Ožujak 29, 2024, 00:45:32 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Slatkovodne meduze  (Posjeta: 4296 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Slatkovodne meduze
« u: Srpanj 23, 2014, 00:12:33 prijepodne »
moja ekipa i ja smo uključeni u ovo, pa zašto ne spomenuti ..

http://pozeska-kronika.hr/zanimljivosti/item/4160-pojavila-se-slatkovodna-meduza.html

Citat:
ZANIMLJIVO OTKRIĆE RONIOCA POŽEŠKOG RONILAČKOG KLUBA -POŽEGA – Članovi ronilačkog kluba Požega otkrili su u ribnjaku u Brestovcu prisutnost na stotine slatkovodnih meduza. Uzeli su nekoliko desetaka uzoraka i sve donijeli u Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim područjima Požeško-slavonske županije.
- Nakon što smo ispitali stručnjake o čemu se radi, potvrđeno nam je da je to stvarno rijetka pojava, gotovo nemoguća, da se u slatkoj vodi naše županije, za sada samo u Brestovcu, pojavljuje slatkovodna meduza. One su aktivne ujutro i predvečer, kada ih bude nekoliko stotina. Bjeličasto je prozirne boje a promjer klobuka do 25 mm u obliku šešira, a građene su od 95% vode. Potpuno su bezopasne iako spadaju u grupu žarnjaka, iz razloga što su im pipci jako mekani i ne mogu prodrijeti u ljudsku kožu. Ne treba ih se bojati, jer već imamo upite ribolovaca i građana – rekao je dr. sc. Ivica Samardžić, ravnatelj JU županije.
Meduze su sličnije biljkama nego životinjama, a hrane se sitnim planktonom. Izvan vode vrlo brzo isparavaju i ugibaju, a u ribnjak je vjerojatno došla sa ribljom mlađem šarana prilikom poribljavanja, jer je ribnjak star samo 6 godina. Riba je došla uglavnom iz Oriovca i Poljane, i to prijašnjih godina, a tek sada se pojavila u većim količinama.
– Pojavila se u nas u Slavoniji unazad nekoliko godina. Invazivna je to vrsta, obzirom da je cijeli planet postao jedno dvorište, one se šire. Na koji način dolaze na naš teritorij, jer je već zabilježeno 80-tak vrsta, invazivnih vrsta biljaka ali i nekoliko vrsta životinja koje putuju planetom. Nije više čudo da se i ovakve vrste nalaze kod nas, a zahvaljujem članovima ronilačkog kluba što su nam priopćili ovo otkriće – rekao je Samardžić.

uvijek dostupan na [email protected]

Offline Antonio BJ

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Slatkovodne meduze
« Odgovori #1 u: Srpanj 23, 2014, 08:37:00 prijepodne »
Ima ih i na koprivničkoj Šoderici,

ali, koliko mi je poznato, nisu viđene u nekom većem broju.

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Slatkovodne meduze
« Odgovori #2 u: Srpanj 23, 2014, 10:33:29 prijepodne »
Šoderica, jegeniš i ostala jezera u tom području. Ronioc sam i dok su bila topla ljeta bilo ih je strasno puno, ali kako su počeli vaditi šoder na oba jezera gdje sam se prije kupao i trenirao njihov broj se na tim mjestima drasticno smanjio. Bezazlena mala stvorenja koja kao i ostale meduze treba protok da bi plivale. Kroz par dana ću ići plivati pa ću obratiti dodatnu pažnju.