Travanj 25, 2024, 14:35:58 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 80 tropskih litara  (Posjeta: 7391 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #25 u: Lipanj 16, 2016, 09:48:01 prijepodne »
11. dan - dovršeno uređenje, prva pojava algi, prve ribe bi uselio idući vikend  :star:
preostalo mi još filter starter 14. dan i gnojit 1 ml dnevno, čitao sam neke teme, easycarbo bi trebao špricati na mjesto gdje su alge i pustiti 15 min prije ponovnog paljenja filtera. Pojava algi na kamenu, spontana ili je prešla s "limuna" koji ih je već u dućanu imao malo. Možda sam ga trebao dezindicirat prije ubacivanja...mogao bi sad naknadno ako je vrijedno truda, kamen ne mogu jer mi drži terasu.

lampa nabavljena T8 Juwelova i reflektor za nju (navodno poveća osvjetljenje100%) i posebno se vidi prelazak s 4300 na 6500 K  8) biljke će bit zadovoljne. 

ribe su već definirane kao:
 :d032:- dva jata (2m+4ž) Guppy i  Molly
 :d032: 3-5 Korića

puževi definitivno ne  (što draga misli o njima - pogledajte moju sliku profila   :D ), a ni meni nisu previše dragi kad gmižu po staklu...
tako da trebam definirati algojede/čistače:
 :d032:- 1-2 sijamski algojed
 :question: Otocinclusi možda umjesto s. algojeda - i gdje nabavit?
 :question: - 1 Ancistrus - ako bi se uopće slagao s nekim od ova dva iznad

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #26 u: Lipanj 16, 2016, 11:32:45 prijepodne »
11. dan - dovršeno uređenje, prva pojava algi, prve ribe bi uselio idući vikend  :star:
preostalo mi još filter starter 14. dan i gnojit 1 ml dnevno, čitao sam neke teme, easycarbo bi trebao špricati na mjesto gdje su alge i pustiti 15 min prije ponovnog paljenja filtera. Pojava algi na kamenu, spontana ili je prešla s "limuna" koji ih je već u dućanu imao malo. Možda sam ga trebao dezindicirat prije ubacivanja...mogao bi sad naknadno ako je vrijedno truda, kamen ne mogu jer mi drži terasu.

lampa nabavljena T8 Juwelova i reflektor za nju (navodno poveća osvjetljenje100%) i posebno se vidi prelazak s 4300 na 6500 K  8) biljke će bit zadovoljne. 

ribe su već definirane kao:
 :d032:- dva jata (2m+4ž) Guppy i  Molly
 :d032: 3-5 Korića

puževi definitivno ne  (što draga misli o njima - pogledajte moju sliku profila   :D ), a ni meni nisu previše dragi kad gmižu po staklu...
tako da trebam definirati algojede/čistače:
 :d032:- 1-2 sijamski algojed
 :question: Otocinclusi možda umjesto s. algojeda - i gdje nabavit?
 :question: - 1 Ancistrus - ako bi se uopće slagao s nekim od ova dva iznad
Prve ribe minimalno nakonn 4 sedmice od dana kad si startao, nista prije. Jednom sedmicno vrsi manju izmjenu vode. Sve te ribe mogu skupa, gupy, moly, coridoras, ancistrus...

Sent from my HUAWEI RIO-L01 using Tapatalk


Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #27 u: Lipanj 16, 2016, 21:28:24 poslijepodne »
3 tjedna će biti za 12 dana, a to je naznačeno kao dovoljno za ovu vrstu riba. Možda budem čekao dodatna 4 dana do vikenda.

Tad ću uz početne 1+2 Guppya i 1+ 2 Mollya ubaciti algojeda, evo danas su uočljivije nego jučer, čini mi se da je smeđa alga iako ima neke kao dlačice...slike u prilogu.

Ne znam da li će:
- će jedan s.algojed biti dosta?
- da li može uz njega i Ancistrus?  (oba izrastu dosta velika za moj aq)
- ako bi išao na jato Otića, (ako ih uopće ima za nabavit) tad bi mi otpali Korići...

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #28 u: Lipanj 17, 2016, 11:24:21 prijepodne »
Jučer je baš bio dan kad su se stvari otele kontroli  :devil: (valjda u skladu sa situacijom u Saboru)

Evo uočio sam nepozvanog stanovnika, reakcija je bila  :o :) -? inače bi mali letio u dvorište, ali kako mi se akvarij pretvorio u algarij razmišljam da ga ostavim...još jedna dilema, nisam još presudio...osnivam povjerenstvo za puževe.
Za alge sam poduplao dou Easycarba, Profito radim pauzu, zatvorio grilje...mislio sam mirno čekati ribe...al nema mira.  :D

izgleda kao ovaj malezijski svrdlasti
http://www.akvarij.net/index.php/slatkovodna-akvaristika-othermenu-43/beskraljenjaci/756-melanoides-tuberculata
« Zadnja izmjena: Lipanj 17, 2016, 11:33:02 prijepodne od Fox »

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #29 u: Lipanj 17, 2016, 15:28:26 poslijepodne »
donio sam neke odluke, nek mi pužoljupci oproste:
- ne želimo puževe i biti će lakše uklonit jednog ili nekoliko nego tesetke ili neki članci spominju i stotine
- alge - zamračit ću akvarij na par dana i tretirat s algicidom (piše da je toksičan za puževe)
- izmjena voda + usisavanje algi koliko uspijem
- smeđu algu tamane i Molly pa će on uz čistača biti prvi ubačen u AQ - točno kad budu 3 tjedna, ostatak riba ide kroz idućih 10-ak dana postupno

jedino ostale dvojbe oko izbora čistača:
- ako ubacim otiće neće baš bit mjesta za koriće, možda čak bolje da se orjenitram na takve manje čistače
- po kompatibilnosti riba na jednom portalu ispada da ancistrus i s.algojed nisu baš idealni zajedno, ali čitao sam da ih ljudi drže zajedno, možda otići otklone potrebu za njima

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #30 u: Lipanj 28, 2016, 13:03:22 poslijepodne »
Evo bilo puno novosti iako ih nije trebalo biti - vrag  :devil: i nagovori nekih ljudi mi nisu dali mira, u akvarij nakon 2 tjedna cikliranja (znam da ćete me s razlogom špotat,  :a010a: al sad samo razmišljam kako poboljšat trenutno stanje) uselio izdržljivija 4 mollya i 1 ancija, u početku sve krenulo odlično, molly potamanili smeđu algu, evo ih svih 5 na slici u prilogu u trenucima (prividne) idile - izgledalo da zdravo plivaju u nevidljiviom neprijatelju NO2 koji je ubrzo skočio 5+, možda i preko 10

- umrli junaci sa prve slike,  :( taman u 2 dana nakon što sam doselio 6 guppya i pronašao mrtvog ancija  :dead:
detaljnije o tome je bilo na temi
-greške: pretjerano mrvljenje hrane (htio da bude za bebe molly, bacio 2 spiruline jer sam se nadao da se Anci skriva kao inače, a ne da mrtav počeo trulit iza filtera), kad sam već žurio žao mi je da prethodno nisam testirao vodu, puno truda je bilo s izmjenom vode zbog toga

- trenutno stanje: 6 guppya i 4 bebe mollya  :d032: većina bilja se dobro drži, 2 biljke su malo trulile pa ih uklonio nakon situacije s NO2, microsorum ima na jednom listu izdanak, pa bi rekao da uspijeva, kad se poveća ću ga odvojit od lista
Zadnja provjera NO2 bila je digitalna i pokazala 2,15 te sam izveo još 3 promjene vode (svaki dan 25-30%), dodao bakterije i FFM, uveo jaku aeraciju, dodao 2 otopljene žice soli, danas navečer opet radim provjeru...svi drugi parametri su bili OK, jedino pH na 7,8 bi trebalo smanjit (navodno i C02 tu pomaže, a obustavio sam EasyCarbo, pa ga možda malo počnem dodavat)
- planovi: ne nabavljati nove ribe dok se situacija ne stabilizira, a to bi ponovno bilo 4 mollya i 1 anci, uz ove 4 bebe ako prežive.
- dileme: daljnji koraci oko NO2 i pH, da li nečim poboljšati šanse 4 bebe molly da prežive, guppy ih povremeno neuspješno proganjaju, mislim da su već dovoljno veliki da se spase, skrivaju se pri dnu ili u rogolistu kojeg sam pustio da pluta na površini
« Zadnja izmjena: Lipanj 28, 2016, 13:17:48 poslijepodne od Fox »

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #31 u: Srpanj 08, 2016, 14:00:52 poslijepodne »
jučer uzeo Ancistrusa i Limnophila sessilifloru, tako da sam posložio većinu onog što sam zamislio. voda je već duže bez nitrita  :star:

znači:  6 Guppya, 1 mali Anci
9-10 malaca od kojih mislim da su 2 skoro sigurno molly, a ostali skoro svi Guppy
(na slici lijevo je mislim molly - crno sivi, leđna peraja mu je duža, tijelo nekako djeluje zbijenije, manje izduženo nego kod guppya desno dolje)

plan: kad budem utvrdio broj i spol Mollya (izgleda samo 2), tek tad bi dodao nekoliko novih...a kako se guppy množe, akvarij mi možda postane pravi gupičnjak  :D

pitanje:
-za malog Ancija (niti 2 cm) uz alge koje brsti koliko bi često trebao ubaciti spirulinu? (ne bi htio pretjerat jer se inače razmrvi i truli)
- kako ću u konačnici imati već 18-20 riba (kad mali porastu i dodani novi Molly) možda bolje da ne dodajem koriće?  ( jer bi bilo puno riba za akvarij od 80 L  tj. 65 L ako oduzmemo podlogu, filter i ukrase)

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #32 u: Srpanj 17, 2016, 12:44:40 poslijepodne »
Slobodno dodaj 6 do 8 korića.Oni ti čeprkaju po podlozi ,dižu prašinu koju onda filter lakše usisa a i hrane se sa svima što padne na dno.Oni niti kome smetaju niti koga diraju.

Offline Fox

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 30
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 80 tropskih litara
« Odgovori #33 u: Kolovoz 22, 2016, 14:31:11 poslijepodne »
Iduća 3 tjedna ću ostaviti akvarij na hranilici, zato sam jučer promijenio skoro trećinu vode i danas ću da bude čim svježija...

Dosta je dobro stanje na prvi pogled, malci rastu, neki su ispali lijepi, ali i oni imaju problem s parazitom mislim - kakica ih neko vrijeme prati kao na končiću.
10 ak malaca se odlično razvijaju, a na 2 sam primijetio da su malo deformirano iskrivljeni, pustio bi ih neko vrijeme da vidim kakvi će ispast ali prije nego odrastu bi ih trebao ukloniti da se ne množe dalje?

Na odvojenoj temi pišem o problemima da ovu ne kvarim:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=102498.msg932575#msg932575

Čiča,
Koriće bi onda 6 komada eventualno i 2 mollya (m+ž) da mi preostale 2 ženke ne budu usamljene.  Ali tek kad vidim kako će se ovo razvijati.  -?