Travanj 16, 2024, 17:21:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: repti glo 8.0?  (Posjeta: 3413 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
repti glo 8.0?
« u: Siječanj 10, 2005, 17:29:00 poslijepodne »
evo stavio novu temu.zanima me sta mislite da se to stavi iguanama zbog njihove potrebe za UVB-om?umjesto 5.0,mislim? na njoj pise da je za pustinjske reptile,da li se moze nesto  dogoditi(negativno)? svaki savjet ce doci dobro.samo ih bacajte.
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2005, 21:38:00 poslijepodne »


nije bad sigurno nece biti nikakvih problema s kolieinom UVB jel' ono ne uzrokuje RAK ((ak' na to misliš ili ošteeenja rožnice to rade UVC zrake puno kraae valne duljine.))


inaae neonska rasvijeta gubi na kolieini emitiranog UV-B s vremenom
mislim da je deklarirana na 5 000 sati rada dok kolieina ne padne do 10%.
od one deklarirane...
postoje i halogene žarulje bez zaštitnog stakla koje emitiraju UV dio spektra.
a postoje i žarulje punjene živom full jake..pre jake za "standardne terarije" one mogu spržiti guštera.(ali i one su skupe... isto full)

a i dovoljno upuaeni znaju da postoje kapi "plivita D3" koje sintetiekim putem nadokna?uju taj vitamin kojeg gušteri ne mogu sintetizirati...bez UV-B.
((to možete kupiti u bilo kojoj apoteci jedna kap na salatu will do fine.))


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2005, 21:47:00 poslijepodne »


druga stvar je da u zadnje vrijeme dolazi do primjera da se neke vrste guštera uspješno razmnožavaju bez UV-spektra ((ne mislim sad na leopard gekone koji su noane životinje jel' jedino njima nije potreban UV))
tako da se bojim da ne opskrbljujemo bezveze guštera s nekim skupim stvarima koje im "nisu toliko" potrebne!!!
((ne mislim da se špara na gušterima nego da se kupuje ono što svarno radi))
a ne da kupiš žarulju koja više ne funkcionira nakon godine dana a tri godine nakon nemaš nikakvih problema ne znam moram se jos jako dobro raspitati o ovoj temi.

tako da je sve veaa skepsa s UV žaruljama ali ja uvijek kažem najbolje je po ljetu ili kad je vani toplo guštera u krletku ili žieani kavez i na balkon da se suneaju.to je definitivno najbolje rješenje.


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
repti glo 8.0?
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2005, 22:03:00 poslijepodne »
Slažem se da ih je dobro na sunce stavit...nema boljeg od sunca...ali na koliko dugo??? to ni sam bog ne zna....recimo ja sam do prije par godina mogao biti na suncu cijeli dan bez mazanja i nije mi bilo ništa..a sad  nakon dva do tri sata konstantnom izlaganu suncu dobijem opekline.... pa jebi ga sad....na kratko izlaganje subncu znaai oko 20-30 min dnevno da...ili možda ne?!
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2005, 22:08:00 poslijepodne »


dovoljno je 20 min dnevno da se napune s D3 to je provjereno u literaturi 20min je sasvim dovlonjo.


moras isto paziti da se guster ne pregrije ili da mu napravis sjenu.
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
repti glo 8.0?
« Odgovori #5 u: Siječanj 10, 2005, 22:15:00 poslijepodne »
Pa sijene ili ti sklonište se podrezumjeva... pa neš ga valjda peai ko jaje ne oko!!!  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #6 u: Siječanj 10, 2005, 22:33:00 poslijepodne »
pa na 20 min mu niš' ne bude
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
repti glo 8.0?
« Odgovori #7 u: Siječanj 11, 2005, 15:46:00 poslijepodne »
moje iguane imaju preko ljeta veliki zicani kavez di je jedan dio u sjeni,a jedan na suncu i uzivaju,boja im je hebena(naravno nisu svaki dan u kavezu,tj. cijeli dan i poslje osam ih stavljam unutra),ali htio bi im dat sto bolju rasvjetu preko zime zato i pitanje.a sta se tice ostecenja bilo cega bojim se jer je ipak to deklarirano kao za pustinjske.neonke im mjenjam svakih 9 mjeseci i onda te stare iskoristavam za biljke.a za ove preparate,ja ne volim te ljudske dopune prehrani dodavat iguanama ili bilo kojim gusterima.a ovo sta kazes za UV zarulje to sam i ja cuo,cak su nedavna istrazivanja dokazala da ustvari te zarulje ne odasilju dovoljno UV svjetla i da bi trebalo neki veliki broj(ne sjecam se koliko  )na vrlo maloj udaljenosti od gusterovog tijela da bi imale neki ucinak,na kraju su dosli do toga da je pravilna prehrana najvaznija(kak su pametni ) imam jos jedno pitanje(hebiga jace je od mene ):dali znas di se mogu kupit one keramicke zarulje koje odasilju samo toplinu i cijenu ako znas
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*


Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #8 u: Siječanj 11, 2005, 22:44:00 poslijepodne »


kud da su baš keramieke to su obieni grijaai znaai žarulje s IC ((infra red))
mislim da sam zadnju kupio u ZOOne znam kak' se zove u Inportane galeriji tamo na Vlaškoj a sad mislim da nemaju uvoznika ?? ne znam toeno ali treba pogledati ni trgovci ne znaju što imaju po skladištima uglavnom to je obiena žarulja koja kad je upalis ne vidis nista jedino kad je "apsolutni" mrak slabo se nadzire...imam samo jednu pitaj u kokolo tamo sam isto prije pola godine uzeo hot spot...mozda imaju night glo od exotere ne znam...a ove bas keramicke nisam vidio nikad u zivotu u zivo samo na slikama. imas WWW.reptilica.de oni imaju hrpu toga pa pogledaj ...nego jel' netko opce zainteresiran za kameleona??? ak' ti treba imam doma dvije IC svaka od 150W to je full jako mislim da je u Frankopanskoj nekih 50-150kn ajde ak' nije bad pogledaj pa ti prodam za pola cijene...ma nisam cigan; evo dat cu ti besplatno...dobro za kavu


((nekak' mislim da je za male gusere to full jako tih 150Wali u velikom terariju od iguana je skroz ok.)) barem mislim full jako grije. ak' te te zanima..javi


pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #9 u: Siječanj 11, 2005, 22:48:00 poslijepodne »
nego ak' netko na?e halogenke za one nove "moderne" lampe 12V ili 220V bez UV filtera to je za gmazove super stvar. samo gdi'se prodajubez tog filtera????
znam da osram ima sve s filterom..tak' da to treba izbjegavati.
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline psihomahia

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
repti glo 8.0?
« Odgovori #10 u: Siječanj 12, 2005, 08:49:00 prijepodne »
belugo je uvoznik za dosta stvari vezanih uz grijace i lampe a nalazi se kod kvatrica, nova trznica!



oni na velesajmu su nabavili neku novu liniju uv lampa britanske proizvodnje... ko zna, mozda su i dobre


ono sta ne kuzimo nije nuzno lose

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
repti glo 8.0?
« Odgovori #11 u: Siječanj 13, 2005, 09:15:00 prijepodne »


a ja mislim da je kalel pitao baš za grijaèe koji izgledaju kao reflektorica al umjesto stakla ima keramiku... samo grije a nema nikakvog svijetla...





ja sam to tražio godinama al tog nema u Hrvatskoj za kupit... :O(Edited by: matija

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
repti glo 8.0?
« Odgovori #12 u: Siječanj 13, 2005, 10:08:00 prijepodne »
ima svijetla slieno ko' u kupaoni one žieane grijalice s onim limom ko' ogledalom iza toga.
ove keramieke žarulje su baš to znaai žieani grijaa i to oklopljenou keramici....nisam baš oduševljen idejom mislim da obiena ICko' ona za piliae ima puno bolju prodornost ((odnosno da dalje zraai)) od ove keramieke koja je više rasipajuaa...velim nisam je nikad a vidiou živo akamoli da radi tako' da ne znam.
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline kalel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 650
repti glo 8.0?
« Odgovori #13 u: Siječanj 15, 2005, 20:04:00 poslijepodne »
ehej,imo ispit nisam se prije mogao javit,matija je skuzio sta sam htio,ali ovo sta ti nudis isto zvuci dobro pa ako jos prodajes to za kavu ili pivu ili za neku drugu valutu javi mi sms-om di se mozemo nac,ja cu ti pm-at svoj broj.thanx
U.LJ.E.Z-Udruga Ljubitelja Egzotičnih Životinja
zllo nemoj se prebaciti...ali ako zelis ucini to *placljivo lice*