Ožujak 28, 2024, 19:20:46 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nedoumica oko drivera  (Posjeta: 5833 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Nedoumica oko drivera
« u: Studeni 14, 2015, 22:28:25 poslijepodne »
AKo moze mala pomoc iskusnih akvarista...

iako nisam totalni  :nerd: oko ledica, jednu matematiku ne mogu nikako rijesiti, ni povrditi bez da nesto ne spalim ako grijesim, pa molim pomoc, sigurno netko zna.

dakle,driver (cc driver) je sljedecih karakteristika

input:12v dc
output: 24-36v dc
rated current: 650mA
for 6-10 x 3w led chip

E, ovo kuzim, recimo.

Znaci, spajam ga na neki DC izvor struje 12v, recimo neko napajanje, trenutno nebitno sto, bitno da TO daje izlaz 12v dc.
Ledice spajam serijski, i serijski iskljucivo, znaci jedna serija od 10 ledica. AKo spojim 1 seriju, serija ce raditi na 36v, a current ce biti 650mA za tu seriju. ovo je donekle jasno, osim ako ne haluciniram stogod.  :D

Pitanje je, a sto ako spojim 6 ledica, zar nece one onda raditi na 6v svaka (onom matematikom da se napon zbraja a struja ostaje ista u seriji). ili ce driver to sam izregulirati, i spustiti si napon na 24v, pa ce opet svaka ledica dobivati 3,6v koliki joj je max (minus drop, realnije 3,5). Ili u ovom slucaju manjeg broja ledica moram kombinirati seriju i paralelu?

Konkretne ledice bi bile cree i/ili luxeon (phillips), koje rade na 3,6v max, i preporuceni (max) current 700mA.

S obzirom da cijela serija od 10 ledica -30w ima struju od "samo" 650mA, to bez problema ide na neki oblik dimmera? Konkretno, kanal mi moze podrzati 4A, ovom logikom na  kanal moze ici bez brige 2 drivera u paralelu, svaki sa svojim ledicama spojenim u seriju, i dobijem dimmanje svih 20 ledica istovremeno?

znam da sam zakomplicirao, ali nadam se da kuzite, svaka pomoc je dobrodosla....

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #1 u: Studeni 14, 2015, 22:42:38 poslijepodne »
Pošto driver stalno drži istu struju 650mA napon će ti varirati koliko treba ledicama tako da uvijek spajaš ledice u seriju.
Ako bi ih spojio paralelno stuja bi se dijelila pa bi slabije svijetlile.

Što se dimera tiče driver ga mora podržavat ili neće radit kako treba(ili neće radit uopće).

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #2 u: Studeni 14, 2015, 22:48:24 poslijepodne »
e tnx, znaci sami driver mora biti dimmabilan.... nisam nasao podatak dali je dimmabilan ili nije...

ali...cekaj....zasto driver mora biti dimmabilan? slijed bi bio 12v napajanje - dimmer - driver, znaci driver bi,ovisno kako nastimas dimmer dobivao manje struje od maksimalnih 12v, automatski bi korigirao napon koji daje ledicama, automatski slabije svijetle.

ili je bas ovo razlog zbog kojeg nebi radilo, driver ne moze raditi na manje od 12v?

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #3 u: Studeni 14, 2015, 23:01:29 poslijepodne »
Da sve ovisi kako driver radi.
Jel ga već imaš ili ga tek nabavljaš?
Ako ga nabavljaš uzmeš onaj koji već ima potenciometar na sebi za dimanje.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #4 u: Studeni 14, 2015, 23:06:53 poslijepodne »
E to je onaj grm i zec  :D

Potenciometar mi je besmislen, jer dimanje ide softverski preko kontrolera, znaci automatika, od svitanja do sumraka.... a softverski se namjestava i max na kojemce ledice raditi

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #5 u: Studeni 14, 2015, 23:12:35 poslijepodne »
A to je taj grm :D
Sad je pitanje onda kako kontroler radi dimanje i prema tome nabavit driver.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #6 u: Studeni 15, 2015, 00:39:18 prijepodne »
dimmanje radi....ustvari....neznam jos.. to je ideja u povojima, nisam razradio (bitne) stvari, samo me je generalni princip i matematika interesirala.

ali kako su nase bake govorile - ima vise nacina za odrati macku... :D :D

pa je varijanta 1 - sve po pravilima, napajanje, driver, nikakve improvizacije. bojim se da ovo osim sto je skuplji nacin, trazit ce hrpu improviziranja i prilagodbi, sto mi nekako nije privlacno bas.

varijanta 2 - koristiti napon 12v, bez drivera, 3 u seriju, s obzirom da cree trpi puno vece struje od kineza, a posao dimmanja prepustiti kontroleru preko pwm-a, racunati na dovoljan drop s napajanja, i pogoniti ledice s 12v, bez ogranicavanja struje, jer ovo je isproban sistem na no name kinez ledicama. ili vec na neki prikladan nacin limitirati struju, mozda lm317, bez obzira sto nije najucinkoviti.

varijanta 3 - pregrist, cekat, pa kupiti gotovu rasvjetu i okaniti se corava posla - najmanje privlacno

ima li iskustava sa koristenjem brand ledica i pc napajanja?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #7 u: Studeni 15, 2015, 10:33:14 prijepodne »
Ima iskustva:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=90323.msg869689.msg#869689

To su 2 serije po 3x Cree XML, svaka sa svojim DIY dimmabilnim driverom, sa max 2.2A po kanalu, sve napajano sa PC napajanja i upravljano DIY Arduino kontrolerom.

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #8 u: Studeni 15, 2015, 11:49:02 prijepodne »
Jel imaš koji link na taj driver?
Jel uopće ima mogućnost vanjskog dimmanja, tj. mogućnost dimmanja preko nekog vanjskog kontrolera?
Imao sam svojevremeno neke upite prema kinezima u vezi drugih drivera na kojima piše da su dimmabilni ali je objašnjenje bilo da se oni ne mogu dimmati preko vanjskog kontrolera već da kod njih dimmanja znaci automatsko dizanje i spuštanje voltaze ovisno o broju priključeni ledica uz definiranu amperazu .

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #9 u: Studeni 15, 2015, 12:21:41 poslijepodne »
vrlo vjerovatno ide kombinacija bez drivera.

ono sto je treuntno naizglednije, ide 24v napajanje, 6 (ili 7 cree) u seriju, serija 0,7A.

a dimmanje prepustiti kontroleru, ono sto me trenutno vise brine je ne spaliti ledice nekim improvizacijama, dok kontroler uredno, bez drivera radi po sistemu 3 u seriju, paralela koliko hoces (do max 20A). to je (bila) greska u koracima, 20A mi je malo, znaci rjesenje je ili apgrejdati kontroler na 24v input-output, ili imati 2 odvojena kontrolera.

vise mi se svidja ideja o 1 kontroleru, jer bi on gurao na 24V 28 serija po 6 ili 7 ledica, sto je u konacnici 168 ledica, ili 500w, sto mislim da je s cree ili philips ledicama suluda kolicina svjetla.

Linkova nema, jer sve ovo em je teoretska faza slaganja pameti i ideja, a ni nemam na sto linkati kad ce sve biti diy.

Offline ShockViper

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Rijeka

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #11 u: Studeni 15, 2015, 14:13:30 poslijepodne »
neznam, moram jos smisliti sto i kako, medjutim po svim razmisljanjima, uopce mi ni ne treba led driver, vec led napajanje, jer driver ce glumiti kontroler, regulirajuci napon, doduse ne ogranicavajuci struju, ali s obzirom da je stvar isprobana vec.... vidjet cu jos.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #12 u: Studeni 15, 2015, 21:45:49 poslijepodne »
Napajanje koje daje vise od 12V vec imas ili jos nemas?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Nedoumica oko drivera
« Odgovori #13 u: Studeni 15, 2015, 21:51:47 poslijepodne »
imam, ali ne ono koje bi mogao opteretiti toliko, nego cisto za probu na malom broju ledica.

a nesto kvalitetnije bih morao nabaviti svakako tijekom vremena, kad to udje (tocnije, ako udje) u neku finalnu fazu, jer se sve iskreno dvoumim raditi li to uopce, ili se vratiti na t5 rasvjetu.