Travanj 24, 2024, 13:54:30 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: oprema za morski....šta i kolko?  (Posjeta: 13434 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #25 u: Siječanj 10, 2005, 21:51:00 poslijepodne »
Prodaj, mijenjaj, a sto se tice DIY ili fluWal, ne znam jer nemam iskustvo sa tim. Da imam uvjete, mislim da bi se odlucio za DIY, jer ima vece mogucnosti zbog kapaciteta i koristenja bioelemenata
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #26 u: Siječanj 10, 2005, 21:52:00 poslijepodne »
e, da...odite svi spat..nisam mislio još, al ajde..kreaem i ja polako
...više mi ništ drugo nije ostalo... slatkovodnu sam probao skoro sve
kaj me je zanimalo, a ionak sam poeeo solit vodu pomalo ( u Tanganyka
akvariju)

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #27 u: Siječanj 10, 2005, 21:54:00 poslijepodne »
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #28 u: Siječanj 10, 2005, 21:56:00 poslijepodne »


Poziv stoji!!!


   
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #29 u: Siječanj 10, 2005, 22:04:00 poslijepodne »
Još aete vi svi plakat za skalarima i gupijima ... aha .
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #30 u: Siječanj 10, 2005, 22:10:00 poslijepodne »


Pa ja baš nisam neki znalac po pitanju morske akvaristike,no nešto sam prieao i o tome,i mogu da reknem,da se u Juwel akvariju ,kad se ga upotrebi za morski akvarij,filter vadi vani,a umjesto toga se stavlja skimer ili skuplaje pjene.


U morskom akvariju može se koristiti više metoda filtracije.

  • berlinska :radi na sistemu takozvanih živih kamneja i peska,te naravno jakog protoka vode

  • dopunska berlinska osnovnoj berlinskoj dodaje se i skimer

  • Jaubertov metod:osnova joj filtracija kroz plasti peska

  • Metoda sa algama:traži neki poseban filter koji je osvetljen 24 easova

  • Wet and dry filter
  • [/list]


    Eto to bi bile neke metode filtracije.


    A što napiše Envy,ciklidašu,da se sakupi sa divnog mora Jadranskog organizme,koliko sam ja proeitao Jadranski se tip akvarija ubraja medju hladnovodne morske akvarije,pa je baš zbog toga puno zahtevniji od tropskog morskog akvarija.Ljeti se dižu temperature pa treba imati u takvom akvariju "Jadranski tip" obezbjeden sistem hladjenja vode.





    I ja to sve saslušao,i na kraju kupio neke malawi ciklide,a morski prestavio u neki drugi,nepoznati termin.



Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #31 u: Siječanj 10, 2005, 22:34:00 poslijepodne »


Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #32 u: Siječanj 10, 2005, 23:08:00 poslijepodne »


Citat: Vedran
e, da...odite svi spat..nisam mislio još, al ajde..kreæem i ja polako ...više mi ništ drugo nije ostalo... slatkovodnu sam probao skoro sve kaj me je zanimalo, a ionak sam poèeo solit vodu pomalo ( u Tanganyka akvariju)



ima da zajedno patimo........Edited by: moto
Vraćam se odmah - Godot

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #33 u: Siječanj 11, 2005, 00:01:00 prijepodne »

Citat: Ars
stina, odakle ti ta filtracija? to neæe šljakat..

imao sam 100 vrsta filtracija u akvariju.. poèeo sam s
jednostavnim/jeftinim filtracijama i nisam se obazirao na to da to ne
šljaka.. radilo jedno vrime, pa nije, pa bla bla..

uglavnom.. ako formiraš morski akvarij onda bi fakat to trebalo napravit kako treba..

što stina kaže za 2 cm podloge.. valjda misliš na DSB.. on i nije 2 cm
nego "malo" više.. oko 10 cm.. ide krupni šljunak na dno, pa mrežica i
onda sitni.. osobno ga nisam imao, ali koliko sam èitao kasnije s njim
bude velikih problema.. a i mora se dio po dio s vremenom minjat.. što
je još jedno s*anje..

nema me po formu puno jer nemam vremena, pa ne mogu ni puno pisat
referate.. nažalost na Akvarij.Netu nije popularna morska i baš mi je
žao zbog toga.. nema ljudi koji bi napisali svatko po malo svog
iskustva, jer 100 ljudi, 100 vrsta filtracija, 100 iskustava..

malo je kompliciranije od ubacivanja vate i aktivnog ugljena..





A od kud ti znaš da to neee šljakat?!?

Sam si rekao da ima 100 vrsta filtracija, a sad odjednom ova
nevalja...i nemoj mi ree da si "ti puno eitao" jer sam i ja eitao
isto, a i dobio sam uputnice od ljudi koji slažu ovakve akvarije
i neeeš vjerovat - RADE!

Što se tiee 2 cm podloge, i tu si krivo shvatio...nisam mislio na DSB
jer da sam na to mislio , vjerojatno bi naveo u svom postu...

Mislio sam na striktno 2 cm podloge, dovoljno da služi za nekakvu biološku filtraciju, sve ostalo bi bilo suvišno...



@Moto, nisam mislio na novi komad juwelove rasvjete, nego na Glomat2,
to je mala spravica sa elektonskim balastima i vodonepropusnim
grlima... a za SVAEIJU informaciju, danas smo raeunali koliko bi te
koštala takva stvareica da ju sam radiš i ispada 230kn!! S time da je
lošije izvedena...



Eto, malo me nije bilo, pa nisam ranije stigao "obraniti" svoj post... ljepo da ste se svi zagrijali




Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #34 u: Siječanj 11, 2005, 00:18:00 prijepodne »
Citat: cosmo



u mojih 150 litara ti za sad osim oko 10 kila zivog kamenja ima nekoliko xenia koje rastu ko blesave,jedan sarcophyton koji je isto lud,uostalom pogledaj pod monstrum iz jadrana pa ces vidit otprilike kaj imam.


Inace i meni su filali glavu razno raznim kemijama i slicno,a od filtracije koristim eheim 2222 profesional u kojem imam brdo vate,bio fibesa,aktivnog ugljena i fosfat removera i sacem marathon 300 u kojem je isto hrpa vate i fosfat remover,i naravno u tanku imam caulerpu koju isto koristim za odstranjivanje stetnih spojeva,imam 4 lampe od 60 watta,2 reflektora,nemam skimmer i stvar vozi i vise nego dobro inace podlogu jos nemam,a i xenie su ti dobre za odstranjivanje smeca iz tanka,tak da ti stvar bez fancy opreme moze funkcionirat.


Evo sad si vidio kod mene kak to radi,a nemam nikakvih problema tj zivot tamo zivi i raste i napreduje.





thanks...........
Vraćam se odmah - Godot

Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #35 u: Siječanj 11, 2005, 00:34:00 prijepodne »


@stina...... ok, u slueaju da ga želim pojaeati sa još dvije lampe (4kom) + glomat2, kaj dobivam s tim???????? predpostavljam da je bolje za reef.....


o "tuningu" Juwela aemo nas dvojca u 4oka kad se vidimo....
Vraćam se odmah - Godot

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #36 u: Siječanj 11, 2005, 01:05:00 prijepodne »
Pa da, koralji iziskuju puno svijetla(onak u grubo!), PUNO su zahtjevniji od njihovog ekvivalenta u slatkovodnoj...bilja...





Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #37 u: Siječanj 11, 2005, 01:11:00 prijepodne »


ok, znaei "tuning" akvarija je neizbježan...... eto da zatvorim bar prieu sa svjetlom...


evo bojko je napisao da ljudi obieno vade Juwelov filter u "morskom"...... evo i treei put ponavljam pitanje..... šta se ne može on koristiti kao skimer???? obzirom da kupi vodu s površine?????
Vraćam se odmah - Godot

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #38 u: Siječanj 11, 2005, 08:19:00 prijepodne »
U stvari moze, jer i ovaj skimer koji ja koristim ide preko filtera. Ideja je bila osloboditi prostor, ali filtracije u moru nikad dosta!
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #39 u: Siječanj 11, 2005, 09:55:00 prijepodne »


najpikantnija stvar u morskom ti je cirkulacija i moj ti je savjet da ne stavljas podlogu neko vrijeme dok ne nastimas cirkulaciju ubacis malo ijeska ili hrane u tank i gledas kak ide,ako ti se negdje pocme skupljat na hrpu znaci da imas mrtav ili mrtve kuteve sto nije pozeljno,a od rasvjete sto vise to bolje,ja zasad na 150 litara imam kao sto sam i napisao 4 lampe i 2 reflektora plus sto je poklopac obljepljen srebrnom samoljepljivom folijom koja isto sluzi kao reflektor i planiram staviti jos bar jednu lampu ako ne i dvije pa ti to valjd govori koliko je svjetla potrebno.


inace cisti su primjer bradine i moje xenie,akvariji nam se razlikuju u kojih 30 litara vode,prakticki koristimo istu ili slicnu filtraciju,kemiju itd.,samo kaj ja imam toliko lampi koliko imam,a on samo dvije i njegove xenie prakticki stagniraju,a moje su iz danau dan sve vece i vece tak da svjetla nikad dosta,zato mislim da je brada negdije i napisao da ce nabaviti glomat.
Zagreb/Hrvatska

Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #40 u: Siječanj 11, 2005, 14:05:00 poslijepodne »


@cosmo...........


pitanje, .... proeitao sam u nekim postovima da se spominje rupa na dnu akvarija za sump..... u kojoj kombinaciji to ide???? "nužno" potrebno ili da zaboravim u startu???? ja bi zaboravio ako se mene pita.......ali??
Vraćam se odmah - Godot

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #41 u: Siječanj 11, 2005, 14:46:00 poslijepodne »


Naravno da mozes drzati koralje bez sumpa,imas krivo misljenje o sumpu,on ,da se tako izrazim,nepomaze nista filtraciji akvarija nego je obicno mijesto gdje stavljas opremu da ne nagrduje unutrasnjost akvarija,velika prednost sumpa je sto skida povrsinski sloj vode gdje se skuplja najvise necistoca i masnoca koje sprecavaju dobro "disanje" akvarija,zato moras okrenuti ako nemas
sump a ponekad i sa sumpom mlaz iz filtera ili powerheada prema povrsini da razbija tu masnocu i omogucuje bolju izmjenu kisika i co2 u akvariju.
Ako ides na sump on ti dize dosta cijenu cijelog projekta,prvo treba ti obican akvarij za sump,drugo treba ti povratna pumpa koja mora biti jaka pumpa a ne obican powerhead da bi izmjena izmedu sumpa i akvarija bila ucinkovita,tu se u prosijeku koriste eheim pumpe koje dodu oko 800-900 kn,dalje ti treba buseni
akvarij i bulkhead za zatvoriti rupu,posto bulkheada nema za nabaviti u hrvatskoj trebas ga uvesti sto opet dode oko 200-500 kn ovisi o vrsti bulkheada,eksperimentiranje i nadomijestanje bulkheada sa nekim kucnim
izradama nije preporucljivo jer ako ti zasteka otici ce ti voda iz akvarija sto nije
super stvar,dalje onda moras podignuti zastitu oko rupe u akvariju,staviti cesalj na zastitu...itd,znaci treba ti oko 1500 kn za sump bez filtracije minimum.
Ako u sump mislis staviti caulerpu,miracle mud ili sto drugo to opet podize cijenu za jos par tisuca kn a ne znam da li ti jeto prvobitni plan da napravis akvarij koji toliko kosta.


Na kraju samo da ti kazem ja da imam love i prilike radit sump radio bi ga,mozda jednog dana kad cu imat love za veci akvarij onda cu ga raditi za sad necu jer nemam para za to,a i ovak dobro funkcionira filtracija makar imam neke filmove u glavi u svezi filtracije al o tome drugom prilikom kad mi slika bude jasnija u glavi.


Moj ti je savjet ako imas love napravi sump ali posteni sump,ako ne bit ce ti dobro i sa kanisterskim filterima,radi bradi i meni ne vidim razlog zakaj nebi tebi radilo.


Makar znam da i brada kao i ja da imamo vece tankove i mjesta gdje ih nasaditi radili bi sump,ono sto mene od sumpa trenutno odbija i odbilo me u startu je cijena,makar mozes ti koristit neke diy stvarcice,al kaj ak se zajebes,krivo spojis i sve ode u onu stvar di si onda,zato sve ili nista bar u mom slucaju.
Zagreb/Hrvatska

Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #42 u: Siječanj 11, 2005, 15:28:00 poslijepodne »


apsolutno si u pravu glede opravdanosti investicija....... što se tiee toga da radim rupu u Juwelovom akvariju... stvarno ne znam dal bi se upuštao u to.... mislim da au ja isto ko i ti i brada na karnistarski filter........ radije bi uložio u veai akvarij pa izvaleio situacijusa karnistarskim filterom... uostalom bitno je da stvar funkcionira a s vremenom se lako napravi druga filtracija......


evo ako se odlueim na akvarij malo veae litraže cca 300 litara(dao bog i rio 400 ), ako se ne varam (ispravite me) negdje sam vidio da treba 4x veai protok vode od volumena akvarija, da li mora biti jedan filter ili je moguae iskoristiti dva manja.....


u slueaju da je protok filtera veai od norme poželjne za "morski" da li to stvara kakve probleme (mislim na cirkulaciju)????


Vraćam se odmah - Godot

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #43 u: Siječanj 11, 2005, 15:42:00 poslijepodne »


sumnjam da ces naci kanisterski filter koji ti moze pumpati vise nego sto je to pozeljno u 300 ili 400 litrasu,postoje ti tunze power stream pumpe koje ti pumpaju po par tisuca litara na sat tj od 5 pa na vise i ekipa ti ih stavlja u 300 litrase tak da sumnjam da mozes pretjerati,inace nemoj si razbijati glavu tunze pumpama jer im je cjena par stotina eura. ja planiram staviti u svoj tank 2 aqua clear pumpe one 802 gdje svaka pumpa po 1500 litara na sat.
Zagreb/Hrvatska

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #44 u: Siječanj 11, 2005, 17:01:00 poslijepodne »
Gledaj moto, definitivno si premalo toga proeitao i definitvno trebaš još eitati o filtraciji...

Ima zbilja raznih filtracija i nažalost nemaju ljudi na forumu niti
vremena niti volje a kadkad niti znanja da ti napišu o svoj toj silnoj
filtraciji.

Tu nastupaš ti i tvoja želja za znanjem... ljudi na forumu su ti dali
dobre smjernice, na tebi je da ih sad proueiš putem knjiga/interneta/
maltretiranja drugih osoba u živo itd...

Kreni na google i kucaj reef filtration, miracle mud, sump... i eitaj eitaj eitaj.



Ja sam stekao nekakvu viziju koja kod nekih ljudi radi, ako se ja ikad
okušam(a budem) krenut eu sa tom vizijom, te ukoliko se zajebem, bit ee
stvar na meni...

...al uvjeren sam da se neeu zajebat - jel jedno ti govorim što je istina - PREVIŠE KEMIJANJA, PREVIŠE SRANJA.



Ja tvrdim da ee juwel filter sa pojaeanim filterom bit dost, a kad do?e skimmer, to ee bit to za ono što meni treba - zašto?

Zato jer ee mi taj filter bit mehanieka filtracija , a biološku eu prepustit živom kamenju i substratu.

Ne tvrdim da je to filtracija bez mane - al tvrdim (dok se ne
razuvjerim) da je to njajeftinija i meni najpristupaenija filtracija za
MOJE uvijete koja radi.



Kanisterski filteri isto nisu idealna rješenja, al rade... i to je bitno.

DSB nije idealno rješenje, al vidi zeca - radi.



...nadam se da si skužio što ti hoeu reai...



Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #45 u: Siječanj 11, 2005, 20:20:00 poslijepodne »


@stina..... nemam ja problema sa eitanjem i internetom, eitam ja eitam, samo kad postaviš pitanje ljudima sa iskutvom, par konkretnih odgovora na konkretno pitanje znaei više nego 100 knjiga ili koliko GBdownloadanih siteova. ..... u smislu odre?ivanja konkretnih interesnih ciljeva..... a onda je eitati lako.....


moje pitanje nije bilo vezano za vrste filtracije nego za najjefnitiju filtraciju koja nekog boga vrijedi (kao i za ostali hardweraj).... a uz put su "dobri ljudi" rekli njihova iskustva u svijetu pristupaenijih filtracija i to je to.....i naravno, slažem se sa svim šta si rekao...


Vraćam se odmah - Godot

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #46 u: Siječanj 11, 2005, 20:58:00 poslijepodne »


Citat: Vedran
pletko, izgleda mi ok..samo kako aeš riješit usis iz tanka? preljev ili ..? ne kužim baš najbolje sa slike?



Akvarij bi na dnu imao rupu i bio bidirektnospojen s filterom a pošto bi bili na istom nivou zakonom spojenih posuda nebi moglo doai do preljevanja a pumpa bi vraaala vodu natrag u akvarij.

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #47 u: Siječanj 11, 2005, 22:05:00 poslijepodne »
 
Citat: moto


@cosmo...........


pitanje, .... proeitao sam u nekim postovima da se spominje rupa na dnu akvarija za sump.....u kojoj kombinaciji to ide????  "nužno" potrebno ili da zaboravim u startu????ja bi zaboravio ako se mene pita.......ali??


Nije kod skimmera stvar samo da kupi vodu sa površine; skimmer je tip filtera koji radi na sasvim drugi naein od bilo kojeg filtera u slatkoj vodi (što mu omoguaava koncentracija soli i veaa površinska napetost slane vode). Kod skimmera u okomitoj cijevi dovodiš u kontakt vodu sa finim mjehuriaima zraka: pri tome se na površini tih mjehuriaa skupljaju organske eestice (sa hidrofilnim dijelom okrenute prema vodi, a sa hidrofobnom glavom prema zraku u mjehuriau) i nastaje pjena koja se skuplja u vrhu kontaktne cijevi i cijedi se u kolekcijsku posudu). Na taj naein dobiješ "skimmate", u kojem je koncentrirana prljavština.

Na slici vidiš u sredini skimmer, u donjem dijelu ono bijelo je smjesa vode i sitnih mjehuriaa zraka, a gore je "collection cup" kojeg treba redovito eistiti i prazniti inaee ti soba poene zaudarati na pokvarena jaja.

Što se tiee protoka kroz akvarij, optimalno je 10-20x volumen akvarija na sat. Ja npr. imam na 300 litara povrat iz sumpa oko 2000/h, dodatnu pumpu od 1000 i od 1500 litara, a mislom nabaviti još i Tunze stream oko 7000/h, ali ae iai na intervalni rad (oponašanje valova, tj. ciklusi od po nekoliko sekundi maksimalne snage koji se izmjenjuju sa slienim ciklusima od svega 30-50% maksimalne snage).
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #48 u: Siječanj 11, 2005, 22:26:00 poslijepodne »
 
Citat: pletko


Citat: Vedran
pletko, izgleda mi ok..samo kako aeš riješit usis iz tanka? preljev ili ..?  ne kužim baš najbolje sa slike?  



Akvarij bi na dnu imao rupu i bio bi direktno  spojen s filterom a pošto bi bili na istom nivou zakonom spojenih posuda nebi moglo doai do preljevanja a pumpa bi vraaala vodu natrag u akvarij.


Pletko, ideja ti je u principu OK. Pazi samo da cijev sa kojom je spojen akvarij i filter ima mekani (fleksibilni) dio, da usljed vibracija ne bi došlo do pucanja stakla i po moguanosti pojaeaj pumpu marem na duplo (1000-1200 litara).
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline moto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1621
oprema za morski....šta i kolko?
« Odgovori #49 u: Siječanj 11, 2005, 22:34:00 poslijepodne »


ok, sad sam prizemljio u glavi ovo sa skimerom..... (a treba još dosta toga prizemljiti)....... skimer poput ovog na fotki predpostavljam da spada u kategoriju skuplje opreme???
Vraćam se odmah - Godot