Ožujak 28, 2024, 09:01:53 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)  (Posjeta: 1788 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline roby87

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« u: Veljača 13, 2018, 14:37:18 poslijepodne »
Lijepi pozdrav
Akvarij kojeg posjedujem je od 70l sa filterom grijačem i pumpom koji je ugrađen u akvarij.
akvarij je kupljen polovan sa svime.
a sad pitanja :
1.Sa akvarijem sam dobio podlogu(Šljunak debljne cca 4 cm po dnu) rekao mi je vlasnik da u akvariju nije bilo pomora riba i bolesti : Pa sam odlučio podlogu zadržat.te sam napunio akvarij sa vodom te stavio bakterije i upalio pumpu . pitanje dali je to greška ili nije .
2. Dali u tu podlogu mogu zasaditi bilje ili ne.
3. Ako da koje biljke bi mi bili najbolje pošto sam početnik. i
4. Dali moram ubaciti kakvo gnojivo ili vitamine ili Supstrat u taj šljunak za rast biljaka .
5. koliko biljaka da kupim za prednji i zadnji plan .
6. u filteru mi je na dnu aktivni ugljen a iznad dvije vrste spužvi(zelena i žuta) složene u križ jeli to ok, i dali moram staviti one bio kuglice u filter .
7 Dali moram istestirati vodu poslije cikiranja tojest prije naseljavanja riba od testera imam samo ono za mjeriti ph.
8. Šta bi mi preporučili od riba i koliko bi bilo optimalno za tu litražu .( čistače i gupije npr.)
10 . od rasvjete imam jednu neonsku cijev jeli to dovoljno
11. dali je potrebna ona pumpa za zrak( šta radi mjehuriće)

Oprostite šta vas davim ali pročitao sa onaj vodić za početnike i gledao po you tubeu filmiće i sad imam dojam da ništa više neznam .a volio bih izbjeći pogrešku koju sam napravio sa starim akvarijem u kojem su mi stalno ribama dolazile bolesti i ništa nije bilo kako treba .

Unaprijed vam se zahvaljujem svima koji ste mi spremni pomoći .
Puno hvala


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #1 u: Veljača 13, 2018, 15:17:46 poslijepodne »
Lijepi pozdrav
Akvarij kojeg posjedujem je od 70l sa filterom grijačem i pumpom koji je ugrađen u akvarij.
akvarij je kupljen polovan sa svime.
a sad pitanja :
1.Sa akvarijem sam dobio podlogu(Šljunak debljne cca 4 cm po dnu) rekao mi je vlasnik da u akvariju nije bilo pomora riba i bolesti : Pa sam odlučio podlogu zadržat.te sam napunio akvarij sa vodom te stavio bakterije i upalio pumpu . pitanje dali je to greška ili nije .
Pa bilo bi bolje da ju operes, odnosno iskuhas ako je bas sljunak pa si sigurniji
2. Dali u tu podlogu mogu zasaditi bilje ili ne.
Bilje mozes saditi u svaku podlogu, neka je bolja neka losija
3. Ako da koje biljke bi mi bili najbolje pošto sam početnik.
Nekakve cryptocorine, corymbose, ludwigia.....
4. Dali moram ubaciti kakvo gnojivo ili vitamine ili Supstrat u taj šljunak za rast biljaka .
Generalno da. Biljke mogu rasti u bilo kakavoj podlozi ali im treba hrana. Gnojiti mozes kroz vodu tekucim gnojivima ili izvadi sljunak van pa stavi nesto ispod ali opet ces povremeno trebati dodati nesto mikro ili makro elemenata vjerojatno.
5. koliko biljaka da kupim za prednji i zadnji plan .
Samo trpaj, lako maknes ono kaj bude viska
6. u filteru mi je na dnu aktivni ugljen a iznad dvije vrste spužvi(zelena i žuta) složene u križ jeli to ok, i dali moram staviti one bio kuglice u filter .
Ugljen ti ne treba, on se koristi samo kad si ubacivao nekave lijekove ili slicno ali u normalnim uvjetima ti ne treba. Nije da steti jer se potrosi pa nije aktivan ali obzirom da bas i nije nesto kao filter materijal onda je bolje da umjesto njega u unutarnjem filteru koji je tak i tak malog volumena sam po sebi imas neki kvalitetniji filter materijal. E sad, da le ce to biti jos jedna spuzva ili nesto trece.....
7 Dali moram istestirati vodu poslije cikiranja tojest prije naseljavanja riba od testera imam samo ono za mjeriti ph.
Ne. Vodu mijenjas tijekom cikliranja i tako nastavljas dalje. Ako bacis svu vodu onda je skoro isto kao di si ribe stavio odmah. Tester za ph ti je najmanje potreban
8. Šta bi mi preporučili od riba i koliko bi bilo optimalno za tu litražu .( čistače i gupije npr.)
Tvoj izbor, samo nemoj prenatrpati.
10 . od rasvjete imam jednu neonsku cijev jeli to dovoljno
vjerojatno ne, ali ovisi koliko nezatjevno bilje stavis i kako ce ti sve skupa klapati. Nekima uspjeva, nekima ne.
11. dali je potrebna ona pumpa za zrak( šta radi mjehuriće)
Ne. Redovitom promjenom vode unosis dovoljno kisika u akvarij. A ponesto ti daju i biljke. To mozes koristiti evenutalno ljeti kad ti poraste temperatura vode ali nije neophodno. Ako ju nemas, zaboravi na nju. Ja imam dvije koje nisu radile zadnjih 10 godina valjda.
Oprostite šta vas davim ali pročitao sa onaj vodić za početnike i gledao po you tubeu filmiće i sad imam dojam da ništa više neznam .a volio bih izbjeći pogrešku koju sam napravio sa starim akvarijem u kojem su mi stalno ribama dolazile bolesti i ništa nije bilo kako treba .

Unaprijed vam se zahvaljujem svima koji ste mi spremni pomoći .
Puno hvala
naravno da nista ne znas  :D Cim vise toga procitas/pogledas tim manje znas. To su ti samo nekakve osnovice ali treba dosta iskustva da bi nesto stvarno znao. Ili barem mislio da znas.

Offline roby87

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #2 u: Veljača 13, 2018, 17:05:25 poslijepodne »
Ne. Vodu mijenjas tijekom cikliranja i tako nastavljas dalje. Ako bacis svu vodu onda je skoro isto kao di si ribe stavio odmah. Tester za ph ti je najmanje potreban

šta se voda prilikom cikliranja mjenja?

Offline roby87

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #3 u: Veljača 13, 2018, 17:10:06 poslijepodne »
puno hvala za odgovor

Offline roby87

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #4 u: Veljača 13, 2018, 17:14:20 poslijepodne »
testirati vodu to sam mislio

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #5 u: Veljača 13, 2018, 19:01:49 poslijepodne »
Ne. Vodu mijenjas tijekom cikliranja i tako nastavljas dalje. Ako bacis svu vodu onda je skoro isto kao di si ribe stavio odmah. Tester za ph ti je najmanje potreban

šta se voda prilikom cikliranja mjenja?
pa ono, ako bas nemas 47 testova i tocno znas kaj i kako onda je najbolje mijenjati vodu kao sto ces to i inace raditi. Ili cak i cesce ako imas recimo aquasoil kao podlogu.
A ako bas mislis testirati, onda si nabavi kapljicne testove jer ove trakice su ti niskoristi. I to osnovne, NO2, NO3 i eventualno PO4 i Fe. GH/KH ti ne treba jer svi znamo da nam je voda tvrda i to te ne treba brinuti a amonijak ne bi trebao nikako imati osim ako nesto ne podje gadno krivo. Malo prouci nitrogen cycle in aquariums pa ce ti biti jasnije.

Offline roby87

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #6 u: Veljača 13, 2018, 22:58:42 poslijepodne »
puno hvala

Offline ayushmhr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Nepal
    • Fish Keeping Guide
Odg: Par pitanja u vezi toplovodnog slatkovodnog akvarija (počeci)
« Odgovori #7 u: Studeni 21, 2018, 04:22:11 prijepodne »
Don't change the water completely, instead do around 10% water change daily. If you add water and throw away fish in that tank. they will die. let the tank cycle for at least 2 weeks. check the water parameter.I use api master test kit totest ammonia and nitrite. at the beginning let the ammonia be 20ppm and it will decrease gradually once the nitrificying bacteria colonize your aquarium filters.
you can learn about Aquarium Nitrogen Cycle and carry on your fish keeping hobby.