Ožujak 28, 2024, 19:20:25 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Biljke i spektar rasvjete  (Posjeta: 22837 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #25 u: Kolovoz 15, 2006, 00:48:00 prijepodne »
los sam u fizici oduvjek

Nego, neda mi se o ovome raspravljati vise, jer je rasprava bezpredmetna, svako drzi svoju stranu... Sve je zapocelo mojom krivicom i zato se ispricavam...

Nebudemo nista zakljuciti imam osjecaj...ja cu i dalje po svom raditi, a criptocory ti kupuj grlo-luxice (koje su bajdvej meni najdraze lampe), ali nemoj bar ljude dezinformirati, odnosno napisi, ja mislim, ili moj je stav...

Nemojte kaj zamjeriti...
Laku noc...

ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #26 u: Kolovoz 15, 2006, 00:58:00 prijepodne »


Ja nedezinformiram ljude, već samo govorim ono što sam učio i što učim o biljkama.


Što se tiče gro-lux lampe, ona ima dobar spektar, ali ima veliku manu, a to su lumeni, odnosno preslabo svijetli. Zato ja u svojim akvarijima koristim kombinacije različitih lampi namjenjenim biljkama


Najviše pohvala dajem philipsovoj aqurelle lampi, meni najdraža i pokazala se najboljom( nju imam u oba akvarija ), a koristim ju u kombinaciji, sa aqua-glo u jednom, te sa arcadia orginal i gro-lux lampom u drugom.
Dubrovnik

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #27 u: Kolovoz 15, 2006, 19:47:00 poslijepodne »
Citat: Cryptocory



?to se ti襠gro-lux lampe, ona ima dobar spektar, ali ima veliku manu, a to su lumeni, odnosno preslabo svijetli. Zato ja u svojim akvarijima koristim kombinacije razli詴ih lampi namjenjenim biljkama


Najvi?e pohvala dajem philipsovoj aqurelle lampi, meni najdra?a i pokazala se najboljom( nju imam u oba akvarija ), a koristim ju u kombinaciji, sa aqua-glo u jednom, te sa arcadia orginal i gro-lux lampom u drugom.





Nemo?e? vjerovati,ali ja cijelo vrijeme pri衭 o tome , kombinirati, kombinirati, kombinirati, a sa svrhom da pokrije? ?to ?iri spektar.A ako je samo jedna lampa u akvariju, moj glas (iz osobnog iskustva) za Philips aquarelle.


Full spectrum lampe (CRI index je prva brojka u oznaci lampe, npr. 960) u principu imaju sve ?to je potrebno za rast bilja, bilje odli讯 izgleda pod njima, samo su boje ribica malo 'isprane' tj. ne nagla?avaju boje riba kao ove 'crveno-plave' lampe, ve栩h prikazuju u realnim, prirodnim bojama. Moja preporuka je da se full spectrum koristi u kombinaciji s tzv. biljnim lampama i to do 25% svih lampi (1 full spectrum i 3 npr. gro-lux )Edited by: RobiR
Santa Cruz / Zaprešić

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #28 u: Kolovoz 16, 2006, 12:48:00 poslijepodne »
Dakle da poludiš   sve ozbiljnije i interesantnije rasprave počnu kad ja zbrišem na more. Da ne citiram pojedino ljude i ne odgovaram evo samo par mojih opažanja.
Sve studije fotosinteze rađene su na kopnenom bilju, otud i tvrdnje da u fotosintezi sudjeluju isključivo plavi i crveni dio spektra. Međutim zbok karakteristike svijetlosnih čestica zeleni dio spektra prodire puno dublje u vodu i izgleda da su vodene biljke (barem velika večina njih) pronašle način da iskoriste i zeleni dio spektra. Istraživači to baš i dokazuju pokusima u kojim mjere količinu proizvedenog kisika u istim uvijetima pod različitim spektrom (kombiniraju dvije i više žarulja). Tako D Walstad u svojoj knjizi daje pokus u kojem najobičnija cool white lampa u kombinaciji s phillips-ovom specijalnom lampom daje samo 8 ml kisika više nego dvije cool white lampe. Dvije phillipsove lampe skupa su daleko lošije nego dvije cool whit lampe. Najlošiji rezultati su s warm white lampama koje praktično nemaju zelenog spektra.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #29 u: Kolovoz 16, 2006, 12:57:00 poslijepodne »
Dalje priča da alge mogu bolje iskoristiti sve valne dužine nego više bilje isto ne drži vodu. Štos je u tome da plavi dio spektra "lomi" željezo iz kelatnih veza i oslobađa ga u vodu, u Fe3+ i Fe2+ obliku, oba ta slobodna oblika željeza alge koriste daleko lakše i brže nego više bilje.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline jagoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #30 u: Kolovoz 16, 2006, 13:33:00 poslijepodne »
Možda zato nekim ljudima bilje uspjeva i pod najobičnijim neonkama
Your focus determines your reality

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #31 u: Kolovoz 16, 2006, 15:32:00 poslijepodne »

Citat: Tuljan
Dakle da poludiš   sve ozbiljnije i interesantnije rasprave počnu kad ja zbrišem na more. Da ne citiram pojedino ljude i ne odgovaram evo samo par mojih opažanja.

Sve studije fotosinteze rađene su na kopnenom bilju, otud i tvrdnje da u fotosintezi sudjeluju isključivo plavi i crveni dio spektra. Međutim zbok karakteristike svijetlosnih čestica zeleni dio spektra prodire puno dublje u vodu i izgleda da su vodene biljke (barem velika večina njih) pronašle način da iskoriste i zeleni dio spektra. Istraživači to baš i dokazuju pokusima u kojim mjere količinu proizvedenog kisika u istim uvijetima pod različitim spektrom (kombiniraju dvije i više žarulja). Tako D Walstad u svojoj knjizi daje pokus u kojem najobičnija cool white lampa u kombinaciji s phillips-ovom specijalnom lampom daje samo 8 ml kisika više nego dvije cool white lampe. Dvije phillipsove lampe skupa su daleko lošije nego dvije cool whit lampe. Najlošiji rezultati su s warm white lampama koje praktično nemaju zelenog spektra.

drago mi je da nisam jedini koji tako misli..., upravo sam u drugoj temi o ugranju neonki bas i ja spomenuo gospodju d.Walstad i njezinu knjigu i pokus koji je cinila...
[url]https://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=16543&P N=1[/url]
pa procitaj i ovu temu koja je vezana za ovu...



ZG,Vrapče

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #32 u: Kolovoz 16, 2006, 15:51:00 poslijepodne »
Dakle ono sto vi hocete reci je to da je spektar ipak bitan?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #33 u: Kolovoz 16, 2006, 16:14:00 poslijepodne »
Donekle da, ali to su razlike koje se kreču u okviru 10% i teško da če ih neki hobista primjetiti. Najčešče su poboljšanju rasta nakon promjene lampi uzrok to što nove lampe svijetle do 30% bolje, ili dođe do nekakve promjene u količini mikro/makroelemenata. I priče da jedne lampe izazivaju pojavu algi su mit (ok, ako uzmeš marin glo koja je skoro skroz plava zbog raspada željeza može doči do bujanja algi ali koliko ljudi koristi morske lampe u slatkovodnom akvariju?)

Jedino što sam ja u svim svojim tankovima pod različitim osvijetljenjima primjetio je da mi je cabomba rasla kompaktnije pod 2 aquastar + 1 gro-lux nego pod 2* gro-lux + aquastar, makar i to može biti uzrokovano stotinama drugih faktora.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #34 u: Kolovoz 16, 2006, 16:42:00 poslijepodne »
Naravno i zezam se ja. Spektar je bitan (kao sto kazes, i sto drugih faktora), ali treba gledati cijenu... zbog tih par posto placati duplo, pa tko je tu lud?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #35 u: Kolovoz 16, 2006, 16:58:00 poslijepodne »
Gle ako imaš jedan ili dva akvarija sa po dvije tri lampe i nemoraš toliko gledati na cijenu ali meni kad krenem mijenjati lampe (momentalno ih je 33 raznih vataža) nek je razlika samo 10 kn prilično se skupi, a da ne velim da su razlike često i 50-70 kuna.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #36 u: Kolovoz 16, 2006, 17:06:00 poslijepodne »
Pa da, tko ima jedan akvarij nek slozi najljepsu rasvjetu koju moze.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #37 u: Kolovoz 16, 2006, 19:23:00 poslijepodne »
E baš ovo što je Tuljan rekao,da sve to može biti uzrokovano stotinama drugih faktora.Kad bi samo lampa bila riješenje,...svi bi se več našli negdje,ali to je malo kompleksniji problem i teško da čemo ga riješiti.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #38 u: Kolovoz 17, 2006, 18:59:00 poslijepodne »


Mozda bilo bi dobro isprobati obicne daylight lampe 5000K-10000K(one od par kunica)od raznih proizvodjaca, mozda se medju njima krije neka pogodnog spektra za bilje. Jeli tko pokusao?Mislim da je velika vecina akvaristickih lampi namjenjenih za rast bilja vise nego dobra, pa svatko moze odabrati kombinaciju koja je njemu najugodnija za oko, tu se radi o ukusu pojedinca- a o ukusima se ne raspravlja.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #39 u: Kolovoz 17, 2006, 23:17:00 poslijepodne »


Sve biljke su iste, i fosinteza se kod svih odvija na isti način.


Biljke asorbiraju, odnosno iskorištavaju plavi i crveni dio spektra. To je dokazano, znači neradi se o teoriji. To je upisano u udžbenike, enciklopedije itd. Znači fotosinteza je jasna i o tome se nebi trebalo raspravljati. O tome se uči na studiju biologije. Zeleni spektar, daje biljkama samo njihovu zelenu boju ( jer ga klorofil reflektira ).


Temperatura u kelvinima nije toliko važna koliko spektar, dvije lampe iste temperaturemogu imati različit spektar.Edited by: Cryptocory
Dubrovnik

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #40 u: Kolovoz 18, 2006, 01:32:00 prijepodne »
Aquaglo i powerglo u biti imaju različitu temperaturu.
Dubrovnik

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #41 u: Kolovoz 18, 2006, 12:38:00 poslijepodne »
 
Citat: Cryptocory


Sve biljke su iste, i fosinteza se kod svih odvija na isti način.


Biljke asorbiraju, odnosno iskorištavaju plavi i crveni dio spektra. To je dokazano, znači neradi se o teoriji. To je upisano u udžbenike, enciklopedije itd. Znači fotosinteza je jasna i o tome se nebi trebalo raspravljati. O tome se uči na studiju biologije. Zeleni spektar, daje biljkama samo njihovu zelenu boju ( jer ga klorofil reflektira ).


Temperatura u kelvinima nije toliko važna koliko spektar, dvije lampe iste temperaturemogu imati različit spektar.

Ajmo ovako:
u jednom od prijašnjih postova veliš da alge mogu iskoristiti cijeli spektar a sad tvrdiš da su sve biljke iste (O.K. po novoj specifikaciji alge ne spadaju u biljke ali rade fotosintezu pa mislim da ovdje ta podjela nije bitna) daj to malo objasni?

Činjenica je da su skoro sva istraživanja u vezi fotosinteze rađena na kopnenom bilju a vodeno bilje ima jako puno rješenja koja bilju na suhom netreba.

Najjednostavniji pokus mjerenja količine proizvedenog kisika pokazuju da večina vodenog bilja ima puno intenzivniju fotosintezu ako je u spektar uključen i zeleni dio nego samo pod crvenim i plavim. Iz tog pokusa hrpa biologa i botaničara je izvela zaključak da vodene biljke uspješno koriste i taj dio spektra(da ne ponavljam jednostavnu fizikalnu činjenicu da je zeleni dio spektra najprodorniji kroz vodu, bilo bi vrlo čudno da tokom evolucije vodeno bilje nije našlo način da iskoristi i tu energiju bdw. prije par godina su u kini nađeni fosili koji dokazuju da se dobar dio vodenog bilja razvijao usporedno s kopnenim a ne kako se preije vjerovalo da su se s kopna vračale u vodu, makar ima ti toga pojedine vrste su tokom vremena mijenjale vodu-suho više od 250 puta.).
Od tud i ideja da su skupe akvariske lampe namjenjene rastu bilja prvenstveno namjenjene ugodi ljudskog oka, biljke jednako dobro (ako ne i bolje)rastu i pod običnim cool white lampama (opet relativno lako mjerljivo). Wharm white lampe daju puno lošije rezultate.
Dakle spektar je bitan ali ne na onaj način kako se mislilo (zbog ne rađenja pokusa na vodenom bilju nego jednostavnog preuzimanja starih podataka). A i kloroplasti nisu jedina tjelešca koja mogu obavljati fotosintezu (zaboravih imena ostalih koja smo spominjali više onako usput). Edited by: Tuljan
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #42 u: Kolovoz 18, 2006, 13:58:00 poslijepodne »

i ja bi to tako objasnio da znam,
Edited by: krajten
ZG,Vrapče

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #43 u: Kolovoz 18, 2006, 22:48:00 poslijepodne »





Ajde da pokušamo nešto iz ovoga svega ponešto zaključiti. Očito se lome koplja više oko akvarijskih lampi i cijena, imena proizvođača i sl. manje nego oko "pravog" problema - spektra svjetlosti koji godi biljkama. Stvarno bi bilo dobro da se jasno i razgovjetno odredi ima li spektar svjetla (vrsta lampe) ikakve ZNAČAJNE veze s uspješnosti fotosinteze. Normalno, svima nam je jasno da bilje uspjeva zahvaljujući svjetlu, hrani i CO2.


I još jedno pitanje. Članak "Novela o fotosintezi" štima ili ne štima za akvarijsko bilje? Je li taj članak po informacijama koje podastire zastarjeli ili djelomično zastarjeli ilisuvremen; iskoristiv ili neiskoristiv? Jer čini mi se da su se pojavila neka nova razmišljanja...

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #44 u: Kolovoz 18, 2006, 22:56:00 poslijepodne »
Citat: Tuljan
Citat: Cryptocory



Sve biljke su iste, i fosinteza se kod svih odvija na isti način.



Biljke asorbiraju, odnosno iskorištavaju plavi i crveni dio spektra. To je dokazano, znači neradi se o teoriji. To je upisano u udžbenike, enciklopedije itd. Znači fotosinteza je jasna i o tome se nebi trebalo raspravljati. O tome se uči na studiju biologije. Zeleni spektar, daje biljkama samo njihovu zelenu boju ( jer ga klorofil reflektira ).



Temperatura u kelvinima nije toliko važna koliko spektar, dvije lampe iste temperaturemogu imati različit spektar.



Ajmo ovako:
u jednom od prijašnjih postova veliš da alge mogu iskoristiti cijeli spektar a sad tvrdiš da su sve biljke iste (O.K. po novoj specifikaciji alge ne spadaju u biljke ali rade fotosintezu pa mislim da ovdje ta podjela nije bitna) daj to malo objasni?

Činjenica je da su skoro sva istraživanja u vezi fotosinteze rađena na kopnenom bilju a vodeno bilje ima jako puno rješenja koja bilju na suhom netreba.

Najjednostavniji pokus mjerenja količine proizvedenog kisika pokazuju da večina vodenog bilja ima puno intenzivniju fotosintezu ako je u spektar uključen i zeleni dio nego samo pod crvenim i plavim. Iz tog pokusa hrpa biologa i botaničara je izvela zaključak da vodene biljke uspješno koriste i taj dio spektra(da ne ponavljam jednostavnu fizikalnu činjenicu da je zeleni dio spektra najprodorniji kroz vodu, bilo bi vrlo čudno da tokom evolucije vodeno bilje nije našlo način da iskoristi i tu energiju bdw. prije par godina su u kini nađeni fosili koji dokazuju da se dobar dio vodenog bilja razvijao usporedno s kopnenim a ne kako se preije vjerovalo da su se s kopna vračale u vodu, makar ima ti toga pojedine vrste su tokom vremena mijenjale vodu-suho više od 250 puta.).
Od tud i ideja da su skupe akvariske lampe namjenjene rastu bilja prvenstveno namjenjene ugodi ljudskog oka, biljke jednako dobro (ako ne i bolje)rastu i pod običnim cool white lampama (opet relativno lako mjerljivo). Wharm white lampe daju puno lošije rezultate.
Dakle spektar je bitan ali ne na onaj način kako se mislilo (zbog ne rađenja pokusa na vodenom bilju nego jednostavnog preuzimanja starih podataka). A i kloroplasti nisu jedina tjelešca koja mogu obavljati fotosintezu (zaboravih imena ostalih koja smo spominjali više onako usput).
Alge nisu biljke, i one imaju pigmente koje biljke nemaju te tako mogu asorbirati različite spektre svijetlosti.


Cijano-bakterija tako ima cijelu paletu pigmenata, pa tako mijenja boju zavisno o osvijetljenju ( zato se i zvala modro-zelena alga, ali ona može biti i smeđkasta, crvenkasta, žućkasta ).


Fotosinteza vrijedi jednako za sve biljke. I jedne i druge biljke imaju klorofil koji apsorbira crveni i plavi dio spektra, dok zeleni reflektiraju ( zbog toga su zelene ). Drugi pigmenti u biljaka uglavnom davaju boju cvijetovima i plodovima.


Što se tiče proizvodnje kisika, glavni proizvođači kisika su alge. Takovećina planetarnog kisika potječeiz mora ( koje su proizvele tamošnje alge ).


Aqua-glo i power-glo imaju jednaku temperaturu svijetlosti 18000 kelvina.
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #45 u: Kolovoz 18, 2006, 23:08:00 poslijepodne »

ja imam u jednom malom akvariju, koji još nije za javnost 2 lampe od 14 000k. koje nisu uopæe za slatku akvaristiku, nemam alge, a biljke moram svaki dan sisati. Samo iz eksperimenta sam danas isao kupiti coolwhite 4100k od philipsa... Pa cu javiti rezultate za par dana... Da mozemo nesto opipljivo zakljuciti..

Sto se akvarijskih lampi tice 5000k daylight
      8000k grolux,
      10 000k aquastar, mogu potvrditi da nisam nasao neku ozbiljniju razliku u rastu bilja, a sve sam ih isprobao i to u svim mogucim kombinacijama.
O ovim svarima koje je Tuljan ovako lijepo objasnio, na strucim forumima za uzgoj bilja se ne raspravlja vec dosta dugo. Svi se vode samo osobnim ukusom kod odabira lampi, a tu idu i svi drugi svjetski trendovi. Mislim da se trebamo okretati buducnosti i ugledati na bolje i uspjesnije, a ne biti kruti i robovi nekih teorija koje su bile u proslosti. Onaj clanak sa prve stranice nije netocan, ali je nepotpun i zastario. Kao sto sam rekao, vrlo bi rado da raspravljamo o LED rasvjeti i o L- lampama, koji su buducnost, a ne o stvarima koje su veæ iz nas.

Ako se sjeæate, vrlo nedavno je još na ovom forumu bila teorija da u akvarijima trebaju nitrati i fosfati biti 0, a sad vec svi koriste i dodaju oba makroelementa u biljnim akvarijima. SLièno je i sa algama, za koje se u 2 knjige koje imam kod kuæe piše da nastaju zbog rasvjete. Danas više nitko to ne vjeruje.
Teško je polemizirati s nekim tko se kruto drži svojih stavova koje je proèitao u enciklopedijama, koje su uglavnom sve stare i neažurirane...Akvaristika ima elemente gotovo znanosti, a svaka znanost je živa materija, koja napreduje i konstantno se dolazi do novih saznanja, pa pa zašto bi akvaristika bila imuna na to...

Laku noc


Edited by: krajten
ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #46 u: Kolovoz 18, 2006, 23:18:00 poslijepodne »


Fotosinteza nije teorija, nego činjenica, o kojoj više nebi trebalo biti rasprave. Ona se istraživala više od stoljeća, potkrijepljena je brojnim dokazima, tako da je neozbiljno tvrditi da je netočna.


Ponavljam još jednom spektar je važan a ne temperatura u kelvinima. Ako lampa ima dovoljno naglašen plavi i crveni dio spektra biljke će pod njoj rasti .


( nije pametno ići protiv znanosti, jer to vodi ponovno u neznanje ).
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #47 u: Kolovoz 18, 2006, 23:34:00 poslijepodne »
sve lampe coowhite (zeleni spektar) imaju kelvinazu o 3500-4100k
sve daylightice imaju(isto dosta zelenog) oko 5000k
sve lampe koje daju crvenkastu boju(crveni i plavi spektar)tipa grolux, itd..su od 7500- 8000k...itd..itd..slične lampe po spektru imaju sličnu ili istu temperaturu...do sve plavijeg spektra ili više kelvinaže...

moj zaključak je da je s tobom bezpredmetno raspravljati, jer su jedini argumenti koje si ti dao taj da biljke rastu pod crvenim i plavim spektrom i da tako piše u uđbenicima. TO nisu argumenti nego tvrdnje i ponavljaš ih od prvog posta pa do zadnjeg, kao papagaj. Imam osjecaj da uopče ne čitaš tuđe postove, već samo pišeš svoje, a tuđe argumente i razmišljanja ne uzimaš u obzir.
Kao što sam rekao, uzgajam bilje u najmanjem akvariju na isljučivo zelenom spektru, i slike ću uskoro stavit u galeriju, pa ti sve teorije propadaju u vodu jer ću praksom dokazati suprotno...

Pozdrav

ZG,Vrapče

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #48 u: Kolovoz 18, 2006, 23:35:00 poslijepodne »


Citat: Cryptocory
Aqua-glo i power-glo imaju jednaku temperaturu svijetlosti 18000 kelvina.



Nemaju, iako na kutiji pise. Ako ih koristis mozes se uvjeriti u to. Golim okom se vidi razlika u boji lampe. Aqua glo ima manju temperaturu od Power glo.Edited by: Rastaman

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Biljke i spektar rasvjete
« Odgovori #49 u: Kolovoz 18, 2006, 23:58:00 poslijepodne »


Nemoguće je uzgajati biljke samo pod zelenim spektrom.


Nije istina da lampe iste temperature imaju isto naglašen spektar svijetlosti.


Evo ovo je spektar nekih popularnih akvarijskih lampi. Najbolja lampa za biljke bila bi ona koja bi imala spektar najsličniji ovoj slici apsorbcije klorofila.


Inače ovosu spektri lampi Aquarelle, aquastar, daylightstar, coralstar, aqua-glo, power-glo, arcadia freshwater, gro-lux.Edited by: Cryptocory
Dubrovnik