između hodnika i dnevnog boravka (na slikama ispod). Imam direktan pogled na akvarij sa svih kuteva dnevnog boravka, istina da ce malo zbog širine stršati, ali mislim da će biti dovoljno prohodno (hodnik - dnevni boravak). Bitno je naglasiti da mi se odmah iznad akvarija tu nalazi klima uređaj što može biti dobra prednost, i nije mi daleko sifon za odvod vode. 60X60 cm ormarić, stane li u njega sva potrebna oprema (sump, skimker i sl.)???

2.opcija - ono o čemu sam jučer pričao - zid iza kutne garniture, dužina zida je 2 m, problem što ce garnitura morati biti svega 30tak cm udaljena od akvarija i ormarića i bojim se da mi to neće biti dovoljno manevarskog prostora. Poljevanje po garnituri, stalno provlačenje do akvarija, još kad se udebljam :) Do sifona imam duplo veću udaljenost. Na ormarić bi mogao doći neki model kliznih vrata da ne moram otvarati i lupati u garnituru. Ali ipak tu stane puno veći akvarij.

Što bi vi napravili u ovoj situaciji? Rušenje zidova ne dolazi u obzir! :D :D :D

Opcija 1.: slike

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #27 u: Ožujak 14, 2014, 12:46:09 poslijepodne »
Ja bi na 2 metra akvarij išao, ali to je stvar ukusa.

Jedino mi nije jasna tvoja briga oko sifona i daljine od sifona :)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #28 u: Ožujak 14, 2014, 12:50:46 poslijepodne »
Lako tebi kad nisi mjenjao vodu od 10-tog mjeseca  :D :D :D
Ajd i da sifon mi nije problem, smeta mi garnitura i to dosta...tomi se čini ko najveći problem

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #29 u: Ožujak 14, 2014, 13:12:29 poslijepodne »
a gledaj, ako je jednom ili 2 puta mjesecno problem prenjeti 3 kante vode do wc-a......  ;) :D

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #30 u: Ožujak 14, 2014, 13:25:24 poslijepodne »
Da li imaš opciju da pristupiš sumpu i preko bočne stranice?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #31 u: Ožujak 14, 2014, 13:43:00 poslijepodne »
a gledaj, ako je jednom ili 2 puta mjesecno problem prenjeti 3 kante vode do wc-a......  ;) :D
Ma to nije frka, ali je opet jedna od stvari na koju treba obratiti pozornost  ;)
Kad radim nešto, radim da bude kako se spada

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #32 u: Ožujak 14, 2014, 13:44:51 poslijepodne »
Da li imaš opciju da pristupiš sumpu i preko bočne stranice?
Eeeee vidiš dobra ideja!
Što je nabolje, to na bočnoj stranici bi mi i odlično odgovaralo, neće smetati garnitura a širina ormara će biti 50, 60max.
Dobra ideja, definitivno za razmotriti!
 

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #33 u: Ožujak 14, 2014, 14:00:40 poslijepodne »
Dosta ljudi su radili ivericu oko metalnog stalka na magnete. Tako da kad trebaju pristupiti opremi ispod ne otvaraju vrata na klasičan način nego jednostavno skinu stranicu, stave ju sastrane i vrate kad sve bude gotovo. Razmisli i o tome.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #34 u: Ožujak 14, 2014, 14:45:16 poslijepodne »
ta udaljenost sifona i odvod vode je manji problem nego svjeze more, bar meni. za svjeze moram napunit bacvu, mjesat, cekat da odstoji itd.. a odvod mozes i 'poluautomatizirat', ja zakacim crjevo preko ruba s nosacem crjeva od filtera i drugi kraj u kadu, jos na taj kraj stavim pumpu da vuce i brze tece voda. i onda samo prebacim nastavak na pumpi i stavim u bacvu da dolije novo mor e u aq, tako se moze brzo promjeniti veca kolicina vode uz najmanje proljevanja po parketu:)
-stranice stalka na magnete je dobra ideja, puno laksi pristup svoj opremi kada se komplet strana da skinut., jedino ako ima male djece doma onda to nije bas preporucljivo

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #35 u: Ožujak 14, 2014, 20:10:19 poslijepodne »
Mislim da sam odlučio i da ću ići na akvarij cca 200litara, bit ce to kocka 60x60x55cm.
Orjentirat cu se kao što sam na početku i spomenuo na anemone, zoe, meke koralje, koralje velikih polipa te nemoje od riba.
Zbog jednostavnosti održavanja i ograničenosti sa slobodnim vremenom, te sam početnik u morskoj, mislim da ce mi za početak to biti dovoljan izazov.
Dakle odluka je pala na akvarij 60x60x55cm.
E a sad korak po korak dalje...pa vas molim za savjete.

Što prvo da počnem raditi?

Planirao sam stalak za početak, prema preporuci jednog kolege, unutarnja rupa će biti 75 - 80 cm, da bez problema stane skimer i da najnormalnije mogu skinuti poklopac.
Kad već pričamo o ormariću, preporuka je takoder da se odmah ugrade ventilatori, 2 komada, jedan da tjera zrak u ormarić, drugi da tjera zrak van ormarića.
Naravno bit će bez ikakvih pregrada, te sam mislio ga napraviti samo od drveta, bez željezne konstrukcije, mislim da će držati bez problema. Ili se varam?  -?
Na što da još obratim pozornost kod izrade ormarića?
P.S. Imam samo jednu utičnicu na zidu gdje će doći akvarij. Hoće li ta jedna utičnica biti dovoljna da pokrece sve u sustavu?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #36 u: Ožujak 15, 2014, 10:17:11 prijepodne »
moze drzati samo drvo, bez problema, jedino pazi na dimenzije drveta, letvi, i pravilnu montazu.
a sta mislis pod pregrade? pojacanja dodatna? ako bi drveni stalak imao samo 4 noge koja ga nose onda nije tako stabilan i moze se ljuljati, ja bi spojio barem jos po podu sve noge medusobno, a i na bocne strane i gore po sirini.. letve su jeftine pa te nekosta puno stavit pojacanja po stranama koja se nece otvarati. ako se cjela stranica skida tebi je sasvim dovoljno prostora za rad s prednje(samo jedne) strane
-ventilatore ti bolje stavit od 12cm nego one ko s starih kompova od 8, s istim protokom zraka su puno tisi veci ventilatori od manjih (moraju se manje vrtiti i onda 'nezuje' tako). netrebas stavljat jedan da ubacuje zrak, u pravilu se uvjek stavlja samo da tjera van toplinu/vlagu..ja bih radije stavio 2 prema van samo, ali uglavnom, vent uvjek mozes lako okrenuti(btw, ako imas prilike i od skimera ti je dobro stavit usis/cjev da vuce zrak izvan ormarica)
-to ovisi tko ti je radio struju po kuci:) ma dovoljna je jedna uticnica, uz produzni naravno. a njega usarafi da stoji negdje na ormaricu izvana gdje ti odgovara, umjesto da je na podu pa da nebi slucajno mogla voda doci do njega preko kabla
-vislji ormaric je bolji ali gledaj na kojoj visini ce ti i gornji ruba akvarija biti onda, da mozes po potrebi rukom doci do njegova dna(danas ti vecina skimera u rangu 50-60cm, mozes i prije pogledat koji model zelis kupiti)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #37 u: Ožujak 15, 2014, 11:43:25 prijepodne »
i po meni, obavezno prije dizajniranja sumpa prouciti koja je preporucena visina vode za skimmer.

vecina novih skimmera radi s jako malo vode, 15-20cm visine u sumpu, ako ti je nivo vode u sumpu veci, skimmer nece raditi optimalno. Naravno, uvijek ga mozes podici s nekim postoljem, ali vodi racuna onda o ukupnoj visini svega, jer s nekom prosjecnom visinom ormarica od 80cm (iskoristivog prostora po visini unutar ormarica), mozes imati problema ako je skimmer 60cm visok, ti imas previse vode u sumpu, a nemas ga prostora podici 20cm recimo....

za svaki skimmer pise koji mu je optimalan nivo vode u sumpu, pa prema tom podatku dizajniraj sump ili pregradu za skimmer u sumpu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #38 u: Ožujak 15, 2014, 18:20:56 poslijepodne »
Koji model skimera bi bio ok kvalitetnom za moju litrazu i navedene organizme. Meki koralji i nemoji. Da to izdefiniram i odlučim pa cu lako odrediti visinu sumpa, vode i ormarića! Koji skimer predlazete?
Cijena je nebitna, samo neka bude pouzdan i kvalitetan i da odradi dobro posao.
 

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #39 u: Ožujak 15, 2014, 18:42:56 poslijepodne »
I ja i Damir imamo Reef Octopus Diablo 150 INT i odličan je, ima i DC pumpu što je super stvar.

Pazi kod visine ormarica jer na visinu skimmera moras dodat bar 10 cm kako bi mogao nesmetano vaditi čašu skimmera.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #40 u: Ožujak 15, 2014, 19:01:24 poslijepodne »
I ja i Damir imamo Reef Octopus Diablo 150 INT i odličan je, ima i DC pumpu što je super stvar.

Pazi kod visine ormarica jer na visinu skimmera moras dodat bar 10 cm kako bi mogao nesmetano vaditi čašu skimmera.
Cemu sluzi DC pumpa?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #41 u: Ožujak 15, 2014, 19:52:43 poslijepodne »
na toj pumpi imas kontroler pa mozes podesavat kojom brznom radi, tj, koliko ce ti vode/zraka vuci u skimer.
sad, koliko je to nekome potrebno, nek svatko odluci sam za sebe.. a dc motori ti imaju svoje prednosti, ali i mane

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #42 u: Ožujak 15, 2014, 20:18:35 poslijepodne »
da, skimmer se do sada pokazao kao odlican, jednostavno nemam zamjerke na rad, kvalitet ni sve ostalo.

vodi racuna o 2 stvari - 1. skimmer je visok cca 60cm + par cm za komotno skinuti casu skimmera. iako je na o-ring, ipak zahtjeva manevarskog prostora, pa uobziri visinu ormarica. I druga, jos bitnija, optimalan nivo vode u skimmeru je cca 17-18cm, ako je preko toga neces ga moci tjerati punom brzinom bez overskimma i problema. A nije poanta da skimmer radi na 20% svojih mogucnosti, barem meni nije bila.

DC pumpa, zasto bas ona pojma nemam. Osim regulacije brzine rada pumpe, mozda je jos jedna prednost, a meni se to pokazalo jako vrijedno, sto se pumpa ne ukljucuje odmah po "pustanju" struje, vec ima kraci period u kojem pumpa miruje, onda postepeno povecava brzinu do one koju si definirao kontrolerom.

A zasto mi je to korisno? kod nestanka struje, naravno, nivo vode u sumpu bude veci od zeljenog (neizbjezna posljedica). kod dolaska struje, skimmer ne pocme odmah raditi, ima tu odgodu, koja u mom slucaju traje dovoljno dugo dok pumpa ne izbaci svu vodu koja tu ne pripada i ne dovede nivo u sumpu do optimalnog za skimmer. i tek onda on pocme raditi. kao rezultat, nema overskimma koji se moze desiti zbog povecanog nivoa vode u sumpu.

a ti sad sam procjeni jel ti to korisno ili nije. meni je to bila sporedna stvar, nisam o tome razmisljao, skimmer sam uzeo na preporuku i nisam se zeznuo, a ovo s dc pumpom je samo ispao koristan bonus.

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #43 u: Ožujak 15, 2014, 20:22:13 poslijepodne »
Točno tako, a i zgodna funkcija na kontroleru DC pumpe je i tipka FEED koja isključuje skimmer na 10 min i pali ga ponovno za 10 min. To koristim kod izmjene vode, kad nivo vode padne u sumpu pa da spriječim rad pumpe na suho.

Osim toga prednost DC pumpe je i rad na niskom naponu pa je sigurnije za rukovanje, a konkretno ova pumpa vuče i dosta zraka za skimmer ove klase.

Zanimljivo je da imam istu takvu pumpu za povrat samo je od firme Jebao, al sve se to radi negdje u istoj tvornici, jedino je ova od skimmera crvena a ova od povrata plava. Super su, robusne, kvalitetne izrade, a o trajnosti ne bih znao jer ovu stariju imam pol godine :-)

Al bar su dostupne za naručit iz Kine pa čak i s ebaya.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #44 u: Ožujak 15, 2014, 20:31:49 poslijepodne »
smatrao dc pumpu korisnom stvari ili ne, mislim da nikako neces pogrijesiti ako bi se odlucio bas za ovaj skimmer. naravno, postoje i drugi modeli/proizvodjaci, vjerovatno ce netko drugi dati drugaciju preporuku. izbora ima, pogrijesiti je tesko, nadji sto ti pase performansama i cijenom i ne brini puno.  :up:

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #45 u: Ožujak 15, 2014, 20:53:10 poslijepodne »
Reef Octopus NWB150 po meni best buy omjer ulozeno dobiveno.

http://www.bulkreefsupply.com/reef-octopus-nwb150-6-pinwheel-in-sump-protein-skimmer.html

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #46 u: Ožujak 15, 2014, 21:38:07 poslijepodne »
Uvjerili ste me da je diablo 150 INT odlican, procitao sam sad specifikaciju.
Ovo sto pise da je za akvarije do 500litara, to znaci da je ok i za mojih cca 200litara?
Ne moze biti skimer prejak?

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #47 u: Ožujak 15, 2014, 21:43:53 poslijepodne »
Uvjerili ste me da je diablo 150 INT odlican, procitao sam sad specifikaciju.
Ovo sto pise da je za akvarije do 500litara, to znaci da je ok i za mojih cca 200litara?
Ne moze biti skimer prejak?
Neće ti bit prejak, a tu ti dolazi do izražaja i DC pumpa di možeš smanjit pumpu ako želiš.  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #48 u: Ožujak 15, 2014, 22:38:38 poslijepodne »
naravno da je ok, kod mene trenutno i radi na cca 200 litara.  ;)

kod kolege sonnya je (ako se sto nije promjenilo) na 400l, kod mene ce uskoro u pogon na 450l.

ja sam se dvoumio izmedju njega i nac7, nac je bio poprilicno jeftinija (a jednako dobra opcija da me krivo ne shvatis), prevagnulo je jednostavno to sto su mi skrenuli paznju da nac7 mozda nebi bio adekvatan za 400+ litara, jer sam vec u tom momentu planirao ici na veci akvarij. tako da je ovaj diablo bio investicija unaprijed, naravno jos se mora dokazati i na duplo vecoj litrazi od trenutne, ali ne ocekujem nikakve probleme.

naravno, u igri su mi bili jos i cuveni Ati PC250, ali sam odustao jer mi je bio preskup u tom momentu. Druga opcija je bila Reef octopus xp1000, s obicnom pumpom i full cone dizajnom, cijene slicne diablu. kako nisam imao niti jedan konkretan razlog zasto full cone, ili suprotno, zasto diablo, odlucio sam se za ovog zadnjeg, bez nekog posebnog razloga, mozda zbog pumpe, mozda zbog dizajna,izgleda.....tko zna.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Pitanja o moru u stanu
« Odgovori #49 u: Ožujak 16, 2014, 00:34:30 prijepodne »
Ma slazem se, ne treba puno filozofirati, a i ovo što kažeš ako ću jednog dana ici na veći akvarij, neću morati u novu investiciju!
Toplo se nadam se da se to neće desiti  :D :D :D
Znači sad u kupovinu skimera :)
Vidio sam neka mjesta gdje se određeni model moze kupiti, jel može u inboks ili ovdje neki link sa cijenama pa da vidim sve mogućnosti i cijene.
Damire kolika je tebi visina ormarića?