Travanj 19, 2024, 19:34:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: lakirano drvo  (Posjeta: 2086 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline djura

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
lakirano drvo
« u: Lipanj 10, 2006, 23:19:00 poslijepodne »
imam jedan komad drveta koji zelim da stavim u terarijum sa kornjacom. ne znam koje je vrste i lakirano je. kako da ga obradim da bi smelo da stoji u vodi zbog laka.
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
lakirano drvo
« Odgovori #1 u: Lipanj 10, 2006, 23:32:00 poslijepodne »
evo kao "stručan" rekao bi nemoj ga ničime premazivati ostavi ga da se natopi i da vlaga u drvetuporaste iznad 100%
((prije toga naravno trebaš' ga očistiti od eventualne truleži i kore...najbolje je uzeti one metalne četke koje se stave na fleksericu ili bušilicu i one skinu svo "meko" trulo drvo i koru i ostane ti fino "obrađeno" i zdravo drvo ))

nekon toga stavi ga u vodu da "potone" i onda svaki put kad čistiš' terarij izvadiš' i s četkom oribaš'...od algi'
najsigurnije i najbolje....

pozdrav icek

inače na stovarištima trupaca pogotovo u Sloveniji postoje prskalice ko za travu koje špricaju po trupcima i na taj način ga zaštite od propadanja jel' gljivice uzročnici truljenja nemogu napsti zbog prevelike vlage...a i poznati su panjevi koji su očuvani miljinima godina (koji su stajali u vodi)) na dnu nekog jezera ili rijeke ona ga praktički konzervira...vjeruj mi to je najbolje rješenje'
ne postoji takav lak' ili premaz za drvo koje bi ga zaštitilo bolje od obične vode' ko' bi rekao'
svi misle da voda ubrzava propadanje a baš' je suprotno'.....
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
lakirano drvo
« Odgovori #2 u: Lipanj 10, 2006, 23:40:00 poslijepodne »


zaboravio sam napomenuti kad skineš' taj lak' moraš' provjeriti dal' je drvo hrasta oraha ili slično'
nekad se zbog količine tanina u drvetu znaju desiti katastrofe. . . .
posebno budi siguran da makneš' sav lak' ...
a glede prepoznavanja drveta' ....postoji ključ za prepoznavanje vrsti drveta. . .
((no to će ti malo koristiti)) probaj procjeniti...to je dosta bitno'

ako ga trebaš' očistiti od toksina i to iskuhavanjem to bi ti Akvaristi bolje znali reći koliko dugo i kako da ga kuhaš' koliko često da pritom mjenjaš' vodu...i sl'



pozdrav icek

i dobrodošao na forum,
Edited by: icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline djura

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
lakirano drvo
« Odgovori #3 u: Lipanj 10, 2006, 23:59:00 poslijepodne »
nemam nikoga ko bi mi mogao pomoci u prepoznavanju vrste drveta.
cime mogu najlakse ukloniti taj lak. ako malo ostane moze li da steti mnogo?

hvala na prijatnoj dobrodoslici!
 

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
lakirano drvo
« Odgovori #4 u: Lipanj 11, 2006, 09:26:00 prijepodne »


pa ono ...
nemože štetiti ako ostane malo...ali...

velim ti ima za nekij ~10kn kupiti te četke (do žice ) tzv Drot i one se našrafi na bušilicu fleksericu'ili uzmeš' šmirgl, (brusni) papir i fino imaš' posla neko vrijeme dok' ne skineš' sav lak'

pa ak' nisi ziher' koja je vrsta drva probaj snimiti sa super makrom dio poprečnog presjeka pa ću ti ((ak' uspijem prepoznati))


ali .....
ako je Hrast sili orah ili nešto sa puno Tanina morat ćeš' ga ishuhavati
((ali kao' što sam ti rekao moraš' pitati nekog akvaristu za recept, kako se točno to radi......inaće Tanin je izuzetno otrovan za ljude pa čak ni police u dučanima za kruh nesmiju biti od hrastovine ili oraha))



pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.