Travanj 24, 2024, 17:28:44 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Anoxic filtration  (Posjeta: 17402 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Anoxic filtration
« u: Svibanj 24, 2015, 20:21:00 poslijepodne »
Eto ljudi dobio sam odobrenje od dr. Kevina Novaka covjeka koj je osmislio i razvio ovaj nacin filtracije pa da vam ga predstavim.
Vec sam nesto bio spomenuo u jednom prijasnjem postu. Rijec je o bioloskoj filtraciji koja se odvija u uvijetima sa vrlo malo ili gotovo nista kisika.  Samo da napomenem Dr. Novak je Phd biologije dakle strucnjak u ovom podrucju.
Napraviti Anoxic-nu filtraciju i nije neki problem. Sve sto nam treba je pred filter (sieve ili nesto slicno) da sprijeci dolazak grube prljavstine do "biocen-kosara".
Biokosara je mjesto gdje se odvija bioloska filtracija. Da bi je napravili trebaju nam: pijesak za macke (koji se ne gruda), Laterit ili JBL Aquabasis i perforirana kosara za bilje (ako je nemate izbusite kantu kao sto sam ja).
Kosaru punimo sa pijeskom za macke a u sredinu stavljamo Laterit ili JBl Agb (200-400 gr po kosari).
Biokosare su negativno nabijene i rade na taj nacin da usisavaju u sebe amonijak (pozitivno nabijen).  A ako smo iz vode uklonili amonijak onda smo sprijecili oksidaciju u nitrite i nitrate. Nitrati su hrana za algu. Nitriti su smrtonosni.
O samoj teoriji filtracije cu nesto kasnije.
Vazno je napomenuti da je ucinak Anoxicne filtracije u rangu sa skupim sistemima koji kostaju od 5000-7000 €.
Danas sam napravio prvu biokosaru i stavio je u malo jezerce u kojem su dvije zlatne i jedan rak.  Trosak za jednu kosaru je: 9 kn kanta, sat vremena utroseno na busenje kante, 29 kn 10 litara pijeska u DM-u i 94 kn 5 litara JBL Aqb (dovoljno za 11 velikih kosara). Jedna biokosara od 400gr laterita je dovoljna za jednog velikog koia (70 cm pa na vise).



Tomislav

Offline DADOUMAG

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1280
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Umag
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #1 u: Svibanj 24, 2015, 20:29:03 poslijepodne »
Zanimljivo,cekamo daljne rezultate.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #2 u: Svibanj 24, 2015, 20:49:21 poslijepodne »
Zaboravio sam jos slikati u kosaru sam stavio jedan krzljavi rizom lopoca koj mi je jos bio i pukao po pola prilokom vadjenja iz kante u kojoj je bio do sad. Ima nekih 5 listova sto je do sada potjerao.


Tomislav

Offline koiman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 220
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #3 u: Svibanj 24, 2015, 20:58:08 poslijepodne »
 :roll: :roll: :roll: :roll:

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #4 u: Svibanj 24, 2015, 21:05:36 poslijepodne »
daj malo vise info :D  nije mi  baš jasno gdje tu voda ulazi /izlazi  gdje to uopste drzis sa lopocom a da pri tome ne dode gruba prljavstina do toga  -?   ali zanimljivo je nema sta
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #5 u: Svibanj 24, 2015, 21:08:31 poslijepodne »
koliko dugo može izdržati ta košara sa jednim punjenjem?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #6 u: Svibanj 24, 2015, 22:31:11 poslijepodne »
Voda u biokosaru ulazi samo u trenutku kada kosaru stavljamo u filter ili u ovom slucaju jezero.
Kroz samu biokosaru nema cirkulacije vode. Biokosara sama u sebe uvlaci amonijak i fosfat.
Bitno je samo da lisce i drugi grubi otpad se ne uhvati na vanjski rub kosare i na taj nacin zacepi rupe i sprijeci ulacenje amonijaka unutra.
Ja sam ovu pokusnu biokosaru postavio u malo jezerce (cca 2000 L), napravljeno je prije mjesec i pol i do sada u njemu nije bilo nikakve filtracije osim nesto malo biljaka. Nema pumpe niti za vodu niti za zrak.

Sest tjedana je potrebno da Anoxicna filtracija proradi punim kapacitetom. "Punjenje kosare" nema vijek trajanja. Jedino ako gruba prljavstina zatvori otvore onda je kosaru potrebno izvaditi iz vode i ocistiti. Vadjenjem biokosare iz vode istjece voda koja je stajala u njoj i opet je potrebno proci sest tjedana da se stvore potrebni uvijeti unutar biokosare.

Blog dr.Novaka http://anoxicfiltrationsystem.blogspot.com/

Offline ritta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 274
  • Spol: Ženski   Lokacija: Đakovo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #7 u: Svibanj 25, 2015, 08:38:21 prijepodne »
Zvuci super, morat cu nesto slicno pokusati.  :klap:

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #8 u: Svibanj 25, 2015, 13:47:40 poslijepodne »
koliko dugo može izdržati ta košara sa jednim punjenjem?
Pronasao sam tocan podatak koji kaze 18 godina i duze.

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #9 u: Svibanj 25, 2015, 15:28:57 poslijepodne »
Pregledala sam stranicu letimicno kad uhvatim vise vremena procitat cu ostalo po slikama sam vidjela da drze takav filter i van jezera samo sto vidim da ima ulaz vode a izlaz je slap,e sad me zanima da li je to filter koji moze tako funkcionirati.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #10 u: Svibanj 25, 2015, 15:33:52 poslijepodne »
..pročotao štivo sa linka, i još malo progooglao čini se vrlo zanimljiva biološka filtracija... nego ovaj "mačiji" pijesak ne otpušta ništa štetno u vodu!?...

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #11 u: Svibanj 25, 2015, 16:09:27 poslijepodne »
Moze tako funkcionirati jel ovdje za razliku od klasicnih bioloskih filtera nije bitno koliko dugo se voda zadrzava u filteru. Sto je veci protok filtracija bolje radi.
Mrljo to upravo i testiram, ja sam inace pod svoje biljke u jezeru stavljao macji pijesak sto se gruda (pretvori se u mulj) kao prihranu posto je bogat zeljezom. Macji pijesak se radi od bentonita (pecene pa mljevene gline). Ne govorim o silikonskim i drugim oblicima stelja od papira itd...
Bitno je samo da nije obogacen nekim umjetnim mirisom i da se ne pretvara u mulj zato sto pore kroz koje se uvlace ioni amonijaka moraju biti otvorene.
Amonijak se uvlaci u sredinu kosare gdje ga obradjuju bakterije koje zive u anoxicnom okruzenju i prehranjuju se tako da "kradu" kisik (ako je putem amonijak oksidirao u nitrat). NO3 jedan atom dusika i tri atoma kisika, bakterija uzima ta tri atoma kisika kao hranu a dusik ostaje kao hrana za biljku (ako je posadjena u kosaru) ili odlazi u zrak. Amonijak koj je dovucen u sredinu kosare ostaje tamo zarobljen (zato sto je pozitivno nabijen a kosara negativno) sve dok ga korjenje biljke ne preuzme ili ako nema biljke onda se bakterije "nahrane" sa njime. Ako nema dovoljno kisika one prebacuju prehranu na amonijak.
Klasicna bioloska filtracija zavrsava sa nitratom. Nitrat ostaje u vodi. A u ovom slucaju filtracija se nastavlja dalje.

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #12 u: Svibanj 25, 2015, 16:31:58 poslijepodne »
A sta s uv lampom da li je ona potrebna ili ne ne kuzim bas to,pitam zato sto ja nisam gotova jos sam svojim filterom onaj prvi sa cetkama je gotov e sad bi trebao ici drugi gdje idu spuzve i u treci sam htjela staviti PP spagu ,e sad gdje bi trebalo ici ovo?

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #13 u: Svibanj 25, 2015, 17:04:35 poslijepodne »
Ako stavljas kosare onda ti ne trebaju spuzve.
Proizvod klasicne bioloske filtracije je nitrat a nitrat je hrana za zelenu algu.
Takayuki Izeki je napravio istrazivanje o utjecaju nitrata na koie (tocnije na bijelu boju). Dosao je do zakljucka da je maksimalna dozvoljena kolicina nitrata za koie 15 mg/l.

 "Ako je vise od toga koza pocinje postupno propadati ali ce se i obnoviti kada koncentracija nitrata padne. A ako je koncentracija nitrata manja od 5 mg/l koza postane tako bijela da doslovno sjaji."

Njegovo istrazivanje pokazalo je da negativan ucinak nitrata na koie utjece na njihovu sposobnost praznjenja metabolickih toksina iz tjela sto rezultira propadanjem koze.

Sa uv lampom ne mozes pogrjesiti ona ubija i bolesti koje se nalaze u vodi.
Biokosara se stavlja iza mehanicke filtracije, kod tebe bi to bilo na mjesto gdje planiras staviti spuzve i PP spagu. Biokosare ti mogu ici i samo u zadnju pregradu umjesto PP spage posto mogu funkcionirati zajedno u sistemu sa klasicnom filtracijom.
Ako ces saditi bilje po jezeru onda umjesto da ga posadis u kantu punu zemlje posadi ga u biokosaru. Isto tako mozes i napraviti plutajucu kosaru.

Pricekaj sa biokosarama dok ja ne zavrsim testiranje. Najveci problem mi je pronaci pravi pjesak za macke. Mislim da je ovaj DM dobar ali ... neka prodje vrijeme koje treba proci.   

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #14 u: Svibanj 25, 2015, 17:13:14 poslijepodne »
ok pricekat cu svakako,:D. Vidim da oni slazu jednu pored druge mozda glupo pitanje a da li moze ici jedna na drugu kosara. To pitam zato sto su to cisterne od 1000l one kockaste.

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #15 u: Svibanj 25, 2015, 17:19:33 poslijepodne »
ok pricekat cu svakako,:D. Vidim da oni slazu jednu pored druge mozda glupo pitanje a da li moze ici jedna na drugu kosara. To pitam zato sto su to cisterne od 1000l one kockaste.
mogu
http://s1215.photobucket.com/user/kadizan/media/003_zpsmvoujpmm.jpg.html
http://s1215.photobucket.com/user/kadizan/media/002_zpsgmgcp62b.jpg.html

Offline Maja27

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 264
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sl.Brod
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #16 u: Svibanj 25, 2015, 17:21:16 poslijepodne »
Dzaba sto ja nosim naocale kad nisam skuzila da se to radi o jedno te istom prostoru.Hvala :-[ :D :D :D

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #17 u: Svibanj 25, 2015, 17:22:51 poslijepodne »
Dzaba sto ja nosim naocale kad nisam skuzila da se to radi o jedno te istom prostoru.Hvala :-[ :D :D :D
Mlada si skuzit ces  :D :D :D
Nema na cemu :)

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #18 u: Svibanj 25, 2015, 18:38:57 poslijepodne »
nije mi bas sve jasno :D na slikama vidim krupan obli kamen a  vi spominjete neki pjesak za macke i laterit , jel moze to raditi da se nabaca sljunka rjecnog u košare i to je to ?  imam ja pjesak vani macke ga vole obicni pjesak savski  separisan i ne grudva se i ne rastapa se :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #19 u: Svibanj 25, 2015, 18:58:40 poslijepodne »
Jednostavno , zanimljivo  :question:
Da li ima nešto posebno u pijesku za mačke ili kako kaže Melek to može biti običan sitno drobljeni kamen (separacija) ili filter spužve . Moji pajceki bi to odmah raskopali  :D

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #20 u: Svibanj 25, 2015, 20:33:09 poslijepodne »
Jednostavno , zanimljivo  :question:
Da li ima nešto posebno u pijesku za mačke ili kako kaže Melek to može biti običan sitno drobljeni kamen (separacija) ili filter spužve . Moji pajceki bi to odmah raskopali  :D
Pa ne znam gledam i ne vidim po kojem sistemu djeluje no moramo znati da za mačke imamo bar četri pet vrsta pijesaka čak imao i domaću proizvodnju Kutina Felina-bentonit mislim,pa imaš silikatni,pa imaš drveni,pa imaš neki ko žbuka . :)

Koji je to materijal,jer kad se mačka u ove klasične popiša ovaj se zgruda i kapacitet je ...odi po novi :D :D
Pa ako dođe u dodir s vodom...ne kužim..

Meni jedino što poznajem da ima takva svojstva,a prirodni je materijal je Zeolit ?!
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #21 u: Svibanj 25, 2015, 20:46:21 poslijepodne »
 :D ne moze Melek.

Pijesak je krivi izraz koj koristimo. Rijec je o glini negativnog naboja i bogata zeljezom.

Kamenje koje vidis na vrhu kosara je ovo onicno oblo i sluzi da voda ne odnese "pijesak" van iz kosare.


A kako kaze poznati Marfijev zakon "Ako sto moze krenuti po zlu krenuti ce"

Eto zivog dokaza da stvari ne treba raditi u zurbi. Danas sam nasao  biokosaru prevrnutu u jezeru. Kad sam je spustao u vodu nije se dobro vidjelo dno i izgleda da sam je spustio na neki kamen sa kojeg se ja danas prevrnula!!

I da, danas se ljepo vidi dno  :D :D

Max moze se sa gornje strane ucvrstiti perforirana plasticna ploca ali onda ne sadis bilje u biokosaru.


Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #22 u: Svibanj 25, 2015, 21:14:29 poslijepodne »
G. Mizerak rijec je o kalcijevom bentonitu. Felinu sam probao ali ode u mulj nakon kratkog vremena sto bude u vodi i pre sitna je.
Prvi "Cat litter" kojeg je napravio neki amer je bio takav , nije se grudao. Kasnije je dosao ovaj sto se gruda.
Dali ti je poznat brand "Tesco"? Njihov pijesak se u Britaniji stavljaj u kosare.


Tomislav

Offline royalblue

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 602
  • Spol: Ženski   Lokacija: Sisak
  • Mirno more nikad nije stvorilo dobrog mornara
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #23 u: Svibanj 25, 2015, 23:08:51 poslijepodne »
nisam još proučila linkove koje si stavio ali iz ovoga što si napisao ako sam dobro shvatila nakon mehaničke filtracije umjesto K1, bio balls i sličnoga može se staviti  ova kombinacija za biološku filtraciju. u čemu je kvaka? u svakom sistemu postoji pa mora tako i tu nešto biti...

Offline TomislavKt

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
    • Nishikigoi mondo
Odg: Anoxic filtration
« Odgovori #24 u: Svibanj 25, 2015, 23:21:33 poslijepodne »
Pre jednostavno za napraviti, prejeftino, prirodno ne strsi nigdje. Ukopi se fino u jezero kao da je oduvijek tamo.
Koliko je jednostavno za napraviti toliko je puno teze objasniti kako funkcionira.
Mislim da je caka samo strah od nepoznatog.


Tomislav