Ožujak 29, 2024, 08:59:51 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Čudni simptomi kod Leoparda  (Posjeta: 4037 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
Čudni simptomi kod Leoparda
« u: Listopad 02, 2009, 17:05:18 poslijepodne »
Hello

Moj se gušerić malo čudno ponaša zadnjih dana... Više je razdražljiv i ne podnosi nikog u blizini terarija, čim neko dojde blizu pobegne u spilju... Sinoć kad sam podignuo kamen jer ga nisam vidio cijeli dan bio je bijel ko kreda... Pomislim aha presvlači kožu... Danas opet normalnih jarkih boja... Ne razumjem... Još čudnije mi je to da apetita ne fali.. Sve bi smazo šta se kreće... Ali iz spilje... Glavu promoli kad je neko blizu i to je to.. Nije bio strašljiv a i niko ne smije blizu njega osim mene tako da ga niko nije prestrašio ili sl... Ne želim dizat kamen da ga ne uznemiravam ali full me je strah da mu nije nešto... -?

Da presvlači kožu bio bi bijel? Imam ga 4 mj i nije se prevlačio još... Ima cca 2 godine... 

Help...  :'( :'(

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Čudni simptomi kod Leoparda
« Odgovori #1 u: Listopad 02, 2009, 18:53:58 poslijepodne »
Ništa ne brini!

Prema svemu što si opisao, s tvojim gušterom je sve u najboljem redu. Ispravno si pretpostavio da, kada je "pobijelio" da se sprema presvući. To je i učinio tijekom noći, samo što ga nisi vidio, a sav "dokazni materijal", tj. staru kožu ovi gekoni redovito pojedu prilikom presvlačenja do posljednje mrvice. To je posljedica evolucijske prilagodbe mnogih guštera (osobito onih koji žive u područjima oskudnim hranom, npr. pustinjama) - ništa jestivo nije za odbaciti.
Njegova plašljivost je najprirodnije ponašanje i siguran je znak da je tvoj gekon zdrav. Da si napisao kako "se voli maziti" i kako "uopće nije plašljiv" odmah bih posumnjao da nije najboljeg zdravlja.
Stoga, nastavi se brinuti o njemu kao i do sada i dobro ga hrani, a on će se polako i postepeno priviknuti na tvoju blizinu. Samo ga nemoj forsirati, budi strpljiv i sve će biti u redu.

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
Odg: Čudni simptomi kod Leoparda
« Odgovori #2 u: Listopad 02, 2009, 19:10:54 poslijepodne »
e super ako je tako.... pao mi kamen sa srca...
ali nino šta nebi ostao bar mali trag... oko prstiju ili sl... jer evo sad sam pogledao i savršeno je čist.. čitao sam puno na forumu da skoro pa redovno ostane malo kože oko prsiju i da se to zna zakomplicirat...  :o

možda se samo previše nepotrebno brinem... A zavoliš te malce... pa ne želim da se nešto desi.. :) imaš puuuuuno više iskustva od mene tako da ako ti kažeš da je tako I'm happy...  :zagrljaj:

THX

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Čudni simptomi kod Leoparda
« Odgovori #3 u: Listopad 02, 2009, 20:39:39 poslijepodne »
Ostaci kože na vrhovima prstiju (i repa) znaju zaostati nakon presvlačenja ako su uvjeti u terariju pretjerano suhi. Iako su leopardi pustinjske životinje, većinu života provode u dubokim rupama gdje je određeni udio vlage uvijek prisutan. Isti simptomi mogu biti posljedica nekvalitetne i neuravnotežene prehrane. To kod tebe, očigledno, nije slučaj.

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
Odg: Čudni simptomi kod Leoparda
« Odgovori #4 u: Listopad 03, 2009, 15:00:37 poslijepodne »
e nino još samo jedno pitanjce... možda sam već  i dosadan ali  :D :D bolje da pitam... :)
ta promjena u ponašanju me brine... ranije nije po cijele dane bio u spilji... malo je lutao i istraživao... sad... ništa... ne mogu ga ni nahranit normalno jer se zavuće unutra i ne vidi da mu bacam hranu... morao sam maknut kamen a kad je vidio bube navalio ko sivonja...  :D :D da ga ostavim na miru da se skulira? temperatura je ok cca 28... nisam naviknut da je tako sramežljiv...  -? da i svo vrijeme je u suhom dijelu.. inače je bio po danu u vlažnoj jazbini po noći u suhoj... neznam da li ti to šta govori...

Hvala