Travanj 24, 2024, 10:02:41 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: kozice  (Posjeta: 2083 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dundo75

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: dubrovnik
kozice
« u: Listopad 28, 2014, 18:26:00 poslijepodne »
Akvarij mi se ciklira vec petnaest dana pa me zanima kada mogu ubaciti desetak kozica u njega,
dali za kozice vrijedi isto kao i za ribe nista prije mjesec dana cikliranja

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: kozice
« Odgovori #1 u: Listopad 28, 2014, 19:58:13 poslijepodne »
ma kozice su puno otporije od riba, slobodno ih ubaci neče im ništa biti

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: kozice
« Odgovori #2 u: Listopad 28, 2014, 20:03:46 poslijepodne »
Koje kozice?
Ako su Red Cherry, samo daj, još će ti više koristi biti od njih.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: kozice
« Odgovori #3 u: Listopad 28, 2014, 21:17:21 poslijepodne »
Nebi se složio s ovim jer sam i ja stavio u svoj mali akvarij nakon dva tjedna pa sam na sreću na vrijeme primjetio da nešto nije u redu.
Bile su nepomične na dnu akvarija ali kad sam ih vratio u stariji došle su sebi.
Tako da sam ih naselio nakon mjesec dana cikliranja.
To je moje iskustvo a sad možda ne mora biti da će im se išta dogoditi.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: kozice
« Odgovori #4 u: Listopad 29, 2014, 09:54:33 prijepodne »
Kozice mogu relativno brzo u novi akvarij ako je ispunjeno par uvjeta.
Bitno je da kozice imaju sto jesti. Za to im treba ili biofilm, ili alge, ili hrana tipa list hrasta/oraha/necega, koji mogu jesti. To nije dovoljno samo ubaciti, vec se list treba poceti raspadati da bi ga mogle one cupkati. Zato je recimo hrast dosta nepovoljan, jer se sporo raspada.
Onda, cistoca vode. U pocetku je bitno da se cesce rade izmjene vode, tako da se i moguca pojava amonijaka i ostalog svede na minimum. Ukoliko imas zahtjevnije kozice, to ces morati raditi svakako i inace.
Za naj zahtjevnije kozice je pozeljno da i tako mjenjas 1/3 vode svaka 3-4 dana. Pa to preslikaj na svoj akvarij.
Kod promjena vode, izuzetno je bitno da ne mjenjas parametre. Da vodu uvijek pripremas na isti nacin, i da je na istoj temperaturi. Kako se mjenja velika kolicina vode dosta cesto, onda su podlozne stresu ako je svaki puta drugacija voda.

Generalno, ja sam znao stavljati kozice vrste Neocaridina u akvarij nakon tjedan dana, s time da sam na samom pocetku vec uvalio lisce u nutra, da krene s raspadanjem. Suhi list oraha se meni pokazao kao jako dobrim, jer se brzo raspada, a kozice ga obozavaju (list dok je zelen na grani, uberes i osusis u hladovini. Takav suhi kasnije ubacis u akvarij, i za 24-48h ga kozice mogu jesti. Za 5 dana ga vise nema, ako imas dovoljno kozica :) ).

Onda, bitno je da imaju mahovine (mahovina zapravo kao takva nije bitna, ali je bitno da imaju na cemu boraviti), te mjesta za skrivanje. Voda je pozeljno da bude meksa (KH sto blize 0, GH 6-10).

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: kozice
« Odgovori #5 u: Listopad 29, 2014, 10:20:32 prijepodne »
Nebi se složio s ovim jer sam i ja stavio u svoj mali akvarij nakon dva tjedna pa sam na sreću na vrijeme primjetio da nešto nije u redu.
Bile su nepomične na dnu akvarija ali kad sam ih vratio u stariji došle su sebi.
Tako da sam ih naselio nakon mjesec dana cikliranja.
To je moje iskustvo a sad možda ne mora biti da će im se išta dogoditi.

Vidiš moje je sasvim drugačije. Stavljao sam ih od prvog dana cikliranja i nikad ništa. Dapače, nakon mjesec dana je već bilo i hrpa mladih. Naravno govorim o Red Cherry kozicama ne o nekim "težim" za držanje što se tiče parametara vode.
Hranio sam ih s hranom za kozice, onim malim granulicama.


Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: kozice
« Odgovori #6 u: Listopad 29, 2014, 10:33:09 prijepodne »
Nebi se složio s ovim jer sam i ja stavio u svoj mali akvarij nakon dva tjedna pa sam na sreću na vrijeme primjetio da nešto nije u redu.
Bile su nepomične na dnu akvarija ali kad sam ih vratio u stariji došle su sebi.
Tako da sam ih naselio nakon mjesec dana cikliranja.
To je moje iskustvo a sad možda ne mora biti da će im se išta dogoditi.
Ovdje kozice pokazuju stres zbog povisenih losih kemikalija u vodi, koje mozes jednostavno rijesiti cescim izmjenama vode.

Evo, da navedem primjer koji sam imao nedavno.
Na slaganju AkTera, donio sam 30l akvarij, koji nije vidio vodu jos. U taj akvarij sam ulio vodu, stavio plavu spuzvu za HMF filter, dodao pumpu da prebacuje vodu od "iza", ubacio sljunak, dodao hrastovo i orahovo lisce. Kasnije su kolege jos ubacile grane od loze + koji kamen.
Sve neciklirano.
Pricekao da se voda zagrije na 25 stupnjeva.
Taj isti dan sam ubacio nutra cca 100 kozica (tehnicki, trebao sam staviti 200, ali nisam imao vremena pohvatati toliko)
Svaki drugi/treci dan sam dosao ubaciti nesto malo hrane (kako sam bio aktivan na spremanju aktera, nisam mogao biti na prezentaciji).
Nakon AkTera sam ispustio vodu u kantu, ostavio 5cm vode da koze mogu plivati, prenio doma, i vratio vodu. Sada je mjesec dana, niti jedna koza nije krepala.
A pricamo o Bbee kozicama, koje su ipak zahtjevnije od RC kozica...