Travanj 19, 2024, 00:34:22 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750  (Posjeta: 2668 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« u: Svibanj 26, 2010, 14:02:55 poslijepodne »
Imam skimmer sa rasprsivacem Aquamedic Midiflotor pa vidim da je trup i casa skimmera skoro isti kao na napr. Turboflotor 750:


Razlika je sto u midiflotoru ima unutrasnji cijev, ali bi to izvadio i busio uvod, na gornji dio trupa.
Nekako bi je pretvorio u motorni skimmer, ali ne znam koju pumpu bi trebao kupiti. Imam jadranski akvarij od 230lit pa zbog toga bi trebao dosta jak skimmer, zbog normalnog hranjenja (nema puno zooxantela :)).

Pomozite please. Ne bi je svakako pretvorio u A.medic. Moze bilo koja pumpa koja dobro funkcionira... (ali ne jako skupo)
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2010, 00:13:33 prijepodne od zsabi »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #1 u: Svibanj 27, 2010, 12:43:47 poslijepodne »
Pa zapravo biš i mogao.
Trebaš nabaviti pumpu za skimer koja ima venturi ulaz za zrak i rotor podešen za razbbijanje i miješanje zraka i vode (piweel ili meshweel).

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #2 u: Svibanj 27, 2010, 14:35:12 poslijepodne »
:)

Da, to i ja znam.
Mislio sam da cete mi preporuciti nesto konkretno.
Bitno je da radi bez glasa, jer spavamo pored akvarija (i sump mi je bocni, znaci jos ni ormar ne smanjuje buku).
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #3 u: Svibanj 27, 2010, 15:34:29 poslijepodne »
:)

Da, to i ja znam.
Mislio sam da cete mi preporuciti nesto konkretno.
Bitno je da radi bez glasa, jer spavamo pored akvarija (i sump mi je bocni, znaci jos ni ormar ne smanjuje buku).

Nesto konkretno bi bila pumpa od skimmera Wave400p.
Koliko se sjecam, Midiflotor i Wave400p su skimmeri tu-negdje po velicini, pa bi pumpa trebala odgovarati.

Ja sam isao na to da buku cijelog akvarija svedem na minimum, pa mogu reci da je ta pumpa sama po sebi jako tiha, a jaca buka koja se stvara dolazi kroz crijevo za zrak, koje prenosi šumove "mljevenja" zraka na rotoru. To sam rjesio tako da sam dodao 3.5 m crijeva za zrak na usis i na kraj stavio utišivać koji dodje sa im skimmerom.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #4 u: Svibanj 28, 2010, 00:07:31 prijepodne »
   Je, ideja je dobra, a konkretno ti mogu reći da nemam pojma gdje ćeš nabaviti pumpu za skimer bez samog skimera.
Morat ćeš sam nešto smislit....u običnu pumpu ugradit neki meshweel ili nešto slično. Nema nekog pametnog savjeta, barem ne sa moje strane!

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #5 u: Svibanj 28, 2010, 09:20:34 prijepodne »
   Je, ideja je dobra, a konkretno ti mogu reći da nemam pojma gdje ćeš nabaviti pumpu za skimer bez samog skimera.
Morat ćeš sam nešto smislit....u običnu pumpu ugradit neki meshweel ili nešto slično. Nema nekog pametnog savjeta, barem ne sa moje strane!

Da, tako je, takvih pumpi bas i nema..trebalo pogledati na ebay...zapravo, mozda cijeli skimmer ima jeftinije.

zsabi, ono najjednostavnije sto mozes napraviti je uzeti neku xy povratnu pumpu od 500-1000l/h i dovesti crijevo za zrak negdje u blizinu rotora gdje je protok brz. Nadaj se da ce zbog te brzine biti dovoljan podtlak pa da ce zbog toga povuci i zrak u protok vode...to je cisti Venturijev efekt.
Sto ti je pumpa pliće potopljena pod vodu, to je veca mogucnost da ces povuci taj zrak jer je manji hidrostatski tlak koji raste s dubinom.
Sto ti je veca brzina protoka na onom mjestu di si doveo cijev za zrak - opet je veca mogucnost da ce zrak uci u vodu. Brzinu ces povecati tako da smanjis promjer usisne cijevi za vodu.
Jednom kad imas zrak u pumpi, mozes ga samljeti u sitne mjehurice tako da namotas dosta tankog flaksa po lopaticama rotora pumpe..tak ces dobiti meshwheel.

Inace, DIY skimmer smo pokusali napraviti prosle godine..radio je ok, al radio buku veca od rafinerije. :D
Meshwheel je napravljen od grube akvarijske plave spuzve, zavezane flaksom za rotor i trebalo ga je umociti u epoxy smolu da postane krut..mjehurici su bili nevjerojatno sitni, al bilo je to jako glasno. Problema je bilo i sa usisnikom vode, koji izleda ima ogromno znacenje za pravilan usis zraka dalje u sustavu.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #6 u: Svibanj 28, 2010, 10:21:19 prijepodne »
Ma da, nisu slucajni parametri i dimenzije tih elemenata. Vjerovatno su ih inzinjeri testirali prije nego sto su poslali u pogon :)
Mislio sam i ja na obicnu povratnu pumpu i DIY mashwheel sa grubom spuzvom, samo sam se nadao da netko ima iskustva, pa mi skrati broj pokusa do krajnje izvedbe.
Nije pitanje dali funkcionira (ako smo sve dobro razmislili), fizika je fizika samo nije svejedno koliko vremena, energije i novaca trosimo dok bude takva kakvu smo htjeli.
Malo sam tuzan sto kazes da je bio glasan... Bilo bi bitno da radi sto tise posto spavamo pored akvarija.

Razmislit cu, pa ce se ispostaviti kako dalje.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #7 u: Svibanj 28, 2010, 12:25:25 poslijepodne »
   Jednostavnije rješenje je uzeti dobar polovan skimer. Prati male oglase!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #8 u: Svibanj 28, 2010, 12:27:56 poslijepodne »
   Jednostavnije rješenje je uzeti dobar polovan skimer. Prati male oglase!

Potpisujem!  :up:


Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #9 u: Svibanj 28, 2010, 13:39:27 poslijepodne »
Toliko se slazete da je vec to sumnjivo. Jel dobijate neku premiju za prodane stvari preko malih oglasa?  :D
Salim se! Pogledat cu ponudu pa cu vidjeti kamo dalje.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #10 u: Svibanj 28, 2010, 16:50:02 poslijepodne »
Zsabi,
što se tiče prepravljanja Vašeg postojećeg skimmera u motorni, slažem se sa kolegama da se to ne isplati. Dobićete možda malo veću efikasnost, pošto ćete izbeći padove količine vazduha u cevi skimmera koji su posledica postepenog blokiranja raspršivača. Uz to nećete imati redovne zamene raspršivača i povremene remonte vazdušne pumpe koji mogu biti mučni, ali ipak ništa bitno nećete dobiti. Efikasnost skimmera se značajno može povećati samo povećanjem zapremine komore u kojoj se mešaju voda i vazduh. Principi su jednostavni, ali „štelovanje“ skimmera u praksi uopšte nije. Treba povećati dodirnu površinu između vode i vazduha i vreme kontakta između njih. Veličina zapremine u komori skimmera koja je potpuno ispunjena mehurićima vazduha i njihova veličina (treba da budu što sitniji – veća je dodirna površina) su ključni faktori! Osim produženjem puta vode kroz masu mehurića vazduha, vreme kontakta vode i vazduha može se povećati i smanjenjem protoka vode kroz cev skimmera, ali to ima svoje granice. Ukoliko je  protok isuviše slab imaćete „savršeno“ čistu vodu u cevi, ali ne i u akvariju! Moj prijatelj je svojevremeno mogao da odbrani doktorat o podešavanju prepravljenog Sandera (nešto kao AM Miniflotor) uz korišenje pumpe od 750l/h. To je radilo dobro, ali mislim da danas nema smisla upuštati se u tako nešto! Genaralno, i kod skimmera važi ono „što veći to bolje“! Imate prigodnu fotografiju u prilogu! Srdačan pozdrav svima!
« Zadnja izmjena: Svibanj 30, 2010, 18:06:40 poslijepodne od ZorK »

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #11 u: Svibanj 29, 2010, 01:17:34 prijepodne »
Probaj zamjeniti rotor od pumpe za rezervni od skimera-uvijek se može naručiti kao rezervni dio. Samo pazi na dimenzije .

Offline boxer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #12 u: Lipanj 12, 2010, 14:44:24 poslijepodne »
j
Slavonski Brod

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: Aquamedic Midiflotor -> Aqua Medic Turboflotor 750
« Odgovori #13 u: Veljača 17, 2011, 09:19:22 prijepodne »
Samo da napisem zavrsetak ove dileme.

Kupio sam H&S 110-F2000 skimmer.
Zato sam se tako odlucio, jer sam se bojao da ce mi DIY biti jako glasan.
Moram vam reci da ni ovaj nije tih... ali dobro radi.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0