Travanj 25, 2024, 01:51:34 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Akv za zlatne - pitanja  (Posjeta: 3182 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Akv za zlatne - pitanja
« u: Studeni 18, 2014, 13:23:09 poslijepodne »
Ok, čitam i čitam ovaj forum, pročitala sam i onaj priručnik.
Imam zlatnu ribu 10 godina, kako to inače biva dobila sam je davno kao neki poklon u malom akvariju. Premjestila sam je u 20 litara što je naravno premalo, ali kako se ne bavim akvaristikom i ne brijem na lijepe akvarije nisam razmišljala o preseljenju u veći akvarij.
Uglavnom, odlučila sam joj kupiti akvarij od 40-50 litara, a ne želim potrošit previše love na neke perverzije jer ju preseliti želim hitno i nemam vremena zašparat lovu.
Davanje te ribe nekome drugome ne dolazi u obzir jer nevjerojatno, tu ribu doživljavam jednako kao i svog psa i doslovno mi se veseli kad uđem u sobu :D
E sad, imam dvojbu kupiti samo staklo pa dodavati veći filter i lampu, ili odmah kupiti akvarij s poklopcem, lampom, filterom itd.

Da li ta lampa treba goriti konstantno? Čemu ona zapravo služi?
Akvarij s poklopcem isparava manje vode?
Ne želim pravo bilje u akvariju, što mi je od tih "ukrasa" najpametnije stavit unutra?

Pitanja su vam vjerojatno banalna, ali kaj je tu je, pomoć mi treba :)
Hvala!

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #1 u: Studeni 18, 2014, 19:31:09 poslijepodne »
Pitanja nisu banalna nego na svom mjestu.Dobro je to što si odlučila konačno nabaviti veći akvarij.No nikad nije kasno.Pošto sa zlatnima ide jako malo vrsta bilje.ta lampa služi prvenstveno da riba vidi tebe i ti nju i ona koja se dobije uz akvarij je sasvim dovoljna.Kupi vermensko prekodač /košta oko 20 kuna/.On ti uvelike olakšava psljenje svijetle jer sve radi sam.Moja preporuka je akvarij sa poklopcem.Ako naiđeš na komplet sa filterom ,zapamti koji je filter i pitaj ovdje za savjet.Što više filter materijala to je bolji filter.Ne nasjedaj na trgovačke fore da je taj filter koji ti oni nude dovoljan.Oni samo žele prodati.Od dekoracije izbjegavaj kompletnu polastičnu menadžeriju,dvorce,podmornice, mrtvace i slično.Najbolje da nađeš nekakvog kamenja ,oblutaka i slično i kakvu granu i to se da jako lijepo složiti, prirodno je i zletica će sigurno uživati. Sretno u nabavci.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #2 u: Studeni 18, 2014, 21:05:12 poslijepodne »
Ima i nesto pravog, a potpuno nezahtjevnog bilja koje se kod nas da lako nabaviti. Ne treba nikakvo gnojenje ni jaku rasvjetu, a akvarij je u 99.9% slucajeva ljepsi sa malo bilja nego bez, ili sa umjetnim.

U vezi filtera, ako bude premali, i dalje mijenjaj vodu u istom postotku i tempom kao i do sad, to ce osigurati da ribi nije u vecem volumenu losija kvaliteta zivota.

Ali sa dovoljno velikim filterom je puno lakse, pitaj bilo koga tko se neckao pa na kraju ipak kupio veliki filter.

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #3 u: Studeni 19, 2014, 11:26:49 prijepodne »
Definitivno želim veći filter, sad imam nekakav mali koji je do 30-40 litara ja mislim, ali brzo ona njega zaštopa.

Možeš mi konkretno reći koje je to bilje? Ja bi njoj tutnula nešto biljkasto  čisto da se može sakrit kad joj idem na živce :D

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #4 u: Studeni 19, 2014, 12:32:12 poslijepodne »
Vallisneria, razne podvrste, i Anubias, isto razne podvrste.

Pogledaj malo akvarije za zlatne koje su ljudi predstavljali, vidjet ces jako finih sa biljem, uz zlatne.

Navodno je bitno da ih fino hranis, onda ne cupkaju bilje.

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #5 u: Studeni 19, 2014, 12:33:26 poslijepodne »
Gledala sam ja već lijepe slike vaših akvarija, meni je to znanstvena fantastika!
Hvala ti na preporuci :)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #6 u: Studeni 19, 2014, 14:15:32 poslijepodne »
Hahaha!
Ma nije akvaristika SF:) ako ti raste fikus, rasti ce ti i anubias u akvariju

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #7 u: Studeni 19, 2014, 19:01:38 poslijepodne »
Kaj mislite o ovim oglasima: http://www.njuskalo.hr/oprema-akvaristika/akvarij-54l-60x30x30-poklopcem-rasvjetom-oglas-12935603
http://www.njuskalo.hr/oprema-akvaristika/akvarij-led-rasvjetom-oglas-13414286

Također ako znate za nekakav dobar relativno jeftin akvarij 40-50 l prporuke su dobrodošle.

Slijedeća stvar - ukoliko kupim samo staklo, tko mi može izraditi poklopac i kako se kreću cijene?

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #8 u: Studeni 19, 2014, 19:39:50 poslijepodne »
Akvarij je u redu i cijena je O.K. Pogledaj i ovdije  https://www.facebook.com/groups/562206277216572/

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #9 u: Studeni 19, 2014, 19:56:54 poslijepodne »
Joinala sam se u grupu, pa ću prošvrljat.
Još jedno pitanje, nadam se i zadnje: kakav je ovaj filter, i dal je ovaj 2208 (30-60l) dovoljan za ovo što ja tražim?

Ili ovaj

a taj?
« Zadnja izmjena: Studeni 19, 2014, 20:03:41 poslijepodne od moranko »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #10 u: Studeni 19, 2014, 20:10:00 poslijepodne »
Kad gledas akvarij, gledaj da bude sto duzi, visina nije vazna.

Ako na filteru pise da je za 50 litara, to znaci da je ustvari za 25 litara (ovih 50 se odnosi na akvarij bez riba)

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #11 u: Studeni 19, 2014, 20:14:02 poslijepodne »
Ono sto bi ti ja preporucila je da si uzmes akvarij samo staklo (narucis od nekog ili kupis u nekom pet shopu) sto vece to bolje.

Ako su financije veliki problem, trenutno ti ne treba rasvjeta, a filter cu ti sad probat potrazit

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #12 u: Studeni 19, 2014, 20:38:22 poslijepodne »
E da, to sam isto razmišljala da je vjerojatno dužina bitnija, nisam ni mislila obrnuto :)

Bilo bi mi od velike pomoći da mi linkaš filter, cijeli dan guglam i više ni sama ne znam di sam kaj pogledala.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #13 u: Studeni 19, 2014, 20:52:39 poslijepodne »
Imas pp... I uzmes si akvarij 80x30x40 iz pet centra i imas ono osnovno za pocetak za 500kn.
Kad skupis sljedecih cca 200kn, kupis si neku hang on led rasvjetu ili poklopac

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #14 u: Studeni 20, 2014, 13:14:55 poslijepodne »
Sreća po mene pa sam nabavila akvarij od 40 litara besplatno. Kupit ću filter koji je Dellete savjetovala Haqos expro500. (gledam dimenzije, piše visina 39 cm, kaj ak mi je visina akvarija 30 cm?) Prema tome bi mi možda idealniji bio Haqos FLEX 480 Vanjski Filter koji je na ER out of stock, gdje s ejoš mogu nabavit njihovi filteri?
Za vikend idem na viksu pa ću nabrat grana, dolazi li u obzir orah? I kak pričvrstite te grane da ne plutaju po akvariju? I na plaži bum čopila nekakvo kamenje
« Zadnja izmjena: Studeni 20, 2014, 13:34:15 poslijepodne od moranko »

Offline moranko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #15 u: Studeni 20, 2014, 15:03:25 poslijepodne »
Zanemarite monolog o filterima, sad me samo granje zanima :D

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akv za zlatne - pitanja
« Odgovori #16 u: Studeni 20, 2014, 22:08:43 poslijepodne »
Bolje nemoj orah jer pusta previse tanina... U akvarij nije dobro stavljati crnogoricu zbog smola i vise manje svako svjeze drvo jer ce dosta sliniti a nemas puzeve da pojedu tu sluz.

Probaj naci neki stariji posuseni komad drva, ali ne truli (ne smije biti mekan kad ga stisnes noktom)