Ožujak 28, 2024, 22:10:58 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nutrafin CO2 diy?  (Posjeta: 13100 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #25 u: Travanj 23, 2006, 00:37:00 prijepodne »


Točno RukiJedino što suElena&Davor u pravu da neće zbog veće boce duže CO2 izlaziti (naravno pod uvjetom da su i u manjoj i u većoj boci isti omjeri sastojaka) nego će ga samo više izlaziti. Ja npr. zbog toga za manji akvarij od 75 litara koristim originalnu ferplast bocu (0,5l) a za veći od 240l, bocu od 1 litre

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #26 u: Travanj 23, 2006, 01:00:00 prijepodne »


ruki, logika je jednostavna, a ne komplicirana... dakle: mjehurček co2 koji izlazi iz cijevi ima svoj volumen i da bi se otopio u vodi pentra se po lojtrici. ako bi lojtrica bila duža mjehurček bi se iskoristio do kraja. TO treba za veći akvarij, duže ljestve iVIŠE mjehurčeka u jedinici vremena DAKLE brža reakcija stvaranja co2, a ne da ti co2 reaktor radi duže od jednog mjeseca. po toj logici za veći akvarij mogle bi se koristiti dvije lojtrice i dva reaktora ili jedan (s jednom lojtricom), ali koji radi brže (ali ne opet tak brzo da se mjehurčeki moraju žuriti po lojtrici i onda se ne stignu otopiti). a u mali reaktor stavljati više šećera da bi produžili reakciju ili ju ubrzali i ostali bez brige mjesec dana je nemoguće jer (sorry, kemija mi ne ide jako dobro, ali pročitao sam u prijašnjim postovima) navodno se stvara alkohol u reaktoru koji priječi stvaranje co2 pa reakcija nakon nekog vremena stane. dakle, ide mi i logika... valjda

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #27 u: Travanj 23, 2006, 01:31:00 prijepodne »
Renta kuzi. Za vas ne znam. Imas veci akvarij, stavis vecu bocu sa smjesom, vise nastaje CO2 i vise ga ide na lojtricu i vise ga se topi. Vrlo jednostavno. Trajala reakcija tjedan dana ili mjesec dana, svejedno. Ako nije jedna veca boca dovoljna onda spojiti vise boca paralelno. Da, alkohol se stvara i to od samog pocetka reakcije... kad njegova konc. postane prevelika onda pobije gljivice i zbogom reakcija. Ako je sto nejasno, procitati Rentin post, ako je veca boca nece reakcija duze trajat nego ce vise CO2 nastajat. Ma trkeljam vise, sukus je - veliki akvarij, veca kolicina smjese, jedna lojtrica.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #28 u: Travanj 23, 2006, 08:40:00 prijepodne »


točno. kužimo.samone kužim oko čega sporimo. jedino još: ako je boca veća, istina - može nastati više co2 ako je reakcija brža, tj. ako se mjehurići brže stvaraju. i točno je da će veća boca trajati malo dulje. a u vezi aklohola i gušenja reakcije iz prijašnjih naših postovavidljivo je danam je to jasno


a inače, otapanje co2 prvenstveno ovisi o KH - ako je onmanji co2 se lakše otapa u vodi - tak da se na topivost co2 može utjecati i smanjivanjem tvrdoće vode.

Offline Ace1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Lokacija: Split
    • http://www.aquosus.net/
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #29 u: Travanj 23, 2006, 10:25:00 prijepodne »
Evo da se malo nadovežem.Našao sam na netu ovaj komplet za 20$ nažalost shema amerika i lojtre za 5$, mogu se kupit posebno. E, di ima za kupit ovaj sistem za 160kn jer je u st 250kn.
Hrvoje,Split Tropheus Paradise

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #30 u: Travanj 23, 2006, 10:47:00 prijepodne »
nutrafin ima u varaždinu za 160 kn. a vjerojatno i u zagrebu.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #31 u: Travanj 23, 2006, 23:40:00 poslijepodne »

Citat: Elena & Davor

kolko meni logika govori poveæavanje reaktora nema puno smisla

Ima itekako smisla, samo to sam vam htio reci da ne sirite krive inf! Vi Elena i Davor jedni!

Ako je boca veca nastati ce vise CO2 ne zato sto je reakcija brza (ako su isti uvjeti i omjeri reakcija jednako brzo ide) nego zbog vece kolicine sastojaka nastaje vise plina, prosto ko pasulj. Ako vam jos sto treba objasniti, samo recite!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #32 u: Travanj 24, 2006, 00:12:00 prijepodne »


ajd još jedno objašnjenje.


ako je akvarij veći od onog za koji je lojtrica i reaktor predviđen onda treba u akvarij bacati veću količinu co2 ili veći broj mjehurčeka u jedinici vremena. više co2 nastaje u većem reaktoru - to je istina - ali za veći akvarij trebaš bržu reakciju, ergo više mjehurića jedinici vremena. Ajde, objasni još sad koje su informacije krive i širene. Ajde, objasni nam, objasni ti Ruki jedan.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #33 u: Travanj 24, 2006, 00:20:00 prijepodne »


Evo ja ću objasniti odnosno ponoviti se..Veliš "ali za veći akvarij trebaš bržu reakciju, ergo više mjehurića jedinici vremena". Pa upravo to dobivaš sa većom bocom - ona izbacuje više mjehurića po jedinici vremena, dakle, zadovoljava veći akvarij!


Jel sad jasnije?Edited by: Renta

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #34 u: Travanj 24, 2006, 12:37:00 poslijepodne »
ne, s većom bocom ne dobiješ bržu reakciju, nego s više dodanog kvasca ili manje stabilizatora dobiješ bržu reakciju. veća boca znači samo više materjala koji može stvarati co2. dakle, nemojte mi drugovi i drugarice objašnjavati ono što mi je jasno, to nije potrebno. normalno, ako u veću bocu staviš više kvasca da ćeš dobiti bržu reakciju. dakle, možda bi bilo dobro da o tome eventualno razgovaramo pod kemijom, a ne pod opremom - ili da se uvede tema: objasnimo ono što nam je već jasno. meni je sve jasno i ne trebam dodatna objašnjavanja u vezi co2. mislim da smo otprilike svi na istom tragu, ali ovo je već pomalo nad***avanje. predlažem da završimo ovu raspravu, naravno ako se slažete. ali ja sam u pravu

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #35 u: Travanj 24, 2006, 12:46:00 poslijepodne »
Dobro, da li se slazete da ima smisla za veci akvarij staviti veci reaktor s vise smjese? Naravno da da. Sad ste u pravu!

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #36 u: Travanj 24, 2006, 12:56:00 poslijepodne »


all's well that ends well. glavno da smo svi u pravu

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #37 u: Travanj 24, 2006, 12:59:00 poslijepodne »
Ajde da smo vas nesto naucili! (Nemojte me izbaciti iz stripa, molim Vas, to mi fora!)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #38 u: Travanj 24, 2006, 15:12:00 poslijepodne »


Sa većom bocom ne dobiješ bržu reakciju (opet pod uvjetom da je isti omjer sastojaka) nego više materijala za stvorit CO2. Dakle, sad ste shvatili Elena&Davor, iako ste u pretposljednjem postu napisali "ali za veći akvarij trebaš bržu reakciju" što nije istina te sam se ja samo na to očitovao. Dakle za veći akvarij ne treba brža reakcija (jer u tom slučaju će i kvasac kraće trajati), dovoljna je i normalna reakcija ali treba veća površina, volumen, količina sastojaka kako uzmete, da bi se proizvelo više CO2 što onda može zadovoljiti veći akvarij. Naravno, može se i duplirati sastojci u manjoj boci pa ćeš dobiti bržu reakciju( i količinski veću)ali mislim da to nije preporučljivo..jer bi sve skupa moglo završiti u akvariju..


E sad se može zaključit ova temaEdited by: Renta

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #39 u: Travanj 24, 2006, 16:24:00 poslijepodne »


pod brža reakcija sam mislio broj mjehurića koji izlazi iz cjevčine u akvariju- U TOME SE SVI SLAŽEMO- ovo ne iziskuje daljnju raspravu jer svi mislimo isto.


broj mjehurića koji izlazi u akvarij ovisi o količini kvasca u reaktoru - šećer je samo gorivo (kad se istroši nema mjehurića). e, sad, ako to nije točno, onda ništ ne razmem... površina i volumen - kaj ja znam... možda i to utječe na reakciju, ali ja bih rekao da je to količina kvasca. pa zakaj onda nisu napravili u nutrafinu reaktor od 3 litre pa da si miran 3 mjeseca?


ruki,tisamo napiši još koji post na blogu i opet si u stripu

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #40 u: Travanj 24, 2006, 16:49:00 poslijepodne »
Brzina reakcije je pojam iz kemije koji smo Renta i ja shvatili na kemijski nacin, a vi na neki drugi i tu je bio cijeli nesporazum. Brzina reakcije ne ovisi samo o kolicini kvasca nego i o masu drugih velicina, temperatura je, koliko mi pada na pamet, najvaznija medju njima. U Hagenu nisu napravili reaktor od 3 litre jer je to prevelika kolicina za 90 posto akvarija kojih smo mi, akvaristi, vlasnici.
Nadalje, ako imas veci akvarij, normalno da ces staviti veci reaktor, a ne vise kvasca u mali i onda svako malo mijenjati.
Kad mislim da Vam je sve jasno, opet me uvijek iznenadite. Ma ne da mi se vise tipkati, dosta sam se isprepucavao, sad sam miran neko vrijeme! Jedini razlog zasto sam to uopce radio jer mi je glupo da se neke kvazi-cinjenice serviraju pocetnicima kao aksiomi. Kuzim ja da Vi to u praksi kuzite, ali nije u redu bilo da ljudima govorite neistinu (tipa nema smisla na veci akvarij veci reaktor).
Sto se tice bloga, samo nedostatak vremena me zaustavio u mojoj nakani da taj blog na nesto slici. I nije mi previse zao, bar ispite dajem. Ne znam tocno kakva su pravila bloga, ali se iskreno nadam da se to nece ugasiti kad ode Rio i da cu moci tu i tamo, kad osjetim potrebu, nesto natipkati.

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #41 u: Travanj 24, 2006, 17:42:00 poslijepodne »


pa ruki, kad sam pročitao tvoj prvi post u blogu, bio si mi favorit...steta što je ostalo na tome.


Što se tiće teme, ja smatram da se prepucavate bezveze, jer ste svo troje praktički u pravu. Ja bez problema postignem sa orginalnom nutrafinovom bocom gornju kritičnu koncentraciju co2 u vodi u mom 150l.


Kao jedan od vaznijih faktora odapanja spomenuo bih i čistoću ljestvice. Kad mi se skupe alge, mjehurići mi idu sporo jer je površina stjeki lojtrice hrapava od algi, tako da se i uspješnije otapaju..Kad dođu do vrha doslovce ih nema...Pa eto, sad si vi mislite...
ZG,Vrapče

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #42 u: Travanj 24, 2006, 17:58:00 poslijepodne »
Ja bas hvalospjevo tvoj blog na ajsikjuu, pitaj brata! But, let's not start suckin' each other's dicks quite yet. Ja sad bio u Jablancu tjedan dana, steta sto nisam pazljivije citao tvoj blog pa da znam da si na Rabu bio. Kao sto rekoh, nadam se da se blog nece ugasiti nakon sto akvarij ode. Jel vi znate sto o tome?
Svako prepucavanje je bez veze, ali dosadno mi je bilo. Zasto ne dodas da ti je pola vode u tom akvariju RO/destilirana? I ovo sto se algi na lojtrici tice je isto istina!

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #43 u: Travanj 24, 2006, 22:16:00 poslijepodne »
e jeste opiceni, rasprava, mrak sam se najte poklat



Ovo mi je najkrvaviji dio:

     But, let's not start suckin' each other's dicks quite yet.
Zagreb/Malešnica

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #44 u: Travanj 25, 2006, 00:00:00 prijepodne »
Nisam to ja izmislio nego je to izrekao Mr.Wolf, tek toliko ako netko ne zna i mene kreditira!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #45 u: Travanj 25, 2006, 00:58:00 prijepodne »


Ma niko se nebu poklal, sve je to ok ekipa...Najviše mrzim kad se javi neki nadobudni moderator pa svaku iole zanimljivu i žustru raspravu satre u korijenu pod izlikom da "radi reda, nedopustivo skretanje s teme, ponavljamo se ili pak spriječio je potencijalno vrijeđanje"Na prstejedne ruke semože nabrojati tema gdje je zaista bilovrijeđanja!Dosta mi je zabrana i ograničavanja


Zato neka sloboda vlada kaoi pristojnost komunikacije te uvažavanje tuđeg mišljenja!

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #46 u: Travanj 25, 2006, 08:15:00 prijepodne »
živjela skretanja s teme i sloboda mišljenja i govora

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #47 u: Travanj 25, 2006, 09:00:00 prijepodne »
reda radi, nedopustivog skretanja s teme, ponavljanja ili spriječavanja potencijalno vrijeđanja - ovu temu ne namjeravamo ni u ludilu moderirati...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #48 u: Travanj 25, 2006, 09:35:00 prijepodne »
Da da priznaj da si je skoro moderniro
Zagreb/Malešnica

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Nutrafin CO2 diy?
« Odgovori #49 u: Travanj 25, 2006, 11:14:00 prijepodne »
Nije ova tema za kljucanje, ali nije ni za citanje... ako cemo pravo...
Jedino korisno, bar meni, je onaj DIY od deteta rerodjenog! Nije da cu ga raditi, ali cini mi se dobro.

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...