Ožujak 28, 2024, 11:38:12 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi setup  (Posjeta: 12095 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Novi setup
« u: Lipanj 05, 2013, 15:42:20 poslijepodne »
Evo da i ja predstavim novi akvarij da ne ispadne da samo filozofiram po forumu, a ništa konkretno ne radim :D

Prvo da vam pokažem kaj se dogodi kad mjesec dana zapustite biljni akvarij:





Kad je do toga došlo shvatio sam da je vrijeme za novi setup. Ovaj akvarij na slici je išao van, a novi na njegovo mjesto. Nakon šišanja dobio sam ovo:



Hardscape je domaći, iz šume sve. Dva dana sam se igrao s granama dok nisam bio zadovoljan. Mislim da je problem u tome kaj sam imao preveliki izbor:



Podloga je priča za sebe. Hranjiva podloga je ekperimentalni mix. Većinom se sastoji od zemlje koju sam iskopao na jednoj travnatoj livadi, mislim da se radi o nekoj ilovači, onak je bila lijepa smeđa i vlažna. Onda ima 25-30% zemlje za cvijeće (Terra Magma) koja se namakala 2-3 tjedna, a dio je bio i pečen. Zatim sam dodao par šaka stare Florabelle (dvije godine je stajala potopljena) koja ima puno treseta, par šaka pijeska/šljunka i kilu kiparske gline. To sam sve skupa lijepo promješao da bude homogeno i stavio da malo odleži u kanti tjedan dana. Nakon stavljanja u akvarij to je izgledalo ovako:



Na sve to sam stavio još tanki sloj hranjive podloge za akvarijsko bilje (sastav: treset, glina i NPK) koju mi je nabavio i besplatno poslao ZliBrka...hvala legendo. :)
Zasad sam jako zadovoljan s podlogom, a biljke još više. Nije bilo nikakvog zamućenja, voda je od prvog dana kristalna. Boom algi sam isto izbjegao, bilo je nešto sitno, ali ni izbliza kak je znalo biti. Vidjet ćemo koliko dugo će podloga trajati i kak će se ponašati. Iznad je Manado s kojim sam super zadovoljan, biljke se brzo ukorjenjuju i dobro rastu.


Nakon kaj sam stavio podlogu i hardscape sve skupa je izgledalo ovako:




Nakon kaj sam posadio biljke izgledalo je ovako:




Danas, nakon mjesec i pol izgleda ovako:








Dimenzije su 90*45*45, staklo je ono fancy crystal nešto, zadovoljan sam s njim...kad promjenim vodu ni ne kuži se da je voda unutra kak je sve prozirno :D. Rasvjeta je 3*39 W 865 (tek sam prije tjedan dana stavio treću lampu), fotoperiod je 8 sati zasad. CO2 dodajem na jednom kraju akvarija preko keramičkog difuzora+pumpa, a na drugoj strani preko lojtrica. Filter je Fluval 205, taman za ovu litražu. Mijenjam tjedno 60 litara vode, 40 litara RO i 20 litara iz pipe. Jučer sam posadio Utriculariu pa ću još omekšati ako ne bude zadovoljna. Gnojim full EI unatoč hranjivoj podlozi jer mi je većina biljaka iza na uzvisini, a hranjiva podloga je skroz na dnu pa sad čekam da biljke puste korijen do nje. Zasad imam malih problema sa zelenom končastom, ali povlači se.

Kaj se aquascape dijela tiče, dosta sam zadovoljan, iako me malo muči to kaj me previše zanima botanika pa imam koju vrstu biljaka previše unutra. Tu na ovoj uzvisini ima svega i svačega, to ću profiltrirati kad vidim malo kak se koja vrsta ponaša. Malo si razmišljam i o ove dvije grane desno, možda su malo prejake, tj. nema ništa na lijevoj strani kaj bi ih uravnotežilo. To ću riješiti s mahovinom i Bolbitisom po njima (općenito ću malo grane obući u mahovinu, nisam ju htio odmah stavljati zbog početnih algi), a i tu lijevo bi se biljke trebale još malo razrasti, stavio sam nedavno Hygrophila pinnatifidu u tu rupu, još se ne vidi.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Novi setup
« Odgovori #1 u: Lipanj 05, 2013, 15:54:26 poslijepodne »
Joj joj, kako dobro korijenje! Ja bih samo na tvom mijestu ga više istaknuo, povukao svo bilje iza ovih prednjih grana i tu eventualno Cubu a na grane kratko šišanu mahovinu.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Novi setup
« Odgovori #2 u: Lipanj 05, 2013, 18:35:02 poslijepodne »
U stvarno si imao mali izbor korijenja  :D
Budemo vidjeli kako će napredovati, novi setup je bolji od starog.
Like  :up:

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Novi setup
« Odgovori #3 u: Lipanj 05, 2013, 19:27:28 poslijepodne »
tvoj najbolji  :up:

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Novi setup
« Odgovori #4 u: Lipanj 05, 2013, 20:08:42 poslijepodne »
Slazem se sa galom!

Jedino mi te grane sa desne strane nekako bodu oci, pa mislim da bi bilo dobro staviti nesto na njih.

Bravo!   :up:
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline ciko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 690
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: Novi setup
« Odgovori #5 u: Lipanj 05, 2013, 21:52:20 poslijepodne »
Like  :up:

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Novi setup
« Odgovori #6 u: Lipanj 05, 2013, 22:22:02 poslijepodne »
I ja sam zadovoljan gledajući ovu divotu.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi setup
« Odgovori #7 u: Lipanj 05, 2013, 23:11:25 poslijepodne »
pa dobro, koja je to šuma u kojoj raste ovak dobro granje, oćem i ja znat, ić, krast , bežat od lugara ! :D

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Novi setup
« Odgovori #8 u: Lipanj 05, 2013, 23:20:23 poslijepodne »
Jako lijepo :up Uvijek volim vidjeti lijepo slozen akvarij. I bistru vodu takodjer ;)

Offline xxmaticxx5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina-Doboj
Odg: Novi setup
« Odgovori #9 u: Lipanj 05, 2013, 23:23:20 poslijepodne »
iako nisam aquascaper morao sam komentirati ovaj akvarij koji je prelijep!!! svaka čast!

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Novi setup
« Odgovori #10 u: Lipanj 05, 2013, 23:47:34 poslijepodne »
predobar setup, zagusti ga i uslikaj, i onda pikaj razno bilje do mile volje :D :D


Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Novi setup
« Odgovori #11 u: Lipanj 06, 2013, 17:01:19 poslijepodne »
Hvala svima na pohvalama, drago mi je da vam se sviđa. :)

@Vele bit - to ti je ono kaj sam rekao, ne mogu se odvojiti od nekih biljaka :D Ovaj Ranunculus desno će ići van, a za ovo ostalo budem vidio kak će se ponašati, ipak su grane dosta jake i velike i moram ih malo ublažiti s biljkama. HC zasad ne budem stavljao, hoću vidjeti kak će se Utricularia ponašati pa možda nju malo raširim umjesto Hydrocotyle koja je sad dosta naprijed

@ZliBrka - na grane desno definitivno nekaj dolazi, Bolbitis i mahovina, samo još moram odlučiti koja (i shvatiti kak da ju zavežem...ili zalijepim?)

@Vedran - grane su domaće, okolica Zagreba...tj. malo iznad..ne smijem puno detaljnije da mi ne dođu doma rendžeri :D Uglavnom je korijenje u pitanju...dobro namočeno i onda izribano s drotkefom

@Dellete - na ovom brdu gore desno od Cyperusa su P. stellatus, L. aromatica, Alternanthera (očito), Proserpinaca palustris, D. diandara, R. rotundifolia i jedna stabljika Cabombe...još bi stavio gore i L. arcuatu, Rotalu 'Nanjenshan' i neki crveni Myriophyllum samo da su stali :D

Uglavnom, htio sam vidjeti kak će se ponašati biljke pa se odlučiti za dvije-tri vrste da napravim od njih grmove za slikanje. Mislim da će ostati Proserpinaca, Didiplis i možda L. aromatica, ove ostale idu na emerzni. Jedino se još premišljam oko Alternanthere, mislio sam umjesto nje staviti Barclayu longifoliu, to još nisam odlučio. Kaj mislite?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Novi setup
« Odgovori #12 u: Lipanj 06, 2013, 19:01:14 poslijepodne »
Crveni Myriophyllum? A zašto ga ja naručujem izvana? :D

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Novi setup
« Odgovori #13 u: Lipanj 06, 2013, 19:12:57 poslijepodne »
Mislim da ćeš se načekati dok dobiješ koji od mene, imam jedan mali pelcer koji njegujem i pazim da mi se održi :D

Ali zato imam Proserpinacu palustris koju isto vidim da planiraš naručiti ;)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Novi setup
« Odgovori #14 u: Lipanj 06, 2013, 22:39:01 poslijepodne »
 8) Moraš me upozoriti na takve stvari

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Novi setup
« Odgovori #15 u: Lipanj 07, 2013, 08:59:14 prijepodne »
odličan je krenulo  :up:
morat ću ja jedan dan krenut sa ruksakom put "gore"
korjenje je mrak  :drool:
iako me malo muči to kaj me previše zanima botanika pa imam koju vrstu biljaka previše unutra
u potpunosti te razumijem  :D

Offline prodz

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: đakovo
Odg: Novi setup
« Odgovori #16 u: Lipanj 07, 2013, 19:21:31 poslijepodne »
odlicno slozeno! pa cak i ovako puno vrsta bilja izgleda sasvim ok.

meni obicno bude zao povaditi bilje koje ne ide u postav...

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Novi setup
« Odgovori #17 u: Lipanj 10, 2013, 08:05:47 prijepodne »
Fino si ovo uredio...svaka cast.. :up:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Novi setup
« Odgovori #18 u: Lipanj 11, 2013, 15:32:55 poslijepodne »
Danas slijedi šišanje i preraspodjela biljaka...Velebit mi je dao malo za misliti tako da ću vjerojatno malo više istaknuti grane. Jedino još ne znam koje sve biljke će ostati na brdu, a koje idu van. Stavim slike ako budem stigao slikati navečer
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Novi setup
« Odgovori #19 u: Lipanj 11, 2013, 16:00:05 poslijepodne »
Danas slijedi šišanje i preraspodjela biljaka...Velebit mi je dao malo za misliti tako da ću vjerojatno malo više istaknuti grane. Jedino još ne znam koje sve biljke će ostati na brdu, a koje idu van. Stavim slike ako budem stigao slikati navečer

I ti si Dellete i meni dao za misliti.. A Boga'mi i za nositi.. ;)
« Zadnja izmjena: Lipanj 11, 2013, 18:30:12 poslijepodne od Vele bit »

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Novi setup
« Odgovori #20 u: Lipanj 11, 2013, 16:00:51 poslijepodne »
Haha, vidio sam da je bio dobar ulov :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Novi setup
« Odgovori #21 u: Lipanj 11, 2013, 16:19:21 poslijepodne »
 :D  :D
Budemo ponovili ekspediciju, ima još akvarija za napuniti :D

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Novi setup
« Odgovori #22 u: Lipanj 14, 2013, 00:21:29 prijepodne »
Evo slike nakon šišanja. Izbacio sam neke biljke i više otvorio i istaknuo grane...iako će Velebit reći da još uvijek nisu dovoljno gole :D



Nije mi se dalo vaditi opremu, sori. Na brdu u sredini više nema Blyxe, umjesto nje je Microsorum pteropus 'Windeløv', a od stabljikastih biljaka sam ostavio Alterantheru, L. aromaticu, Didiplis diandru i Proserpinacu palustris (sve sam skratio pa se ne vidi još). Ne znam kaj da radim s ovim Anubiasima u sredini, sad kad gledam sliku mi se baš ne uklapaju. Kaj velite?

Stavio sam gupije iz drugog akvarija, nemam love za jato neonki ili nekih tetri. Zamjenio sam jednu 865 lampu s Grolux, ne toliko zbog spektra koliko da malo smanjim rasvjetu dok se ošišane biljke malo ne oporave. Planiram dodati još jednu 865 za par dana i ići s 4 lampe do početka 7. mjeseca. Onda ću slikati pa idem na more na dva mjeseca, a akvarij ide...svojim tokom :D

Nažalost nema se tko brinuti o njemu kako treba, gnojiti, mijenjati vodu i to. Mislim da ću ostaviti samo dvije lampe da gore, smanjiti CO2 i dodati još jedan filter. I ostaviti nekome da jednom tjedno doda gnojivo i nadolijeva ishlapljelu vodu. Ima dosta jaku podlogu, biljke će rasti sporije i trebalo bi biti okej. Ima netko iskustva sa usporavanjem rasta biljaka preko ljeta, kako to nabezbolnije napraviti?

I evo jedna slika za Dellete:



Budem ti ju dao, bez brige :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Re: Novi setup
« Odgovori #23 u: Lipanj 28, 2013, 23:11:35 poslijepodne »
Kak bi rekao ZeleniMrav, malo monologa. Danas sam mijenjao vodu, ovaj tjedan me nije bas bilo doma, preskočio sam dva gnojenja i odmah e vidi reakcija, ne na biljkama nego lagana smeđa alga na staklu i listovima. Lagano zgušnjavam biljke na brdu, ide polako, ali imam nekih problema sa blijedim listovima (detaljnije u temi u podforumu CO2 i gnojenje). Utricularia mi ne ide kaj bi htio, ili joj je voda pretvrda ili joj smeta kaj je na prilično protočnom mjestu, pumpa za CO2 tuče po njoj. Ili joj samo treba da se primi i krene, ima dosta slab korijen.

Lagano razmišljam kaj cu s akvarijem preko ljeta jer me dugo nema. Prvo moram smisliti neke ventilatore jer je sad kad je bilo toplije temperatura bila oko 30 bez obzira kaj je akvarij otvoren. Mislio sam ostaviti dvije lampe (daylight i grolux), smanjiti co2 i ostaviti upute da jednom tjedno netko stavi gnojivo. Koja bi po vama bila ciljana tjedna doza? Pola tjedne EI npr.? Cijela bi bila previše mislim. Mijenjanje vode će se svoditi na nadolijevanje onoga kaj je isparilo.

Jel netko probao tako preko ljeta usporiti akvarij? Mislim da je bolje da sve malo smanjim, biljke će manje stradati nego ako ostavim rasvjetu kak je, a bez gnojenja i mijenjanja vode.

Sent from my PAP4300 DUO using Tapatalk 2
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline iva

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 380
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • Lokacija: Zaprešić
  • 18 mi je godina već ;)
Odg: Novi setup
« Odgovori #24 u: Lipanj 30, 2013, 19:32:47 poslijepodne »
E stvarno ti je akvarij prekrasan! Tako si lijepo grane iskombinirao  :heart: I jako mi se sviđa tvoja miješana podloga...bilje sigurno uživa.  :up: Moram i ja takav nekakav miks napraviti :) I zasto si kiparsku glinu stavio u podlogu? Da zemlje ne izađe kad vadiš bilje ili?