Ožujak 28, 2024, 20:04:00 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ugljikov ciklus  (Posjeta: 2348 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Ugljikov ciklus
« u: Veljača 07, 2012, 01:07:29 prijepodne »

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: Ugljikov ciklus
« Odgovori #1 u: Veljača 07, 2012, 01:30:29 prijepodne »
Odličan članak, samo akvarij ima previše varijabli za održavanje ravnoteže. O tome sam dosta učio na faksu iz obradbe i kemizma vode.
ribar

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Ugljikov ciklus
« Odgovori #2 u: Veljača 07, 2012, 08:54:31 prijepodne »
Super clanak!
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline dubravec mario

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
Odg: Ugljikov ciklus
« Odgovori #3 u: Veljača 07, 2012, 10:16:06 prijepodne »
Grofe, ovo je jako korisno stivo za sve akvariste,nadam se da ce posebno akvaristi pocetnici imati dovoljno strpljenja da ga pazljivo procitaju.Ako mi dopustis zelio bih svratiti posebno pozornost na dio teksta koji se odnosi na tvrdocu vode u odnosu na PH. Kao sto je jasno prikazano akvaristi koji koriste tvrdu vodu ne bi trebali imati probleme sa naglim padom PH,ali oni koji koriste meku vodu, stalno izlazu vlastite ribe opasnosti od naglog pada PH koji moze ozbiljno naskoditi ribama. Iskusni akvaristi mogu i bez mjerenja ph naslutiti da se PH naglo smanjio,po ribama koje imaju probleme sa dihanjem iako u akvariju voda slobodno cirkulira (mozda i uz dobar rasprsivac zraka), po perajicama koje su na rubovima ostecene, a u tezim slucajevima cijelo tijelo ribe je pokriveno debljim slojem bjelkaste sluzi koja se mjestimicno odvaja i lici na paucinu. Na organskim ostatcima u akvariju (nepojedena hrana, uginuli organizmi) odmah raste plijesan jer nedostaju bakterije koje su uginule zbog preniskog PH. Voda poprimi neugodan miris jer se pocinje stvarati amonijak. Da bi se izbjegla takva krizna situacija najlakse rjesenje je svakodnevno ciscenje otpada sa dna akvarija i zamjena manje kolicine vode(5-10 %). U slucaju da namjerno zelimo zakiseliti vodu (npr. za mrijest riba kojima je potreban nizak PH), ponekad je dovoljno zapustiti akvarij sa mekom vodom nekoliko dana uz obilno hranjenje proteinskom hranom i kemija ce za nas obaviti posao.Samo oprez, prenagle oscilacije PH u svakom slucaju mogu naskoditi ribama.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Ugljikov ciklus
« Odgovori #4 u: Veljača 07, 2012, 10:31:07 prijepodne »
Grofe, ovo je jako korisno stivo za sve akvariste,nadam se da ce posebno akvaristi pocetnici imati dovoljno strpljenja da ga pazljivo procitaju.


Da, nadam se da hoće ... inače, članak je napisao kolega thorus.


Offline thorus

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Ugljikov ciklus
« Odgovori #5 u: Veljača 07, 2012, 19:06:19 poslijepodne »
Odličan članak, samo akvarij ima previše varijabli za održavanje ravnoteže. O tome sam dosta učio na faksu iz obradbe i kemizma vode.
Hvala, članak je malo prekompleksan za laike.
Bitno je razumjeti principe.
Nedovoljnim razumijevanjem često činimo više štete nego koristi.
Ali kako vidiš ima dosta varijabli  :dead: ali nije nemoguće, ravnoteža CO2 - karbonatna tvrdoća - pH - bikarbonatni pufer je poprilično egzaktna i rješiva :)
I mnogo ljudi koristi empirijska znanja bez elementarnog poznavanja kemijskog računa i sasvim dobro vodi računa o ravnoteži!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Ugljikov ciklus
« Odgovori #6 u: Veljača 07, 2012, 19:10:29 poslijepodne »
da malo prekompleksan  :roll:
na pola sam odustao  :-[ ja i kemija se nikad nismo kuzili