Travanj 25, 2024, 07:18:58 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Minimalna količina Elemenata  (Posjeta: 731 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Minimalna količina Elemenata
« u: Prosinac 13, 2010, 12:52:43 poslijepodne »
Zanima me koja je minimalna količina ispod navedenih elemenata za umjeren rast večine srednje zahtjevnih biljka u akvariju sa recimo 0,75 W/l + CO2 (mada je svaka biljka priča za sebe, ali bar neka srednja vrijednost...)
Cilj je održati bilje živim i zdravim sa minimalnim količinama elemenata potrebnim za rast, ne "boostanje" biljki.

Dakle, pretpostavka je da koristimo RO vodu u kojoj nema ničega i traži se zadovoljavajuča koncentracija slijedečih elemenata:

P = ...
K = ...
Ca = ...
Mg = ...

_________________________________________
Za sada sam uspio nači samo preporučene doze za prignojavanje raznim metodama (EC, PPM, PPM-pro...), ali nigdije nisam naletio na informaciju o "idealnim" koncentracijama istih elemenata u akvariju.
Tako da za prignojavanje stoje slijedeči podaci:

P = 0.5 ppm
K = 15 ppm
Ca = 10 ppm
Mg = 5 ppm

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Minimalna količina Elemenata
« Odgovori #1 u: Prosinac 13, 2010, 13:31:38 poslijepodne »
Citat:
Cilj je održati bilje živim i zdravim sa minimalnim količinama elemenata potrebnim za rast, ne "boostanje" biljki
ako je to cilj onda bi ja smanjio rasvjetu , intenzitet i trajanje rasvjete.
Zamotao bi alu foliju na neke djelove cijevi ili iskopčao koju cijev da se dobije low light.
Onda bi se dalo gnojit sa nekim minimalnim vrijednostima..
Nema mi smisla držat jako svijetlo a  minimalno gnojit.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Minimalna količina Elemenata
« Odgovori #2 u: Prosinac 13, 2010, 14:37:44 poslijepodne »
...onda bi ja smanjio rasvjetu , intenzitet i trajanje rasvjete.
Zamotao bi alu foliju na neke djelove cijevi ili iskopčao koju cijev da se dobije low light.
Onda bi se dalo gnojit sa nekim minimalnim vrijednostima..
Nema mi smisla držat jako svijetlo a  minimalno gnojit.

.da skroz si u pravu, i to sam i radio prvih 3 mjeseca od startanja tanka, radio je na oko 0.5 W/l ali bilje se razraslo (nemam mjesta za staviti više ni pelcer rotale  :D) i neke mi biljke zahtijevaju puno svijetla, tako da sam primoran držati 0.75 W/l (T-8)
- a ne želim forsirati biljke na brzi rast, hoču bilje koje će si uzeti vremena za narasti i zadržati internodalnu kompaktnost ... (hoču bonsai zdrave billjčice  :D )
Brzina rasta pri 5-10 mg/l nitrata na 0.50 W/l mi najviše odgovara... biljke su zdrave, boje žive i listovi srednje-mali, algi nema, lišče ne propada ... ali kao šta sam rekao, biljke su narasle i traže malo više, tako da ih treba pratiti sa malo više svijetla, što traži i malo više gnojiva. (do sada u zemlji nije bilo potrebe gnojiti osim koj ppm kalija, ali od kad sam dodao dih desetak wati, počeli su se pojavljivati prvi znakovi pothranjenosti biljka (P-K-i povremeno Ca) )


Dakle pitam za te minimalne količine, jer bi trebao dodati nešto tih elemenata u tank, a ne želim napraviti nikakvo nakupljanje "neiskorištenih soli" pošto ne Koristim EI metodu (i mislim da višak nutrienata prouzrokuje alge  ;) ...osim možda u EI metodi  :) )

Znači, uzmimo da je:
N = 10 mg/l ... (konstantno)
Fe = 0.20 mg/l ... (konstantno)
koliko treba biti P,K,Ca da bi pratilo (...od prilike  ;) )