Ožujak 29, 2024, 14:49:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....  (Posjeta: 14052 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #50 u: Studeni 09, 2012, 09:15:42 prijepodne »
Osnova karbonskih metoda je JAKI JAKI SKIMMER. Da on izvuče taj višak bakterija. (tako sam ja bare shvatio i pelete i votku i sve ostao)

To mi je jasno,imam ATI BM 200 na 400 litara mora a on je kao za akvarije do 1000 litara.
Budem ga podesio da mi skimma više mokro

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #51 u: Studeni 09, 2012, 10:55:48 prijepodne »
Kako povečam dozu votke tako se povečava i cijano :roll:
Danas sam mjerio nitrate i fosfate sa salifert testovima i oboje je čista nula,vjerojatno nešto ima u vodu samo ih testovi ne pokazuju.
Od sutra bi probao sa octom.

Jel bi 3ml octa bila dovoljna početna doza?

Ugljična filtracija povećava količinu bakterija, cijano je cijanobakterija, nigdje nije specificirano da će ugljična filtracija povećavati samo nitrificirajuće bakterije, ugljična fitlracija može pogodovati svim vrstama bakterija, vrlo je često da se sa njom povećava i cijano bakterija, to nije vezano samo za vodku već za sve ugljične filtracije.

Što se tiče nutrient exporta, cijano bakterija ima rezerve nitrogena i puno manji limit potrebe za nutrientsima od koralja, ne može je se uništiti izbacivanjem nutrientsa jer puno prije će se izgladniti koralji nego cijano.
 

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #52 u: Studeni 09, 2012, 11:03:53 prijepodne »
Meni se pojavio cijano pustanjem biopelleta u rad.

Rjesio sam ga se intenzivnijim promjenam vode i skimmer na skroz mokro.
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #53 u: Studeni 09, 2012, 12:14:40 poslijepodne »
Cijano se pojavljuje da popravi balans između nitrata i fosfata. ako staviš pelete a ovi dvoje su ti u balansu izbaciš sistem iz ravnoteže i pojavi se cijano.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #54 u: Studeni 09, 2012, 12:33:14 poslijepodne »
Cijano se pojavljuje da popravi balans između nitrata i fosfata. ako staviš pelete a ovi dvoje su ti u balansu izbaciš sistem iz ravnoteže i pojavi se cijano.

kakav balans izmedu fosfata i nitrata? ako mislis na redfield omijer on je samo za fitoplankton na otvorenom moru, i nista drugo, nema veze sa bakterijama
 

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #55 u: Studeni 09, 2012, 17:01:32 poslijepodne »
Cijano se pojavljuje da popravi balans između nitrata i fosfata. ako staviš pelete a ovi dvoje su ti u balansu izbaciš sistem iz ravnoteže i pojavi se cijano.

kakav balans izmedu fosfata i nitrata? ako mislis na redfield omijer on je samo za fitoplankton na otvorenom moru, i nista drugo, nema veze sa bakterijama

A gle postoji sasvim dovoljan broj ozbiljnih mikrobioloških studija koje tvrde da omjer nitrata i fosfata ne igra nikakvu ulogu u metabolizmu cijanobakterija ali ima ih isto toliko koje tvrde suprotno, tako da nebi baš tako sigurno tvrdio da promjena u omjeru nitrata i fosfata (i vjerojatno još nečeg vezanog uz ove spojeve) ne može potaknuti ili zaustaviti rast cijano bakterije.
Iz svog iskustva znam da mi je cijano skroz nestao par dana nakon što sam dodao KNO3 u akvari, dodao sam ga jer sam po testovima imao dosta fosfata a nula nitrata i alge mi nisu rasle onako kako sam htio ( :) to je kod mene bitno jer mi je večina filtravcije zasnovana na njima). Uglavnom jednokratno dodavanje KNO3 je kod mene rezultiralo drastičnim smanjenjem fosfata i nitrata, nestankom cijana i gotovo svih čupavih algi iz displej tanka i puno boljim bojama i ekspanzijom polipa kod SPSova.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Votka, ocat, šečer, biopellsi ....
« Odgovori #56 u: Studeni 09, 2012, 18:36:37 poslijepodne »
Cijano se pojavljuje da popravi balans između nitrata i fosfata. ako staviš pelete a ovi dvoje su ti u balansu izbaciš sistem iz ravnoteže i pojavi se cijano.

kakav balans izmedu fosfata i nitrata? ako mislis na redfield omijer on je samo za fitoplankton na otvorenom moru, i nista drugo, nema veze sa bakterijama

A gle postoji sasvim dovoljan broj ozbiljnih mikrobioloških studija koje tvrde da omjer nitrata i fosfata ne igra nikakvu ulogu u metabolizmu cijanobakterija ali ima ih isto toliko koje tvrde suprotno, tako da nebi baš tako sigurno tvrdio da promjena u omjeru nitrata i fosfata (i vjerojatno još nečeg vezanog uz ove spojeve) ne može potaknuti ili zaustaviti rast cijano bakterije.
Iz svog iskustva znam da mi je cijano skroz nestao par dana nakon što sam dodao KNO3 u akvari, dodao sam ga jer sam po testovima imao dosta fosfata a nula nitrata i alge mi nisu rasle onako kako sam htio ( :) to je kod mene bitno jer mi je večina filtravcije zasnovana na njima). Uglavnom jednokratno dodavanje KNO3 je kod mene rezultiralo drastičnim smanjenjem fosfata i nitrata, nestankom cijana i gotovo svih čupavih algi iz displej tanka i puno boljim bojama i ekspanzijom polipa kod SPSova.

Ne znam za studije o povezanosti nitrata i fosfata u metabolizmu cijanobakterije, mislim reći da to nije povezano toliko sa ugljicnom filtracijom, ta filtracija daje ugljik/carbon a cijano bakterija takoder treba ugljik za rast, tako da svaka ugljicna filtracija može potaknuti cijano bakterije ili bilo koje druge bakterije ne samo one koje mi želimo, ima jako puno vrsta bakterija i slicnih organizama koje imaju sasvim različite  potrebe za nitratima/fosfatima... pa je tesko reci da samo dodavanje ugljika može izazvati imbalans u nitratima i fosfatima, može ali to ne možemo znati jer nemamo pojma koje bakterije/mikroorganizme imamo u akvariju i koji su dominantni te koji ce prevladati nakon duzeg vremena.

Tvoje dodavanje KNO3 je moglo pomoći, što je točno bilo tko će ga znati, ima sigurno akvarija koji imaju 0 nitrata, dosta fosfata pa nemaju cijanobakterije, tako da kao i sve slicno u reef akvaristici dodavanje KNO3 u nekom akvariju moze rijesiti ciano a u nekom možda i potaknuti cijano.