Travanj 20, 2024, 07:26:04 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pocetnik, aq: 40x25x20  (Posjeta: 37055 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #50 u: Prosinac 04, 2014, 10:15:17 prijepodne »
Razmisljam o novom aq: 40 x 40 x 40. Osmislit cu neku komodu visine 1m, na koju bi isao aq. Iza nove god bi trebao krenut u ralizaciju. To je cca 60 litara, al ovaj put bi isao i sa hranjivom podlogom i boljim uvjetima. Molim sve prijedloge i savjete. Jel 60 litara dovoljno za recimo 2 manja jata ribica + kozice koje su me bas zainteresovale. Jel bolje da ima poklopac ili bez njega (radi mirisa i odrzavanja temperature). Pokusat cu vec postojece biljke razviti, pa dokupit joa neke. Dal da idem sa zivorotkama ili ikrasicama? Pitat cu jos sta mi naumpadne, a dotad cu se ucit na vec postojecem aq...
« Zadnja izmjena: Prosinac 04, 2014, 10:30:13 prijepodne od LikssOn »

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #51 u: Prosinac 04, 2014, 14:27:18 poslijepodne »
Vrijedne kozice :D

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #52 u: Prosinac 04, 2014, 18:44:39 poslijepodne »
Zamutila mi se voda, od tikvice predpostavljam, koja je ostaala u qa i raspala se, jer nisam bio u mogucnosri da je izvadim, a niko drugi nije htio. Dal da zamjenim dio vode ili nema veze? Nije strasno, al primjeti se da nije cista. Inace prije da sam zamjenio dio vode, prije te tikvice koju sam ubacio algaru...

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #53 u: Prosinac 04, 2014, 23:11:58 poslijepodne »
Najvjerojatnije ti se zamutila od tikvice i meni je jednom krastavac ostao pa mi se raspao i zamutio vodu, ako imas neki tester 5u1 mozes testirati pa ako su poviseni nitrati zamjeni a ako nemas onda nemoj mjenjat (ako vidis cudno ponasanje riba, da su blizu povrsine stalno-tj. hvataju zrak onda promjeni).
Za ovaj novi akvarij koji zelis od oko 60l preporučam plići akvarij recimo 60×30×35 - 63 l  ima dosta prostora za plivanje i uglavnom je bolje imati duži akvarij od kocke - naravno da neke vrste zahtjevaju dublje akvarije npr skalari... u te 63 l osobno preporucam jatasice (ikrasice) ali ako ti se svidaju zivorotke mozes i njih samo nemoj odma stavit do limita vec uzmi u obzir da ce kroz par mjeseci dolaziti nove ribice  :) od jatasica mozes tetre, rasbore i za dno corye ima puno vrsta odaberi neke koje pasu velicini i ostalim svojstvima tvog akvarija mozes dva manja jata ili jedno vece , 6-8 cory isto ovisi koja vrsta mozda neki algari npr otocinclus je odlican i malen ili puz nerita isto odlicno cisti od algi, kozice isto mozes ali informiraj se za sve vrste sta planiras imati uglavnom neke manje ribe za taj akvarij.
Poklopac bi bilo dobro da imas sto zbog kondenzacije sto zbog  iskakanja riba i kozice eventualno puz da ti izade ako ces imati
Biljke imas puno izbora izaberi neke sa slicnim zahtjevima i rasvjeta je jako bitna u odabiru
Ne stedi na filteru on je najvaznija tehnika u akvariju ako mozes najbolje bi bilo da imas hang on ili vanjski filter sa sto vise filter materijala i protok za vece akvarije (dakle ako pise da je za akv. Od 30-60 realna filtracija mu je pola dakle za 30 pa po tom racunaj)
Grijac uzmi po mjeri 1W po 1l dakle za 63 l bi odgovarao 75W
Ako imas dosta bilja i filter ti mreska povrsinu ne treba ti pumpa za zrak
Vodu tretiraj nekim sredstvom za kondicioniranje vode i ako imas bilje preporucljivo je stavljati gnojivo ali o tome kasnije
Neznam sto vec znas a sto ne pa sam napisao ceg sam se sjetio (osim rasvjete, to prepustam drugima), nadam se da sam pomogao sretno  :up:

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #54 u: Prosinac 05, 2014, 19:46:46 poslijepodne »
Novinaaa :D Napokon je doslo vrijeme da se usele novi stanovnici, pa stanje izgleda ovako: Amonijer algar- mislim, 10 kozica, 2 kraljevske neonkice, 6 rasbora heteromorpha- mislim da je ova vrsta, zab. sam. Nadam se da nije pretrpano, trgovac je bar rekao da nije, pa budemo vidjeli :) Neznam dal mi je neophodan onaj muljar, jer usisavam dno?

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #55 u: Prosinac 06, 2014, 17:25:29 poslijepodne »
Hranjenje? Imam najobicniju hranu u listicima, no jel to prava hrana? Algaru sedmicno ubacim tikvicu ili neko slicno povrce, a za razbore i neonkice dal da kupim nesto posebno ili...? Hvala!

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #56 u: Prosinac 06, 2014, 19:57:30 poslijepodne »
Imam jednu dilemu, posto mi rekose da je ovaj algar 'nocna ptica' i da bi bilo dobro da ima neko skroviste, a ja trenutno nemam nikakav panj niti bilo sta pod sta bi se sakrio, primjetio sam da se lijepi na anubiu s doljnje strane. Posto panj nece doci jos za mjesec-dva, nasao sam neku ruznu pecinicu koja je neki ukras, posto imam mahovine, da je prekrijem mahovinom i ubacim u aq? Kozice uglavnom borave u toj mahovini, al napravio bi tako da imaju i one svoj prostor, a i da se pecina sto manje primjeti?

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #57 u: Prosinac 07, 2014, 01:46:32 prijepodne »
Najvjerojatnije ti se zamutila od tikvice i meni je jednom krastavac ostao pa mi se raspao i zamutio vodu, ako imas neki tester 5u1 mozes testirati pa ako su poviseni nitrati zamjeni a ako nemas onda nemoj mjenjat (ako vidis cudno ponasanje riba, da su blizu povrsine stalno-tj. hvataju zrak onda promjeni).
Za ovaj novi akvarij koji zelis od oko 60l preporučam plići akvarij recimo 60×30×35 - 63 l  ima dosta prostora za plivanje i uglavnom je bolje imati duži akvarij od kocke - naravno da neke vrste zahtjevaju dublje akvarije npr skalari... u te 63 l osobno preporucam jatasice (ikrasice) ali ako ti se svidaju zivorotke mozes i njih samo nemoj odma stavit do limita vec uzmi u obzir da ce kroz par mjeseci dolaziti nove ribice  :) od jatasica mozes tetre, rasbore i za dno corye ima puno vrsta odaberi neke koje pasu velicini i ostalim svojstvima tvog akvarija mozes dva manja jata ili jedno vece , 6-8 cory isto ovisi koja vrsta mozda neki algari npr otocinclus je odlican i malen ili puz nerita isto odlicno cisti od algi, kozice isto mozes ali informiraj se za sve vrste sta planiras imati uglavnom neke manje ribe za taj akvarij.
Poklopac bi bilo dobro da imas sto zbog kondenzacije sto zbog  iskakanja riba i kozice eventualno puz da ti izade ako ces imati
Biljke imas puno izbora izaberi neke sa slicnim zahtjevima i rasvjeta je jako bitna u odabiru
Ne stedi na filteru on je najvaznija tehnika u akvariju ako mozes najbolje bi bilo da imas hang on ili vanjski filter sa sto vise filter materijala i protok za vece akvarije (dakle ako pise da je za akv. Od 30-60 realna filtracija mu je pola dakle za 30 pa po tom racunaj)
Grijac uzmi po mjeri 1W po 1l dakle za 63 l bi odgovarao 75W
Ako imas dosta bilja i filter ti mreska povrsinu ne treba ti pumpa za zrak
Vodu tretiraj nekim sredstvom za kondicioniranje vode i ako imas bilje preporucljivo je stavljati gnojivo ali o tome kasnije
Neznam sto vec znas a sto ne pa sam napisao ceg sam se sjetio (osim rasvjete, to prepustam drugima), nadam se da sam pomogao sretno  :up:
Moze neki prijedlog za neko sitno bilje, nesto poput trave, da popunim malo dno u trenutnom aq, posto mi izgleda prazno trenutno, pa bar da se jos malo zeleni? I dal mi je bolje da kupim easy carbo ili da pravim ovo s flasama i kvascem?!

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #58 u: Prosinac 07, 2014, 13:11:27 poslijepodne »
:-X

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #59 u: Prosinac 07, 2014, 23:31:46 poslijepodne »
:(

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #60 u: Prosinac 08, 2014, 00:22:15 prijepodne »
Kao travicu imas npr. Eleocharis parvulu za prednji plan - za srednji i straznji plan Eleocharis acicularis i eleocharis vivipara, pogledaj i sagittaria vrste..
Ja za sada koristim easy carbo i dobro napreduju biljke, ali bolji je "plinoviti" co2 makar i diy s kvascem ili limunskom  :) tako da ako mozes taj je ucinkovitiji.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #61 u: Prosinac 08, 2014, 21:53:37 poslijepodne »
Njam, njam... :D

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #62 u: Prosinac 08, 2014, 22:20:31 poslijepodne »
Trebam savjet? ? ? Sto se algi tice, najvise ih imam u cosku naspram filtera, ostalo djeluje sasvim ok. Ovaj algojed slabo vrti po staklu, al kad sam primjetio da se kaci po anubiji, ubacio sam mu tikvicu (nadam se da se za 6h nece raspasti, posto sam je kontao ostavit preko noci), nek nju sisa. Jel bi sijamski algojed koliko toliko rijesio taj problem nakupljanja alge u cosku? Ili mozda da ju naprosto sastruzem i usisam?
« Zadnja izmjena: Prosinac 08, 2014, 22:35:28 poslijepodne od LikssOn »

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #63 u: Prosinac 09, 2014, 19:26:32 poslijepodne »
:-[:-[:-[

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #64 u: Prosinac 10, 2014, 17:18:12 poslijepodne »
Priprema vinove loze : pomoc : savjeti...

Nasao sam vinovu lozu, koja mi je bila najzanimljivija, osjekao sam je. Posto nemam dovoljno veliku posudu, okretat cu je povremeno. Na jednom mjestu ima malo ostecenje, al nadam se da ono nece prestavljat problem. Procitao sam upustvo, al ako neko ima neki prijedlog, savjet...

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #65 u: Prosinac 11, 2014, 23:16:29 poslijepodne »
Prokuhao sam ove grane, ustvari vise su se kiselile u vreloj vodi, nije bas cijelo vrijeme kljucala voda, al trajalo je 3+ sata i voda je bila smedje boje. Svako malo sam okretao, jer nemam dovoljno veliku posudu da smjestim cijelu granu, a zao mi je bilo odrezati. Sad se kiseli u hladnoj vodi, al nisam primjetio da ispusta vise boje i potonulo je, ne pluta. Neki djelovi kore koji su ostali, sad se lakse gule, pa cu i to ocistit. Jos mi ostaje da 2-3 puta prokuham, pa...

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #66 u: Prosinac 12, 2014, 22:07:51 poslijepodne »
TREBAM POMOC: Primjetio sam da mi ribice miruju vise nego u pocetku, odvajaju se kao u neke grupe, kako kad , nekad je to 1 : 2 : 3, nekad 2: 2 : 2, nekad 1 : 5... Jedu normalno, imaju trenutaka kad i plivaju, u grupi i slicno. Da li je to ponasanje normalno, radi se o razborama. Kod mene su tek 10-tak dana, prije nego su dosle, promjenio sam 1/3 vode i tek danas sam zamjenio jos 1/4 vode. Na tijelu nemaju nikakvih promjena. Imam i dvije neonkice, one djeluju kao i uvjek...
(Pecina je tu privremeno, kao skloniste za cistaca, uskoro ide van, a dolazi nesto novo)
Jednom dnevno ih hranim, svijetlo rafi 10h na dan...
« Zadnja izmjena: Prosinac 12, 2014, 22:16:19 poslijepodne od LikssOn »

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #67 u: Prosinac 13, 2014, 02:17:52 prijepodne »
Nov si i nov ti je akvarij. Jednom tjedno 50% vode, obavezno odstajala 24 sata, i da bude ista temperatura kao u akvariju.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #68 u: Prosinac 13, 2014, 09:24:44 prijepodne »
Nov si i nov ti je akvarij. Jednom tjedno 50% vode, obavezno odstajala 24 sata, i da bude ista temperatura kao u akvariju.
Vodu naspem u kanister, bude u djelu gdje prolaze cijevi od grijanja, s tim da odstoji od zamjene do zamjene (10-15 dana) Neznam jel to uredu? Ma novi sam, jos ucim, tako da slijedeci aq ce da bude puno, puno bolji. Hvala na pomoci!

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #69 u: Prosinac 13, 2014, 10:09:01 prijepodne »
Preporucam da procitas prirucnik za pocetnike sa akvarij.net portala.

Voda treba odstajati max 48 sati. Ako stoji duze postoji mogucnost da se razviju opasni mikroorganizmi.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #70 u: Prosinac 13, 2014, 10:37:38 prijepodne »
Preporucam da procitas prirucnik za pocetnike sa akvarij.net portala.

Voda treba odstajati max 48 sati. Ako stoji duze postoji mogucnost da se razviju opasni mikroorganizmi.
Citao sam, al nisam bas u detalje. Bas covjek pogrijesi na glupostima. Odmah cu prosuti vodu i sipati je dan ranije, hvala.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #71 u: Prosinac 15, 2014, 13:08:43 poslijepodne »
Preporucam da procitas prirucnik za pocetnike sa akvarij.net portala.

Voda treba odstajati max 48 sati. Ako stoji duze postoji mogucnost da se razviju opasni mikroorganizmi.
Razmjestaj. Koliko je pametno pomjerati biljke u aq, hocu da ubacim grane vinove loze i dodam jos neku biljku, pa mi ne odg. trenutni raspored. Podloga je samo pjesak i u pitanju su nezahtjevne biljke: trava, L. Sesiflora. Dodao bi jos manju kolicinu pjeska, da napravim neki reljef, hoce li to smetati?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #72 u: Prosinac 15, 2014, 13:25:26 poslijepodne »
Ne bi smjelo. Nakon brljanja po podlozi zamjeni 50% vode. :)

Trudi se sto manje uzburkati podlogu.

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #73 u: Prosinac 16, 2014, 22:24:34 poslijepodne »


Grana je gotova, dvije grane cu pricvrstit vezicom, pa ce dobit ba stabilnisti i na izgledu. Skoro da nikako ne pusta boju, a i drzi se na dnu. Jos cu je jednom preventivno prokuhati u cisroj vodi, bez soli, ostavit jedan dan onako u hladnoj vodi, a u petak ide preuredjivanje...

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Pocetnik, aq: 40x25x20
« Odgovori #74 u: Prosinac 17, 2014, 18:48:15 poslijepodne »
Grane vinove loze sam bas skroz ogulio i super izgleda sad, napravio sam i postolje od stiropora (ono predstavlja malo brdo), njega cu ukopat u podlogu i dodatni prekriti crnim pjeskom, a zatim mahovina ide preko toga. Posto imam i jednu skroz malu anubiju, nju cu isto ti negdje pricvrstiti da upotpuni izgled. Novi update je u petak :)
« Zadnja izmjena: Prosinac 17, 2014, 18:53:59 poslijepodne od LikssOn »