Travanj 19, 2024, 10:01:23 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ruky Reef 108 lit  (Posjeta: 6271 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ruky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Lokacija: Vinkovci
Ruky Reef 108 lit
« u: Rujan 08, 2011, 16:33:11 poslijepodne »
Pozdrav svima!  :)

Iako evo već 4 godine i nešto sitno sam član ovog foruma, ovo je moja prva tema predstavljanja vlastitog akvarija. Tijekom ovih godina sam promijenio vise akvarija, od akvarija sa tropskim ribicama, malawi ciklidima, do akvarija sa diskusima. Međutim počevši čitati morski podforum počela me zanimati sve više morska akvaristika. U 10 mj. prošle godine sam posjetio sugrađanina  :D  kolegu Pamooka, koji mi dao dosta korisnih informacija vezanih uz morsku akvaristiku, a da i ne govorim moj doživljaj kad sam uživo vidio njegov akvarij  :drool:  Shvativši da danas nije teško nabaviti koralje i opremu za morski, kako je možda bilo prije, krečem prikupljati sve sto je potrebno za akvarij. Iako nisam imao akvarij, prvo je na red došlo živo kamenje, tj. ukazala mi se prilika da ga kupim jeftino od Grofa, te sam ga kupio u 12 mj. Na savjet kolege Pamooka stavio sam kamenje u plastično bure (brača po buradi   :D ), zajedno sa grijačem i stream pumpom, gdje se ono namakalo  :) sve do 19.06. U međuvremenu u tih 6 mj. nabavio sam i ostalu opremu i akvarij. Od datuma kada sam kupio kamenje pa do datuma kad sam akvarij startao, imao sam dosta vremena za razmišljati, hoće li akvarij biti sa sumpom/skimerom ili bez, na kraju je prevladalo ovo drugo. Proucivsi dobro sve i vidjevši kako dosta ljudi na ovom forumu kao što su Karas, Maslačak, Vedran i dr., uspješno guraju svoje naniće, bez sumpa i skimera, za isto sam se odlučio i ja. Iako sam već u 3 mj. nabavio skimer, nekako sam zazirao od tolike mašinerije ispod akvarija, a i cijena te iste opreme kao i iznos struje koju ona potroši nije mala, posebno ne za  današnje vrijeme. I eto tako prije dva i pol mjeseca počela je moja morska avantura  :brod: , a dosadašnje sitne faze  razvoja akvarija možete vidjeti u slikama koje slijede.  Slike nisu bas nešto, još se učim slikati, a i slikano je sa dva različita fotoaparata.

I za kraj htio bih se zahvaliti Pamooku i Boleku na doniranim koraljima, kao i Tuljanu na doniranoj makro algi, a također i svim ostalima koje sam gnjavio svojim pitanjima!   :)

Svaki savjet i komentar su dobro došli, a slike koralja slijede uskoro, tj. kad naučim slikati   :)

Osnovne informacije o akvariju:

Akvarij: dimenzije 60x40x45, zapremine 108 lit, ali unutra je oko 80-85 lit vode

Filtracija:
- Živi kamen 15 kg,
- 10 kg pijeska - 5 kg živog pjeska (sugar size), postavljeno na dno akvarija i na njega oko 5 kg pijeska aragonita granulacije 3-6 mm, te je dno debljine oko 3 cm.
- Hang-on filter Aquaclear 110, zapremine oko 5 lit, modificiran na način da se u prvoj manjoj komori (iznad motora) nalazi aktivni ugljen, tada ide  pregrada sa filter vatom koja kupi nečistoću (novu stavljam svakih 7 dana), te zadnja i glavna komora gdje je macro alga Chaetomorfa, iznad koje je hang-on lampa od 11 w.
- Svakih 7 do 10 dana (češće 7)  mijenjam 15 lit vode, što je oko 18 % od ukupne vode u akvariju.

Rasvjeta: Hopar (kinez) 6 x 24w ukupno 144 w, gori 10 h na dan
Grijač: Eheim Jager 75w
Cirkulacija: Sun-sun JVP 101 – 3.000 l/h

Koralji: Razne zoe, gljive, duncani, caluestre, favia, xenija, gorgonia, green star polyps, montipora plate, montipora digitata, montipora hyrsuta
Organizmi: 4 Nassarius puža, 1 Clibanarius sp. rak samac, 1 jadranski puž, plus razne vrste ostalih klasičnih hitchhikera koji su došli sa koraljima.

« Zadnja izmjena: Rujan 19, 2011, 21:18:06 poslijepodne od Ruky »

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #1 u: Rujan 08, 2011, 16:40:21 poslijepodne »
Konačno da si predstavio akvarij   :up: Nek je sa srećom  :)
Jesu to svi koralji koje imaš? De slikaj te zoe da vidim kakve imaš. Evo šaljem ti pp pa se vidimo sutra.  ;)
Karas Reef - morski akvarij

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #2 u: Rujan 08, 2011, 16:43:05 poslijepodne »
Pozdrav Ruky i dobrodošao u morsku akvaristiku!  :up:

Odlično predstavljanje akvarija!  :klap:


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #3 u: Rujan 08, 2011, 18:33:01 poslijepodne »

Čestitam Ruky na ulasku u morsku akvaristiku!  :122:
Akvarij fino izgleda, šteta što je bez sumpa ali funkcionirat će uz dosta truda.
Jedina zamjerka je na jadranskom kamenu, mogao si uzeti i bolje, doduše i skuplje - živo tropsko. Ovo jadransko su sve mali komadi pa se ne može složiti ful rupičasti scape sa tunelima i prolazima što je poželjno pri slaganju rockscapea iz više razloga (cirkulacija, podizanje detritusa, skrivanje riba...itd).

Sretno i strpljivo dalje!




Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #4 u: Rujan 08, 2011, 22:26:23 poslijepodne »
ove zelene zoe pikaju u oci  :klap:

Offline Ruky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #5 u: Rujan 09, 2011, 09:41:49 prijepodne »
Hvala svima na dobrodošlici!    :up:

Renta  - Nadam se da neću imati nikakvih problema sa akvarijem   -?  Držat ću se onoga što sam i dosada radio, znači redovite promijene vode, polako naseljavanje organizmima, što manje prčkanja po akvariju, i mislim da neću imati problema. A također mislim da sam i zadovoljivo ostale važne komponente sustava, dobra cirkulacija, jako svijetlo i  živi kamen i pijesak. Vidjet ćemo kako bude, ali nema odustajanja!    :a045k:

Što se tiče jadranskog kamena, znam da je tropsko kamenje bolje, ali odabir ovog je presudila cijena i oblik. Oblik iz razloga, što sam sa ovim kamenom lakše mogao složiti scape kakav želim. Iako se iz  ovog kuta čini da je kamenje nabacano jedno na drugo, tj. da nema cirkulacije između njega, zapravo nije tako.  Scape sam složio sa dosta prolaza, gdje će ribice moći komotno prolaziti i skrivati (nadam se ne predugo  :D ), te većina kamenja dobiva cirkulaciju sa svih strana.

Također taj kamen je stajao u sumpu kod Grofa u njegovom prijašnjem akvariju, ne znam koliko dugo, ali vjerujem dovoljno dugo da se naseli svim tropskim organizmima i bakterijama koje su potrebne za neometano održavanje funkcije koje ono obavlja. Sam detruis između kamenja  prilikom svake zamijene vode dodatno ispuhujem sa turkey baster-om (slika u nastavku), iz razloga što sa tim čudom mogu pristupiti dublje u prolaze. Ne znam kako se ta stvar zove kod nas ? Mozda zaljevač čurki   :D

Malky – zelene zoe sam kupio od CMA Team-a, i stvarno su boje lude. Preko vikenda ću probati koju bolju sliku samih zoa i ostalih koralja  uslikati.

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #6 u: Rujan 09, 2011, 10:00:11 prijepodne »
Samo plako komšija i sve će biti OK.

Offline Ruky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #7 u: Rujan 20, 2011, 21:45:55 poslijepodne »
Pozdrav!   :)

Evo malo novih fotki akvarija ali i koralja. Da pokucam od vodu  :D  sve se i dalje dobro razvija.

U međuvremenu sam nabavio 3 trochus puža i 3 raka samca, koji mi pomažu u borbi protiv algi. Trochusi  se hrane algama sa stakla, dok se rakovi samci hrane algama diatomima, koje mi se stvore po kamenju u par dana nakon promjene dijela vode, jer nemam DI nastavak na osmozi, pa silikati završe u vodi.

Doduše na par mjesta ima malo zelene čupave alge, ali sve ju je manje. Prije mjesec i po dana spomenuta alga se počela širiti po kamenju, ali od kada sam počeo prilikom svake izmjene vode propuhivati površinu kamena sa turkey basterom, tj. uklanjajući sloj detruisa sa površine kamena, alga više nije imala hranjivu podlogu za širenje, te sam na taj način zaustavio njen rast, to je moje nekako zapažanje.

Nabavio sam još nekih novih koralja, te polako svoj nano akvarij punim sve više. Kao i većina akvarista dosta sam nestrpljiv, te jedva čekam da akvarij popunim koraljima, doduše kad ga popunim onda će mi vjerojatno biti krivo što nema više mjesta za nove koralje, eto čovjek nikad zadovoljan   :roll:

Prije par dan skužio sam odbačeni oklop od krabe veličine 1 cm, presvukla se, što znači da joj je dobro tu i da raste   >:(

Bude mi drago što sa novim koraljima dobijem  i različite zanimljive hitchikere, ali sad kad sam dobio i jednog neželjenog gosta, možda je vrijeme da počnem koristiti pripravke tipa Flatworm exit.

U kojoj mjeri vi koristite takve pripravke? I da li ih koristite redovito tj. prilikom ubacivanja svakog novog koralja?

Da li rađe rješavate uzrok ili posljedice?  :)

Offline bena

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: ZeGe
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #8 u: Listopad 10, 2011, 14:40:52 poslijepodne »
 :klap:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #9 u: Studeni 02, 2011, 22:59:09 poslijepodne »
Kako napreduje?

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #10 u: Studeni 02, 2011, 23:10:51 poslijepodne »
lijepo izgleda, sve pohvale za trud!

Offline Ruky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #11 u: Studeni 04, 2011, 22:30:24 poslijepodne »
Hvala na komentarima!    :up:

Akvarij se dobro razvija. Ubacio sam neke nove koralje i ribice.

Medutim sad vidim da sam pogrijesio sa bojom pozadine, jer nikako ne mogu dobiti pravu boju koralja na fotografijama, koliko god se trudio sa rucnim podešavanjem white balance-a.

Prvom prilikom cim uhvatim malo vise vremena cu zalijepiti crnu tapetu, vjerujem da ce onda fotografije biti kvalitenije, a i nece biti toliko uocljiva stream pumpa, grijac i usisna cijev od filtera.

Također lakse cu uociti yellowtail damsela u akvariju    :D

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #12 u: Studeni 04, 2011, 22:54:25 poslijepodne »
Prva liga samo meni su ljepsi akvariji sa plavom folijom u odnosu na crnu.

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #13 u: Studeni 04, 2011, 23:02:41 poslijepodne »
Bravo druže  :klap:
Fino se popunjava! Šta si još planirao od koralja dodati jer čini mi se da će uskoro postati gužva   ;)
Karas Reef - morski akvarij

Offline Milos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #14 u: Studeni 07, 2011, 12:22:53 poslijepodne »
Meni su ovakvi manji akvarijumi bas prirasli srcu, akvarijum ti je bas super svaka cast samo napred  :klap:

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #15 u: Studeni 07, 2011, 15:44:30 poslijepodne »
lijepo si sve to sredio, korak po korak.. sad je red na meni  :D
sve pohvale!  :up:

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #16 u: Studeni 07, 2011, 16:22:55 poslijepodne »
pohvale za apsolutno sve, osim rockspace :D
Ali ništa bitno, meni ne paše takav stil slaganja, drugima se sviđa, to je sve stvar osobnog ukusa.. ono što je za istaknuti su pedantnost, preciznost, trud, zaista za svaku pohvalu  :klap:

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #17 u: Prosinac 03, 2011, 19:11:46 poslijepodne »
Može neki update?  ;)
Karas Reef - morski akvarij

Offline amon-ra

  • Trade Count: (-2)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #18 u: Prosinac 03, 2011, 21:39:29 poslijepodne »
Gdje si rasvijetu kupio i koliko košta ?

 :klap: za akvarij

Offline Ruky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #19 u: Prosinac 10, 2011, 21:04:23 poslijepodne »
Prva liga samo meni su ljepsi akvariji sa plavom folijom u odnosu na crnu.

Ali čini mi se kako onda ne dolazi do izražaja prava boja koralja. Stavit ću crnu pozadinu, pa ću vidjeti da li sam pogriješio ili ne.   -?

Bravo druže  :klap:
Fino se popunjava! Šta si još planirao od koralja dodati jer čini mi se da će uskoro postati gužva   ;)

Ostavio sam si mjesta na jednom kamenu za ricordee, samo ih još moram nabaviti       :)

Meni su ovakvi manji akvarijumi bas prirasli srcu, akvarijum ti je bas super svaka cast samo napred  :klap:

lijepo si sve to sredio, korak po korak.. sad je red na meni  :D
sve pohvale!  :up:

pohvale za apsolutno sve, osim rockspace :D
Ali ništa bitno, meni ne paše takav stil slaganja, drugima se sviđa, to je sve stvar osobnog ukusa.. ono što je za istaknuti su pedantnost, preciznost, trud, zaista za svaku pohvalu  :klap:

Hvala dečki!   :up:

Gdje si rasvijetu kupio i koliko košta ?

 :klap: za akvarij

Kupio sam na Ebay-u. Radi se o kinezu Hopar, a platio sam ga oko 550 kn.

Evo dvije slike sada već starih stanara. Nadam se da ću sutra stići promijeniti pozadinu, odnosno staviti crnu.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2011, 21:07:24 poslijepodne od Ruky »

Offline DRC VZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1325
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Varazdin
Odg: Ruky Reef 108 lit
« Odgovori #20 u: Prosinac 10, 2011, 21:37:18 poslijepodne »
prekrasno nema šta  :klap: