Ožujak 29, 2024, 00:04:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Method of controlled imballances  (Posjeta: 1707 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Method of controlled imballances
« u: Svibanj 02, 2010, 05:48:18 prijepodne »
Dali netko ima kakvih iskustava sa ovim načinom gnojenja?  http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html

Autor teksta Cristian Rubilar tvrdi kako je ovo napredniji način gnojenja i spriječavanja algi od EI zbog toga što se  izbjegava gomilanje nepotrebnih hranjivih tvari u vodenom stupu.
Predstavlja i sustav kojim odrediti koliko je kojeg mikro/makroelementa potrebno našem akvariju.
Sve počinje namjernim ''izazivanjem'' zelene točkate alge na način da se gnoji SAMO nitratima dok se ne počne  pojavljivat zelena točkasta alga, na temelju dotad utrošenih nitrata se dobija tjedna doza a fosfati se doziraju u minimalnim količinama tako da su zelene točkaste uvijek ''na pragu'' (u tim uvjetima druge alge nebi trebale imat uvjete za širenje)


Zanima me jel netko pokušao, čini se malo komplicirano, pogotovo ako se često mijenja količina i vrsta flore, neko bilje više troši nitrate a neko fosfate...

Tom Barr se baš nije složio sa ovom metodom ali kako je rasprava ostala nedovršena, tko zna -?
« Zadnja izmjena: Svibanj 02, 2010, 10:20:17 prijepodne od ibanezfrelon »

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #1 u: Svibanj 02, 2010, 10:18:06 prijepodne »
Pa dobro, nije tako komplicirano. Baš sam pročitao, ovo mi je kao PPS-pro ali prilagođen svakom akvariju zasebno. Ideja je da se limitira PO4 što onda "ne dozvoljava" razvoj ostalim algama osim GSA. To je osnova PPS ideje.

I sam autor kaže, u odnosu na EI ovo je metoda koja je efikasnija u tom smislu što ne ubacuje masu makroelemenata već se traži nekakav optimum. Koliko sam shvatio iz teksta, čovjek uzgaja i prodaje akvarijsko bilje pa vjerojatno i mora tražiti neki optimum da smanji troškove.

Zanimljivo štivo u svakom slučaju, preporučam svakome da ga pročita iako je napisan na jako lošem engleskom.

Ekipa koja je natukla već 5 strana na temu "zelena končasta" možda dobije nove ideje!  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #2 u: Svibanj 02, 2010, 10:23:31 prijepodne »
Evo malo sam računao, ako se netko želi igrati, a da se ne zamara onim pričama o jednom gramu na 500 galona i slično:

kod KNO3 se dodaje 3,24 ppm dok se kod PO4 se dodaje 0,37 ppm.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #3 u: Svibanj 02, 2010, 10:30:48 prijepodne »
Evo malo sam računao, ako se netko želi igrati, a da se ne zamara onim pričama o jednom gramu na 500 galona i slično:

kod KNO3 se dodaje 3,24 ppm dok se kod PO4 se dodaje 0,37 ppm.
Ali, nije li stvar baš u tome da se odredi doziranje za svaki akvarij posebno?
Zato se na početku i ''izaziva'' zelena točkasta da se odredi koliko dozirat no3.
Nema fiksnih doza jer ne može bit ista doza za akvarij sa par anubijasa koji troše uglavnom fosfate ili jako zabiljen akvarij natrpan brzorastućim biljkama koje troše uglavnom nitrate..?

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #4 u: Svibanj 02, 2010, 10:34:08 prijepodne »
Ma to su ppm doze za ono sedmodnevno računanje koliko je trošenje N i P. Nisi me shvatio.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #5 u: Svibanj 02, 2010, 10:59:26 prijepodne »
Ma to su ppm doze za ono sedmodnevno računanje koliko je trošenje N i P. Nisi me shvatio.
Aha, znači, prvi tjedan 3,24ppm no3 dnevno dok ne dođe točkasta, ukupan no3 potrošen do dolaska točkaste taj tjedan se uzima kao tjedna doza.
Nakon toga se ubacuje i po4 i to 0,37ppm dnevno dok točkasta ne nestane i opet se potrošeni po4 do nestanka točkaste u tom tjednu uzima kao tjedna doza.


Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #6 u: Svibanj 02, 2010, 11:23:31 prijepodne »
Tako je, sad smo se shvatili.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #7 u: Svibanj 02, 2010, 11:49:12 prijepodne »
Baš se razmišljam koliko je glupo zapravo ono što sam ranije napisao (vezano za vrijednosti ppm).

Autor je najvjerojatnije odabrao jedan gram po 50 odnosno 500 galona jer mu je to bilo najjednostavnije za mjeriti. Isto tako se mogu uzeti okrugle ppm vrijednosti, 3 ili 4 ppm recimo.

I onda se s vremenom najvjerojatnije nađete u situaciji da dodajete 4-5 ppm KNO3 i 1 ppm PO4 ili 4-5 ppm KNO3 i 0,4-0,5 ppm PO4. Pa dozirate "po svom" a zapravo ste na EI ili PPS pro  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Method of controlled imballances
« Odgovori #8 u: Svibanj 03, 2010, 13:59:24 poslijepodne »
Evo i mene u ovu temu...pa ne znam samo di vise izvlace te nazive za gnojenja, a svaka dodaje isto. Nitrate, fosfate, mikrolemente. Osnovno i za ovu i za bilo koju drugu je imat dosta co2 za određeno svjetlo (ovaj kaze da frljiš co2 dok se koze ne počnu prevrtat, jer kao ne valja drop checker  :D ). Logično da neću trpat ful EI doze ako imam mahovine i anubiase u akvariju, ili da se neću držat ko pijan plota PPS-pro načina, a biljke mi umiru.

E sad, hoću li ja doć do svog načina gnojenja medotom nedostataka, pa kad vidim da fali dodavat ću više nečega...ili metodom predoziranja,  pa onda postupnog smanjivanja ako mislim da dodajem previše, stvar je osobne percepcije. Prilagodit ću to svojim potrebama.

Kod ovog šta sam pročitao sviđa mi se način na koji je to objašnjeno, stvarno se čovjek potrudio i oni koji počinju mogu naučiti puno...ne sviđa mi se scenarij svako malo podešavanja te rutine: kad se biljke razrastu trošit će više, kad ubacim nove biljke ponovo sve, kad se kupe nove ribe ponovo sve, nije spomenuo podlogu nigdje, a šta ako stavimo zemlju za cvijeće ili aquasoil.

Da bi se donio neki konačan sud treba to koristit neko vrijeme. Ko zna možda me uhvati pa ću javit kako ide ta metoda. PPS-pro i EI isprobao i bolji mi je EI način doziranja puno.  ;)

« Zadnja izmjena: Svibanj 03, 2010, 14:04:46 poslijepodne od lp »