Ožujak 28, 2024, 10:35:04 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Rescape akvarija i sto sa ribama ?  (Posjeta: 1325 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« u: Srpanj 05, 2017, 15:46:22 poslijepodne »
Pozdrav !

Nakon godinu dana ucenja i vjezbe po principu pogreska/uspijeh doslo je vrijeme da se napravi potpuni restart sistema.
Losa podloga koja je bila se iscrpila, pokrivni sljunak je prekupan za neko sitnije bilje, supstrat je poceo izbijati na povrsinu itd pa bi to sve zamjenio.

Svo bilje bi povadio, podlogu takodjer, staklo oprao i ocistio i nanovo napravio novi scape sa novim susptratom i novim sljunkom.
Ostao bi isti zaciklirani filter (Tetra EX600).

Ako bi sacuvao barem 50% stare vode i napravio rescape, dodao jos pola nove vode, FFM i bakterije jel bi mogao vratiti postojece ribe unutra ili da ipak pricekam neko vrijeme sa cikliranjem ?

Od riba imam galaxy, nesto neonki, algare i ribe dna i red sakure i amano koze.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #1 u: Srpanj 05, 2017, 22:01:29 poslijepodne »
Mislim da bi trebao ciklirati. Najveći dio bakterija ti se nalazi u podlozi. A ti ćeš je potpuno promijeniti. Sama voda i nije toliko bitna.

Offline Darac_s

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Baranja, Istocna Hrvatska
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #2 u: Srpanj 07, 2017, 12:09:35 poslijepodne »
Jel imas neku preporuku za supstrat ?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #3 u: Srpanj 07, 2017, 19:11:35 poslijepodne »
svi ti substrati su ti manje vise ista stvar i tak svejedno kaj stavis. I svi ce ti opet izaci na povrsinu prilikom presadjivanja. I svi onu su ti relativno kratko vrijeme hranjivi i onda vise nis koristi. Ako gnojis mozes staviti i samo sljunak.

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #4 u: Srpanj 08, 2017, 11:29:25 prijepodne »
Ako baš želiš hranjivu podlogu, mislim da je Aquabasis najjeftiniji (osim ako se ne želiš baviti zemljom, što je naporan i dugotrajan proces), pa preko njega bilo kakav šljunak (inertni).

Ako ne želiš da ti se muti akvarij kod presađivanja, onda najbolje uzeti nešto tipa ADA Amazonia ili Seachem Flourite, ali budi spreman izdvojiti popriličnu svotu novaca za to. To je pod uvjetom da želiš imati zahtjevne biljke i to puno njih. Ako ne, onda se ne zamaraj podlogom previše.

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #5 u: Srpanj 27, 2017, 09:32:20 prijepodne »
ako novac nije problem ,gotova rješenja postoje i koštaju, a ribe premjesti u posude sa vodom iz tog akvarija i čak i bez filtracije te vode ali sa uključenom aerizacijom,trebale bi preživjeti sve dok radove ne završiš...
no osobno ,podvukao bi još jednom što Kingo praktičar ti iz iskuva je rekao,razlika izmedju gotovih hranjivih od najeftinije do najskuplje je samo vrijeme koliko dugo ostaju hranjive..(postoje još neke razlike,manje bitne za ovu temu),a kad shvatiš da ako gnojiš da ti podloga može biti potpuno nehranjiva,odnosno da nakon nedugo svaka hranjiva podloga se istroši..i postaje u tom smislu inertna..
logički zaključak se nameće sam po sebi...ali ako trebaš dobiti na vremenu,korektiv za nepravilno gnojenje ili nešto poput toga,ili jednostavno komoditet košta..naravno gotove podloge i gotove hranjive podloge su plačanje nečeg provjereno dobrog,i provjereno komoditeta,npr pri presadjivanju,u odnosu na tradicionalne podloge,koje baš i nisu instant i brzo rješenje..a to košta.Komoditet,i nečiji certifikat košta. Neznanje takodjer može doči na naplatu. Zato ili se oboružaj znanjem i vremenom,ili budi komotan i plati tudje znaje i vrijeme uloženo u gotov instant proizvod. Izbor je tu.
Da radim rescape i da svu podlogu vadim sigurno bi stavio propisni sloj hranjive podlog ,čisto jer mi je to jeftino,i jer mogu,a ne zato jer mi je potrebno..No ne vjerujem da ču brzo baš svu podlogu mjenjati..Radje obogatim zagnojim podlogu ,mada i ne bi trebao... hoču reči ne moram,ali mogu i to mi uvjek daje komoditet/korektivni komoditet....a rescape je meni jednostavan ribe premjestim iz jednog u drugi akvarij ili u treći,četvrti akvarij..da ih nema privale bi u plastičnoj kadi,u istoj vodi u kojoj su bile,sa termometrom i aerizacijom..i svime onime što umanjuje stres kod nove okoline..a iskreno podlogu cijelu mi se ne da mijenjati..kad znam koliki je to posao, i koliko vremena, jednostavnije mi je iztretirati postoječu na moguče plinske jastuke, i nagnojiti je obogatiti hranjivim štapičima,hranjivim kuglicama..a postoje i baš besplatna rješenja..ono ne da mi se i nije nužno..kad zaista bude..a skidanje površinskog sloja ,mjenjanje boje povšinskog sloja (i bočnih vidljivih stranica) to ne smatram mijenjanjem podloge ,to je više u estetskom smislu...prošao sam boja i boja od bijele preko hrpu varijacija smedje do crne..no svu podlogu zaista rijetko mijenjam..koliko god nehranjiva bila,mislim ako se nema jako dobar razlog za promijeniti baš svu podlogu ,da to nije pametno kao ni mjenjanje i pranje baš koplenog filter materijala u filteru...nego prije nego se odlučiš na gotovu hranjivu podlogu koju bi izmjenio samo radi hranjivosti ,koliko dugo misliš da če nova biti hranjiva? prije nego što postane nehranjiva,i upravo po tom pitanju ista kao i sve nehranjive...no prodji kroz to..da znaš koliko je to vremena i živaca,kad je veči akvarij u pitanju uz moguče rizike kako po ribe ,bilje,i probleme koje možeš izazvati, a nisi ih imao..za rescape nisam čuo da netko mjenja cijelu podlogu...no ima nas svakakvih..

Offline sinisa1hr

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka -
  • ZDS
    • ZA DOM SPREMNI BRAĆO MRIJET is from song "U BOJ!" from OPERA !  "Nikola Subic Zrinski" by Ivan Zajc from Rijeka,Croatia.
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #6 u: Srpanj 27, 2017, 10:14:09 prijepodne »
Da sam sebe nadopunim "za rescape nisam čuo da netko mjenja svu podlogu",mislim prvenstveno  u večim netipičnim scape akvarijima..koji su obično malih dimenzija tipičnih scape mjera poput poznate male kocke,gdje je lako i brzo zbog zapremine svu podlogu promjeniti..ajd ti mjenjaj u 250-300ltr zapremine ili  5oo ili 700 litrašu,itd....nije baš isto ni vremenski ni financijski...

Zašto bi sve ribe van? možeš u etapama..a ako več moraš ili baš želiš  sve ribe van,  najbolje u tu istu vodu od tvog akvarija i aerizacija nečim je obavezna..a grijač poželjan i nužan ako če to potrajati..u posude,dječju kadu plastičnu,kadu za kupanje naročito ako je plastična..mogu i svakakve posude samo onda je zeznutije razvesti zrak..poželjno za ribe primjeni sve što smanjuje stres, npr zamrači ih, ima i kemije koja se koristi za transport riba(tkz plava sol,nije nužno ali postoje takve stvari)..a ako ih je puno u npr kadi u kupaonici,gledaj da je kupaonica bez puno svijetla,a ionako češ bilje vaditi pa eto gdje i sa biljem,ako več misliš da moraš ili želiš cijelu podlogu mjenjati iz nekog razloga koji nije naveden..nije da ribe ne možeš malo i omamiti i usporiti sa lagano povišenim co2,nije da ne možeš i ektrakt katape dodati,a i kad več vadiš da prodju neku i ljekovitu kupku/ljekoviti tretman ,kuru putem do kade napunjene vodom iz tvog akvarija,jer da imaš drugi akvarij ne bi ovo ni pitao,zar,ne..osobno ja bi tada filter matrijal u vodi u toj npr kadi držao,a staru vodu dobrim djelom vratio nakon mjenjanja podloge...

nego zašto želiš ili misliš da moraš cijelu podlogu mjenjati?

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Rescape akvarija i sto sa ribama ?
« Odgovori #7 u: Srpanj 27, 2017, 20:28:15 poslijepodne »
Pa nije toliki bauk promijeniti podlogu i na većim akvarijima, samo je puno posla. Kombiniraš to s redovitim održavanjem. Pola vode baciš, a pola preliješ u kante da iskoristiš za kasnije. Ribice možeš isto u te kante staviti. Možda najbolje uzeti one kadice za kupanje djece ako su malo veće i istrpaš sve u jednu, a ribice skupa sa njima, pa nek plivaju.

Nakon toga podlogu "izlopataš" van s nekakvom ovećom plastičnom žlicom, ispereš akvarij s vodom i spreman si za dalje. Ribice možeš držati u toj istoj kanti/kadici dok se novi akvarij ciklira, samo prebaciš grijač i tjedno isto mijenjaš vodu kao i kod akvarija, da ne pocrkaju (ipak je to 3-4 tjedna).

I osobno mislim da je puno bolje imati hranjivu podlogu, pa makar 2 godine, nego inertnu. Biljke će biti bolje napredovati, gnojili ili ne.