Ožujak 28, 2024, 13:33:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CO2 Diy- home made-limunska + soda  (Posjeta: 23166 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
CO2 Diy- home made-limunska + soda
« u: Travanj 07, 2013, 17:53:01 poslijepodne »
Evo home made co2 sistem limunske kiseline i sode, napravljen po onom na ebay ( ima i tema otvorena pod- Pro diy co2 system) , manometar sam uzeo od nožne pumpe ( metalne spojeve na njemu zaljepio trenutnim ljepilom jer inače pušta), a igličasti složio od krajnika za rolete- kroz njega je provučena cijev i šarafom se steže i otpušta----a navodno se može i dobro poslužiti regulator od infuzije,sutra mi stigne pa ću isprobat , u prvu bocu ide 200 g limunske i 600 ml vode, u drugu bocu 200 g sode bikarbone i 200ml vode, limunska se napočetku pritišče u bocu sa sodom , sve dok se ne dobije pritisak od 1.5 - 2 bara, kasnije sistem kako gubi tlak sam vuče limunsku, i sam održava taj tlak prema potrebi, noću se može bez problema zatvoriti, jer nema nove reakcije, a može se staviti i selonoid za desetak dolara na ebaju, smjesa drži 10-15 dana, ovisi koliko trošite tj otapate co2 u vodi, i dali gasite po noci, to je to ukratko, čepovi nisu ljepljeni ništa, uska rupa i kombinirkama se provuče, najbolji su mi od jamnice a ujedno imam i boce od jamnice, sve sam isprobao pod vodom i nigdje ne pušta ( pogotovo treba biti siguran da ne pušta boca 1 sa limunskom, jer onda se neće stvorit potreban podtlak za daljnu reakciju), razlika između tog i kvasca je 100 naprema 1 , ovdje je stalno isti protok mjehuriča, jer si možeš rihtat sa igličastim, reakcija se događa samo dok tlak nešto padne, i po noci se može zatvarat i produživat time vijek smjese, a o bistroči boce da ne govorim,tko želi staviti ispod da se ne vide boce treba stavit nepovratni ventil,  to je to, ako tko želi ušparat preko 200 kn, i voli home made opremu preporučam, mada preporučam i onaj pro sa ebaja ko se ne voli petljat sa svime, pozdrav,  p.s. prilažem video : 

 http://www.youtube.com/watch?v=cJrsaLT1Tfk&feature=youtu.be
« Zadnja izmjena: Travanj 07, 2013, 19:14:34 poslijepodne od emacemac »

Offline jurgen88 & Nija

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sweden
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #1 u: Travanj 07, 2013, 18:24:18 poslijepodne »
haha, prva liga  :up: :up: :up: isti sistem...

ajde javljaj kako  ti se drži tlak, obzirom da sam ja složio 250 + 250 gr,u 2 litre boce i obzirom na manji prostor u boci sa sodom nemogu dobit tlak iznad 1,2 bara, tako da je omjer 200 200 najbolji. a i kad nabavim boce od 2,5 lit, idem na 25 % povečanje smjese... ti imas boce od 1,5 lit sa 200+200 pa me baš zanima da li češ i ti imat takav rezultat? :up: :up: :up:

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #2 u: Travanj 07, 2013, 18:26:51 poslijepodne »
za sad drži na 1.75   dva sata  :roll:    :up:

Offline condor

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 707
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #3 u: Travanj 07, 2013, 18:59:37 poslijepodne »
Odlicno napravljeno  :klap:
„Ljudi su kao školjke... moraš ih otvoriti na tisuće da bi pronašao biser."

Offline Clio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 157
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #4 u: Travanj 07, 2013, 19:09:56 poslijepodne »
Odlično smišljeno svaka čast  :up:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #5 u: Travanj 07, 2013, 20:08:36 poslijepodne »
 :up:
ali mislim da se ovaj manometar moze slobodno izbaciti. Nije da ce tu tlak rasti ne znam koliko a netko je vec probao, boca drzi do 7. A i za razliku od prave boce di on sluzi za to da znamo koliko jos ima CO2 ovdje je to nepotrebno jer se vidi kolicina limunske. A ima 2 mjesta manje di moze pustati i jedan dio manje koji bas i nema svatko.

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #6 u: Travanj 07, 2013, 20:18:27 poslijepodne »
Ima tu nešto istine, ali lijepše je dok vidiš na kom pritisku si

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #7 u: Travanj 07, 2013, 21:27:00 poslijepodne »
U e-bay rijesenju jos imas jedan Y spojnik na dovodu limunske unutar B boce, koji sluzi da ti prije dokapne limunska, te da se ne vraca odreagirana smjesa nazad u limunsku, a opet da limunska kapne na dno boce (da bolje reagira sa sodom gdje je naj gusca)...
Jedan mali dodatak, a mislim da dosta znaci...

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #8 u: Travanj 07, 2013, 21:37:56 poslijepodne »
U e-bay rijesenju jos imas jedan Y spojnik na dovodu limunske unutar B boce, koji sluzi da ti prije dokapne limunska, te da se ne vraca odreagirana smjesa nazad u limunsku, a opet da limunska kapne na dno boce (da bolje reagira sa sodom gdje je naj gusca)...
Jedan mali dodatak, a mislim da dosta znaci...
-------------------------------
za prvo dvoje se slažem a za ovo treče baš i  ne, tekučini je lakše tu gore izači i ona procuri na površinu, vidio sam ja taj Y spojnik i stavio ga ali limunska svejedno tu gore izlazi van,nesto sitno prođe kroz nju na dno,  jedino riješenje svaki dan promučkat bocu 2  sa sodom, i još je uloga te rupe da podtlak kroz nju povuče limunsku iz boce 1
« Zadnja izmjena: Travanj 07, 2013, 21:42:55 poslijepodne od emacemac »

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #9 u: Travanj 07, 2013, 21:40:42 poslijepodne »
U e-bay rijesenju jos imas jedan Y spojnik na dovodu limunske unutar B boce, koji sluzi da ti prije dokapne limunska, te da se ne vraca odreagirana smjesa nazad u limunsku, a opet da limunska kapne na dno boce (da bolje reagira sa sodom gdje je naj gusca)...
Jedan mali dodatak, a mislim da dosta znaci...
-------------------------------
za prvo dvoje se slažem a za ovo treče ne, tekučini je lakše tu gore izači i ona procuri na površinu, vidio sam ja taj Y spojnik i stavio ga ali limunska svejedno tu gore izlazi van, jedino riješenje svaki dan promučkat bocu 2  sa sodom, i još je uloga te rupe da podtlak kroz nju povuče limunsku iz boce 1

Ja iskreno ne vidim potrebe za muckanjem B boce... Osim na kraju... Evo, koristim sistem dva tjedna i samo sam na kraju trebao muckati (iako dva tjedna nije nesto, ali, daje mi uvid da mi nije bilo potrebno muckanje).

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #10 u: Travanj 08, 2013, 08:47:44 prijepodne »
Evo preko noći sam zatvorio co2, i informacija pretpostavljam za neke mžda sumnjičave -tlak je ostao isti 1.75 bara, znaći nikve reakcije nije bilo, i još važnije nigdje na spojevima ne pušta, a to govorim zato jer treba kvalitetno napraviti spojeve na čepovima, mislim da ljepilo nebi držalo taj pritisak, jedino dvokomponentno ljepilo 100 % bi ko se odlučuje na taj način brtvljenja,ali evo moj način je dovoljno kvalitetan, znaci šilom izbušit rupe dovoljno velike da se kombinirkama provuče i da može prolazit tekučina i co2, prije guranja u rupu savjet-vrh cijevcice odrezat koso............................. Samo za usporedbu : stavio sam za probu manometar na DIY co2 s kvascem i ostavio preko noći zatvoren sistem, mjehurić na sekundu i pol , ujutro kazaljka za milimetar nije pomakla, oču samo reč da ovdje mora savršeno dihtat jer je daleko veci pritisak

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #11 u: Travanj 08, 2013, 08:52:13 prijepodne »
Sto se tice kvasca i zatvaranja preko noci...
Nekako ne vjerujem da kvasci rade co2 do besvjesti. Ipak se kvasci primire pri ekstremnim uvjetima, a kada se uvjeti normaliziraju, nastave raditi dalje.
Tehnicki, trebalo bi probati napraviti smjesu, pustiti ju nek radi jedan dan (da se vidi da ide co2), i onda uzeti pravi cep od boce, neprobusen, zacepiti i ostaviti u kadi recimo da stoji par dana (da, dana), da se vidi da li kvasac moze probiti bocu.
Ako to izdrzi... onda nema brige, hehe...

Naravno, ako imas manometar da vidis na koliko stane, to bi bilo sjajno (ili barem da imas manometar s markiranjem maksimuma, da vidis gdje puca).

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #12 u: Travanj 08, 2013, 09:11:37 prijepodne »
odlična tema pošto volim doma klepat kojekakve pizz a i ušpara se koji dinar  :D
pratim kako napreduje dalje, jedino malo sam skeptičan što nisi brtvio cijevi koje idu u boce.
kako je prošla noć?

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #13 u: Travanj 08, 2013, 09:18:05 prijepodne »
pa evo post prije sam napisao kako je prošla noć, gle što se tiče spojeva za sad brtve, s vremenom če možda ta cijev otvrdnut i počet puštat i to bi ja riješio dvokomponentim ljepilom u šprici - po deset kuna sam kupovao i imam stvarno nevjerojatna iskustva s tim ljepilom , sekundarno se može sakrit, ali u toj priči je sad to najmanji problem, to se sve sredi, važno je da stvar funkcionira, jedino za taj igličasti bi preporučio da bude original, da broj mjehuriča bude skroz konstantan

Offline Mandic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Belišće,Vinkovci,Bjelovar
Odg: Re: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #14 u: Travanj 08, 2013, 09:41:18 prijepodne »
svaka cast na sistemu!pratio sam temu s co2 s ebaya i vidim da je potpuno isto,ali jeftinije puuno!jedno pitanje samo:
dali moze doci do trovanja ribe ako se ne zatvara co2 preko noci??akvarij mi je od 96l!

:)

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #15 u: Travanj 08, 2013, 09:55:16 prijepodne »
Citat:
pa evo post prije sam napisao kako je prošla noć
sry, očito sam previdio.
nego već pisano o tome ali iskreno onaj sistem sa ebay-a nije ni malo povoljan s obzirom da nemaš pravu stvar odnosno nije to boca, a boca se da nabaviti cca za duple pare ili malo više.
iskreno nema uvijek takvih ponuda,ali ni ne kupuje se sve preko noći, stvari mogu funkcionirati sa diy kvascem i šečerom (kao iz mog slučaja) ili diy ovim projektićem dok ne naletiš na povoljnu bocu.
uvijek sam pobornik diy projektića jer em što je zanimljivo (naravno kome se s time da igrati i da ima smisla) još se i ušpara koja kuna.
i naravno nema proizvoda koji balkanac nebi provalio :D
fuš=rules!  :baby:

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #16 u: Travanj 08, 2013, 10:12:06 prijepodne »

Odg: Black Water
« Odgovor #18 : Prosinac 18, 2010, 23:07:56 pm »
   Citirati ovo u Odgovoru
Ovaj "T" ventilu dogi-tradeu košta 8kn,prodz jesi na njega mislio?Ovo što sam na slici zaokružio

---------------------------------------

imate sliku na             https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=52946.0

igličasti kupljen za 8 kn ????????????? za koju namjenu je da ga znam tražit ????   tko zna više nek se javi

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #17 u: Travanj 08, 2013, 10:16:51 prijepodne »
Citat:
pa evo post prije sam napisao kako je prošla noć
sry, očito sam previdio.
nego već pisano o tome ali iskreno onaj sistem sa ebay-a nije ni malo povoljan s obzirom da nemaš pravu stvar odnosno nije to boca, a boca se da nabaviti cca za duple pare ili malo više.
iskreno nema uvijek takvih ponuda,ali ni ne kupuje se sve preko noći, stvari mogu funkcionirati sa diy kvascem i šečerom (kao iz mog slučaja) ili diy ovim projektićem dok ne naletiš na povoljnu bocu.
uvijek sam pobornik diy projektića jer em što je zanimljivo (naravno kome se s time da igrati i da ima smisla) još se i ušpara koja kuna.
i naravno nema proizvoda koji balkanac nebi provalio :D
fuš=rules!  :baby:

---------------------------------

Pa da boca jest najbolja , ali ja se bojim da se slučajno ne potrga ili pukne nosač ventila, boca bi mi uništila pokucstvo ili u najgorem slučaju nekog ozlijedila, necu to u kući i zdravo

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #18 u: Travanj 08, 2013, 10:28:00 prijepodne »
Da i još se sjetio da se mnogi žalili za keramičke difusere da im ne probijaju, ovdje to nije problem jer je tlak izlaza identičan bravoj boci  :up:

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Re: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #19 u: Travanj 08, 2013, 10:45:02 prijepodne »
svaka cast na sistemu!pratio sam temu s co2 s ebaya i vidim da je potpuno isto,ali jeftinije puuno!jedno pitanje samo:
dali moze doci do trovanja ribe ako se ne zatvara co2 preko noci??akvarij mi je od 96l!

:)
----------------------

oprosti, nisam vidio tvoj komentar prije, pa može doči , ako imaš dobru topivost u vodi i previše otvoren ventil, i ako imaš puno biljaka, onda i te biljke dodatno ispuštaju co2 a ribama je to previše, po drop checkeru najbolje znaš gdje si

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #20 u: Travanj 08, 2013, 10:45:28 prijepodne »
Citat:
pa evo post prije sam napisao kako je prošla noć
sry, očito sam previdio.
nego već pisano o tome ali iskreno onaj sistem sa ebay-a nije ni malo povoljan s obzirom da nemaš pravu stvar odnosno nije to boca, a boca se da nabaviti cca za duple pare ili malo više.
iskreno nema uvijek takvih ponuda,ali ni ne kupuje se sve preko noći, stvari mogu funkcionirati sa diy kvascem i šečerom (kao iz mog slučaja) ili diy ovim projektićem dok ne naletiš na povoljnu bocu.
uvijek sam pobornik diy projektića jer em što je zanimljivo (naravno kome se s time da igrati i da ima smisla) još se i ušpara koja kuna.
i naravno nema proizvoda koji balkanac nebi provalio :D
fuš=rules!  :baby:
Slazem se da je boca mrak, ali, bocu trebas nositi puniti, dok sastojke za preostale metode mozes uzeti u bilo kojem shoping centru, kad kupujes kruh i mlijeko, dok co2 bi ja trebao ici na drugi kraj grada, onda, bocu treba (mozda i ne) atestirati, pa eventualni rizik od istjecanja pre velike kolicine co2 u prostor, i slicno...
Imam bocu doma, mislim kilashicu, ali, strah me opce otici puniti ju, da mi ne zapapre s atestiranjem...

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Re: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #21 u: Travanj 08, 2013, 10:47:27 prijepodne »
svaka cast na sistemu!pratio sam temu s co2 s ebaya i vidim da je potpuno isto,ali jeftinije puuno!jedno pitanje samo:
dali moze doci do trovanja ribe ako se ne zatvara co2 preko noci??akvarij mi je od 96l!

:)
----------------------

oprosti, nisam vidio tvoj komentar prije, pa može doči , ako imaš dobru topivost u vodi i previše otvoren ventil, i ako imaš puno biljaka, onda i te biljke dodatno ispuštaju co2 a ribama je to previše, po drop checkeru najbolje znaš gdje si
ispuštaju kisik= (perlanje)

Offline emacemac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Re: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #22 u: Travanj 08, 2013, 10:48:40 prijepodne »
svaka cast na sistemu!pratio sam temu s co2 s ebaya i vidim da je potpuno isto,ali jeftinije puuno!jedno pitanje samo:
dali moze doci do trovanja ribe ako se ne zatvara co2 preko noci??akvarij mi je od 96l!

:)
----------------------

oprosti, nisam vidio tvoj komentar prije, pa može doči , ako imaš dobru topivost u vodi i previše otvoren ventil, i ako imaš puno biljaka, onda i te biljke dodatno ispuštaju co2 a ribama je to previše, po drop checkeru najbolje znaš gdje si

------------------
ispuštaju kisik= (perlanje)

po noći ?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Re: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #23 u: Travanj 08, 2013, 10:50:48 prijepodne »
svaka cast na sistemu!pratio sam temu s co2 s ebaya i vidim da je potpuno isto,ali jeftinije puuno!jedno pitanje samo:
dali moze doci do trovanja ribe ako se ne zatvara co2 preko noci??akvarij mi je od 96l!

:)
----------------------

oprosti, nisam vidio tvoj komentar prije, pa može doči , ako imaš dobru topivost u vodi i previše otvoren ventil, i ako imaš puno biljaka, onda i te biljke dodatno ispuštaju co2 a ribama je to previše, po drop checkeru najbolje znaš gdje si

------------------
ispuštaju kisik= (perlanje)

po noći ?
krivo shvatio ;)

mislim da sa ovakvim sistemom bi morao gasiti co2 po noći jer se ne može mjeriti sa kvascem i šečerom koji može bez problema ostaviti da radi.
ovaj sistem je bliži boci ako ne skoro kao i boca pa da nebi bilo žrtava makar vidio sam da kolega jurgen nije gasio co2 sa dotićnim sistetemom i nije se "pohvalio" da je potrovao ribe.
« Zadnja izmjena: Travanj 08, 2013, 10:55:06 prijepodne od zgmarkozg »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 Diy- home made-limunska + soda
« Odgovori #24 u: Travanj 08, 2013, 11:00:15 prijepodne »

Odg: Black Water
« Odgovor #18 : Prosinac 18, 2010, 23:07:56 pm »
   Citirati ovo u Odgovoru
Ovaj "T" ventilu dogi-tradeu košta 8kn,prodz jesi na njega mislio?Ovo što sam na slici zaokružio

---------------------------------------

imate sliku na             https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=52946.0

igličasti kupljen za 8 kn ????????????? za koju namjenu je da ga znam tražit ????   tko zna više nek se javi
uh....... taj plasticni ventil je drek. To ti je sljepljeno iz dva komada plastike i vecina ih je pustala na pumpi za zrak di nemas prakticki nikakav tlak. Ja sam ih imao jedno 10 komada i na kraju bacio sve jer su smetje.