Ožujak 28, 2024, 23:34:58 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: LED ili neonke?  (Posjeta: 4939 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cukibuki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Dob: 39
LED ili neonke?
« u: Prosinac 28, 2016, 22:24:26 poslijepodne »
Pozdrav svima, naletjela sam na neki akvarij ali bez rasvjete. e sad.... zanima me da li je bolje uzeti led rasvjetu ili klasicne neonke?
akvarij je otvorenog tipa 50*50*40 i zeljela bi unutra drzati dosta biljaka.

Ne bi radi estetike sklapala neke haube od laminata i slicno nego bi mozda hangover rasvetu ili nesto u tom tipu, nesto minimalisticki a da biljke imaju dovoljno svjetla.
Da li ima neko na forumu da odradjuje rasvjetu?
unapred hvala
Zadar - Novi Sad

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #1 u: Prosinac 31, 2016, 00:51:33 prijepodne »
I jedno i drugo imaju svoje prednosti i mane.

Neonke su jeftinije, emitiraju puni spektar svjetlosti (vjernije predočavaju boje ribica i biljaka) i lakše ih je posložiti. S druge strane, nemaju tako dugi vijek trajanja (koliko sam ja shvatio 2-3 godine), pa ih se mora mijenjati kroz određeni period tako da se i to mora računati kao trošak. Troše više struje od LED-ica i ne mogu se fino kontrolirati (samo paljenje i gašenje na timer, ništa više).

LED-ice su skuplje, ne emitiraju puni spektar svjetlosti (već se spektar mora pravilno posložiti s određenim kombinacijama boja, odnosno valnih duljina), kompliciranije za posložiti i dosta se zagrijavaju, pa se treba voditi računa o hlađenju. Međutim, one troše puno manje energije, dugotrajnije su (ako se ne tjeraju na max struju, mogu držati i po 10-20 godina ovisno o njihovoj kvaliteti). S njima se daju čuda napraviti ako se posloži dobar kontroler (iako nekima sve što nije paljenje i gašenje spada u perverziju :) )

Ako ne planiraš nešto komplicirano, lakše i jeftinije su neonke. Ako pak hoćeš na LEDice, najbolje ti je uzeti neku rabljenu gotovu (ljudi stalno prodaju za te male akvarij), nego slagati svoju. No može biti da griješim.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #2 u: Prosinac 31, 2016, 22:01:38 poslijepodne »
Samo ispravak netočnih navoda..
Sa neonkama se može još nešto malo više - može ih se i dimati, naravno u posebnoj tvorničkoj konzoli ili DIY takvoj izvedbi.
Ledice pak isto mogu emitirati puni spektar - one oko 6500 Kelvina.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #3 u: Siječanj 01, 2017, 01:40:32 prijepodne »
Ja nikad nisam čuo za dimabilne neonke. Sama njihova izvedba im to ne dopušta. Gdje si to vidio, baš me zanima?

A te 6500K i jesu i nisu puni spektar. Jesu utoliko što emitiraju poprilično širok spektar boja, ali ne emitiraju sve, s tim da najviše emitiraju plave i zelene/žute, te nešto malo crvene. CRI im dođe oko 70-80, što je nisko, pa izgleda malo blijedo u usporedbi s normalnim lampama. To što proizvođači tvrde da je full spectrum je po meni patka, jer ako ona emitira pola posto jedne valne duljine, to baš i nije neka razlika (karikiram).

Offline halina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Osječko-baranjska županija
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #4 u: Siječanj 01, 2017, 02:19:40 prijepodne »
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2017, 02:29:18 prijepodne od halina »
It’s like the Batcave, only shit.
pocetnickih 300L

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #5 u: Siječanj 01, 2017, 02:29:16 prijepodne »
Čovjek nauči nešto novo svaki dan. :D Thx

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #6 u: Siječanj 01, 2017, 14:21:17 poslijepodne »
Eto kolega Halina je naveo neke primjere a slično ima i slovenska Reflekta, verzije PM3 sa i bez dimm opcije. Ja sam imao bez dimm verziju jer je bila povoljnija. Nikad nije kasno za naučiti nove stvari.  ;)

https://reefbuilders.com/2009/09/30/reflektas-pm3-dimmable-t5-lighting-fixtures/

http://glassbox-design.com/2009/reflekta-t5s-are-simple-and-sleek/




Što se tiče LED-ica i punog spektra, neki proizvođači (oni sa višim cijenama) stavljaju na uvid i njihov spektar i ako govorimo o 6500 K, dakle daylight bijelo svijetlo, spektar je sličan daylight spektru kod neonki, nije idealan naravno jer nije pravo sunce ali treba tražiti ledice sa što većim CRI indexom (ako vidimo taj podatak) i dobijemo identično svijetlo nekoj klasičnoj daylight 6500 Kelvina neonki pod kojom raste sve, od biljaka do koralja.
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2017, 14:26:18 poslijepodne od Renta »

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #7 u: Siječanj 01, 2017, 17:51:05 poslijepodne »
Još jedan mali ispravak. :D
U akvaristici koristimo T5 i T8 fluorescentne cijevi koje nazivamo "neonke" što je netočno.
Neonke (neonske cijevi) su se 80-ih i 90-ih godina koristile za osvjetljavanje reklamnih panela.
Proizvodile su se isključivo po narudžbi, a u akvaristici su gotovo neupotrebljive.
SLIKA NEONKI
NEONKE KAKVE PAMTIMO

Osobno koristim T5, T8, led i neonsku (isti set već 15 god.) rasvjetu.
Trenutno na akvarijima imam samo led, jer volim kada su određene boje u akvariju posebno naglašene.

Na novom akvariju će 3/4 činiti led, a 1/4 T5 dimabilna rasvjeta.






Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #8 u: Siječanj 01, 2017, 18:55:52 poslijepodne »
Fluorescentna cijev je svjetlosni izvor u kojem se vidljiva svjetlost dobiva na fluorescentnom sloju pobuđenim ultraljubičastim zračenjem koje nastaje električnim izbojem u smjesi živine pare i plemenitih plinova.
U odnosu na običnu žarulju odlikuje je veći stupanj pretvaranja električne energije u svjetlost i dulji životni vijek.
Na električnu mrežu se spaja preko predspojne naprave - najčešće je to prigušnica, iako se sve više koriste i elektroničke predspojne naprave kojima se zbog rada na višoj frekvenciji izbjegava neugodno titranje, a povećava se i korisnost.
Često se krivo naziva neonska cijev, što je korektan naziv samo za cijevi bez žive i fluorescentnog sloja.

Točno je i to da se tokom vremena (radnih sati) takva cijev punjena plinom lagano "troši" odnosno plinovi koji su u njoj se troše i onda dolazi do smanjene količine svijetlosti koja nastaje u tom procesu . Ali to je zanemarivo za akvaristiku i podatak da se takve cijevi trebaju mijenjati svake dvije godine su čista trgovačka izmišljotina kako bi nas potakli na trošenje .

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #9 u: Siječanj 02, 2017, 09:04:02 prijepodne »
samo još jedna korekcija

citiram
LED-ice su skuplje, ne emitiraju puni spektar svjetlosti (već se spektar mora pravilno posložiti s određenim kombinacijama boja, odnosno valnih duljina), kompliciranije za posložiti i dosta se zagrijavaju, pa se treba voditi računa o hlađenju.

Sve ovisi koje i kakve ledice
ja sam pr. na morsom koristio SICCE Led nakon T5 i HQI  najbolji rezultati su uprav bili na LED rasvjeti
-odličan prirodni spektarsa ni jednom rasvjetom to nisam mogao postići do tada-grijanje (pasivno hlađenje 18-20C°)
http://sicceus.com/led_lighting.html
vijek trajanja i garacija min. 5 god.

kako sam završio sa REEF-om na Juwel fresh sam stavio novu HELIALUX led rasvjetu +kontroler
razlika između T5 i led u spektru (ja ju ne vidim), očito i bilje jer biljna postava koja je bila i prije,odlično napreduje tako da vjerujem da je spektar odlično posložen.
Prednost možeš kontrolerom određivati spektar od 3500 do cca. 10000 K
Što se tiče grijanja nisam mjerio ali konzola i led ispod doslovce mlak cca. 15C° ,a to je za razliku d T5 barem 3-4 puta manje
http://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Juwel-HeliaLux-LED-LED-Lighting-Unit/438620/
garancija 2 god.

tako da kao i u svemu ovisno što se koristi takve su recenzije...

uglavnom moj je moto čekam,snimam i isprobam ako je free,tek onda udaram....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #10 u: Siječanj 03, 2017, 18:07:44 poslijepodne »
Istina je da se sve razlikuje od proizvođača do proizvođača.

Ovo su već gotove konzole, koje imaju posloženi spektar i poprilično koštaju. Evo s ovog drugog linka 24W rasvjeta 140€. To je poprilična cifra za male akvarije. Ali njihov CRI je kako navode oko 85. To je ok, ali nije idealno. Idealno bi bilo da je preko 90 jer onda su boje puno puno ljepše. Možda neki na oko ne vide razliku, pa im nije ni bitno.

I poprilično sam siguran da te gotove konzole tjeraju kroz LEDice otprilike 350mA struje, što je ništa, pa se ni ne zagrijavaju. Ja kroz svoje Cree 5W LEDice tjeram 700mA (od mogućih 1500mA), pa je temperature aluminijske letve već osjetna na dodir. Razmak između LEDice ja 5cm. Ako dignem struju na 1A, temp se poprilično penje, pa ne možeš držati prst na letvi.

S tim da je moja rasvjeta 100W (20x5W, 6500K, 4000K i 2700K) i nisam baš zadovoljan s bojama, pa si planiram posložiti bolju s CRI-jom približno 100.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #11 u: Siječanj 04, 2017, 14:17:08 poslijepodne »
nisam proučavao koliko se struje tjera ali samo za SICCE led od 110W koji je jednak MH od 400 w je sve rečeno,a rukom na hladnjak u sred ljeta!

Poanta je da led ne grije,troši i do min 50% manje struje,višestruki vijek trajanja i do 5 godina i da spektar koji recimo daje ova lampa ima najprirodniji ikad!

To je teza koja je proizašla iz dugogodišnjeg iskustva (T5,Mh i LED)
pravi led je prava stvar ali nažalost preskupa kako za nas tako i za večinu EU.

Evo par primjera u samo nekoliko mjeseci!

na žalost nemam slike od fresh nakon nekih cca. 2 mjeseca nakon leda akvarij je doslovno buknuo što se tiče bilja,mislam da sam ga već 2 puta prorjeđivao...dakle led o kojem govorim radi i špara,to je po meni bit!
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline unixHR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #12 u: Siječanj 16, 2017, 09:18:34 prijepodne »
da li bi mi HeliaLux LED 700 28 W bio dovoljan za biljni akvarij od cca 100l? I da li se to uopće da ugraditi u poklopac akvarija koji nije Juwel? Trenutno sam na štednim žaruljama (2x20W 6500K), zamjenio bi ih sa T5 ili sa LED-om...imam nezahtjevne biljke tipa limnophila sessiliflora, sagittaria subulata, hygrophila difformis, vallisneria americana, cryptocoryne wendtii brown, anubias nana...a htio bi da mogu posaditi i što traži više svjetla...hvala na odgovoru :)
...rumble in the jungle...

Offline damirOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Osijek
    • 240Biljni
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #13 u: Siječanj 16, 2017, 09:47:38 prijepodne »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #14 u: Siječanj 16, 2017, 10:00:00 prijepodne »
Točno je i to da se tokom vremena (radnih sati) takva cijev punjena plinom lagano "troši" odnosno plinovi koji su u njoj se troše i onda dolazi do smanjene količine svijetlosti koja nastaje u tom procesu . Ali to je zanemarivo za akvaristiku i podatak da se takve cijevi trebaju mijenjati svake dvije godine su čista trgovačka izmišljotina kako bi nas potakli na trošenje .
uh...... ne, nazalost. Razlika je vidljiva golim okom kad zamijenis 2 godine stare cijevi.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #15 u: Siječanj 16, 2017, 10:05:06 prijepodne »
da li bi mi HeliaLux LED 700 28 W bio dovoljan za biljni akvarij od cca 100l? I da li se to uopće da ugraditi u poklopac akvarija koji nije Juwel? Trenutno sam na štednim žaruljama (2x20W 6500K), zamjenio bi ih sa T5 ili sa LED-om...imam nezahtjevne biljke tipa limnophila sessiliflora, sagittaria subulata, hygrophila difformis, vallisneria americana, cryptocoryne wendtii brown, anubias nana...a htio bi da mogu posaditi i što traži više svjetla...hvala na odgovoru :)
to je dovoljno kaj se tice lumena, mozda cak i previse pa ce ti trebati i kontroler
E sad, kao to uglazbiti unutra je vec druga stvar.

Offline unixHR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG
Odg: LED ili neonke?
« Odgovori #16 u: Siječanj 16, 2017, 12:16:20 poslijepodne »
da li bi mi HeliaLux LED 700 28 W bio dovoljan za biljni akvarij od cca 100l? I da li se to uopće da ugraditi u poklopac akvarija koji nije Juwel? Trenutno sam na štednim žaruljama (2x20W 6500K), zamjenio bi ih sa T5 ili sa LED-om...imam nezahtjevne biljke tipa limnophila sessiliflora, sagittaria subulata, hygrophila difformis, vallisneria americana, cryptocoryne wendtii brown, anubias nana...a htio bi da mogu posaditi i što traži više svjetla...hvala na odgovoru :)
to je dovoljno kaj se tice lumena, mozda cak i previse pa ce ti trebati i kontroler
E sad, kao to uglazbiti unutra je vec druga stvar.

...i mislio sam uzeti sa kontrolerom...
...rumble in the jungle...