Travanj 26, 2024, 15:31:10 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Crne čupave,a i ostale alge !!!  (Posjeta: 1335 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Crne čupave,a i ostale alge !!!
« u: Veljača 04, 2013, 10:21:05 prijepodne »
 U zadnje vrijeme me sve više mući crna čupava alga,nešto manje zelena točkasta.
Zanima me kako bi je se mogao riješiti na što bezbolniji način,a da previše ne kopam po akvariju radi njegovih stanovnika.
Malo tehnikalija i način održavanja akvarija koji provodim (možda je tu negdje greška).
Akvarij:
-300 litara (100x50x60)
Rasvjeta:
-2x 865 t5 39w (12 satni radni režim)
Filtracija:
-2x Haqos 1200 (čiščenje jednom mjesečno,naizmjence)
grijač:
-Atman 300w

Stanovnici:
-12x diskusi
-10x neonke
-8x kordorasi
-2x ancistrusi
-2x ramireti
-...x helene

Prehrana:
-1x dnevno goveđi mix,povremeno suha hrana u granulama

Izmjena vode se vrši na tjednoj bazi,cca 10-15 % vode uz redovno usisavanje pologe,dodavanje ffm-a i vitamina(jednom tjedno u hrani).
Evo to bi bilo to što se tiće akvarija,nadam se vašim savjetima da se riješim crne čupave.
Unaprijed hvala!! :up:

Who dares-wins!

Offline Buncek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 499
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb Vrapće
Odg: Crne čupave,a i ostale alge !!!
« Odgovori #1 u: Veljača 04, 2013, 10:33:08 prijepodne »
Možda bi trebao prvo probati smanjiti režim rada svjetla, staviti mu pauzu od 2 - 3 sata popodne gdje ćeš ugasiti svjetlo.

Offline ajoj

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 82
  • Lokacija: Novi ZG
Odg: Crne čupave,a i ostale alge !!!
« Odgovori #2 u: Veljača 04, 2013, 11:03:49 prijepodne »
Crna cupava po opremi je normalna stvar. Nisi napisao koliko ti je ubiljen akv. Urbani mit kaze da se javlja kad padnu nitrati i to na mjestima gdje je jak protok + direktno lupa svjetlo. Mijenjas malo vode pa manjak nitrata nije tvoj problem. Visak nutrijenata nastupa nakon 10h fotoperioda jer ga tad vecina biljaka vraća u vodu (osim echinodorusa i lotusa kojima pase 12h)! Smanji fotoperiod, pojacaj aeraciju (nijedna alga ne voli kisik), mijenjaj 50% vode tj.i filter cisti redovito- svaka 2 tj.pol filter materijala jer imas mesoždere. Oscilacije u ph cupava obozava pa il iskljuci co2 il ga pojacaj do zutog (uz aeraciju naravno). Cupave se nikad neces rijesiti do kraja radi tvrde vode, ali ju mozes svesti na minimum.

Offline a_anthony_77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 84
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Osijek
Odg: Crne čupave,a i ostale alge !!!
« Odgovori #3 u: Veljača 04, 2013, 15:21:55 poslijepodne »
..i kod mene je prije bilo ih algi kao u svakog početnika ali se to riješi s EASY LIFE Easy Carbo - tekući izvor CO2 za akvarijsko bilje .. čim sam ga počeo koristiti akvarij je ajme procvetao :) , ako ti je zahvatila pojedine listove meoje je mišljenje nemoj ih žalit posjeć i preporuka je ako imaš mahovine  pokušaj je se riješiti tamo se hoće zadržavat u tamnijim djelovima akvarija ...

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Odg: Crne čupave,a i ostale alge !!!
« Odgovori #4 u: Veljača 06, 2013, 11:28:46 prijepodne »
 Upravo sam reducirao rasvjetu na 1x 39 w t5 865,izvršio promjenu 50 % vode i spremam se u nabavku večih količina rogolista,te Easy Life carbo-a.
Pa kako se kaže strpljen -spašen,nadam se da će poduzete mjere dati rezultata. :up:
« Zadnja izmjena: Veljača 06, 2013, 19:51:09 poslijepodne od bole13 »
Who dares-wins!

Offline jurgen88 & Nija

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1072
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sweden
Odg: Crne čupave,a i ostale alge !!!
« Odgovori #5 u: Veljača 06, 2013, 17:31:28 poslijepodne »
i meni se pojavila po lozi u full ubiljenom akvariju, neznam razlog, bilje raste a ona cvate već dva dana, neznam šta je ?? gnojim pps pro + diy co2, profito 125 litara akvarij, vanjski crystal profi 250, + unutarnji 600 lit/ h, + power head 550 lit/h, redovne izmjene vode 35 % tjedno.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Crne čupave,a i ostale alge !!!
« Odgovori #6 u: Veljača 06, 2013, 18:04:18 poslijepodne »
Upravo sam reducirao rasvjetu na 1x 39 w t5 865,izvršio promjenu 505 vode i spremam se u nabavku večih količina rogolista,te Easy Life carbo-a.
Pa kako se kaže strpljen -spašen,nadam se da će poduzete mjere dati rezultata. :up:
39W na 300l je jako malo. I 2x39W je malo. Bilo kakvo dodavanje nutrijenata ukljucivsi i tu spomenuti EC ce ti samo pogorsati stvar.
Mijenjanje vece kolicine vode ce ti sigurno pomoci vise nego EC.