Ožujak 28, 2024, 19:02:32 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novih 250L  (Posjeta: 15407 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #25 u: Travanj 29, 2017, 20:01:19 poslijepodne »
Proslo je prvih mjesec dana cikliranja, sve isto  :D s obzirom da je ciklirano u mraku jer vremenski nisam stigao skoknut po rasvjetu. Nadam se da budem uspio kroz par dana i to rijesit pa onda daljnje cikliranje pod rasvjetom nekih mjesec dana minimalno.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Novih 250L
« Odgovori #26 u: Travanj 29, 2017, 22:05:42 poslijepodne »
Prvi mj.je prosao i sve se zakoturalo sta je najbitnije,sta se tice cikliranja sa rasvjetom,mislim da ti nije potrebno cekati jos 1 mj.posto si sigurno sve stavio od parametara u normalu,pa jedino ocekivati u nekoj manjoj mjeri probleme sa diatomom,ali to ce pokazati sam akvarij nakon paljenja svjetla

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Novih 250L
« Odgovori #27 u: Svibanj 01, 2017, 16:10:15 poslijepodne »
Cikliranje bez rasvejete , moje osobno misljenje i nije ti neko cikliranje koje ima neku veliku svrhu ,cak sta vise moze donijeti problema ! Mnogi to rade jer su culi da ce izbjeci neke masivnije faze algi a pri tom zele da im se ustabili kemija i biologija tanka !Sipaju se bakterije za start ili zivi kamen koristi kako bi dobili sto jacu bakterijsku populaciju prvenstveno nitrificirne  bakterije ! Zaboravljaju (ili im nije poznato ) da su to veccinom fotosinteticke bakterije i da trebaju SVJETLO ! Tako im izumire bio masa umjesto da se povecava ! Procesi koji se dogadjaju u pocetnoj fazi se ometaju i glavna komponenta za zivot dal bakterija ili koralja im fali !

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Novih 250L
« Odgovori #28 u: Svibanj 01, 2017, 17:59:30 poslijepodne »
Cikliranje bez rasvejete , moje osobno misljenje i nije ti neko cikliranje koje ima neku veliku svrhu ,cak sta vise moze donijeti problema ! Mnogi to rade jer su culi da ce izbjeci neke masivnije faze algi a pri tom zele da im se ustabili kemija i biologija tanka !Sipaju se bakterije za start ili zivi kamen koristi kako bi dobili sto jacu bakterijsku populaciju prvenstveno nitrificirne  bakterije ! Zaboravljaju (ili im nije poznato ) da su to veccinom fotosinteticke bakterije i da trebaju SVJETLO ! Tako im izumire bio masa umjesto da se povecava ! Procesi koji se dogadjaju u pocetnoj fazi se ometaju i glavna komponenta za zivot dal bakterija ili koralja im fali !

Ciklirao vise tankova uvijek bez svijetla, bez bocica, bez bakterija startnih i nisan izbjegava alge. Nikad problema. Dakle samo skimmer, povratna pumpa i wavemaker. Onako cisto za info. Netko ciklira sa svjetlom ja bez i nisam jedini provjereno radi i tako i bez ikakvih posljedica sta je dokaz i moj tank. Samo pridrzavanje osnovnih uvjeta cikliranja i nema problema.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Novih 250L
« Odgovori #29 u: Svibanj 01, 2017, 20:53:38 poslijepodne »
Cikliranje bez rasvejete , moje osobno misljenje i nije ti neko cikliranje koje ima neku veliku svrhu ,cak sta vise moze donijeti problema ! Mnogi to rade jer su culi da ce izbjeci neke masivnije faze algi a pri tom zele da im se ustabili kemija i biologija tanka !Sipaju se bakterije za start ili zivi kamen koristi kako bi dobili sto jacu bakterijsku populaciju prvenstveno nitrificirne  bakterije ! Zaboravljaju (ili im nije poznato ) da su to veccinom fotosinteticke bakterije i da trebaju SVJETLO ! Tako im izumire bio masa umjesto da se povecava ! Procesi koji se dogadjaju u pocetnoj fazi se ometaju i glavna komponenta za zivot dal bakterija ili koralja im fali !

Ciklirao vise tankova uvijek bez svijetla, bez bocica, bez bakterija startnih i nisan izbjegava alge. Nikad problema. Dakle samo skimmer, povratna pumpa i wavemaker. Onako cisto za info. Netko ciklira sa svjetlom ja bez i nisam jedini provjereno radi i tako i bez ikakvih posljedica sta je dokaz i moj tank. Samo pridrzavanje osnovnih uvjeta cikliranja i nema problema.

svakako da svako radi po nekim "sistemima "koje je cuo od svog "mentora " ili procitao , vjerujem ti da moze i tako funkcionirati ! Ovdje ima dosta sistema i puteva koje vode za Rim  i ne radi se o pogresnom putu vec drugacijem !Isto sto i ovo sto sam ja napisao funkcionise isto uspjesno napisao sam i zbog cega  se pali svjetlo !
 Sta bi mene interesiralo  (a vjerovatno i druge ) ne kako neko ciklira vec zasto i koje prednosti ima ugaseno svjetlo koji procesi se ubrzavaju tj usporavaju kako utice na formiranje biologije i kemije u tanku za vrijeme "cikliranja" ? De nam napisi  malo opsirnije zasto cikliranje bez svjetla ?????
   

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Novih 250L
« Odgovori #30 u: Svibanj 02, 2017, 06:52:56 prijepodne »
Kratko i jasno cu objasnit posto sam trenutno na wc i rano je jutro. Dakle svrha cikliranja je naseliti sta vise korisnih bakterija u tank. Jeli tako ? BAKTERIJE KOJE NASELJAVAMO u tank ne trebaju svijetlo. Kratko i jasno. Svjetlom s samo pospjesuje rast algi. E sad mene zanima zasto palit svijetlo u fazi cikliranja i zasto je bitno svitlo?

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Novih 250L
« Odgovori #31 u: Svibanj 02, 2017, 08:13:53 prijepodne »
Kratko i jasno cu objasnit posto sam trenutno na wc i rano je jutro. Dakle svrha cikliranja je naseliti sta vise korisnih bakterija u tank. Jeli tako ? BAKTERIJE KOJE NASELJAVAMO u tank ne trebaju svijetlo. Kratko i jasno. Svjetlom s samo pospjesuje rast algi. E sad mene zanima zasto palit svijetlo u fazi cikliranja i zasto je bitno svitlo?

Da i ja napisem kratko i jasno i meni je rano a da opet ne spemujemo covjeku temu !
Napisao sam a ti opet postavljas pitanje !Drugo tvoj nacin sorry al drcne komunikacije prema meni u svakom  mom pisanju  nema niti smisla niti  prilici forumu a kamoli jednom koji moderira !  Toliko od mene !Koji sam uvjek zainteresiran  za zdrave i konstruktivne  diskusije u kojima bi se iznjelo vise mogucnosti i spoznaja !!Kod tebe to ne ide jer ako nije po tvom  odmah karanje ;)  Postoje u akvaristici  uvjek vise puteva prema pravom cilju jer samo jedno tvrditi vrtimo se u demagoskom krugu , tjeramo ljude a cudimo se da aktivitet foruma i iskusni ljudi vise ne pisu !
     
Kao sto rece da ne spemujemo covjeku temu  ,otvori novu pa moze da diskutujemo al bez grintanja !


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Novih 250L
« Odgovori #32 u: Svibanj 02, 2017, 08:23:38 prijepodne »
 Kolega josko u nijednom momentu kada sam dao odgovor da cikliram u mraku nisam bio drzak niti sam omalovazavao vasu izjavu. Pogledajte moj odgovor gore! Dakle ja sam samo rekao da sam ciklirao u mraku i da nikad nije bilo problema. Niti sam vas ista pitao niti sam trazio odgovore. Vas sljedeci odgovor je bio drzak pa na takve odgovore moram i odgovorit drsko. Dakle nikad na ovom forumu nisam nikome umanjiva znanje ( jer i sam znam jako malo ) niti sam ikoga vrijeda a oni koji me znaju uzivo a ne ovako preko foruma znaju da sam zadnja osoba koja voli zadirkivat ili ikoga ne daj boze vrijedat. Ako ste se nasli uvrijedeni ja se ispircavam. Ali zbilja ponekad procitajte sta se pise pa onda opalite kako vas volja.

Inace ovo je bio moj odgovor " Ciklirao vise tankova uvijek bez svijetla, bez bocica, bez bakterija startnih i nisan izbjegava alge. Nikad problema. Dakle samo skimmer, povratna pumpa i wavemaker. Onako cisto za info. Netko ciklira sa svjetlom ja bez i nisam jedini provjereno radi i tako i bez ikakvih posljedica sta je dokaz i moj tank. Samo pridrzavanje osnovnih uvjeta cikliranja i nema problema. " Ne razumijem di ste se vi ovdje pronasli ali eto.

Kolega Malky ispricavam se sta smo vam temu malo zaprljali ali eto i to se ponekad dogodi.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #33 u: Svibanj 02, 2017, 11:36:03 prijepodne »
Znaci moje cikliranje je bilo u mraku iz jednostavnog razloga jer nisam imao vremena preuzet rasvjetu a citao da moze i tak pa rekoh ajmo probat tak dok stigne rasvjeta.

Inace nisam nikad probao na ovaj nacin pa da vidimo kak bu to ispalo.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Novih 250L
« Odgovori #34 u: Svibanj 02, 2017, 19:16:20 poslijepodne »
Malky bice to sve ok ! Ima puno nacina i kod mnogih isprobani da svi oni vode ka istom cilju !  To nije izbor pogresnog ili ispravnog puta vec razliciti put ka istom cilju ! neki su se pokazali  laksi neki tezi ali u praksi svi isprobani !
Ja sam rekao da tako nikad nisam niti jedan tank  ciklirao niti cu ali svako donosi neku svoju odluku nakon skupljenih informacija ,analiziranja i selekcije   tudjih iskustava (pozitivnih ili negativnih ) za jedan nacin cikliranja ! ;)

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #35 u: Lipanj 08, 2017, 13:59:08 poslijepodne »
 Krenulo se pomalo u realizaciju, nema se vremena. Umjesto sajli sam odlucio za lance s obzirom na akvarij tu di je. Moram produzit zice od napajanja jer se pokazalo da su prekratke.

Najvise me interesira na koliko onak otprilike dignut rasvjetu od povrsine vode? Radi se o 300w i znam da se bude to kasnije najbolje nariktalo kad dođu koralji al ono neka standardna visina otprilike.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Novih 250L
« Odgovori #36 u: Lipanj 08, 2017, 14:08:30 poslijepodne »
Dignes na 30 cm od razine pa vidis kako ce s vremenom reagirati zivine. Meni osobno na 20 cm se poakazalo najbolje.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #37 u: Lipanj 08, 2017, 22:05:58 poslijepodne »
E to mi je trebalo za pocetak, da nađem neku sredinu, nadam se da kroz par dana budem to sklepal da napokon krenem pomalo s koraljima

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Novih 250L
« Odgovori #38 u: Lipanj 09, 2017, 23:35:07 poslijepodne »
Krenulo se pomalo u realizaciju, nema se vremena. Umjesto sajli sam odlucio za lance s obzirom na akvarij tu di je. Moram produzit zice od napajanja jer se pokazalo da su prekratke.

Najvise me interesira na koliko onak otprilike dignut rasvjetu od povrsine vode? Radi se o 300w i znam da se bude to kasnije najbolje nariktalo kad dođu koralji al ono neka standardna visina otprilike.

Najbolja orjentacija  je dici toliko da ti citavu povrsinu akvarijuma dobro osvjetljava ,ravnomjerno bez sjenke ! Kad dodju koralji i kako budu rasli onda ces  praviti korekcije !  Ovisno jer radis sa socivima ili ne a premda da imas dosta snage / Wataze a na pocetku ces imati sigurno nezahtjevne koralje sto se tice rasvjete moraces neku " zlatnu sredinu "pronaci !

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #39 u: Lipanj 16, 2017, 22:33:08 poslijepodne »
Zmontirano napokon, od sutra se pali svjetlo pa cemo vidjet kak ce se dalje sve odvijati.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #40 u: Lipanj 17, 2017, 22:47:09 poslijepodne »
evo ga u funkciji, na slici izgleda vise ljubicasto a u stvarnosti nije. vjerovatno postavke mobitela


Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #41 u: Lipanj 24, 2017, 12:27:49 poslijepodne »
Nema nista novog vezano uz akvarij, vremenski problem.

Al me interesira karantenski akvarij za ribe. Znaci jel bi bio dosta akvarij dimenzija 90d x 30v x 45s da u njega stavim ribe koje sam mislio imat u karantenu na nekih mjesec dva ovisi. Znaci sve ribe odjednom tak da kad prođe karantena budu sve zajedno u glavnom akvariju da se izbjegne unos neceg nezeljenog s svakom ribom pojedinacno?

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Novih 250L
« Odgovori #42 u: Lipanj 24, 2017, 13:57:30 poslijepodne »
Mozes dapace samo kolika je ta kolicina koju mislis stavit? Takoder ako radis karantenu nemoj stavljat LR u nju nego cijevi plasticne takoder izbjegaji pijesak. Za karantenu ti treba nekakav filter malo svjetla i to je prakticki to. Promjena mora 20 % tjedno. Takoder ti treba nekakva streamica i grijac. Ako stavljas wrasse u karantenu onda u jednu zdjelu mozes malo pijeska ako se radi o recimo yellow wrasse jer spava u pijesku. Ako imas jos kakvo pitanje tu smo. Sve receno je kako sam ja osobno radija naravno bit ce i drugih savjeta. Meni je sve funkcioniealo bez problema. Iako nije bilo nikakvih vidljivih znakova icha preventivno sam tretira sa cupraminom od seachema. Eto to je moje iskustvo.

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Novih 250L
« Odgovori #43 u: Lipanj 24, 2017, 14:31:29 poslijepodne »
Nebi li problem nastao pri naseljavanju velikog broja riba u akvarij odjednom,u smislu nedovoljnog broja bakterija koje bi procesuirale amonijak-nitriti-nitrati?

Ako se ne varam akvarij se ciklira sa keramikom i 'mrtvim' pijeskom? Znaci nema nekog organskog otpada koji bi hranio bakterije - nema puno bakterija spremnih da procesuiraju otpad koje ribe stvaraju,pogotovo ako se stavlja veci broj novih riba u akvarij. Nije li neko pravilo ribe ubacivati postepeno kako bi bakterijama dali priliku da 'budu u korak' s kolicinom riba?

Razmisljam cisto naglas,ako se netko ne slaze ili mi je nesto promaknulo neka me ispravi.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #44 u: Lipanj 25, 2017, 07:16:22 prijepodne »
Mozes dapace samo kolika je ta kolicina koju mislis stavit? Takoder ako radis karantenu nemoj stavljat LR u nju nego cijevi plasticne takoder izbjegaji pijesak. Za karantenu ti treba nekakav filter malo svjetla i to je prakticki to. Promjena mora 20 % tjedno. Takoder ti treba nekakva streamica i grijac. Ako stavljas wrasse u karantenu onda u jednu zdjelu mozes malo pijeska ako se radi o recimo yellow wrasse jer spava u pijesku. Ako imas jos kakvo pitanje tu smo. Sve receno je kako sam ja osobno radija naravno bit ce i drugih savjeta. Meni je sve funkcioniealo bez problema. Iako nije bilo nikakvih vidljivih znakova icha preventivno sam tretira sa cupraminom od seachema. Eto to je moje iskustvo.

 riblji fond bi bio 2 nemaca, zuti tang, mozda firefish 2 komada al nije sigurno i mozda glupi pulearis ako se odlucim da ga ipak stavim. Mislim da je to dovoljno riba za moj sistem.

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Novih 250L
« Odgovori #45 u: Lipanj 25, 2017, 12:55:54 poslijepodne »
Da to bi bilo dovoljno. Magnifica ti zna iskocit tako da imas to na umu. Ja sam u karanteni drza 2 nema inzinjerca six line i trigera. Nije bilo problema tako da mislim da bi to moglo biti ok. Iako bi ja osobno stavija 2 nema i magnifice u prvoj turi a zutoga samoga u drugoj turi

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #46 u: Kolovoz 07, 2017, 21:07:45 poslijepodne »
nema nista novog, unutra su samo 2 malecka ocellarisa i tjedno mjenjanje vode. cekam da malo popuste ove vrucine onda cu pocet s koraljima lagano i pojacat riblji fond

s obzirom da imam 2 klasicna ocellarisa jel bi moglo bit problema ako im dodam jos 2 crna? bude fajta ili mogu svi zajedno zivit?

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Novih 250L
« Odgovori #47 u: Kolovoz 09, 2017, 09:26:36 prijepodne »
Mogao bi biti problem ! To znaju biti jako teritorijalne ribe pogotovo kad čuvaju svoju anemonu ( ili neki drugi koralj u kome spavaju) gledaj da im staviš radje anemonu nego još dve crne ! Ne pripadaju Ocelarisi džabe u grupu anemonskih riba ;)
Neki su imali i 4 komada i prošli bez problema i fajtova ali imaš ovdje na forumu još više negativnih primjera gdje su do smrti drugog ganjali !
Moj iskren savjet , probaj naći druge ribe  za tvoj prostor!

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #48 u: Kolovoz 09, 2017, 12:43:36 poslijepodne »

Moj iskren savjet , probaj naći druge ribe  za tvoj prostor!

e to mi je trebalo, imam ja druge ribe u izboru al ovo sam mislio stavit ako moze al necu riskirat da mi kojeg ubiju

hvala

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Novih 250L
« Odgovori #49 u: Listopad 16, 2017, 13:14:45 poslijepodne »
evo da ne bi bilo da se nista ne krece, dodano par prvih koralja, stavim slike kad dođu malo k sebi