Travanj 25, 2024, 13:30:00 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Alternativa Ph/Kh  (Posjeta: 2884 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aegis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
Alternativa Ph/Kh
« u: Svibanj 17, 2007, 18:03:00 poslijepodne »
Postoji li drugi način određivanja količine Co2 u vodi osim stare sheme Ph/Kh,primjer ... recimo imam u vodi kemikaliju koja spušta Ph
Naravno zanimaju me NE-laboratorijska testiranja
 

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #1 u: Svibanj 21, 2007, 16:58:00 poslijepodne »


Postoji, zove se drop checker. Prije si pokrenuo temu o JBL permanent co2 test, to radi na istom principu samo sto mi nije jasno kako u uputstvima pise da se stavlja akvarijska voda unutra. Ako u vodi ima malo vise fosfatatester nece pokazivati stvarnu konc. CO2.Jos veca nebuloza sto sam vidio da na onoj naljepnici sa bojama pise za kH 4-8 jer za kH4 i pH6.6 koncentracija CO2 je 30 ppm, dok je za kH8 i pH6.6 - CO2 60 ppm. Njima je to izgleda isto


Ja imam ovaj DC:





Unutra se stavlja cista voda odredjenog kH, obicno kH4.Jasamnapravio tu otopinutako sto sam u 5l destilirane vode stavio cajnu zlicicu (4.6g) sode bikarbone i time sam dobio vodu kH 40. Onda sam 100ml te vode stavio u 900ml destilirane i dobio sam litru vode kH4. Preporucam svima koji koriste taj JBL-ov test da si naprave ovu otopinu, jer radi na istom principu (pH reagens je isti)


Znaci ako je voda u drop checkeru zelene boje (pH 6.6) koncentracija CO2 je 30 ppm.


Ovo je najpouzdaniji nacin za mjerenje CO2






Offline aegis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #2 u: Svibanj 21, 2007, 19:05:00 poslijepodne »
hvala na infu ! ima smisla  
nadam se da je isprobano i s JBL reagensom jer kao što si rekao papirnate instrukcije kao i one na net-u novijeg datuma tvrde drugačije
 

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #3 u: Svibanj 21, 2007, 20:50:00 poslijepodne »
Reagensje isti jer je pH skala ista -od 6.4 do 7.6

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #4 u: Svibanj 21, 2007, 23:31:00 poslijepodne »
Rasta pretpostavljam da si dc nabavio preko neta..jer ga u hr nisam vidio.. Nego, buni me ovo u uputstvima oko stavljanja akva vode a ti pišeš o svojoj otopini..Kome vjerovat?

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #5 u: Svibanj 22, 2007, 13:05:00 poslijepodne »


Pa objasnio sam sve u prvom postu, sto te buni?


 Taj reagens mjeri samo pH, ne mjeri KH.Znaci da biocitao koncentraciju CO2 KH mora biti konstantan. Npr. u akvariju ti je tvrdoca KH7 a u drop checkeru KH4 pri KH4 po tablici sa bojama dobijes sljedece vrijednosti: pH6.4- CO2=48ppm, pH6.8- CO2=19ppm, pH7- CO2=12ppm, pH7.2- CO2=7.5ppm, pH7.6- CO2=3ppm. S tim da su ovo tocni podaci jer u otopini nema elemenata koji bi utjecali na promjenu pH (fosfati, treset...)


Neka sad meni neko objasni kako radiisti taj drop checkerkoji je napunjen sa istom tom akvarijskom vodomtvrdoce KH7. Npr. radi se o biljnom akvariju sa tresetom u filteru i gnojen je EI metodom.



Offline aegis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #6 u: Svibanj 22, 2007, 14:06:00 poslijepodne »
Pretpostavljam da prizvođač (JBL) ide s pretpostavkom,da su uvjeti u akvariju manje više konstantni,te da se voda ne mjenja baš pre često.
Dakle Ph vode je takav,kakav je (prije dodavanja Co2) a samo snižavanje Ph je posljedica topivosti Co2
primjer Kh4/Ph6.8(posljedica treseta ili nečeg drugog) Co2=0 no kh4/Ph6.6 Co2=11  Kh4/Ph6.4 Co2=29 ......
inače po ovim naljepnicama je vidljivo da je to isključivo odokativna metoda

ispravite me slobodno ako mislite da sam u krivu

No moram naglasiti da sam ja nezadovoljan s tim testom (JBL) i načinom mjerenja koje je proizvođač naveo u svojim uputama,jer reagens promjeni boju (isključivo preko noći) bez obzira kada je startan! više ne mjenja boju bez obzira na koncetraciju Co2
 

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #7 u: Svibanj 22, 2007, 14:57:00 poslijepodne »


Citat: aegis
Pretpostavljam da prizvođaè (JBL) ide s pretpostavkom,da su uvjeti u akvariju manje više konstantni,te da se voda ne mjenja baš pre èesto.



Pa da i ide sa tom pretpostavkom nebi stavljao onu tabelu sa KH. Meni se cini da proizvodjac ide na to da proda, a sto proda nije bitno.



Citat: aegis
Dakle Ph vode je takav,kakav je (prije dodavanja Co2) a samo snižavanje Ph je posljedica topivosti Co2
primjer Kh4/Ph6.8(posljedica treseta ili neèeg drugog) Co2=0 no kh4/Ph6.6 Co2=11 Kh4/Ph6.4 Co2=29 ......
inaèe po ovim naljepnicama je vidljivo da je to iskljuèivo odokativna metoda

ispravite me slobodno ako mislite da sam u krivu



Sto je ovo?


Citat: aegis
No moram naglasiti da sam ja nezadovoljan s tim testom (JBL) i naèinom mjerenja koje je proizvođaè naveo u svojim uputama,jer reagens promjeni boju (iskljuèivo preko noæi) bez obzira kada je startan! više ne mjenja boju bez obzira na koncetraciju Co2



Ako ti je velika tvrdoca vode reagens slabije reagira, tj trebao bi ti biti uvijek u plavoj nijansi- jos jedan razlog zasto je nepouzdan ako je aq. voda unutra.


Koliko dugo ti traje to punjenje i kolika ti je tvrdoca vode?

Offline aegis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #8 u: Svibanj 22, 2007, 15:28:00 poslijepodne »
primjer Kh4/Ph6.8(posljedica treseta ili neèeg drugog) Co2=0 no kh4/Ph6.6 Co2=11 Kh4/Ph6.4 Co2=29 .

------------------------------------------------------
krenio sam pretpostavkom da je Kh4/Ph6.8 polazna točka prije dodavanja Co2,dakle Co2 je 0 ili cca. 0
da bi se Ph spustio na 6.6 potrebno je 11 ppm Co2 uz naravno konstantan Kh.
računica je napravljena prema razlici(prema tablici) između Ph 6.8 i 6.6
iliti da se Ph spusti s 6.8 na 6.6 potrebno je pojačati Co2 za 11 ppm

koliko mi je tvrda voda,nisam siguran jer je nisam mjerio,ali odnos destilirane/pipovače je 50-50 %

punim tester svaki 7 dana !

 

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #9 u: Svibanj 22, 2007, 16:14:00 poslijepodne »


OvoCO2=0 me zbunilo, jer u akvarijskim uvjetima CO2 ne moze biti 0. E to je to, nadam se da je sad svima jasno zasto taj nacin mjerenja nije pouzdanEdited by: Rastaman

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Alternativa Ph/Kh
« Odgovori #10 u: Svibanj 22, 2007, 17:09:00 poslijepodne »


Ma Rasta dal me buni neznam...vjerojatno JBL nije išao na varijantu da si čovjek sam radi otopinu kao ti npr., pa su napisali da se stavlja akvarijska voda. Taj test nije precizan sigurno ali meni fino reagira na pojačanje CO2 kao i na smanjenje, kod mene ne ostane ista boja (žuta) nego se kad prestanu mjehurići vrati opet plava. Tak da za mene koji nisam baš previše pedantan kod mjerenja vode je ovaj test čisto zadovoljavajući. U principu pazim da je boja žuta, ribe se ne pate a biljke fino napreduju.