Travanj 19, 2024, 06:24:29 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: gupnja prvog gustera i svega kaj treba  (Posjeta: 4193 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« u: Kolovoz 14, 2014, 23:58:44 poslijepodne »
Kupujem bradatu agamu koja će biti moj prvi gušter.

Volio bi sve kupiti ovako privatno a ne u zoo dućanu. Pa bi molio sve ponude i savjete u komentar ili na poruku.

Dakle trebam:
-mladu bradatu agamu i osnovne upute kako je održati živom
-terarij dimenzija otprilike 100d x 50v x 50š   (cijeli stakleni ili kombinacija sa ivericom? neki kažu bolje staklo neki bolje iverica?)

Kada bi terarij uključivao i UVB rasvjetu to bi bilo odlično. Da nemoram na 20 mjesta kupovati ali nije ni to problem nego me brine kako to pripasati jedno na drugo.
Nov ili korišten, svejedno mi je.

Offline marko321

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 111
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Split
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #1 u: Kolovoz 15, 2014, 10:29:46 prijepodne »
znaci sto se tice terarija..na dno ti ide pjesak za djecje pjescanike (ima ga u bau maxu ili slicnim centrima)plitka posuda za vodu,hranu !hrane se crvima,skakavcima,zoharima,cvrčcima,vocem i povrcem!dok su mali jedu vise mesne hrane ,a sto su stariji voce i povrce...hrana sad dok su mali mora bit sitno sitno narezana (voce i povrce)od kukaca dajes znaci skroz male kukce..ako imas livada di nema auta mozes nalovit iz prirode skakavce i cvrčke..ako nema malih kukaca rezi ih sa skarama na komade..lol...od zarulja ti treba-halogena GU-10 40w zarulja i za tvoj terari ti je dovoljna UVB neonska lampa 60 cm...neonka ti ide po sredini terarija, a halogena na jedan od krajeva terarija..sad dok su mali mora bit posuda sa vodom sto ce bit stariji za jedno 2-3 mj..nece ti vise trebat jer uzimaju vodu iz voca i povrca i dajes im vodu jednom tjedno i sprice(inekcije)terari cistis na nacin da imas malo sito ko za caj ili slicno i tamo gdje guster obavi nuzdu prosijes..svaki dan ih vadi iz terarija ,ne boje se ljudi,ne GRIZU,...JOS JEDNA BITNA STVAR..ZNACI U LJEKARNI KUPI KALCIJ KARBONAT KRKA 1g-jednom u dva tjedna uvaljas crva ili bilo sta drugo u to i dajes gusteru,(kalcij dolazi u obliku tablete pa ju moras smrvit sa necim,i ako ti tata ide u Milano ili mozda ima kod vas u pet centru NEKTON MSA to je prah i dajes ga kao i kalcij ..nije toliko obavezan ali bolje ga je nabavit i imat..KALCIJ je obavezan jer ako ga ne dajes guster moze postat deformiran...mozda ce ti ovo sve zvucat komplicirano ali nije..lakse je nego sa papigama..ako ti nesto nije jasno pitaj
Acanthoscurria geniculata, Lampropeltis triangulum hondurensis tangerine, Pogona viticeps...

Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #2 u: Kolovoz 15, 2014, 14:34:37 poslijepodne »
Hvala na puno koristnih informacija  ;)  :up:
 

Offline marko321

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 111
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Split
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #3 u: Kolovoz 15, 2014, 15:36:46 poslijepodne »
Nema na cemu....ako te jos sta zanima slobodno pitaj
Acanthoscurria geniculata, Lampropeltis triangulum hondurensis tangerine, Pogona viticeps...

Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #4 u: Kolovoz 15, 2014, 16:18:35 poslijepodne »
Dobro bi mi došla pomoć oko rasvjete. Vjerovatno ću uzeti terarij od exo tera 90x45x45, malo jesu na knap dimenzije za ovoga guštera ali nema veći.. ima jedino viši

Uzeo bi i Compact top, to je kao poklopac/kučište za rasvjetu. Ali koliko vidim exo terra prikazuje da ti compact top-ovi idu duž cijelog terarija, što mi onda ne ostavlja mjesta za UVB lampu. U te compact top-ove se može šarafit i do 4 žarulje, pa sad neznam dali bi mogao staviti 3 te neke normalne i 1 na kraj UVB. Pogubio sam se u toj rasvjeti.. ima 200 vrsta žarulja.

Ovdje možeš vidjeti kako taj compact top izgleda. http://www.exo-terra.com/en/products/compact_top.php

Slušam prijedlog kako riješiti rasvjetu  :)

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #5 u: Kolovoz 15, 2014, 16:33:41 poslijepodne »
Taj terarij je premali za odraslu bradatu agamu. 120x60x60 bi trebale biti minimalne dimenzije za ovog gustera.
Rasvijeta nije nikakav problem, pisali smo vec ovdje o tome, o opcijama koje postoje itd., samo treba malo potraziti i procitati.

Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #6 u: Kolovoz 15, 2014, 17:26:05 poslijepodne »
Masa ljudi ih drži u ovom terariju..
Ovo je najveći od exo terre kaj postoji...

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #7 u: Kolovoz 15, 2014, 18:11:43 poslijepodne »
To je dnevni gušter od svojih 50cm i to mu je malo. Vole trčati po terariju, dosta su aktivni i moj bome iskoristi svaki cm svog terarija.

Znam da je to najveći od exo terre,ali kakve to ima veze? Pa ne prilagođava se gušter terariju već terarij gušteru.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #8 u: Kolovoz 15, 2014, 18:16:03 poslijepodne »

Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #9 u: Kolovoz 15, 2014, 18:16:29 poslijepodne »
To je dnevni gušter od svojih 50cm i to mu je malo. Vole trčati po terariju, dosta su aktivni i moj bome iskoristi svaki cm svog terarija.

Znam da je to najveći od exo terre,ali kakve to ima veze? Pa ne prilagođava se gušter terariju već terarij gušteru.
:up:


Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #10 u: Kolovoz 15, 2014, 18:43:56 poslijepodne »
Detaljna objašnjenja o rasvijeti https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=92307.0
Svugdje na forumu nalazim jedne te iste podatke, tj. koje vrste žarulja trebaju i koje jačine trebaju biti te kako ih rasporediti.

To nije ono što mene zanima, mene zanima kako da ja to postavim u terarij koji bi dao raditi po mjeri a izgleda ovako


ili ovako


Niti na teraristika hr niti na pet centru nemogu naći ta kučišta ili kako god bi to gdje se neonke trebaju postaviti nazvao, svuda samo žarulje i podaci o njima

Ja neću da mi terarij izgleda ovako


To mora biti uredno i na nešto ličiti tipa:





Dakle da se ta neonka ne vidi. Da ne rasipa svjetlost svuda i da ne upada u oči.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #11 u: Kolovoz 15, 2014, 18:50:28 poslijepodne »
Ahaaa, sad kužim. E to se ne može izvesti u ovim gore staklenim terarijima. Ali u drvenim može. Na moru sam, pa ti ne mogu uslikati kako kod mene izgleda, al budem objasnila.
Dakle, na drveni terarij se i od gore stavi drvena lajsna a njena je funkcija upravo skrivanje lampi i neonke. Neonka se onda pričvrsti odmah iza te lajsne i ne vidi se iz vana. Spotica i UVB žarulja se stavljaju po sredini, ali se ni one ne vide od te lajsne, jedino ako se čovjek ne sagne prema dolje. Ček, idem vidjeti da nemam možda tu po forumu koja fotka mog terarija, sjećam se da sam ih negdje postavljala pa ti dam link da vidiš na što točno mislim.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #12 u: Kolovoz 18, 2014, 15:35:54 poslijepodne »
Evo i slika :)


Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #13 u: Kolovoz 18, 2014, 19:13:23 poslijepodne »
Super  :up:

Šteta kaj nemaš nikakvu pozadinu..

Offline black_hole

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #14 u: Kolovoz 18, 2014, 21:08:44 poslijepodne »
Kako se mogu uredit već poslani postovi?

Offline acidorange

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 718
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Osijek
Odg: gupnja prvog gustera i svega kaj treba
« Odgovori #15 u: Kolovoz 19, 2014, 11:47:06 prijepodne »
Kako se mogu uredit već poslani postovi?

Možeš neko vrijeme nakon što si postao, mislim da se radi o 30 minuta. Nakon toga postove mogu uređivati samo moderatori  ;)