Travanj 16, 2024, 13:36:47 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Sa slatkog na morski  (Posjeta: 63983 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #100 u: Veljača 05, 2017, 20:48:29 poslijepodne »
Ako je pet centar uvijet neces pogrijesiti sa red sea programom. Testovi su supet, sol takodjer. Nesto jeftinija a dobra sol je aquaforest a ima ti ju proreef(spansko),aquashop isto u spanskom, vili u utrinamaitd. Salifert testovi su super takodjer i tu ti prica odprilike staje jer su ostali,bar po mom iskustvu, neprecizni za morsku.osim primjerice hanna fotometra al to ti dodje red velicine 500kn kom. Pocni sa sarkicima, kenyom i sl jer to prakticki u kanalizaciji raste pa ces lako vidjeti stanje u akvariju
diy-audio.com.hr

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #101 u: Veljača 06, 2017, 08:25:39 prijepodne »
takodje ti mogu preporuciti Red Sea produkte ! Testovi su ok svi ti testovi sa kapljicama su tu negdje  ! Ja sam recimo presao sa Saliferta na Red Sea nekako mi lakse sa njima raditi i ocitavati ( to ti je jako individualno pa isprobaj )

  Za ovu ekipu za ciscenje svakako puzevi ,rakovi , poslje zvijezde koje se zakopavaju ,goby ja sam uvjek za njih al tu nebi zurio sa ribom !Neki su protiv gobya neki su za ! Ja to kazem zavisi koji goby i koliko je akvarista osjetljiva picajzla ;) unosis prirodu u kucu onda se prilagodi njenim zakonima :) :)
    zasto cekati za puzeve ????? Jedna legenda koja se vuce generacijama akvaristickih prica i prepredanja ! Nisam za srljanje  u akvaristici ali kod nekih  stvari nema niti jednog  argumentiranog razloga protiv ! Slobodno stavljaj puzeve i rakove , oni ti mogu ici odmah nakon starta ili nakon par dana ! Cak sta vise, sto su prije tu prije ce obavljati svoju funkciju  !

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #102 u: Veljača 06, 2017, 12:51:05 poslijepodne »
Puževe,ježeve,zvjezde,shrimpovi(kozice),školjke  ok....
no rakovi  -?
oni su svi više manje carnivori....dakle osim što hodaju po koraljima i tu ih iritiraju u potrazi za hranom,u nedostatku iste če si čupati i koralje,pogotovo LPS.
Tako da njih ne savjetujem jer nisu 100% reef safe,a i ubit če puževe :'(
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #103 u: Veljača 06, 2017, 12:53:46 poslijepodne »
jedini gobi koji je mene zadovoljio u smislu bijeog pijeska i ne narušavja okoliša u bilo kom smislu je valencia puellaris..

ako govorimo o gobiju koji če prosijavati pijesak u potrazi za hranom
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #104 u: Veljača 06, 2017, 13:10:36 poslijepodne »
Da valencia p. je najbolji za to al kod mene je u tom procesu nasipao pijeska po koraljima za popizdit

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #105 u: Veljača 06, 2017, 13:15:23 poslijepodne »
Da valencia p. je najbolji za to al kod mene je u tom procesu nasipao pijeska po koraljima za popizdit
da to sam uvijek slušao no kod mene (imao bar 4-5 ) komada u različitom vremenu (postavi) i nikad tih problema...
znalo se tu i tamo zalomit da uzme u usta zabrije i ode na greben ali jako rijetko,uglavnom je to svaka radila po sistemu
usiše,pojede,prosije kroz škrge a da se ne digne sa zemlje....
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #106 u: Veljača 06, 2017, 13:17:38 poslijepodne »
ovisi koliko ima jaku tu oralnu fiksaciju... moj je bio ko bager, premještao, zasipavao... bilo je u akvariju ko za vrijeme snježne mećave...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #107 u: Veljača 06, 2017, 15:36:12 poslijepodne »
Toliko sam čuo horor priča o tom valencija puellaris a i kod drugih vidio šta radi ! Ima sam tri komada do sada ( jednom pojedinačno i jedan par) kopali su pravili dine po pjesku al nekog velikog zatrpavanja  koralja nisam imao nikada ! Rezultat rada i čistoća pjeska opravdava njihov boravak u mom tanku :) :) pa i da malo zatrpaju uzmem kist mekani i očistim to ! Pa i u moru nanesu strujanja i organizmi to ! Nisam toliko osjetljiv na to !
     Sto se tiče rakova bilo je tu na početku problema a i puževa manjka :/ od kad slijedim savjet jednog starog  morskog vuka : sto veći puževi sto manji rakovi nemam problema ! Slijedim i primjenjujem neko  za mene  isprobano iskustvo : po 10 lit jedan puž , na 20 lit jedan rak !
        Ježeva imam dosta i ne prave kaos , šta nemam je dovoljno algi a ni sićušni životinjica po kamenu sa kojima se ježevi hrane tako da su se navikli i na nori alge i prešli usput na čišćenje stakla !!! Svakako imam sitnih bića po kamenju al to je bolje da mandarinci  skupljaju :) :)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #108 u: Veljača 06, 2017, 15:54:35 poslijepodne »
Toliko sam čuo horor priča o tom valencija puellaris a i kod drugih vidio šta radi ! Ima sam tri komada do sada ( jednom pojedinačno i jedan par) kopali su pravili dine po pjesku al nekog velikog zatrpavanja  koralja nisam imao nikada ! Rezultat rada i čistoća pjeska opravdava njihov boravak u mom tanku :) :) pa i da malo zatrpaju uzmem kist mekani i očistim to ! Pa i u moru nanesu strujanja i organizmi to ! Nisam toliko osjetljiv na to !
     Sto se tiče rakova bilo je tu na početku problema a i puževa manjka :/ od kad slijedim savjet jednog starog  morskog vuka : sto veći puževi sto manji rakovi nemam problema ! Slijedim i primjenjujem neko  za mene  isprobano iskustvo : po 10 lit jedan puž , na 20 lit jedan rak !
        Ježeva imam dosta i ne prave kaos , šta nemam je dovoljno algi a ni sićušni životinjica po kamenu sa kojima se ježevi hrane tako da su se navikli i na nori alge i prešli usput na čišćenje stakla !!! Svakako imam sitnih bića po kamenju al to je bolje da mandarinci  skupljaju :) :)

štima joško,samo kažem ne vidim razloga za stavljat nešto u akva ako nema funkciju ,a može napraviti štetu....
ja sam takve organizme uvijek izbjegavao i gledao da sve bude 99,9% reef safe....i to je formula za dugo uživanje bez problema...

čak sam izbjegavao i anemone i klanunove,jer su mi koralji nekako  bili draži....

no ....svako če kako mu paše
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #109 u: Veljača 06, 2017, 17:02:47 poslijepodne »
Hvala svima na odgovorima.odlucio sam se za aquaforest sol za probu pa cu vidjet i salifert no3 i po4 test.e sad mislio sam uzet par puzeva, jedno 4-5 i preporucili su mi nekog raka sa velikim nogama i malim kljestima.is neznam kak se zove samo sam ga vidio u akvariju.evo to bi bilo od tih cistaca.i da naravno dva nema i anemona.a sad gobi bi mi dobro dosao jer je pijesak bijeli al totalno i odlicno izgleda pa da ga on cisti to bi bilo odlicno pa nek i napravi koju dinu il jamu, nije frka zakopat nazad s lopaticom  8)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #110 u: Veljača 06, 2017, 17:11:08 poslijepodne »
Kao što ti je vec savjetovano,probaj izbjeci rakove.Maleni je tank za njih.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #111 u: Veljača 06, 2017, 17:50:47 poslijepodne »
Da nije mozda da covjek misli na kozicu kad spominje raka? :)
diy-audio.com.hr

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #112 u: Veljača 06, 2017, 18:09:51 poslijepodne »
Hahaha ma rak je al sam vidio i veci primjerak i meni to vise izgleda ko pauk nego rak.kakti dobrocudan al kako izgleda nebi bas rekao.meni se svida ona crvena kozica, pa mozda nju umjesto raka.a mali je tank pa sad sve teorije moram razradit da ne kupujem gluposti a da nemam koristi od njih

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #113 u: Veljača 06, 2017, 18:15:08 poslijepodne »

Nadam se da si prošao Helpdesk za početnike - https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50399.0

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #114 u: Veljača 06, 2017, 18:32:36 poslijepodne »
Debelius

TrpimirovichDesignStudio


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #115 u: Veljača 06, 2017, 18:49:33 poslijepodne »
Renta procitao sve postove sto se tice morske.istina slabo je to sve dokumentirano na manje litraze al princip je isti.posto je morska skupa ko sam vrag tako se pokusavam iz prve ruke informirat sta s cim iskombinirat da pokusam dobit jedan samo odrzivi akvarij a ne da moram provest pola dana miksat hranu, mjesat kemiju i sve ostalo.bitna mi je kvaliteta mora, da imam cistace za sve gluposti koje se love po kamenju i pijesku a da to izgleda na nesto a ne kamen i more.po ovom a i stranim forumima sve su tankovi litraze 150+ litara a to se na mene nikako ne odnosi.
Prirucnik za pocetnike sam skratio na 30% jer ima ovdje ljudi koji imaju uspjesne tankove sa "pipovacom" bez testova i dobrom kombinacijom riba i cistaca u malim litrazama a da ne zahtjeva svakodnevno gura je ruku u akvarij.evo to bi i ja htio.
Jos sam u fazi cikliranja, evo proslo vise od 3 tjedna a nrmam ni jedan organizam u akvariju i nije frka pa se informiram sta i kako dalje

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #116 u: Veljača 06, 2017, 18:57:33 poslijepodne »
Samo pazi da apetiti,pogotovo za koralje, ne porastu jer cea vrlo brzo bit na kombinaciji imam mali akvarij a posla i ulaganja kao u 3x veci :)
diy-audio.com.hr

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #117 u: Veljača 06, 2017, 20:01:23 poslijepodne »
Renta procitao sve postove sto se tice morske.istina slabo je to sve dokumentirano na manje litraze al princip je isti.posto je morska skupa ko sam vrag tako se pokusavam iz prve ruke informirat sta s cim iskombinirat da pokusam dobit jedan samo odrzivi akvarij a ne da moram provest pola dana miksat hranu, mjesat kemiju i sve ostalo.bitna mi je kvaliteta mora, da imam cistace za sve gluposti koje se love po kamenju i pijesku a da to izgleda na nesto a ne kamen i more.po ovom a i stranim forumima sve su tankovi litraze 150+ litara a to se na mene nikako ne odnosi.
Prirucnik za pocetnike sam skratio na 30% jer ima ovdje ljudi koji imaju uspjesne tankove sa "pipovacom" bez testova i dobrom kombinacijom riba i cistaca u malim litrazama a da ne zahtjeva svakodnevno gura je ruku u akvarij.evo to bi i ja htio.
Jos sam u fazi cikliranja, evo proslo vise od 3 tjedna a nrmam ni jedan organizam u akvariju i nije frka pa se informiram sta i kako dalje

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
uffff nemoj me pogresno shvatiti al ovaj post  ti je malo diletantski pogled na ulazak  morsku quaristiku da ne kazem malo cudan !
Renato ti je ponudio jedan vvrlo koristan prirucnik masu pitanja koje postavljas  su tu  zapisana !Ti to reduciiras na 30 % :) :) :)
    Bez jednog osnovnog znanja teoretskog  , sad samo postavljati pitanja nekad ne donosi  te dalje jer dobijas vise odgovora  cak ispravnih koje ces uzeti   kao korisno za tebe ????  Citanje literature ti pomaze  da imaj   manje problema kao i manje troskovva ! Jer svaka skola kad bude tank u pogonu skuplje ce se placati nego citati ,citati ,citati ;)
        Sto se tice foruma pogotovo stranih da se ne bave sa malim litrazama  gledam kao salu !Puni su od pico ,nano u svim varijantama i litrazama !
 Poznata mi je masa foruma al sa ovim da ne obradjuju male litraze nebi se nikako slozio !!
      nemoj se osjetit sad napadnut ali ovo su cinjenice !Pocni citati sto vise  (pun je net knjiga i prirucnika u digitalnoj formi ) Kad ovladas osnove lakse je i na forumu  postaviti pitanje ili razumiti sta ti drugi pisu kad ti zele da pomognu ! Lakse je i diferencirati sta je za tebe korisnije i bolje !
       
          U svakom slucaju zelim ti puno uspjeha u morskoj , bez problema i da ne bude samo kratki izlet zbog problema koje su dosle zbog fundamentalnog nepoznavanja  nekih bitnih stvari !
Good Luck ;) ;) ;)

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #118 u: Veljača 06, 2017, 20:08:46 poslijepodne »
Da nije mozda da covjek misli na kozicu kad spominje raka? :)

ma i ja mislim vjerojatno hispidus....
http://www.easterncapescubadiving.co.za/index.php?page_name=specie&specie_id=405
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #119 u: Veljača 06, 2017, 20:10:18 poslijepodne »
Isprike na postu, krivo sam skoncepiro pa to ispadne cudno.neka se bitko ne nade uvrijeden s njime.evo da malo objasnim.pod reduciro na 30% sam mislio da nemam sump, skimmer itd pa se to na mene ne odnosi.pod litraze sam mislio da zelim imat pico u nano akvariju.a sad literatura je literatura i iskreno procitao nekoliko onak na preskokce i vise manje se baziraju na high tech formatima.puno odgovora i zelim jer je ovo ipak forum i zelim postavit pitanje i da ljudi raspravljaju iz osobnih iskustava koja riba ide s cim, da li rak na ovakvu litrazu jer to su odgovori od ljudi koji su imali slicna ili ista iskustva kao sto i ja ocekujem kod sebe u tanku.evo jos jednom isprike za prijasnji post

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #120 u: Veljača 06, 2017, 20:20:01 poslijepodne »
Utipkaj 'nano-reef.com' ima da te glava zaboli ;-)

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #121 u: Veljača 06, 2017, 20:24:19 poslijepodne »
mrbeanzg ma sve 5 ;)
Savjeti oko citanja"knjiga " ne samo foruma  ostaju i sto budes manje na preskok citao  bices potkovaniji za ovu morsku avanturu !! :up:


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #122 u: Veljača 06, 2017, 20:38:57 poslijepodne »
Hahaha pa mislio da na nasem forumu mogu dobit odgovore koje trazim ali hvala na linku.idem malo prosurfat sta tamo ima

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #123 u: Veljača 06, 2017, 20:40:11 poslijepodne »
A nekako su mi forumi najbolji jer tocno mogu dobit info koji trazim.pokusavam od 300 kombinacija izvuc jednu koja bi funkcionirala od prve

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #124 u: Veljača 06, 2017, 21:21:50 poslijepodne »
Sretno s tankom!!!


Ja bi odmah ubacio jedan blueleg hermit da uživaš u bojama i pokretu... a kasnije dva nema i jedan firefish - po meni optimalno, ali znam kako uvijek biva pa pretpostavljam da nećeš odoljeti jednom gobyju pa preporučujem cinctusa, jer iako je puellaris korisniji, cinctus je "efektniji" i drugog žuću nećeš moći stavit u tu malu litražu. Umjesto firefisha kojeg ćeš teško nabaviti, uzmi blue damsel (Chrysiptera parasema) koji nije popularan, ali po meni je jedan komad ok uz dva ocelarisa u malom tanku.
;-)

UŽIVAJ





><((((º>