Ožujak 28, 2024, 10:54:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Terra Vulcanica  (Posjeta: 18974 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Terra Vulcanica
« u: Lipanj 20, 2009, 22:47:33 poslijepodne »
Stari postav https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=24785.0 otišao u povijest i danas sam napravio novi, htio sam nešto sasvim drugačije, nešto između nature i holandskog, ali možda više gravitira ka nature, samo što je izbor bilja iz holandskog  :)

Odlučio sam se za lava kamenje i tamni pijesak, odnosno "aquarium soil" kako piše na pakiranju. Nije to baš pijesak, više su to granule pa da kažem riječ dvije o tome. Na pakiranju piše da je spreman za upotrebu i tražeći o tome po netu i ovdje na forumu odlučio sam da ga ne ispirem jer tako i navode. Čini mi se da je taj soil nešto lakši od klasičnog šljunka, nadam se da ga kribenzisi neće raskopati. Nije to onaj water activated soil o kojem je bilo riječi ovdje na forumu jer ovaj na pakiranju navodi da je za bilje poželjno staviti hranjivu podlogu. Za podlogu sam uzeo JBL Aqua Basis Plus i nadam se da će se pokazati kao dobra.

Čitav postupak rasturanja starog postava, čišćenja akvarija i slaganja novog postava do vraćanja ribica trajao je gotovo 8 sati i to skoro pa neprekidnog rada.

Pa kao prvo sam zabilježio posljednje zatečeno stanje starog postava



Nakon čega je uslijedila priprema "terena" za vađenje vode, smještaj ribica, sve potrebno za slaganje novog postava.



Nakon toga proba postavljanja kamenja i drvenog panja.



Pražnjenje akvarija, najgori dio, naročito kad se dođe do dna, spužvom sam nakupljao vodu do zadnje kapi  :)



I na kraju očišćeni akvarij spreman za novi postav.



Postav kamenja i panja u akvariju.



Nasipani podloga i pijesak, postavljeno kamenje.



I, konačno, sadnja bilja. Slijedeći upute Olivera Knotta o njegovom soilu, nisam ga ispirao i biljke sam sadio na suho, s povremenim prskanjem da se ne suše.



Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #1 u: Lipanj 20, 2009, 22:55:14 poslijepodne »
Eto, ne znam postaviti tekst između slika  :-[ pa netko vičniji ako mi može poslati na pp kako se to radi da uredim.

I na kraju, slike konačnog izgleda akvarija, bilje posađeno, ribice vraćene. Ispod panja sam napravio jamicu tako da se kribenzisi imaju kamo zavući za vrijeme mrijesta, da mi ne kopaju gdje ne treba  :roll: Ispred lysimachie desno bih još postavio par glavice pogostemona, ako ga uspijem oporaviti u drugom akvariju.

Zadnje dvije slike su obrade pomoću progama za zlatni rez, u biti tim programom sam se i povodio dok sam slagao kamenje, ako ste primijetili na slikama iz prethodnog posta vidjet ćete dva vodoravna i dva okomita crna konca preko prednjeg stakla, tako sam se ravnao pri postavljanju kamenja i donekle mi se čini da bi to trebalo biti ok.

Uglavnom, evo slika, komentirajte, valja, ne valja...malo mije panj previše naprijed možda ispao ali me kamen zafrknuo, morat ću ga malo otući da mogu panj prisloniti više prema natrag.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Terra Vulcanica by Aquatic
« Odgovori #2 u: Lipanj 22, 2009, 09:14:21 prijepodne »
Napravio sam i jedan eksperiment, a to je da sam cijev od jedne nutrafinove CO2 boce umjesto na ljestve prespojio na izlaznu rupicu filtera tako da CO2 ulazi u cijev filtera i onda ga filter raspršuje po akvariju. Malo se čuje kad izlaze mjehurići ali ne smeta. Ne znam koliko će to biti bolje od otapanja mjehura kroz ljestve, ali ovako mi se čini da bi se moglo raspršiti po većoj površini nego s ljestvama. Jedni problem je taj što kad otvorim bocu za pripremnu nove smjese izlazni mlaz filtera naravno tjera vodu u cijev CO2. Iako imam nepovratni ventil i nije da nešto pomaže pa ili ću izvući cjevčicu van dok ne zatvorim ponovo bocu ili ću poklopac boce staviti nekamo visoko da voda ne ide van kroz tu cijvčicu. Ali barem sam tako oslobodio malo mjesta u akvariju.

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #3 u: Lipanj 22, 2009, 13:23:21 poslijepodne »
jako lijepo,moram priznat da mi se ovaj aquarium soil najvise svidja zbog smedje boje.sto se tice povrata vode kroz crijevo za co2 samo rupu malo ubusi koso na smjer vode,ne okomito,tako ti nece vracat.i mene je to bilo mucilo.e a gdje si kamenje nabavio?lava?
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #4 u: Lipanj 22, 2009, 14:01:33 poslijepodne »
Drago mi je da ti se sviđa  :) već sam se zabrinuo da nisam dobar postav napravio, nitko niš ne komentira  :clown:

Misliš cijevčicu od CO2 zarezati ili rupu na izlazu filtera? Rupa na izlazu filtera je takva kakva je, ne mogu ju ukoso, nije plastika dovoljno debela ni cijev široka, a gumu od CO2 bi i mogao koso zarezati. Ti si tako napravio? I kakvo je tvoje iskustvo, je bolje tako ili klasično preko ljestvi?

Što se tiče kamenja to je lava kamen, kupio ga u lokalnom zoo shopu, ove manje sam imao od prije, a sad sam još uzeo ove velike.

Za sada ovaj panj dosta strši ali iza su limnophila aromatica i stargrass pa oni ustvari trebaju prerasti taj panj.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #5 u: Lipanj 22, 2009, 14:25:17 poslijepodne »
Ma super je ispalo, nisam ni sumnjao da neće, jedino mi je malo čudno vidjeti tvoj akvarij pa ovako "gol", naučen sam kod tebe vidjeti džunglu, ali urednu i predivnu džunglu.  Ali doći će to na svoje uskoro... :)

U zadnje vrijeme mi je puno ljepše vidjeti akvarij sa tamnim pijeskom i kamenjem nego ono klasično kako ja radim već godinama. Tako da sad i ja razmišljam o pretumbavanju, ali ipak mislim da će pričekati jesen, za sada neka stoji ovako kako je...

Keep us updated i stavi još koju sliku kad se to još malo razraste...

P.S. Sjeti se kripte, ja idem sad premještati ljestvo od co2 i zapakirat ti one biljke :)

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #6 u: Lipanj 22, 2009, 14:33:06 poslijepodne »
mislio sam da ti je ta cijev zelene boje odvodna cijev od filtera.ukratko kad cijev(od c02) stavis okomito onda ce voda zbog pritiska ic u nju,a kad je stavis koso tipa kao sto se rade kosa koljena za cijevi onda ti nece voda ulazit u crijevo
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #7 u: Lipanj 22, 2009, 14:59:53 poslijepodne »
Ma super je ispalo, nisam ni sumnjao da neće, jedino mi je malo čudno vidjeti tvoj akvarij pa ovako "gol", naučen sam kod tebe vidjeti džunglu, ali urednu i predivnu džunglu.  Ali doći će to na svoje uskoro... :)

U zadnje vrijeme mi je puno ljepše vidjeti akvarij sa tamnim pijeskom i kamenjem nego ono klasično kako ja radim već godinama. Tako da sad i ja razmišljam o pretumbavanju, ali ipak mislim da će pričekati jesen, za sada neka stoji ovako kako je...

Keep us updated i stavi još koju sliku kad se to još malo razraste...

P.S. Sjeti se kripte, ja idem sad premještati ljestvo od co2 i zapakirat ti one biljke :)

Istina, obično imam jako ubiljen akvarij, pa i zadnje zatečeno stanje jest doista bila džungla i to već pomalo neuredna jer sam znao da će ići u preuređenje pa nisam previše mario da bude uredno. Ovo što sam sada napravio će isto biti dosta ubiljeno, ali ipak malo manje džunglasto nego prije tako da do izražaja dođe i kamenje i slobodan prostor. Naravno da ću stavljati slike kako bude napredovao  :) Biljke čekaju, donosim ti ih kasnije  :up:

mislio sam da ti je ta cijev zelene boje odvodna cijev od filtera.ukratko kad cijev(od c02) stavis okomito onda ce voda zbog pritiska ic u nju,a kad je stavis koso tipa kao sto se rade kosa koljena za cijevi onda ti nece voda ulazit u crijevo

Cijev od CO2 sam stavio na izlaznu cijev filtera, samo sam ju utaknuo u rupicu na spraybaru.

Offline Area5189

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1854
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik/Zagreb
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #8 u: Lipanj 22, 2009, 15:07:32 poslijepodne »
pa moze i tako,nisam tako shvatio iz prve
... Šaka suza, vrića smija, ča je život vengo fantažija? ...

Offline sara16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Ženski   Dob: 32
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #9 u: Lipanj 22, 2009, 17:14:59 poslijepodne »
sviđa mi se...gnojiš? s čim? kolko?
okolica Zaprešića

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #10 u: Lipanj 22, 2009, 21:55:25 poslijepodne »
Gnojenje je makroelementima po pps pro sistemu, svaki dan 1ppm nitrata kroz KNO3 i 0,1ppm fosfata kroz KH2PO4, mikroelementi svaki drugi dan (Easy life Profito). Inače sam u starom postavu primijenjivao isti sistem, ali, budući da bilja bilo gotovo duplo više, dodavao sam i duplu dozu makroelemenata. Sada sam na preporučenoj dozi po pps pro jer su biljke tek zasađene i ima ih manje, poslije ću pratiti kako napreduju i prilagoditi dozu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #11 u: Lipanj 23, 2009, 12:50:18 poslijepodne »
Hvala na kriptama, danas bum ih zapiknul... :)

Ej, ovo kamenje iz Zoo manije šta si uzeo, su dobili novo ili ono iz akvarija? Kolko para?

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #12 u: Lipanj 23, 2009, 12:53:06 poslijepodne »
Ne znam...kamenje je bilo vani u kutiji, suho i čisto  :) po 20 kn/kg.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #13 u: Lipanj 23, 2009, 17:55:53 poslijepodne »
Drago mi je da si nam se vratio sa novim postavom prijatelju :up: Genijalno izgleda ovaj Aquarium soil.Gdje si ga nabavio?  Ja više ne mogu ni smisliti ovaj obični bijeli šljunak,kakav je kod mene :-[
Držim fige da se sve razraste kako si zamislio.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #14 u: Lipanj 23, 2009, 19:27:11 poslijepodne »
postav kamenja i podloge mi se jako sviđa, da si išao na manji broj biljaka i samo tako ostavio, ispao bi odličan iwagumi, ovako imam jedino zamjerku na microsorum koji mi je malo preupadljiv. Možda da ga malo razdrijediš?

Drugi savijet za otapanje co2 je da staviš u cijevčicu prije spajanja s filterom običan filter od cigarete koji će te velike mjehuriće rastavit u puno manje i na taj način ćeš imati bolje otapanje co2 u akvariju.

Pogostemona ti ja imam tak da mi se javi na pp, ak ga trebaš

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #15 u: Lipanj 23, 2009, 22:38:32 poslijepodne »
Drago mi je da si nam se vratio sa novim postavom prijatelju :up: Genijalno izgleda ovaj Aquarium soil.Gdje si ga nabavio?  Ja više ne mogu ni smisliti ovaj obični bijeli šljunak,kakav je kod mene :-[
Držim fige da se sve razraste kako si zamislio.

 :) Hvala, bilo je vrijeme za promjenu...aquarium soil sam uzeo u lokalnom zoo shopu, nisam imao namjeru uzeti baš soil već tamni pijesak ali od tamnog je bilo samo ovo, što je još bolje. I definitivno je ovo sto put bolje od svijetlog pijeska.

postav kamenja i podloge mi se jako sviđa, da si išao na manji broj biljaka i samo tako ostavio, ispao bi odličan iwagumi, ovako imam jedino zamjerku na microsorum koji mi je malo preupadljiv. Možda da ga malo razdrijediš?

Drugi savijet za otapanje co2 je da staviš u cijevčicu prije spajanja s filterom običan filter od cigarete koji će te velike mjehuriće rastavit u puno manje i na taj način ćeš imati bolje otapanje co2 u akvariju.

Ma malo sam se nećkao, ali, budući da volim ubiljeni akvarij, ipak sam se odlučio za više biljaka, a kamenje je kompromis zbog dobivanja igre dubine i stvaranja neke "priče" u toj slici koju vidim kad gledam akvarij i zadovoljan sam postignutim. Definitivno sam bio odlučio da ne želim imati samo ubiljeni akvarij već nešto više. Tu je u igru ušlo kamenje naravno. E onda je došla u pitanje količina bilja, koje se nisam baš htio odreći previše u korist kamenja, tako da sam zamislio nešto između nature i holandskog, iwagumi su mi isto lijepi i jako efektni, ali ja volim šarolikost bilja u svom akvariju. Imam jedan 30 litraš kojeg sam složio samo s kamenjem i mahovinom pa mi je to svojevrsni izlet u iwagumi. Što se tiče microsoruma, da, imaš pravo, no, kamen na koji je oslonjen mi se nije pokazao dobrim izborom jer je drvo previše nagnuto naprijed pa dosta bode u oči. Morat ću staviti drugi kamen da se panj više nagne prema natrag. A iza panja su stargrass i limnophila aromatica, koji bi ga ustvari, po planu, trebali okružiti i dijelom nadvisiti, čime se taj panj ne bi više toliko isticao kao sada kad iza njega nema ničega.

Odlična ideja za CO2  :up: sad moram nekog užicati cigaretu da mu uzmem filter, a njemu ostavim duvana :P

Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #16 u: Lipanj 24, 2009, 11:28:04 prijepodne »
Stvarno nemaš pojma kako se i meni svidja aq.Što se tiče lava kamenja i kombinacije sa bilje stvarno je pun pogodak,još kada se sve razrasteeeeeeeeeeee,jupiiiii.Ne skontah samo na slikama šta tije ono malo na lijevom zidu aq sa unutrašnje strane ,neki aparatić? :roll:

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #17 u: Lipanj 24, 2009, 13:02:40 poslijepodne »
Ispričavam se akvaristima što upadam nepozvan i pomalo off-topic, ali imam jedno pitanje:

Može li se u Zagrebu nabaviti vulkanskog kamenja i osobito genijalne podloge koja je upotijebljena za uređenje ovog akvarija? Nešto slično vidio sam na Vogelfarmi, ali nije mi se teglilo 80+ kg pijeska i kamenja za moj terarij. Imam, naime u kolekciji neke guštere s Kanarskih otoka (koji su vulkanskog podrijetla) koji naseljavaju habitat upravo takve boje (smeđe-oker-itd), pa su se i bojom tijela prilagodili takvoj podlozi. Aquatic, mislim da bi izgledali super u tvom akvariju, samo da nema vode!  :D

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #18 u: Lipanj 24, 2009, 13:18:09 poslijepodne »
Ne znam...kamenje je bilo vani u kutiji, suho i čisto  :) po 20 kn/kg.

Hahaha to su sigurno povadili iz akvarija kad sam ja pitao :))) Ma svejedno, 20kn/kg?????? Ja sam neki dan na Viškovu platio 59kn/kg !!!!!! Nisu normalni!

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #19 u: Lipanj 24, 2009, 13:31:00 poslijepodne »
Ispričavam se akvaristima što upadam nepozvan i pomalo off-topic, ali imam jedno pitanje:

Može li se u Zagrebu nabaviti vulkanskog kamenja i osobito genijalne podloge koja je upotijebljena za uređenje ovog akvarija? ... Aquatic, mislim da bi izgledali super u tvom akvariju, samo da nema vode!  :D

Ne znam ima li toga u Zg, to će ti znati reći kolege od tamo. A što se tiče ovog drugog  ipak mi je još uvijek draži akvarij s vodom  :clown: mada volim i te guštere, zmije i ostale nemani ali to ne držim.


Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #20 u: Lipanj 24, 2009, 13:36:20 poslijepodne »
Stvarno nemaš pojma kako se i meni svidja aq.Što se tiče lava kamenja i kombinacije sa bilje stvarno je pun pogodak,još kada se sve razrasteeeeeeeeeeee,jupiiiii.Ne skontah samo na slikama šta tije ono malo na lijevom zidu aq sa unutrašnje strane ,neki aparatić? :roll:

Ono malo je drop checker, mjeri koncentraciju CO2 u vodi.

Hahaha to su sigurno povadili iz akvarija kad sam ja pitao :))) Ma svejedno, 20kn/kg?????? Ja sam neki dan na Viškovu platio 59kn/kg !!!!!! Nisu normalni!

 :roll: ne znam  ::) ali te cijene kamenja su takve kod jednih i kod drugih već dugo, tako već znam što ću u kojem shopu tražiti/kupiti jer se možeš jako očešati o novčanik ili pak možeš solidno proći ako ne pročešljaš ponudu i cijene svih ovih naših riječkih zoo shopova. U svakom se dade naći nešto što je jeftinije nego u drugima, ali ova razlika u cijeni kamena je  :nerd:

Što se tiče postava, čekam da se razraste to bilje iza panja da vidim da li će i dalje biti preupadljiv ili ne, a još prije toga moram mu podmetnuti manji kamen da ga nagnem više prema natrag, čime će već biti nešto manje upadljiv, a s izraslim biljem iza ne bi trebao toliko iskakati. No, tek kad se to razraste vidjet ću da li je moja zamisao bila dobra ili loša.

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #21 u: Lipanj 24, 2009, 13:38:20 poslijepodne »
Obećava ovaj akvarij i to dosta.... :up:  microsorum je malo upadljiv ali to ćeš već riješiti... :up: :klap: :klap: :klap:

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #22 u: Lipanj 24, 2009, 13:45:20 poslijepodne »
Obećava ovaj akvarij i to dosta.... :up:  microsorum je malo upadljiv ali to ćeš već riješiti... :up: :klap: :klap: :klap:

Hvala  :D nadam se za taj panj s microsorumom jer sam najviše primjedbi dobio na njega, ali tvrdoglav kao što jesam ne mičem ga dok se sam ne uvjerim da (ne) valja  :D ako ga maknem izgubim visinu, tada mi stargrass, limnophila i hygrophila iza njega gube smisao tj. ne bi mogli biti visoki grmovi koji bi trebali prerasti taj panj. A tada dolazim onda na niski postav, nisko bilje, iwagumi, koji mi se doduše jako sviđa kao tip postava, ali još se ne želim odreći šarolikosti bilja i holandskog stila postava. Pa tako ovaj postav gledam kao neki hibrid između holandskog, iwagumi i nature. Možda je najbliži nature ali ne zamaram se time.

Posvetio sam dosta vremena osmišljajući postav, kako, što, kamo, no, to ne znači da je ovo definitivno i da neće biti promjena. Nek bilje napravi svoje pa onda ću ja svoje ako bude trebalo  :)

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #23 u: Lipanj 24, 2009, 14:12:18 poslijepodne »
Ma cijene luduju, znam i sam to... Ali opet da je razlika tolika, 20 naspram 59 kn??? To mi nije normalno! Eto, prošao bi i ja jeftinije da sam imao vremena čekati, ali kažem ti, u Zoo maniji nisu imali ama baš ništa lavinog kamenja onda kad sam ja kupovao!

Što se postava i prednosti i nedostataka tiče, samo čekaj, strpljenja. Poznavajući te, ti ćeš još puno puta ruke umočiti u akvarij prije nego budeš zadovoljan. Al to je normalno, hehehe gušti su gušti!!!

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Terra Vulcanica
« Odgovori #24 u: Lipanj 24, 2009, 15:51:18 poslijepodne »
Ma nadam se da neću imati stalno ruke u akvariju i premiještati čupati pa saditi kao prije. Zato sam sve prvo dobro osmislio i skicirao na papir i slagao kamenje na površini dimenzija akvarija kako nakon postavljanja ne bi više bilo previše prčkanja. A i ne može ga biti previše, kamenje je zabijeno gdje je i svako premiještanje bi sve zbrkalo. Sada sam si točno definirao porvršine za biljke i toga ću se držati. Ako budem išao mrdati i premiještati mislim da mogu samo zas :-X

U godinu dana koliko sam imao prethodni postav sam i naučio nešto, osim strpljenja, a to je da ono što je najbitnije je dobro osmisliti kako želim da mi akvarij izgleda jer svako mijenjanje poslije je u biti promjena izvorne zamisli, što me u prethodnom postavu dovelo do toga da više uopće nisam imao viziju kakvu bih sliku htio stvoriti. Strpljenja za to imam, ali me izluđivalo što mi bilje nije raslo, a tu je i druga bitna stvar - hranjiva podloga. U prethodnom akvariju imao sam svega - vulcanit, mineralna podloga, tresetne pločice naknadno ubačene, a ispod toga bijela filter vata kojom sam htio odignuti zadnji dio akvarija. Mislim da mi je ta vata stvorila probleme - pretpostvljam da kad bi se bilje zakorijenilo ne bi bilo sretno kad je korijen došao na vatu i počelo mi je propadati. To je moja pretpostavka. Zato sam ovdje odmah stavio JBL aqua basis plus podlogu, koja bi trebala biti kvalitetna, i ne želim više kopati, čupati, mutiti vodu, skupljati granule mineralne podloge, mrvice treseta i slično...nadam se kako ću s ovim postavom doći do onoga što sam si zamislio i da će bilje sretno rasti  :)