Travanj 24, 2024, 07:08:51 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Preporuka za novu UV rasvjetu  (Posjeta: 2608 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Preporuka za novu UV rasvjetu
« u: Ožujak 26, 2013, 11:08:31 prijepodne »
Odlučio se riješiti  standardnih UVB/UVA fluorescentnih lampi. Pa sad je želja preći na neke metal halogene lampe, od dostupnih proizvođača tu su se našli  Lucky reptile „Bright sun“, Lightstorm,  Solar Raptor. Od navedenih proizvođača jedino Lucky reptile ima više varijanti , jungel/desert (sa različitim udjelima UVB/UVA svijetlosti). Vaša iskustva sa takvim lampama ili proizvođačima?
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #1 u: Ožujak 26, 2013, 15:12:08 poslijepodne »
Nisam koristio takve lampe, ali sam pratio što se piše po forumima i malo gnjavio Frances (vlasnica stranice http://www.uvguide.co.uk/ ).
Od navedenih je prema testovima najbolji Bright Sun, imaju prilično ujednačen UV output bez značajnijih odstupanja u odnosu na specificirane vrijednosti. Lightstorm bi izbjegavao u širokom luku jer su dosadašnja ispitivanja pokazala ogromna odstupanja u emisiji UVB-a - od neznatnih pa do opasno visokih vrijednosti i to na nekoliko lampi iz iste serije (čini se da imaju problema s kontrolom i osiguranjem kvalitete). Za Solar Raptor ne znam kakav je.
Nezavisni testovi idu u korist američke tvrtke Mega Ray koja ima dugu tradiciju proizvodnje profesionalnih UV lampi (uglavnom za zoološke vrtove). Evo ti link na test njihove lampe koji je radila Frances: http://www.reptileuv.com/docs/MegaRayPrototypeMetalHalidesOct2008.pdf
Oni na žalost za EU tržište (220-230V) rade samo lampe sa stlačenim živinim parama, dok ova metal halidna radi na 120V, pa bi za nju trebao dodatni pretvarač (valjda).

U svakom slučaju, ako se odlučiš na varijantu metal-halidnih UV lampi (koje imaju visoku emisiju UV-a u odnosu na druge terarističke izvore UV-a) svakako bih ti preporučio nabavku UVB-metra kako bi ih mogao točno pozicionirati u odnosu na mjesto za sunčanje (to je dodatnih 100-120$).
« Zadnja izmjena: Ožujak 26, 2013, 15:15:17 poslijepodne od Nino G »

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #2 u: Ožujak 28, 2013, 10:03:31 prijepodne »
Nino puno ti hvala na odgovoru. Posebno me interesiralo za te Lightstorm, pošto je jedan kolega postao zastupnik, pa može jeftinije nabaviti komplete, al me mučilo to što nigdje ništa pametno nisam o njima mogao pronaći. Dok već unatrag nešto vremena sam se zagledao u te Lucky Reptile, Maja mi ih je isto jednom prilikom nahvalila, a i našao sam da su na nekim testiranjima dobili dosta dobre ocjene.

Što se tiče pretvarača potpuno si upravu i Lucky Reptile i Solar Reptor i Lightstorm trebaju predspojnu napravu (švabi to zovu Vorschaltgerät) . MegaRay lampe iskreno nisam gledao pošto nisam vidio da su baš dostupne na europskom tržištu, al ću svakako pogledati.

Sad samo trebam vidjeti na koju bi mi temperaturu dizale terarije u ljetnim mjesecima.

Još jednom hvala.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #3 u: Ožujak 28, 2013, 11:39:28 prijepodne »
Što se tiče pretvarača potpuno si upravu i Lucky Reptile i Solar Reptor i Lightstorm trebaju predspojnu napravu (švabi to zovu Vorschaltgerät)

Sve metal halidne lampe trebaju predspojnu napravu (balast + propaljivač). Pod "pretvarač" mislio sam transformator s našeg mrežnog napona (220V), na operativni napon za Mega Ray (120V).

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #4 u: Ožujak 28, 2013, 16:44:12 poslijepodne »

Sad samo trebam vidjeti na koju bi mi temperaturu dizale terarije u ljetnim mjesecima.



Evo jedne tablice za Bright Sun koja bi ti mogla dobro doci. Jos vise podataka o navedenim lampama mozes naci u UVB meter owners yahoo grupi, registriraj se pa ces imati pristup svim datotekama grupe sa puno korisnih informacija.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #5 u: Ožujak 31, 2013, 12:02:17 poslijepodne »
Evo malo sam pogledao te Megaray (od ReptileUV) i svugdje vidim dosta riječi hvale, shvatio poveznicu između njih i  Solar Raptora (inače proizvođač Solar Raptora je njemački ECONLUX). I nakon svega pročitanog vjerojatno ću isprobati od ZooMeda lampe.

Kori hvala ti na tablici, al taman one u koje sam se ja zagledao (35w-jungel) nema u tablici, al na drugom mjestu našao informaciju o temperaturi. Moji terariji su 50*50*100 (+30cm poklopac) tako da izgleda da nemam potrebe za nečim jačim. Sad je samo pitanje pravo pozicioniranje. I registrirao se tnx.
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #6 u: Travanj 01, 2013, 00:47:43 prijepodne »
I nakon svega pročitanog vjerojatno ću isprobati od ZooMeda lampe.

Pa, Zoo Med ne radi metal-halidne UV lampe. Oni od UV izvora imaju u asortimanu fluorecentne cijevi (obične T8 i kompaktne) i reflektore sa stlačenim živinim parama (Power Sun UV), ali ovi posljednji su puno prejaki za tvoje male terarije.
Ti bi trebao ići na varijantu metal halidnih lampi 35W ili se držati fluorescentnih izvora.

Offline frga

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 291
  • Spol: Muški  
Odg: Preporuka za novu UV rasvjetu
« Odgovori #7 u: Travanj 01, 2013, 06:11:44 prijepodne »
I nakon svega pročitanog vjerojatno ću isprobati od ZooMeda lampe.

Pa, Zoo Med ne radi metal-halidne UV lampe. Oni od UV izvora imaju u asortimanu fluorecentne cijevi (obične T8 i kompaktne) i reflektore sa stlačenim živinim parama (Power Sun UV), ali ovi posljednji su puno prejaki za tvoje male terarije.
Ti bi trebao ići na varijantu metal halidnih lampi 35W ili se držati fluorescentnih izvora.

Pardon taman čitao nešto o ZooMed, a mislio na LuckyReptile (Bright Sun UV Jungle 35W).
"Samo dvije stvari su beskrajne, svemir i ljudska glupost, a za ono prvo nisam siguran."  Albert Einstein