Travanj 16, 2024, 16:01:40 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Hepatus ich  (Posjeta: 12487 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Hepatus ich
« u: Rujan 16, 2011, 19:22:12 poslijepodne »
Hepatus mi je popiknjavio od stresa vjerojatno jer je dosao prije 2 dana zanima me koliko cesnjaka da stavim na 400 lit. ?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #1 u: Rujan 17, 2011, 01:00:08 prijepodne »

Iscijedi sok od češnjaka (od 2-3 češnja) i natopi hranu kojom ga hraniš....to će ti biti dovoljno


Offline Milos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Beograd
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2011, 09:49:12 prijepodne »
On je bas podlozan belim tackama, moj ih cesto dobija, samo ga hrani sto vise i natapaj hranu u sok od belog luka i bice ko nov.

Offline dojic60

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Harrisburg Pa USA
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #3 u: Rujan 19, 2011, 01:11:42 prijepodne »
Ja u to ne vjerujem.Nikada u moru nisam vidio da pliva bjeli luk. A sta ako riba odbija da jede kako joj dati bijeli luk. Najvaznije je imati idealne parametre vode da bi riba savladala stres. Ako imas koralje nikakav lijek ne postoji. Ja sam sa ovom bolescu imao mnoge probleme i rebe ce prezivjeti samo ako je voda ok same ce se ribe izboriti svojim imunim sistemom. Takodje zavisi i od ribe.Malo moze da ti pomogne -izvinjavam se neznam imena na nasem jeziku -Cleaner shrimp i Cleaner Wrass.
Puno srece prijatelju.

Offline dojic60

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Harrisburg Pa USA
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #4 u: Rujan 19, 2011, 03:15:16 prijepodne »
Jos bih dodao da Hypo Tang lako dobije ich ali takodje se i lako izbori da preboli tu bolest.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #5 u: Rujan 19, 2011, 09:01:22 prijepodne »
Imam ja lysmatu i neon goby-e oni su navodno isto čistači parazita kolko sam skužio,dodao sam češnjaka u hranu i jedno 3 češnja u vodu,drugi dan se malo povuklo ali se pred kraj dana opet počelo pojavljivati,vidjeti čemo danas kak stvari stoje,mislim nije to ništa strašno kak sam čitao da može biti ima par točkica po tijelu.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #6 u: Rujan 19, 2011, 14:54:47 poslijepodne »
Ja u to ne vjerujem.Nikada u moru nisam vidio da pliva bjeli luk. A sta ako riba odbija da jede kako joj dati bijeli luk.

Kolega, to što TI u to ne vjeruješ, to ne znači da to ne postoji .... to samo znači da TI nemaš pojma o tome!!!
A izjava da nisi vidio da luk pliva u moru nije vrijedno nikakvog komentara!



Ljekovita svojstva češnjaka već su odavno poznata i koriste se u akvaristici.
Postoje komercijalne hrane koje u svom sastavu imaju dodan češnjak iz istog razloga (fotka u privitku)

I što se zadnjeg tiče, ribe najčešće odbijaju jesti češnjak ... ali sok je jednostavno iscijediti. U soku dobro natopimo granule ili listiće i zatim dajemo ribama.





Offline dojic60

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Harrisburg Pa USA
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #7 u: Rujan 19, 2011, 23:38:19 poslijepodne »
Zaista ne razumijem odakle ovoliko nepostovanje medju ljudima. Ja sam mislio da je ova stanica postavljena da bi mogli da diskutujemo o ovom preljepom hobiju i da izlazemo svoja iskustva. I to sam zapravo i ja uradio. Dugo se borim sa ovom parazitskom a ne bakterioloskoj bolesti i takodje izgubio mnogo novca gubitkom mnogih skupocjenih riba. Naravno da sam i probao sve ,sva moguca srestva koja postje u USA a hvala bogu ima ih mnogo. Takodje dio moje svakodnevne ishrane je bjeli luk koji je prirodni antibiotik(antibiotik lijeci bakterioloska oboljenja a ne parazitska). Za ovu bolest ne postoji lijek u koralnom akvarijumu.Samo se ribe mogu izlijeciti izdvajeanjem u karantin akvarijum i lijeciti smanjivanjem slanosti ili sa bakarnim sulfatom. Samo sam htio da iznesem svoja iskustva i mislim da niko ne zaslsuzue uvrede i biti navan neznalico. Istina je da se morskom akvaristikom bavim samo dvije godine ali sam procitao bezbroj knjiga i razne literature. Takodje sam se bavio slatkovodnom akvaristikom preko dvateset godina kao i mrijescenjem riba. Ali sve na stranu ovo je hobi i mislim da bi trebali da razmjenjujemo svoja misljenja i iskusta bez vredjanja. Vi kolega ako stvarno mislite da sta najpametniji na ovom forumu mi cemo u buduce sva pitanja da postavljamo direktno vama.
Za ich u Reef aquariumu nema lijeka. Ribe se moraju same da izbore protiv parazita a to mogu uz pomoc najvise idalnih parametara vode.
Puno srece prijatelju.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #8 u: Rujan 20, 2011, 00:38:06 prijepodne »
Zaista ne razumijem odakle ovoliko nepostovanje medju ljudima.

Kolega, nepoštovanje i vrijeđanje si iskazao samo ti sa tom ismijavajućom rečenicom "Nikada u moru nisam vidio da pliva bjeli luk" ,na račun nas koji smo Klanji predložili takav način liječenja.

Ako je bolest već dobro ukorjenjena, ni bjeli luk ni bilo koji drugi lijekovi( kako si i napisao) vrlo teško će pomoći....ali, odmah kad se primjeti pojava icha na koži treba početi davati bijeli luk i ich sa kože nestaje za nekoliko dana. Ovo nisam ja izmislio, ovo je svima već odavno poznata stvar. Bolest napada većinom ribe slabog imuniteta i na tome treba prvo poraditi, a češnjak je taj koji jača imunološki sustav i djeluje antiparazitski. Naravno treba poraditi i na poboljšanju parametara mora.

Nažalost ili bolje rečeno na sreću nemam puno iskustva sa bolesnim ribama...ali to malo što imam drago mi je podijeliti s drugima kojma će možda pomoći. Znači to je jedini način liječenja koji sam pronašao a da se može primjeniti u akvariju naseljenom koraljima. Isto sam imao hepatusa koji se osuo. Četiri dana , dva puta na dan je dobijao hranu natopljenu češnjakovim sokom. 5. dan icha nije više bilo i nikad se više nije vračao.

Sjećam se, Xenija mi je pričala kako bi se njen hepatus osuo svaki put kad bi dobio živu hranu, ali isto tako već za 2-3 dana bi sve nestalo, bez ikakvog liječenja. Tu možemo pretpostaviti da su ribe bile u odličnoj kondiciji, dobro uhranjene i zdrave.


PS. Ne, kolega, ne smatram se najpametnijim na forumu, čak mislim da tek počinjem učiti o morskoj akvaristici....ali tražim kao i svi ostali poštivanje bez vrijeđanja bilo čijih ideja, pa makar bile i pogrešne. Netočnost takvih tvrdnji treba pokušati ispraviti kvalitetnom raspravom!
Na kraju krajeva, svi smo mi tu da pomognemo jedan drugome!


Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #9 u: Rujan 20, 2011, 09:41:56 prijepodne »
Još jedno pitanje,jeli ich povezan sa svijetlom jer kad se svijetla upale skoro da ga ni nema samo par točkica ali kak ide vrijeme upaljenog svijetla sve više i više se osipava.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline vd_2208

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB
  • Last ever after
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #10 u: Rujan 20, 2011, 16:32:18 poslijepodne »
Pozdrav

Klanjo je hepatusa kupio od nas,taj ich o kojem pričate kod nas je riba imala samo prvih dan dva kad je došla.
Nestalo je samo od sebe,bez liječenja i nikad se više nije pojavilo.

Puno sreće!!
Fala puno
pozz

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #11 u: Rujan 20, 2011, 19:08:56 poslijepodne »
imao sam tri hepatusa
jednog sam kupio u dosta banana stannju taj je dosao kod mene i zaj mi još tri ribe(one su se oporavile)
on je vrisnuo.
druga dva dok su došla su popikavili ali se to s vremenom povuće.
Hepatus mi je mrak riba pogotovo zbog načina na koji pliva,
mislim da sam citao da ich dolazi na valove znači ako je ribi prividno dobro ne znači da je izljecena
i treba ju još lječit.
češnjak  je jedina dobra stvar ostalo su sve šokiranja  :rolleyes:
jedan je baš čisti češnjak jeo.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #12 u: Lipanj 04, 2012, 12:37:42 poslijepodne »
Da ne otvaram novu temu iste tematike...Zanima me kako je prošlo sa "ich-om" koliko je trajalo ... Imam isti  problem pa zato pitam

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #13 u: Lipanj 04, 2012, 15:58:40 poslijepodne »
Četri do pet dana i prošlo samo od sebe malo češnjaka u vodu mješao sa hranom i to ti je to glavno da nije pod daljnim stresom od nekoga u akvariju.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline dojic60

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Harrisburg Pa USA
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #14 u: Lipanj 04, 2012, 16:43:36 poslijepodne »
Najvaznije za ich je kvalitet vode. Ako je sve perfektn sa parametrima  ribe ce da prezive. Ich nemoze da nestane iz akvarijuma sa cesnjakom.  Jedini nacin da se unisti ich je Bakar ili Smanjenje saliiniteta.  Posto vecina ima coraljni akvarijum to je nemoguce. Cesnjak pojacava imunitet ribama a ne lijeci Ich. Ich nije boles vec parazit.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #15 u: Lipanj 04, 2012, 16:49:20 poslijepodne »
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1992196

Tu ti piše sve o lječenju Ich-a ja sam gledao čak na ovaj transfer metod ali imam malo previše riba da bi to odradio.

Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #16 u: Lipanj 04, 2012, 19:17:40 poslijepodne »
Započeo sam liječenje, danas ubacio 2. dozu Halt parasites-a , tang mi je totalno pun točkica, jede normalno i ponaša se normalno, hepatus se trlja uz stijene i pijesak povremeno, teško je procijenit što je uzrok ali pojavilo se kad sam ubacio hepatusa u akvarij....

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Hepatus ich
« Odgovori #17 u: Lipanj 04, 2012, 19:31:14 poslijepodne »
Po mom iskustvu je stres prvi uzrok. Kad god sam imao veće zahvate u akvariju pojavio se i ich. Obično tako brzo i prođe čim se akvarij stabilizira. No, može biti stres i od druge ribe.

Sent from LG 2X using Tapatalk 2

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #18 u: Lipanj 04, 2012, 21:13:13 poslijepodne »
Ne kužim sad koji tang hepatus je isto tang kaj imaš još jednoga?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #19 u: Lipanj 04, 2012, 21:47:31 poslijepodne »
Ne kužim sad koji tang hepatus je isto tang kaj imaš još jednoga?
:question: Da tako je, imam hepatusa i twotone tanga, tang je od ranije u akvariju i sve je bilo ok

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #20 u: Lipanj 04, 2012, 22:44:12 poslijepodne »
Vjerojatno radi stresa mu je pao imunitet.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #21 u: Lipanj 04, 2012, 22:54:37 poslijepodne »
Tang je poludio kad je vidio hepatusa, nije spavao do jutra nego stalno nabijao hepatusa repom, sad mu budi kad je zaj....

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #22 u: Lipanj 04, 2012, 23:14:02 poslijepodne »
Trebal si ga ostaviti u vrečici jedan dan da se privikne malo a da nemre do njega.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #23 u: Lipanj 04, 2012, 23:19:15 poslijepodne »
Ma dobro ti je to i prošlo s obzirom koliko se hepatus naputovao taj dan i počeo već bočno plivat...a sve se događalo kasno navečer....ma "drugi put bi drugačije..."

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Hepatus ich
« Odgovori #24 u: Lipanj 04, 2012, 23:21:19 poslijepodne »
Ma tak je i meni hepatus počeo po boku plivati a nije valda ni 15 min putoval,sam je glumil majku mu :D
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."