Ožujak 28, 2024, 17:29:00 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)  (Posjeta: 3314 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« u: Studeni 21, 2016, 10:52:05 prijepodne »
Kupio 54L akvarij, tjedan prije kupnje akvarija stavio sam spuzva filtere u akvarij s ribama da se presele kolonije dobrih bakterija, sljunak je jako sitan i bio je mukotrpan posao ispirat ga jer je JAKO zmazan, ispiro sam 5kg tog sljunka jedno pola sata ako ne i duze, pa i poslje je jos u akvariju bilo hrpa prasine od tog sljunka tako da ga ne preporucam nikome (flamingo black gravel kupljen u pet centru), doslovno sam moro dva dana u akvariju drzat improvizirani filter od pumpe za vrt (neka 500/l po satu ili cak vise i omoto ju filter vunom) da bi se procistio, mangrovo drvo prokuhano oko pola sata, kad se sve poslozilo napunio sam vodom 2/3 destilirana i 1/3 voda iz slavine, time sam stvorio nekakav pozeljan parametar vode koji su trenutno ph oko 7, GH 10, KH 5. Voda je stajala u akvariju 10 dana te nisam ocekivo da cu dobit snowballe za poklon, naruceni sa rendo shrimpa te su mi dosli za tocno dva dana, bili su ljepo upakirani u velikoj kutiji sa stiroporom, dupla vrecica i onaj heat pack, unatoc tome svejedno su se jadnici smrzli voda im je bila ledena kad su stigli :/ drzo sam ih u sobi tako zapakirane jos dva dana da se polako aklimatiziraju na sobnu temperaturu, nakon toga sam ih aklimatiziro na vodu pomocu 'drip acclimating' metode, oko cetri kapljice po sekundi za 250% vode u oko 2 sata (1L vode iz njihove vrecice te 2.5L vode iz mog akvarija). Prije te aklimatizacije, bio sam u drami jer akvarij NIJE cikliran (nisam stigo ciklirat jer nisam ni znao da ce mi doc koze), povodom toga prebacio sam prethodno spomenut spuzva filter iz akvarija s ribama u ovaj kozicnjak, u posudu prebacio dio crvenog sljunka iz akvarija s ribama, te isto tako prebacio jednu plasticnu biljku,6 bio ballsa, izvadio svu filter vunu i iscjedio ju u kozicnjak, pa i odrezo mali dio filter vune i zavezo ju za spuzva filter. Unatoc tom bombardiranju kolonija svakakvih bakterija, nisam dobio instant cycle, bilo je oko 20 NO3 mg/l i NO2 5 mg/l, koristio JBL 6 in 1 test koji nazalost nema za amonijak  :roll:. Na kraju sam se bio odlucio izmjenit vodu za 90%, prije nego sam stavio kozice, znaci prije drip aklimatiziranja izmjenio sam vodu jer bi koze crkle od trovanja odmah, ko zna kolko amonijaka je bilo u toj vodi  :'( izmjena vode isto s 2/3 destilirane i 1/3 vode iz slavine. Prvi dan kozama je bio dosta tezak, bile su vrlo aktivne i plivale sto na sat, ko munja skakutale posvuda, bilo je malaca ali vise ih nemogu nac tako da vjerojatno su crkli, drugi dan je bilo 2 mrtvih koza, cudno su plivale i zabijale se posvuda te nakon nekih dva sata mucenja su crkle, za sad, ovo pisem danas je 4. dan otkad su u akvariju, samo su bila 2 uginuca za koja ja znam, moguce je da su one male bebice isto uginule a mozda se negdje skrivaju. Koze polude kad upalim svjetlo ujutro, tako da ostavljam svijetlo upaljeno samo 8 sati dnevno a ostatak su u mraku da im je manje stresna situacija. Jucer i danas su se tri koze presvukle tako da pretpostavljam da to znaci da im je ugodno u novom akvariju  :D Trenutno je akvarij relativno ruzan i natrpan, ali cu povadit van ovaj crveni sljunak i ostalo dok se akvarij dobro zaciklira pa cu jos neku biljkicu posadit, mislio sam ricciu fluitans.

Sad kog zanima narudba sa rendo shrimpa, naruceno je bilo 20 snowballa i jedan 'Spiky moss' (pikava mahovina ili kak se to vec zove na nasem  8) ), sveukupno kostalo 45$. U vrecici me docekalo 22 velikih snowballa(16 zenka sa sedlom i 6 muskih) i oko 8 malaca (oni bas skroz mali, mozda se neka okotila u vrecici dok su dolazili :D), bili su bez boje onako bas blijedi vjerojatno zbog stresa pa nakon aklimatizacije na sobnu temp dok su bili 2 dana u vrecici vratila im se boja. Uglavnom, dosli su za dva dana kao sto sam i reko, voda im je bila GH 8 KH 5 PH 6,4 znaci jako blizu mojoj pa pretpostavljam da zato nema previse ugnica za sad. Koze se cine jako kvalitetnim, zenke su jako velike i imaju lijepu boju, a ima jedna zenka i jedan muski koji se posebno isticu, jako su bijeli imaju nekakvu mutno bijelu boju pa izgledaju bas kao snijeg  :up: budem ih uslikao kad se prestanu skrivat  :)

Poklopac i svijetlo su DIY sa nekog posta na ovom forumu mislim da od Malkya, kostalo oko 180kn i relativno brzo sam to napravio (za oko sat i pol)

Mahovina mi malo cudno izgleda, dosla je sva zelena a sad je dosta dijelova smede, najvise oko sredine, makar dosta je narasla pa ne znam dal su ti smedi dijelovi mozda tanin od drva ili jednostavno zmazano, ili sam previse stegnuo konac s kojim sam ju zavezo za drvce? Pa ako netko zna jel to okej ili..

Isto tako bi htio pitat za iskustva s deklorizatorima? Koje sredstvo koristite i da li se moze izravno ga stavit u akvarij bez da naskodi kozama (cuo sam da je Prime najbolji, te da on neutralizira amonijak i te gluposti pa umjesto izmjene vode dal se moze tog spricnut u akvarij pa se tako rijesit i amonijaka i no3 i no2?), naravno da u Hrv kolko vidim nema tog Primea, a za narucivat s ebaya kosta 15€ bocica to mi je malo skupo,kod nas ima samo onaj easy life filter medium, sera aquatan, i tetra aqua safe koji od njih je najbolji i siguran za koze?

Zelim se zahvalit svima koji su mi odgovarali na prethodne upite oko kozica, a najvise 'Tiii'-u kojeg sam mucio u boxu   :D
Slike su po nekakvom tijeku dogadaja :D

« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2016, 11:08:21 prijepodne od ImBoB »

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #1 u: Studeni 21, 2016, 12:11:03 poslijepodne »
Kupio sam staklenu posudicu i bacio 1/4 spirulina tablete unutra (te tablete sam narucio s ebaya kao CRS hrana), taj komadic se vec napuhnuo i rastopio ali kolko vidim ne zanima ih, nijedna jos nije unutra dosla jest, a ne kuzim to bi kao trebala bit hrana za kozice.. Kolko dugo da ostavim to unutra prije nego mi vodu zagadi? Unutra je vec cca sat i pol, dal se mozda koze boje ove posude da li je prevelika ili nes?  :roll:

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #2 u: Studeni 21, 2016, 13:04:01 poslijepodne »
Prva stvar ne panicari
I druga stvar izvadi tu hranu od spiruline sto prije van nisu gladne

Sad idemo dalje
Na ebay pa kupi veci spuzva filter znaci isti je takav samo veci ovaj je mali a sto je veca povrsina spuzve to ce filter biti bolji

Panj je perfektan ogroman i bas kakav treba
Mahovina je malo predebelo zavezana,znaci trrbao si je bolje podijeliti jer kad je tako debelo doljnji dijelovi strunu

Onaj crveni sljunak izbaci van
A kod kozica slijedeci dva tjedna svaki 2 dana mijenjaj 20%vode i bit ce dobro

Odi naberi koprive negdje i skuhaj im i to im daj u malim kolicinama da jedu
Ali svaku hranu koju stavis ako ne idu na nju odma nisi gladne
Zdijela je super ne boje se one nicega nepokretnoga

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #3 u: Studeni 22, 2016, 09:08:34 prijepodne »
Crveni sljunak cu hitit van za tjedan dan jer sam vidio da se malci zavlace u njega pa da ih jos ne ubijem ako su prezivjeli, evo sad kak pisem ovo prebrojao sam koze ima ih nazalost samo 13, napravio sam premjestaj mahovine, razdvojio sam ju na niti i zavezo flaksom za pecanje, ima dosta smedih dijelova ako ne prezivi ta mahovina nista budem novu nabavio, a sto se koza tice eto jos 3 presvlacenja preko noci bilo, znaci za sad sveukupno 7 u tri dana pretpostavljam da ce bit nosecih za par dana?

Iso sam sad vidjet dal ima di koprive al nazalost nemrem ju nac




Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #4 u: Studeni 29, 2016, 09:30:28 prijepodne »
Kakva je situacija sa kozicama?

Preporucam da ne prckas previse po akvariju samo probas nahraniti u zdjelici i ako ne jedu izvaditi van odma hranu i to je to
Daj jos slikica

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #5 u: Studeni 29, 2016, 12:06:06 poslijepodne »
13 ih je zivo, mozda jos par komada kojih ne vidim, tesko ih je prebrojat.
Cine se relativno okej, samo sto me zabrinjava presvlace se jako puno, za sad u ovih tjedan i pol sta su u akvariju bilo je najmanje 19 presvlacenja (dok je kozica maksimalno 15) a cuo sam da se presvlace inace samo jednom mjesecno pa me to zabrinjava. Uglavnom, uspio sam nabavit koprive svjeze punu vrecicu pa sam na manje komadice to rasporedio i zaledio. Komad sa par listica sam zalio kipucom vodom pa hladnom pa u akvarij, kad sam stavio u zdjelicu, nisu htjele jest a kad sam izvadio tu koprivu iz zdjele htjele su jest pa sam ju ostavio tako na dnu preko noci i izvadio ujutro, nije se raspadala pa pretpostavljam da mogu bez zdjelice a u meduvremenu cu probat nabavit neku pepeljaru jer mislim da je ova zdjelica previsoka za njih
Zenke jos uvijek imaju sedla, nijedna nije noseca :s


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #6 u: Studeni 29, 2016, 21:42:08 poslijepodne »
Koprive si trebao osusiti i tako cuvati
Inace se mogu zalediti ali onda ik skuhas prije
Kad voda prokuha koprive se stavljaju u vodu i drze 3 min nakon toga se vade i odma u hladnu vodu tako lakse potonu kasnije

Plitke zdijelice bas i nemaju smisla jer manje komade velike kozice mogu nositi,tako da ja nemam te zdijelice

Presvlacenje neka te ne brine sto se vise puta presvuku to bolje jer ce se lakse privuknuti na tvoju vodu
I kozice se ne mogu presvlaciti tako brzo jer im oklop treba vremena da se napravi

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #7 u: Prosinac 01, 2016, 15:26:52 poslijepodne »
Evo slika

Offline ImBoB

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #8 u: Prosinac 01, 2016, 15:30:43 poslijepodne »
Ne znam sad da li je ova kozica bolesna il sta...stavio sam ju u 2L mali akvarij da ne zarazi druge ako je...ne znam sad sta bi s njom :/

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Moj prvi kozicnjak - snowballi(white pearl)
« Odgovori #9 u: Prosinac 01, 2016, 17:34:48 poslijepodne »
Kad slikas kozice probaj da ih ne hranis dan dva pa im stavis mali komadic necega sto vole jesti pa kad se skupe naprijed na hrpu onda ih slikas

Ovo sto si ubacio koprive mozes svinju nahraniti a ne to malo kozica,samo jedan listic im je dovoljan i bolje ju skuhaj ovo izgleda kao skroz friska kopriva

Ne vidim bas dobro na slici ali izgleda da joj je tijelo mlijecni bijelo sto je znak bakterijske infekcije
Dobro je da si ju odvojio jer ako ugine u akvariju i druge ju budu jela zaraze se i one
Malo googlaj slike bakterijske infekcije pa usporedi sa svojim kozicom