Ožujak 19, 2024, 11:35:52 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Crna čupava alga  (Posjeta: 20451 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #25 u: Veljača 12, 2012, 13:50:42 poslijepodne »
Ja sam primjetio da se javlja kad su lampe starije, oko godinu dana (govorim o T8 lampama). I to se javlja samo ispod tih starijih lampi. Kad zamjenim lampu s novom, ode. :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #26 u: Veljača 12, 2012, 15:43:02 poslijepodne »
Ja sam primjetio da se javlja kad su lampe starije, oko godinu dana (govorim o T8 lampama). I to se javlja samo ispod tih starijih lampi. Kad zamjenim lampu s novom, ode. :)
stavio sam nove lampe i cini mi se da jos vise ih ima T5

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #27 u: Veljača 13, 2012, 06:35:10 prijepodne »
dnevna doza EC je premalo da se sprži crna čupava
prije izmjene vode se pogase sve pumpe i špricom lagano špricaš EC po crnoj algi,ostaviš da djeluje 15-20 min i promjeniš 50%vode
ja na akvarij od 760l potrošim 200-300ml EC-a
zadnji put sam čak razrijedio EC sa vodom (pola-pola) i za 5-6 dana je kompletno nestala :up:

Offline Mali Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 297
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
    • Drveni kutak
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #28 u: Veljača 13, 2012, 09:08:51 prijepodne »
Ja dodajem evo vec mjesec dana EC 1ml dnevno na mojih 45L i kao nesto malo sam primjetio da ima napretka i povlacenja alge ali to jos uvijek nije ni blizu nestanku...
Nastavit cu dodavati pa cu vidjet sto ce na kraju bit kad potrosim EC.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #29 u: Veljača 13, 2012, 10:24:35 prijepodne »
dnevna doza EC je premalo da se sprži crna čupava

ako misliš na moj post, mislio sam da se dnevnom dozom sprži samo mala površina. manji akvarij - manja površina.


ja na akvarij od 760l potrošim 200-300ml EC-a
zadnji put sam čak razrijedio EC sa vodom (pola-pola) i za 5-6 dana je kompletno nestala :up:

što imaš od bilja i riba u tom akvariju?

Offline mrki13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 109
  • Spol: Muški   Lokacija: Zg
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #30 u: Veljača 20, 2012, 20:20:14 poslijepodne »
Pošto sam novi na forumu, sad kad vidim da i druge iskusnije muči isti problem onda mi je malo lakše.  :)
Meni se ta alga počela stvarat nakon što sam stavio komadić gume u čep od cijevi kroz koju dolazi voda iz filtera. Gumu sam izvadio i stavio iver da čep ne ispada, ali alge se nisam riješio.

Trenutno u akvarij stavljam lišće capate i češnjak, nisam uništio algu ali je promijenila boju i manje je ima. Što od tog dvoje utječe na smanjenje algi neznam, al bitno da djeluje.
Zanimljivo je da sa hladnovodnim ribicama u istom akvariju nisam imao problema s algama, jedino zelene točkaste zbog zraka sunca koje su udarale u akvarij jer je bio na krivom mjestu.

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #31 u: Veljača 21, 2012, 09:49:12 prijepodne »
Meni ju drže pod kontrolim 2 sijamca,  vidim da je nema kao nekad

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #32 u: Veljača 22, 2012, 12:49:32 poslijepodne »
Meni se na žalost proširila i na ostalo bilje u akvariju. nije više samo na Valisneriji. Ni sam nisam pametan šta da napravim. Razmišljao sam okrenuti pumpu da vodu izbacuje na prednju stranicu tanka, ali se bojim da bi tako smanjio protok profiltrirane vode -?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #33 u: Veljača 22, 2012, 14:27:39 poslijepodne »
N  = 5 ppm

Čini mi se da što više gnojim da crne ima manje. Uostalom najviše je imam u kozičnjaku u kojem uopće ne gnojim a podivljala je kad sam dodao mikroelemente a makro ništa.
Ne mjerim baš ali N je kod mene puno veći..

da se nadovežem, samo sam jednom promijenio vodu, gnojenje ništa, svjetlo sam smanjio po jačini na pola a i po dužini i krepala je. ima je još u blijedim tragovima. od života je bila samo jedna kozica i hrpa svrdlastih puževa, bez hrane.

Offline caco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Tuzla/BiH
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #34 u: Ožujak 01, 2012, 19:23:37 poslijepodne »
Jedino što mi kontinuirano daje uspjeh u borbi sa crnom čupavom je Trichogaster Leeri. Ne kažem time da je nemam nikako, ali je drže pod kontrolom u dijelu koji joj odgovara i gdje raste.[/quote]

Ima li još neko ovakvo pozitivno iskustvo sa Leeri-jima (naravno ni kod mene nisu preko noći ošišali čupavu, imam ih više od godinu dana)?

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #35 u: Travanj 03, 2012, 21:36:20 poslijepodne »
Imam pitanje za one koji se više kuže u PPS pro metodu gnojenja, odnosno mikro i makro elemente. Pojačao sam rasvjetu sa 18W na 48W, tank od 95l te se crna čušava opako proširila. Unazad dva tjedna počeo sam gnojiti po navedenoj metodi. Interesira me da li bi pomoglo u borbi protiv crne čupave povečavanje dnevne doze mikro ili makro elemenata?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #36 u: Travanj 03, 2012, 21:38:34 poslijepodne »
za crnu čupavu odgovor je dobar i ujednačen CO2 i bolja filtracija

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #37 u: Travanj 03, 2012, 21:42:24 poslijepodne »
za crnu čupavu odgovor je dobar i ujednačen CO2 i bolja filtracija
nebi se sloziojer imam ujednacen co2 i dobru filtraciju i opet je ima

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #38 u: Travanj 03, 2012, 21:48:47 poslijepodne »
za crnu čupavu odgovor je dobar i ujednačen CO2 i bolja filtracija

filtracija da...
organski odpad obožava, znam to jel dok sam se smucao po moru,ukućani hranili hranom kućne radinosti, ali u abnormalnim dozama ono što ja potrošim u 2 mjeseca oni stigli u dva tjedna, crna čupava je doslovno bila svuda grane panja pune nje, ali ono obukla je panj totalno, po podlozi tepih za poželjet samo da je zelene boje jbga :D
dakle trulo lišće,pretjerano hranjenje,slaba filtracija sve je to uzrok.
sad je imam malo, co2 je konstantan preko ph kontrolera i to na gornjoj granici, ne umire ali se i ne širi,ne zamjenim li vodu, ne čistim trulo lišće ako ga pri dnu ima,i hranim li povrćem kojeg ne pojedu ribe, eto ti nove čupave malo tu malo tamo...
dakle filtracija je svakako jedan dio, ali nemože ni taj filter filtrirati i razgrađivati sve što nama padne na pamet  ;)

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #39 u: Travanj 03, 2012, 22:04:46 poslijepodne »
za crnu čupavu odgovor je dobar i ujednačen CO2 i bolja filtracija

filtracija da...
organski odpad obožava, znam to jel dok sam se smucao po moru,ukućani hranili hranom kućne radinosti, ali u abnormalnim dozama ono što ja potrošim u 2 mjeseca oni stigli u dva tjedna, crna čupava je doslovno bila svuda grane panja pune nje, ali ono obukla je panj totalno, po podlozi tepih za poželjet samo da je zelene boje jbga :D
dakle trulo lišće,pretjerano hranjenje,slaba filtracija sve je to uzrok.
sad je imam malo, co2 je konstantan preko ph kontrolera i to na gornjoj granici, ne umire ali se i ne širi,ne zamjenim li vodu, ne čistim trulo lišće ako ga pri dnu ima,i hranim li povrćem kojeg ne pojedu ribe, eto ti nove čupave malo tu malo tamo...
dakle filtracija je svakako jedan dio, ali nemože ni taj filter filtrirati i razgrađivati sve što nama padne na pamet  ;)


slazem se da su to sve mozda uzorci ali na sve sam jako pazio mijesecima i alge su preplavile akvarij naravno crna a co2 mi je oko 30 ppm dropchecker je bio skoro zut filter imam fluval 405 plus protocne pumpe da mi cirkulira vodu u dolljnjem dijelu akvarija i nisam se mogao rijesit alge.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #40 u: Travanj 03, 2012, 22:16:27 poslijepodne »
Ne znam tko ju uopće nema  -? Ja imam vrlo malo na starim listovima anubiasa što bih mogao riješiti da pošpricam sa EC ali mi se ne da. To mi se naselilo davno prije a na novim listovima je jednostavno nema. U malom kozičnjaku kojeg ne gnojim s ničim sam jednom dodao mikroelemente i pojavila se masovno. Trebalo mi je mjesec dana da je se riješim - samo sam smanjio intenzitet svjetla i fotoperiod i češće mijenjao vodu.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #41 u: Travanj 03, 2012, 22:33:47 poslijepodne »
U dva akvarija ju imam tocm

o na mjestima gdje je strujanja vode najjače

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #42 u: Travanj 04, 2012, 12:35:36 poslijepodne »
Imam pitanje za one koji se više kuže u PPS pro metodu gnojenja, odnosno mikro i makro elemente. Pojačao sam rasvjetu sa 18W na 48W, tank od 95l te se crna čušava opako proširila. Unazad dva tjedna počeo sam gnojiti po navedenoj metodi. Interesira me da li bi pomoglo u borbi protiv crne čupave povečavanje dnevne doze mikro ili makro elemenata?

Jel zna netko odgovor???

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #43 u: Travanj 04, 2012, 12:58:06 poslijepodne »
Najprije postavi pitanje kako treba pa se možda netko javi. Trebaš dati sve parametre, od podloge do bilja, stanovnika, filtracije, protoka, detaljno CO2 i rasvjeta.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #44 u: Travanj 04, 2012, 13:08:11 poslijepodne »
U dva akvarija ju imam tocm

o na mjestima gdje je strujanja vode najjače


i ja na izlazu iz filtera je ima najvise samo tamo je lako ocistim a sa anubiusa tesko

Offline Plava_ptica

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 636
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #45 u: Travanj 22, 2012, 20:41:26 poslijepodne »
Evo malo i dobrih vijesti. Viša manje sam uspio riješiti crnu čupavu, ostalo je još malo na korijenu anubiasa.Dio listova na kojima je bila sam odrezao i počeo tank tretirati sa algo exit-om od Easy lifa i sa ostalih listova se povukla. :)

Offline nino31

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Crna čupava alga
« Odgovori #46 u: Svibanj 24, 2017, 09:32:03 prijepodne »
Vodim borbu već par mjeseci sa crnom čupavom. Nema je puno ali me živcira zato što sam je u starom akvariju riješio kroz dva tjedna sa Easy Carbom i tjednom izmjenom bar 40% vode.
Akvarij: 450 l, drop checker je svijetlo zeleni (co2 boca) - skoro žuti, Filter FX6, gnojim sa Profitom i Macroelementima, podloga Aquabasis, lampe 2* 80w + reflektori, easy Carbo svaki dan. Vodu miješam pola reverzna + pola pipovača. Skuplja mi se na određenim mjestima i to večinom mjesta koja su direktno pod udarom lampi. Zahvaća mahovinu i panj. Redovno čistim akvarij tj. usisavam podlogu, mijenjanje 50% vode na tjednoj bazi.
Rješenja koja sam poduzeo:
1) Špricanje po zaraženim mjestima sa Easy Carbom uz zaustavljanje filtera -> daje rezultate. Crna čupava promijeni boju i nakon nekog vremena nestane
2) Špricanje sa vručom vodom po zaraženim mjestima tipa panjevi, podloga, kamenje ali ni slučajno po biljkama (daje rezultate odnosno promijeni boju i nestane)
3) Hidrogen peroksid (3%) može se kupiti u ljekarnama. cijena za 100ml oko 10 kn. Iskreno od gore navedenih rješenje ovo mi je bilo najmanje učinkovito.
4) Trganje listova zaraženih crnom čupavom

Sva ova rješenja daju rezultate ali ja bih želio otkriti uzrok. Dali je to nesrazmjer između nitrata i fosfata. Nestabilni CO2 sigurno nije uzrok. Loš filter definitivno nije uzrok (FX6 - 2200 L protočnost. T5 lampe su nove tj. svjetlo nije ni prejako ni preslabo. Čistim uredno akvarij odnosno usisavam podlogu. Jedino mi preostaje kupiti testere za fosfate i nitrate pa viditi da nije u tome problem.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Crna čupava alga
« Odgovori #47 u: Svibanj 24, 2017, 11:27:13 prijepodne »
Nitko nezna sta se desi