Ožujak 28, 2024, 20:42:21 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja  (Posjeta: 18412 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« u: Ožujak 27, 2014, 01:00:32 prijepodne »
Eto, nakon par godina planiranja da sastavim neki aq, konačno sam ga i sastavil. Kak se iz naslova vidi, probal bi složiti mješavinu dravskog ekosustava,
u koji sam uključil rijeku Plitvicu i potok Črnec, gornji tok Bednje i krajobraz planine Ivanščice (Točnije Vražji stolček). 
Plitvica teče kraj mog kvarta. Ona je desni pritok Drave, dugačka je 65km, potok Črnec desni pritok plitvice, dužine cca 5km. To je rječica koja uglavnom teče kroz polja
(onečiščenost nitriti/nitrati, teški metali), kanalizirana je, tj ubijeni su joj rukavci i onečišćena šutom, najlonom, karoseijama itd... (pravi Hrv. prosjek). Gornji tok Bednje je ista prića, razlika je u dužini, dužina joj je 133km. Bednju moram spomenuti jer se u njoj još daju naći komadi vulkanskog tufa, kojeg u ostalim vodama nema.
Pošto sam planinar, biciklist i radil na kojekakvim projektima "konzervacije prirode" na Ivanščici, naravno da nisam mogel izostaviti njezin krajobraz.
Na Ivanščici postoje fosilni, ugasli vulkani (Gaveznica -Lepoglava i još neki manje poznati) koji su imali manje žile lave koje su se protezale po Ivanščici i mjesta gdje se taložil vulkanski pepel, pa se na tim mijestima da naći vulkanit (tuf, dijabaz i ostale vulkanske stjene). I naravno predivan Ahat. Veći dio ostalih stijena su vapnenci, nakon kasnijeg nabiranja, Ivanščica kao i Alpe bila je dio koraljnog grebena.
Podloga u aq je lomljeni dijabaz (0-6mm, uzel iz kamenoloma), pokazala se dobra i za sad iz nje raste bilje ko ludo, kamen je tuf koji je jako porozni, i nadam se da je povoljan za naseljavanje kultura bakterija.
Za početak sam sastavil aq 180L (145x35x35), za sad je nutarnji filter (1800L/H), polu home made CO2 sistem (karbonat/kiselina).
Dio vode je uzet iz Plitvice, i naknadno preventivno stavljeno malo nejodirane soli da ubije vanjske parazite na ribicama.
Ribe koje su za sad nutra: Gaovica (Rhodeus sericeus amarus), Uklija (Alburnus alburnus), Gaga (Phoxinus Phoxinus),Sunčanica (Lepomis gibbosus), dvije vrste koje nisam uspel determinirati i čistač Piškor (Cobitis taneia). Dva Gupy-ja su isto nutra, kaj neznam ni zakaj, ali tu su. Uglavnom Gaovica rastura alge, a jedna od onih za je neznam vrstu (slična mreni) jede i crnu algu.
Punih 5 min s njima je bila Riječna paklara (Lampetra fluviatilis), ali moral sam ju vratiti natrag u prirodu jer je prekopala cijeli aq i jako zamutila vodu. Paklara (kružnousta) je jako zanimljiva prijelazna vrsta s hrskavičnjača prema koštunjačama, ostala je nepromijenjena proteklih 500 mil. god.(živi fosil). Zanimljivo da podnosi slanu vodu i svojim kružnim ustima (rožnati zubi) se
priljepi za drugu ribu i siše joj krv. Nema škržne poklopce, nego sa svake strane 6 škržnih rupica. Postoje podaci da može narasti do 1,5m.
Bilje moram determinirati, i pričekati još malo da krene vegetacija.
Paklara na slici ispod...

Offline ivekzg

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb, Maximir
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #1 u: Ožujak 27, 2014, 01:28:11 prijepodne »
Kolega svaka čast  :up: Daj slike cijelog akvarija i stanovnika

Offline Therion

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 959
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2014, 07:04:51 prijepodne »
Svaka čast na uvodnom postu!  :up: :up: :up:

Čekamo dalje....

Offline Karla

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Slav. Brod
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #3 u: Ožujak 27, 2014, 08:54:44 prijepodne »
Zanimljivo

Online Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #4 u: Ožujak 27, 2014, 09:08:43 prijepodne »
 :up: pratim

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #5 u: Ožujak 27, 2014, 13:27:26 poslijepodne »
Par slikica aq, u uvodnom sam zaboravil napisati da je nutra još i Žutooka i vrbino korjenje.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #6 u: Ožujak 27, 2014, 13:48:56 poslijepodne »
Još par fotki bilja, Sunčanica, Belkica, Gaovica i vrsta x1 za koju neznam kaj je. Ak neko zna........ molim odgovor!
Gaovica ili Plavojka je zanimljiva i korisna vrsta, kod mene jede sve, hrani se ličinkama, ribičkim crvima, jede alge, a sa žutookama čisti dno. Fora je po tome kaj ženki iz analnog otvora izraste leglica kojim polaže jajašca isključivo u živu ili neživu školjku, Kod živie malađ čisti unutrašnjost školjke, dok ona mlađ štiti od grabežljivaca (simbioza). Mužjak za vreme mrijesta poprimi žarko crvenu boju, ženka raste veća, do 9cm, u aq u pol manje.......

Offline Modron_maze

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #7 u: Ožujak 27, 2014, 14:17:58 poslijepodne »
Odlično :klap:
Ne znam kako će ti se uklopit sunčanica. Čudno se ponaša, a nije ni prirodni dio biotopa.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #8 u: Ožujak 27, 2014, 14:53:15 poslijepodne »
odlicno uradjeno, odlicno prezentirano i objasnjeno... nesto sam i naucio, pratim sa zanimanjem!

Offline Martina Oscar

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #9 u: Ožujak 27, 2014, 15:53:53 poslijepodne »
Bravo! :klap: :klap: :klap:

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #10 u: Ožujak 27, 2014, 16:16:34 poslijepodne »
Modron, znam da nije, znam samo to da je unesena iz S. Američkih voda ko akvarijska ribica..........
Isto me malo brinulo za nju, nije htjela jesti akvarijsku hranu, pa sam probal sa crvićima jer sam ju znal dobiti na njih na ribičiji. Sad rastura cca 4 kom dnevno. Kad je postala svjesna da je kraljica i najveća riba u aq počela je papati i druge male ribice. ona je cca 5cm, a proguta ribicu od 1,5cm.
Prije nego kaj sam donesel crviće jela je ne bi vjeroval i bilje!
Znam da nije autohtona i to me malo mučilo, al reko ako se već tak dobro udomačila u naš ekosustav a ja ju poznam cijeli život s kupanja na Dravi, pa ajde da ju uzmem da vidim kak se ponaša u aq.
Uglavnom, malo je teritorijalac, kad "rauba" drugu ribu napravi to diskretno (ne juri po aq, nego se polako približi, ulovi za rep i kaj me iznenadilo jede ribu od repa) ali nije zahtjevna riba, i ako ih misli ko imati u aq stvarno su lijepe i preporučam ih !!! Crvići koštaju 5-7kn, i u frižideru izdrže i do 2 tjedna da se ne pokvare!
He, he i uvjek provjeriti dal su dobro zatvoreni da ne bi bilo!!!


Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #11 u: Ožujak 27, 2014, 17:44:44 poslijepodne »
Jako zanimljivo, rijetki su europski, a kamoli naši domaći biotopski akvariji. Mene najviše zanima kako će se biljke ponašati jer sam mislio složiti jedan biljni s domaćim biljkama. Ribe su isto super, gaovice mi se jako sviđaju još otkad sam vidio biobiov akvarij, a presmiješna mi je priča kak su ih prije koristili kao testove trudnoće :D

Samo mala ispravka, kružnouste nisu prijelazni oblik između hrskavičnjača i koštunjača koje za razliku od njih imaju čeljust, kružnouste su evolucijski starije (primitivnije) :up:
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #12 u: Ožujak 27, 2014, 20:51:20 poslijepodne »
THX za Paklaru, negde sam još davno naišel na članak di je bilo tak pisalo.......
Kaj se tiće bilja, danas sam pojačal rasvijetu, sad je 2kom, 36w (72w na 180L), 120 cm neonke. oznaka 865, i čak i Lopoč perla. Neko bilje je poraslo danas za pol cm.
He, he tak je to dok si bez posla :dead:, čuješ kak i trava raste !!! :klap:
Još kad bude poklopac gotov i kad se svijetlo malo usmjeri bude još bolje.......

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #13 u: Ožujak 27, 2014, 22:34:34 poslijepodne »
Odlično. :klap: Čekamo nastavak sa zanimanjem. :up:

Offline elvis123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Čakovec (Ivanovec)
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #14 u: Ožujak 28, 2014, 11:23:15 prijepodne »
ja sam svojedobno u jednom akvariju imal suncanicu sa zutookama i crvenperkama i moral sam ju vadit van jer je bila agresivna prema ovim drugim ribama,stalno ih ja napadala i grizla..a sve su bile podjednake velicine

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #15 u: Travanj 07, 2014, 12:59:49 poslijepodne »
Mali apdejt,
evo pojavil mi se opet infusorij, i to stvarno jaki, voda puna "prašine" na površini je bil baš sloj kroz koji su se jedva njehuriči zraka probijali. Javlja mi se par dana nakon promjene 30% vode. Možda bakterije u aq pretvore nitrite iz slavine, kojima je VŽ voda nažalost ultra bogata, u nitrate, stvori se višak hranjiva, pa i s time infusorij. Uglavnom, riješil sam ga prestankom hranjenja ribica (nisam hranil 5 dana, akvarij sad čist ko suza, ribice popapale sve),  pojačal sam protok vode do max, filter okrenul naopak, da sauga s površine, pojačal zrak do kraja i kroz cca 10h je nestal u potpunosti. Za sad cca 10 dana nakon toga je OK.

Ispravak,
ulovil sam u Plitvici Cobitis_taenia (http://www.hlasek.com/cobitis_elongatoides.html), a ono kaj sam napisal u jednom od prošlih postova da imam u aq, nije Cobitis taenia, nego Misgurnus fossilis (http://www.hlasek.com/misgurnus_fossilis_he8054.html).

Prosil bi vas ako neko zna za kakav link oko determinacije autohtonog vodenog bilja da ga zalepi negde ispod, THX!



« Zadnja izmjena: Travanj 07, 2014, 13:06:30 poslijepodne od varazdinec »

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #16 u: Travanj 07, 2014, 13:05:19 poslijepodne »
E, da i sunčanica i gaovice mi počele jesti crviće iz ruke, fora iskustvo.
I kak nisam hranil tih par dana, ribice su se pokazale ko ubojice algi, ali Guppy-iji posebno !!!
BTW moram ih kolegi pokloniti pošto mi jedini nisu iz naših voda...

Offline davy fox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: varaždin
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #17 u: Travanj 20, 2014, 19:54:58 poslijepodne »
Prvo svima želim sretan uskrs!
Akvarij si ljepo složio i pratim temu!gagica to jest gaga je strogo zaštičena rječna riba tako da nemoj govorit ribočuvarima da ju imaš u akv.  jer je kazna  :icon-money: no i ja sam ju nekad držao u akv :D.ova riba što ti sliči mreni to ti je valjda potočna mrena (tako je barem ribiči zovu).Što se biljaka tiče kad peš na ribičiju na dravi uzmi trokuku i teže olovoi zabaci u dio u kojem ima puno bilja i vuci i tako češ iščupati prave dravske biljke(ima puno rogolista).Za hranu koristi obične gliste,uzmi kruh i bacaj im u akvarij malo kruha te si kupi u interlandu oko pola kile crvi koje zamrzni i imaš ih za 6 mjeseci (crvi su im zakon zamrznuti ili živi i u interlandu su 1kg oko 50 kn).Govorim ti iz iskustva jer sam i ja imao "dravski"akvarij od 90l tako da ti ne želim loše.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #18 u: Svibanj 16, 2014, 22:58:44 poslijepodne »
Da, znam za Gagu, saznal sam nakon kak sam ih stavil u aq, kaj se tiće crvića, izbacil sam ih iz prihrane jer mi ribe ne probave njihovu vajsku opnu pa nije lepo za videti po dnu, tak da sam ih prebacil na 50% gliste i 50% akvarijsku hranu.
Rogolist sam uspel načupati par komada, tj 3 različite vrste, jedan je ceratophillum demersum, ostale nemrem determinirati. Uglavnom lepo se razmnožavaju i perlaju. Muku mučim sa dijatomom, pošto je novi aq pa ima silicija za nju, ali šaljem slike "rogolista" čim se riješim alge s njega. Ne mislim se boriti protiv nje, mislim je ostaviti da odradi svoje, pa sam miran !
Odma dva pitanjca:
1. Imam hrpu literature s mikrobiologije ekosustava, ali nikak da nađem pravu informaciju. Dali je Dijatoma smeđa alga kremenjašica ? tj. dal koristi silicij (kremen) za izgradnju stanične stjenke? dal je to ta alga?
2. Kaj mislite o boji noćnog svijeta za "autohtoni" akvarij? Imam RGB ledice, pa mogu mijenjati boju, uglavnom zanima me dal bijela, plava ili kombinacija bijelo/plava?Bijelo/plava mi izgleda naj sličnije k noći s punim mjesecom, kaj vi mislite?
Lopoči rasturaju imali su nedavno svoj perling dan! Kod njih sam primjetil da nakon kak par dana jače perlaju da su nakon toga izbojci crveni i takvi crveni izlaze do površine, dok zeleni ne prelaze polovicu visine aq.
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2014, 23:14:51 poslijepodne od varazdinec »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #19 u: Svibanj 21, 2014, 12:00:15 poslijepodne »
1. Vidi clanak na portalu :) http://www.akvarij.net/index.php/a268lanci-menuslatkovodnabiljke-147/237-novela-o-algama-alge-kremenjaice
2. Ja sam stavljala isto ledeno plave ledice za moonlight, to mi se cini najprirodnija boja. Znaci bijelo-plava :)

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #20 u: Lipanj 09, 2014, 14:21:15 poslijepodne »
Ah, alge, alge,alge...bla, bla....., mislim da znam više o njima nego o bilo čemu, samo ne kak ih se riješiti......ali evo u minimali su, imam i malo GDA, al ni ne smetaju mi....uglavnom smanjile su se od kad sam na dropcheckeru na gornjoj granici zelenog i kad ostalo bilje jako perla. Valjda im bilje sva hranjiva crpi.
Moonlight je isto bijelo plavi, Dellete imaš pravo, najprirodnije izgleda !
Po testeru kiselost vode mi je ista ko i u Plitvici, malo kiselkasto, čisto me zanimalo pošto uzimam vodu iz pumpe, pa reko da zmerimo i usporedimo.....
Imam i novog stanovnika, cca 6cm (slika dole), čekam da se malo prilagodi na aq, u pripremi su žive gliste i 100-tinjak živih dravskih kozica, za početak ima i par malih gaovica nutra, pa da vidimo kak se bude razvijala situacija....., naravno kad poraste ide natrag u svoje stanište.
« Zadnja izmjena: Lipanj 09, 2014, 14:25:12 poslijepodne od varazdinec »

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #21 u: Lipanj 09, 2014, 23:26:40 poslijepodne »
Dal neko zna latinski naziv ovog račića/kozice? Ima ga manje više po svim našim slatkim vodama, veličina mu je do 1cm. ribice ga obožavaju, a htio bi malo pročitati o njegovoj biologiji !

Offline davy fox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: varaždin
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #22 u: Lipanj 10, 2014, 14:33:45 poslijepodne »
Vadi ščuku van sve če ti pojest kako god da je mala!ona može pojest ribu duplo veču nego što je ona

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #23 u: Lipanj 10, 2014, 14:35:56 poslijepodne »
Meni se isto čini da ti ščuker bude pojel sve u akvariju... ali, nemam iskustva s takvim predatorima. Možda ako budes dobro hranio i ne bude, ali opet onda riba neće izgledati prirodno (prejedena?).

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Eko-sustav Drava / Plitvica / Bednja
« Odgovori #24 u: Lipanj 10, 2014, 21:53:04 poslijepodne »
Ma nemre baš duplo veću, al duplo manju može, nek samo ona papa, bila je štukica od početka u planu. Znam i jednog starijeg gospona koji se igral sa štukicama u jezercu cca 500L, sjećam se da je svaka dobila 1 kedera tjedno. Kaj se tiče njene biologije, znam nekaj o njoj, divim joj se 15g s špinanja, znam nekaj o mikrobiologiji ekosustava, tak da mi se ostvaruje izazov s kojim sam se štel i prije susresti.
Sunčanica koja je nutra isto tamani male gaovice, već 15-tak komada........
Štuka(6cm) koja je kraća od sunčanice i cca 3x manjeg, kak da se izrazim, "volumena", je danas potamanila par kozica i jednu gaovicu, ima još jednu gaovicu koja bi mogla nastradati, ostale su sve prevelike. U čet idem do Topličice na ribogojilište, zval sam ih, vade mlađ jedanput tjedno, ima šarančića do 3cm. Tak da bude išel valjda još jedan 10 litraš u igru.....
BTW ima možda za koji vikend, koga za ribičiju i pifce u blizini Vž-a ?
« Zadnja izmjena: Lipanj 10, 2014, 22:02:01 poslijepodne od varazdinec »