Travanj 26, 2024, 16:13:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama  (Posjeta: 3058 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nemo&pjenica

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« u: Listopad 05, 2005, 15:11:00 poslijepodne »


Ljudi, molim vas, trebam pomoć. Imam dvije zlatne ribice koje sam dobila u 6. mjesecu. Do tada nikada nisam bila u dodiru s akvarijskim ribicama, i potrebne su mi osnovne informacije. Sa raznih strana dobivam kontradiktorne informacije o njihovoj njezi. Jedni kažu da ih treba hraniti jedanput dnevno, drugi dvaput, treći triput??? Jedni kažu treba im mijenjati vodu 2-3 puta tjedno, drugi jedanput tjedno.


Osim toga, imam akvarij od 3l i unutra dvije male ribice, da li im je to dovoljno prostora?


Da li im jepri svakom mijenjanju vode potrebnododavati tekućinu za omekšavanje vode?


U dva navrata je jedna od ribica dobila upalu zračnog mjehura, kupili smo tonik i izliječili ju. Da li ja krivo s njima postupam pa je ta bolest posljedica mojih postupaka?





Please help!!!!
This is my opinion and nobody else\'s

Offline Annnnnchi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
    • http://www.croatian-dream.com
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #1 u: Listopad 05, 2005, 15:23:00 poslijepodne »


Dobro došla u klub akvarista!


Kontradiktorne informacije ćeš vjerojatno dobivati i ovdje, jer će ti svatko pričati o svome konkretnom iskustvu.
I ja sam počela sa zlatnima u kugli od 5 litara (ili 10, ne sjećam se više, nemoj zamjerit).
Akvarij od 3 litre za dvije ribice je premali, to će ti vjerojatno potvrditi svaki akvarist. Zlatnim ribicama osim puno više prostora treba i filter jer puno kakaju i onečišćuju vodu.
Vodu mijenjaš cca. svaki tjedan po 1 litru (1/3 ukupne litraže), ali tu se mišljenja i iskustva razlikuju, pa me nemoj držati za riječ. Nemoj mijenjati svu vodu odjednom jer ribama narušavaš bio ravnotežu, to im je prevelik šok.
Pri svakom mijenjanju vode u svježu dodaj par kapi Aquasafe-a ili što već koristiš.

Pozdrav!


PS: Ja sam svoje hranila jednom dnevno, ali ti možeš ako imaš volje i vremena tu količinu podijeliti u više obroka, pa im davati češće. Inače, ribice ti mogu bez hrane izdržati i par dana, tako da im je jednom dnevno hranjenje čisto okej.Edited by: Annnnnchi

Offline bubica78

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Ženski   Dob: 45
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #2 u: Listopad 05, 2005, 18:55:00 poslijepodne »


nemoj zamijeriti ali meni 3 L nije ni karantena..


ako stvarno zelis uciniti bolje za ribice, definitivno kupi veci akvarij..


..ako se odlucis za tu verziju.. da stvarno zelis veci akv..pitaj ljude gdje ima povoljnijih akv ( i navedi od kuda si )


sto se tice hranjenja , to ti je dosta proizvoljno, tj svatko ima svoj sistem..ali ti je najbitnije da ne das previse..


primjera radi moj obican akv od 50L, sam platila 120 kn, ne znam kako novcano stojis ali mislim da se da svaki mjesec nesto novaca izdvojit i kupit.


sto se tice infekcije , pa razbole se kad tad sve ribe, ali definitivno mali prostor..ima svoj udio..








Edited by: bubica78
Začin  mora teći.

Rijeka/Kozala

Offline Neon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 661
    • www.atfreeforum.com/hope/
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #3 u: Listopad 05, 2005, 19:22:00 poslijepodne »


temparatura vode:20-25,drustvenost im je izvrsna


ove ribe vole raznovrsnu pahuljastu hranu.Spremno prihvaćaju živu hranu kao sto su crveni crvi,tubifex,licinke vretenca,kao i zive vodenbuhe,jednom ili dvaput na tjedan


ove se ribe uspjesno razvijaju u akvariju s maksimalnom temparaturom 26 c
Hrvatska/Split/
Funniest movie ever

Offline Annnnnchi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
    • http://www.croatian-dream.com
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #4 u: Listopad 06, 2005, 09:31:00 prijepodne »
Neon, nemoj sad pretjerivat!
Cura je početnik u akvaristici, kakvi crveni crvi, tubifex i ostala gamad?!?! To ćemo kasnije, kad stasa...

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #5 u: Listopad 06, 2005, 09:45:00 prijepodne »
nabavi veci akvarij da i ribice mogu uzivat......sto de tice promjene vode mjenjaj svaki tjedan trecinu.
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline nemo&pjenica

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #6 u: Listopad 10, 2005, 14:17:00 poslijepodne »


Hvala svima na pomoći,


Znači prvi mi je zadatak kupiti veći akvarij.


Dakle, što savjetujete, gdje ću naići na povoljne cijene.


Još bih htjela s vama provjeriti jednu informaciju. Da li jeistina da zlatne ribice rastu proporcionalno veličini prostora. Odnosno kada kupim veći akvarij, da li će one malo narasti?


Thanx again
This is my opinion and nobody else\'s

Offline Neon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 661
    • www.atfreeforum.com/hope/
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #7 u: Listopad 10, 2005, 14:20:00 poslijepodne »


Citat: Annnnnchi
Neon, nemoj sad pretjerivat!
Cura je poèetnik u akvaristici, kakvi crveni crvi, tubifex i ostala gamad?!?! To æemo kasnije, kad stasa...



sorry zanio sam se


imas potpuno pravo





Hrvatska/Split/
Funniest movie ever

Offline bubica78

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 953
  • Spol: Ženski   Dob: 45
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #8 u: Listopad 10, 2005, 16:12:00 poslijepodne »


sto je veci prostor ribe ce biti nesto vece..nego da je prostor manji..( poznato je opcenito da su ribe u zatocenistvu manje nego one u prirodi..dobro ima tu i jos nekih cimbenika)


ali nece toliko velike narasti od ubicajane velicine....


Začin  mora teći.

Rijeka/Kozala

Offline mtomasic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 142
Trebam osnovne inf o zlatnim ribicama
« Odgovori #9 u: Listopad 11, 2005, 15:47:00 poslijepodne »


Preuzela si mi avatar?!?!


Zlatne ribice iliti Karasius su uglavnom društvene ribice, jednu ženku prati 2-3 mužjaka.


Z ribice su hladnovodne, ne treba im grijač, od min 4 C na više, temparatura 20-25 C samo pospješi boleštine.


Pročitao sam, početnik, ali ovo ćečitati i drugi, pa pitam (i njih), ne napišeš podatak veličine ribica, 3l ti je za cca 1cm ribice, odnosno prave su u cca 15l/cm ribice.


Bez izmjene vode u 3l vjerojatno ne bi dugo preživile, ali zainteresiraj se, prouči o stresu, šteti= možda bolest koju si pitala, a što im stalnim izmjenama netestirane vode (barem nisi napisala, da testiraš) radiš.


Listići hrana su najgori što se tiće prljanja vode, bolja su zrnca, hrani samo dok jedu, kad ima nekoliko zrnaca na površini aone plivaju okolo, prestani hraniti.


Pozdravljena, dobro došlai ne odustaj!!!!
mtomasic