Ožujak 29, 2024, 08:38:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?  (Posjeta: 2738 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline KraljHD

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« u: Veljača 06, 2018, 21:51:19 poslijepodne »
Pozdrav! Imam problema u odabiru podloge za biljke. Jel ima ko iskustva s aquabasis i tetra complete? Vidio sam tu tetru i izgleda mi kao sljunak kojega su valjali malo u nekom crnom tresetu, tako da nisam siguran koliko je dobro, a za aquabasis sam cuo dobre stvari. Jedno od toga bi mi bio kao base layer, a gore bi manado stavio vjerojatno pomijesan sa sljunkom, posto je manado jako lagan.

Puno hvala na odgovorima!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #1 u: Veljača 06, 2018, 21:53:38 poslijepodne »
Ja bi stavio samo manado i prihrana kroz vodeni stup. Sljunak nema smisla mjesati sa manadom jer ce ti manado tak i tak se dignuti gore s vremenom.

Offline KraljHD

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #2 u: Veljača 06, 2018, 21:56:49 poslijepodne »
Ja bi stavio samo manado i prihrana kroz vodeni stup. Sljunak nema smisla mjesati sa manadom jer ce ti manado tak i tak se dignuti gore s vremenom.

Aha, znaci bolje da ne mijesam. A jesi mozda koristio tetra complete ili aquabasis?

Offline Rybak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #3 u: Veljača 06, 2018, 22:00:24 poslijepodne »
Imao sam u dva akvarija aquabasis podlogu, i preko toga sljunak i bio sam zadovoljan, nakon toga sam uzeo od tropice slicno nesto kao aquabasis, i isto prekrio sa sljunkom, i to je bilo odlicno, bilje je odlicno raslo, nisam imao potrebe gnojit dosta dugo! Da opet radim takav postav, radio bih sa tropicom!

Sent from my LG-H818 using Tapatalk


Offline KraljHD

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #4 u: Veljača 06, 2018, 22:09:20 poslijepodne »
Imao sam u dva akvarija aquabasis podlogu, i preko toga sljunak i bio sam zadovoljan, nakon toga sam uzeo od tropice slicno nesto kao aquabasis, i isto prekrio sa sljunkom, i to je bilo odlicno, bilje je odlicno raslo, nisam imao potrebe gnojit dosta dugo! Da opet radim takav postav, radio bih sa tropicom!

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Vidio sam u aquashopu taj tropica base substrate. Ako je bolji od aquabasis onda cu njega uzet. Hvala!

Offline Rybak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #5 u: Veljača 06, 2018, 22:20:28 poslijepodne »
Ja sam osobno bio zadovoljniji s tropicom!
Pitaj i Ivana ili Marija u aquashopu kaj oni misle, pa odluci!

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #6 u: Veljača 07, 2018, 09:44:35 prijepodne »
Ja bi stavio samo manado i prihrana kroz vodeni stup. Sljunak nema smisla mjesati sa manadom jer ce ti manado tak i tak se dignuti gore s vremenom.

Aha, znaci bolje da ne mijesam. A jesi mozda koristio tetra complete ili aquabasis?
ma jesam. Ali gle, sve te podloge su ti samo pomoc kod startanja i relativno brzo se potrose. I kad to radis u nekakvom manjem akvariju sa sljunkom pa sve bacis nakon godinu dana onda je svejedno. No manado ima CEC i sto ga duze koristis to je bolji kao podloga i ako ga pomijesas sa bilo cime onda ga vise ne mozes bas izvaditi i isprati pa ponovo koristiti. Istina, nije skup ali poanta je u tome da novi iz vrece nije tak dobar ko ovaj koji vec imas. Ako nista drugo, stari manado nije toliko lagan kao kad je friski.
Radije bih koristio onda tablete za podlogu nego bas nekakvu hranjivu podlogu.

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Jbl aquabasis plus ili tetra complete substrate?
« Odgovori #7 u: Veljača 08, 2018, 11:40:05 prijepodne »
I ja imam JBL Manado, bez hranjive podloge, i također sam vrlo zadovoljan.

Prihranjujem kroz vodeni stup i dodajem Easy Life Sticks povremeno i Cryptocoryne su odlične.

U akvariju imam i ancistrusa i Corydorase i ne prave nikakvu "štetu" u vidu "dizanja" Manada na sve strane i čupanja biljaka (dakako, ni nemam neke posebne biljke u tom postavu, a kamoli one sitnolisne i plitkog korijenskog sustava)...

Ono što mi se sviđa jest da Corydorasi taj površinski sloj Manada stalno "ruju" tako da je podloga vrlo prozračna i potrebe za usisavanjem podloge NEMA (doduše, :D to ne radim ni u akvariju s običnim šljunkom).

FILIP (Valpovo)