Ožujak 29, 2024, 00:53:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja  (Posjeta: 8131 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« u: Veljača 23, 2017, 23:09:41 poslijepodne »
pozdrav!

za pocetak cu probati u sto kracim crtama opisati situaciju :)
negdje prije sam saznao da brat prijateljice moje djevojke ima crvenouhu kornjacu koja zivi u jako losim uvjetima...
nisam puno dvojio, ponudio sam se da je udomim...
osposobio sam akvarij koji mi je stajao...znam da to ne zadovoljava njene potrebe u potpunosti, ali negdje sam morao krenuti...nakon sto kazem dimenzije akvarija znam sto me ceka, jer poznato mi je da crvenouhe kornjace i zlatne ribice nebi trebale zivjeti u tegli krastavaca...letimicno sa pokupio osnovne informacije i negdje sam procitao da je za odrasslu zenku adekvatan akvarij od 400 litara dok je za muzjaka dovoljno i 200...

ova, sada vec moja, kornjaca nije jos odrasla...ili je zbog zivotnih uvjeta tolika kolika je...duzina mozda 10 cm...vi cete bolje znati kad vam kazem koliko je stara...
tu se moram vratiti na njen dosadasnji smjestaj...kako sam cuo to je bila plasticna posuda...mislio sam jadna zivotinja zivi u onoj plastici s palnicama i mosticima...NO MEDJUTOA...danas kad sam je isao pokupit ostao sam sokiran...
naime, kornjaca 6 prokletih godina zivi u plasticnoj posudi za kolace dimenzija 25x15 cm...dubina posude je mozda 8 cm...znavi voda joj je bila do koljena...u posudi je bio komadic neke mramorne ploce kao otocic...
naravno da u tome nije bilo ni filtera ni grijaca, a posuda je bila prekrivena poklopcem, ali ne do kraja kako bi imala zraka, a nebi mogla izaci van...dakle i svjetlo nula bodova...
evo lose mi je dok ovo pisem...

da se vratim na ovo sto sam ja slozio...
naglasavam da je to rjesenje za prvvu ruku...ili cu je udomiti ako se pojavi nekakav ozbiljan covjek koji ce joj pruziti uvjete ili cu ja krenuti slagati nesto sto ce biti dimenzija koje su primjerene ovoj napacenoj zivotinjici...skloniji sam drugoj opciji, jer sam se zaljubio na prvi pogled...
njen novi dom je dimenzija 60x30x30...
filter je unutrasnji atmanov...i vise nego dovoljan cak i kad bi akvarij do kraja bio napunjen vodom, naravno tu je i grijac, a temperaturu vode drzim na 26 stupnjeva...

posto sam htio da akvarij bude i mom oku ugodan malo sam mozgao pa napravio iduce...filter sam polozio na dno...namucio sam se da od neke pleksiglas police izrezem pojacanja za filter i njih poslozio okolo...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #1 u: Veljača 23, 2017, 23:17:15 poslijepodne »
na to sam slozio prokuhani rijecni sljunak i kamenje, na kraju sam dodao i pijeska na jednom dijelu akvarija...
znam da bi bilo dobro da je voda dublja, ali jednostavno sam trenutno ogranicen prostorom...iako je ovo hotel sa 5 zvjezdica nakon onoga u cemu je do sada zivjela...ovdje ipak moze malo i plivati i roniti...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #2 u: Veljača 23, 2017, 23:20:29 poslijepodne »
naravno ostavio sam prostor da mogu pristupiti filteru...malo je tijesno, ali izvedivo...cijev koja vraca vodu iz filtera u akvarij je skrivena medju kamenjem tako da se filter uopce ne vidi...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2017, 23:28:20 poslijepodne »
ugl...kornjaca je cijeli dan provela u vodi...plivala je i ronila, ocito joj je to bilo otkrice posto joj je to prvo takvo iskustvo osim onoga dok je kao beba bila u pet shopu cega se vjerojatno ne sjeca...
tek je evo sada izasla na kamenje da se malo "sunca"...
trenutno je iznad akvarija obicna dejlajt stedna, ali vec u ponedjeljak ili utorak mi stize jbl-ova uv zarulja tako da ce joj i ta potreba biti namirena...
inace, nakon zivota kakvog je imala vjerujem da joj je zdravstveno stanje lose, ali se i nadam da je popravljivo...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2017, 23:37:03 poslijepodne »
za kraj vas molim, ako ste procitali samo zadnji post da odvojite malo vremena i procitate sve iznad, ne radi mene nego radi ove napacene zivotinjice...

shodno tome vas molim za sve moguce savjete koje imate:
cime ju hraniti, koliko cesto i u kojoj kolicini...koliki mi trebaju biti fotoperiodi...kolika temperatura u vodi, kolika van vode i kojliki bi postotak vlage bio dobar van vode...na sto obratiti pozornost da shvatim barem odoka kakvo joj je zdravstveno stanje...znaci sve sto imate molim vas da kazete, sve cu rado poslusati...
unaprijed hvala...u njeno i moje ime
:D
« Zadnja izmjena: Veljača 23, 2017, 23:48:34 poslijepodne od Zoomba »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #5 u: Veljača 24, 2017, 16:24:29 poslijepodne »
ajmo ljudi, ne tražim puno :D
TikaTaka, MadaFaka

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #6 u: Veljača 24, 2017, 19:56:21 poslijepodne »
Ovdje ti je sve dosta dobro objašnjeno.

http://kornjace.com/modules/publisher/category.php?categoryid=3

Pročitaj, prouči, pa ako gdje zapneš vrišti :).

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #7 u: Veljača 24, 2017, 22:09:50 poslijepodne »
Ovdje ti je sve dosta dobro objašnjeno.

http://kornjace.com/modules/publisher/category.php?categoryid=3

Pročitaj, prouči, pa ako gdje zapneš vrišti :).
tenkju ;)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #8 u: Travanj 01, 2017, 19:19:22 poslijepodne »
nakon kopanja po stranicama koje prodaju opremu, meni se ovo cini kao dobro rijesenje za akvarij koji planiram sloziti...
ako ih je neko koristio mozda mi moze reci koliko kelvina imaju ove zarulje i da li je ovo dovoljno UVA zracenja ili bi ju bilo dobro kombinirati sa nekom zaruljom koja je vise fokusirana na UVA?
ovo je link u kojem su specifikacije zarulje...ili sam corav ili tu nije navedena kelvinaza
http://www.exo-terra.com/en/products/reptile_uvb100.php
TikaTaka, MadaFaka

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 58
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #9 u: Travanj 11, 2017, 10:32:59 prijepodne »
Jako lijepa gesta, super odrađeno.

Ukloni dva tri kamena i povisi razinu vode. S obzirom da kornjača nije imala grijač, temperatura vode ne treba biti veća od 22-24 stupnja, dok ispod lampe pazi da ne bude prevruće. Po ljeti isključi grijač. Jesi li gledao spol? Ako je mužjak, prednji dugi nokti duži rep , kloaka - guza više prema vrhu repa onda je mužjak, koji ne bi trebao narasti duže od 12-ak cm oklopa. Ženka može narasti i do 24 cm oklopa. U zatočeništvu uz dobre uvjete mogu poživjeti i 40 god.
Sirovo meso u malim komadićima sve osim svinjetine, iznutrice jetrica - srce, slatkovodna riba, vodeno bilje, salata.... granule, gamberi - eventualno kao poslastica - za početak.
Kornjača jede tj guta isključivo u vodi, sa kopna hranu povuće pod vodu.

Sretno  ;)
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 58
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #11 u: Travanj 11, 2017, 13:12:32 poslijepodne »
Jako lijepa gesta, super odrađeno.

Ukloni dva tri kamena i povisi razinu vode. S obzirom da kornjača nije imala grijač, temperatura vode ne treba biti veća od 22-24 stupnja, dok ispod lampe pazi da ne bude prevruće. Po ljeti isključi grijač. Jesi li gledao spol? Ako je mužjak, prednji dugi nokti duži rep , kloaka - guza više prema vrhu repa onda je mužjak, koji ne bi trebao narasti duže od 12-ak cm oklopa. Ženka može narasti i do 24 cm oklopa. U zatočeništvu uz dobre uvjete mogu poživjeti i 40 god.
Sirovo meso u malim komadićima sve osim svinjetine, iznutrice jetrica - srce, slatkovodna riba, vodeno bilje, salata.... granule, gamberi - eventualno kao poslastica - za početak.
Kornjača jede tj guta isključivo u vodi, sa kopna hranu povuće pod vodu.

Sretno  ;)

hvala!
spol sam utvrdio...cura je...to malo komplicira stvari jer koliko sam citajuci saznao, one spolno zrele postaju ovisno o velicini, a ne dobi...komplicira stvari jer ona moze postati zrela vec kad preraste 10cm...a to znaci da joj treba osigurati prostor sa pijeskom u koji ce poloziti jaja neovisno bila ona oplodjena ili ne...ukoliko joj se to ne osigura moze doci do zdravstvenih komplikacija jer ce ona ta jaja drzati u sebi...tako kazu :)
kad sam to saznao citav moj plan o velikom akvariju kakvog sam zamislio pao je u vodu...bas zbog tog prostora sa suhim pijeskom...
naravno imam novi plan...pokusati cu osigurati pvc posudu od 500tinjak litara koju planiram ukopati u dvoristu, rijesiti filtracijiju i sve pokusati dekorirati da izgledao kao vrtno jezerce...opcija sa pravom opremom za vrtna jezerca mi je skupa...naravno, ovo je plan za ljetne mjesece...
preko zime bi tu pvc posudu ubacio u kucu i opet osigurao sve potrebno...mjesto za suncanje pod lampom, mjesto sa suhim pijeskom i sve ono sto ce namiriti njene potrebe...

e sad, posto kornjaca u zivotu nije jela nista osim kupovne hrane za kornjace, jednostavno joj ne pada na pamet da jede povrce...uspio sam je na prevaru dobiti da pojede malo mrkve ili trun salate tu i tamo...izmrvio sam kupvnu hranu i pomijesao sa komadicima mrkve i salate...ostavio da odstoji kako bi povrce pokupilo miris...jedino tako pojede malo povrca i to cini mi se u zanemarivim kolicinama...mislim da ne postoji drugi nacin da ju natjeram na to, a ovaj jedini je vjerujmi skoro pa sizifov posao...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #12 u: Travanj 11, 2017, 13:22:42 poslijepodne »
http://www.egzotika.hr/hr/dnevne-zarulje/3874-jbl-reptil-spot-halodym.html

takvu zarulju imam...kupio sam je nedugo nakon sto sam udomio kornjacu...da sam se malo bolje informirao, ne bih...al kosto rekoh na pocetku...sve je bilo na vrat na nos pa sam se malo zaletio...
inace svjetlost te zarulje izgleda super...akvarij pod njom izlgleda bolje nego prije, problem je to sto isijava sam UVA, sto je samo pola onoga sto je potrebno kornjaci...tako da sam sada u potrazi za zaruljom koja ce isijavati i UVA i UVB...
ova koju sam pronasao mi po svemu odgovara osim sto ne znam koja je kelvinaza, postavio sam upit i na stranici koja ju prodaje, ali nisu se udostojili odgovoriti vise od tjedan dana http://www.egzotika.hr/hr/uv-zarulje/3333-reptile-uvb-100.html
« Zadnja izmjena: Travanj 11, 2017, 13:28:31 poslijepodne od Zoomba »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #13 u: Travanj 19, 2017, 10:01:19 prijepodne »
evo da se pohvalim, nasao sam nacin da kornjaci ucinim mrkvu pozeljnom hranom :)

znaci, naribao sam mrkvu i dehdratizirao je...nisam to procitao nigdje, ali mi je palo na pamet i rekoh nista me ne kosta probati...naribana i osusena mrkva izgleda kao neka kupovna hrana, a kornjaca je tamani s gustom...zasto ne zeli svjezu, a zeli osusenu pojma nemam...

probati cu dehidratizirati jos povrca s ovog popisa...sto se tice salata koje su navedene nisam bas optimistican, ali mislim da bi s tikvicom moglo upaliti...

TikaTaka, MadaFaka

Offline Ketyx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Spašavanje kornjače - terarij plus pitanja
« Odgovori #14 u: Ožujak 28, 2020, 19:46:28 poslijepodne »
evo da se pohvalim, nasao sam nacin da kornjaci ucinim mrkvu pozeljnom hranom :)

znaci, naribao sam mrkvu i dehdratizirao je...nisam to procitao nigdje, ali mi je palo na pamet i rekoh nista me ne kosta probati...naribana i osusena mrkva izgleda kao neka kupovna hrana, a kornjaca je tamani s gustom...zasto ne zeli svjezu, a zeli osusenu pojma nemam...

probati cu dehidratizirati jos povrca s ovog popisa...sto se tice salata koje su navedene nisam bas optimistican, ali mislim da bi s tikvicom moglo upaliti...

Mogla bi probati dehidratizirati mrkvu, moj Boško tamani meso ko lud a kada mu stavim jabuku, mrkvu ili salatu nula bodova :( voli i crvice brasnare, njih ne dajem cesto, dva svaka dva tjedna... Muci me sto ne zeli uopce voce i povrce   -?