Travanj 18, 2024, 02:04:33 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: iguana bodlje  (Posjeta: 2671 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jaca

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
iguana bodlje
« u: Ožujak 14, 2012, 08:22:06 prijepodne »
Pozdrav dobri ljudi,

izvinjavam se ako je topic na pogrešnom pdf. imam mužjaka iguane, već sam ranije ovdje postavljala slike. star je cca 6-7 godina, živi u velikom terarijumu i vjerujem da su uslovi u njemu adekvatni. ono sto sam jucer primjetila, odnosno primjetila je mama jer je iguana njezina i ona brine o njemu, jeste da su one bodlje u dijelu "ramena", koje su inače manje od ostalih, mekane, mama mi kaže da pod rukom kao da su ispunjene vodom. golim okom se nikakve promjene ne vide.
ovdje gdje zivim nema veterinara koji se razumije u gmazove. imate li vi ideju sta bi to moglo biti i zasto? inače, dobro jede, hoda izvan terarijuma, penje se

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #1 u: Ožujak 14, 2012, 08:50:20 prijepodne »
Najvjerovatnije nije ništa, ali fotografija bi dobro došla (po mogućnosti fotografija čitave životinje i detalj tog dijela bodlji). Također, važno je da nam detaljno opišeš uvjete u kojima živi: veličinu terarija, temperature u njemu, rasvjetu, popis hrane koju jede, itd.

Offline jaca

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #2 u: Ožujak 14, 2012, 10:27:06 prijepodne »
Hvala puno na brzom odgovoru. uslikat cu je danas pa postati i fotke da vidite. terarijum je prilično velik, tačne dimenzije ne znam, ali preko jednog čitavog zida sobe. od hrane uglavnom jede raštiku i radič, ponekad pešin ili od voća grožđe, lubenica ili dinja. čula sam da iguane obožavaju bananu, a moja ju nikadda nije htjela. temperatura joj je po danu oko 27-28 stepeni. rasvjeta je ona spot sijalica. uva i uvb u ovom momentu nemam jer je nestalo za kupiti   :(
ja sam iguanu dobila prije šest godina, tada je bila bebač i rep joj je bio otkinut. ovdje u sarajevu nema niti adekvatnog veterinara, a niti prodavnice sa opremom za terarijum i to me zaista muči. ja iguanu lično nikad ne bih sama nabavila upravo zbog upravo zbog toga. kad mi pas ili mačka nisu dobro, znam gdje da idem i šta da radim, a ovako da nema vas koji imate iskustva, ne znam šta bih.
iguana je inače divna, pitoma je, mazi se i kreće po kući.
i još nešto, ranije smo joj davali one preparate sa kalcijem, ali više ne, jer su nam u jednom pet shopu rekli da s obzirom da je odrasla to više nije potrebno. jel to bio pogrešan savjet?

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #3 u: Ožujak 14, 2012, 12:11:33 poslijepodne »
i još nešto, ranije smo joj davali one preparate sa kalcijem, ali više ne, jer su nam u jednom pet shopu rekli da s obzirom da je odrasla to više nije potrebno. jel to bio pogrešan savjet?

Apsolutno pogrešan. Gušteri imaju potrebu unosa kalcija i vitamina D3 čitav svoj život - u početku dok rastu i razvijaju se trebaju puno više, ali i kasnije mu moraš redovno suplementirati obroke, pogotovo pošto nemaš adekvatnu UVB rasvjetu. Pod hitno nabavi kvalitetan preparat (savjetujem ti Nekton MSA i Nekton Iguana) i suplementiraj mu obroke svaka 2-3 dana. Obzirom da već dulje vrijeme nema dostup pravilnoj rasvjeti i suplementaciji, slobodno mu prvih mjesec-dva suplementiraj hranu svakodnevno kako bi mogao "popuniti" nedostatke u dijeti.
Također, što se tiče temperatura, one su u redu, ali na mjestu za "sunčanje" (hot spot) bi trebalo biti oko 40C - provjeri da li je tako.

Offline jaca

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #4 u: Ožujak 14, 2012, 12:48:34 poslijepodne »
da, da, temperatura je naravno veća na mjestu za sunčanje. eto vidiš, o tome govorim, sve što mogu jeste uzdati se u savjete. veceras postavim fotke pa te molim da pogledaš Nino G i hvala beskrajno puno

Offline jaca

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #5 u: Ožujak 14, 2012, 21:53:49 poslijepodne »
Veceras sam ga fotkala, bio je van terarijuma, jeo je. sve mi djeluje ok, osim tih bodlji koje me brinu. to su ove cetiri bodlje manje od drugih, u predjelu izmedju ramena. sta vi mislite?



izbliza izgleda ovako


hvala svima, Nino G posebno
« Zadnja izmjena: Ožujak 14, 2012, 21:56:05 poslijepodne od Chilii »

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #6 u: Ožujak 15, 2012, 01:30:30 prijepodne »
Po ovim slikama nemas zasto da brines, nema tu nikakvu bolest!

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #7 u: Ožujak 15, 2012, 10:26:39 prijepodne »
To je OK, nemaš se potrebe brinuti. Samo mu počni suplementirati hranu i daj mu sada u proljeće listove i cvjetove maslačka, djeteline, trputca i ostalog samoniklog bilja. Nakon nekoliko mjeseci takvog režima i bodlje će izgledati bitno bolje, a i boja će mu se vjerovatno popraviti.

Offline jaca

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: iguana bodlje
« Odgovori #8 u: Ožujak 15, 2012, 10:39:23 prijepodne »
Ljudi hvala vam puno svima. Veliki pozdrav