Ožujak 28, 2024, 17:21:31 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koju morsku sol koristite?  (Posjeta: 17412 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Koju morsku sol koristite?
« u: Siječanj 23, 2009, 00:27:41 prijepodne »
što se koristi danas doma, važnija vam je kvaliteta ili cijena..ili radite kompromis :question:

dakle, koju sol koristite i kakva su iskustva..

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #1 u: Siječanj 23, 2009, 09:02:33 prijepodne »
.. kako nemam kalcij reaktor koristim soli koje sadrže više kacija u sebi. To su večinom jeftinije i sintetičke soli, koje su se meni za sada pokazale dobrima. Korstio sam jedno 6 mjeseci Tropic Marine Pro. To je jako dobra i kvalitetna sol, ali moj odnosno njen najveći problem je bio u tome što sardži jako malo kalcija u sebi. Uglavnom ja u pravilu radim neki kompromis, kad skupim svu, po meni potrebnu opremu tada ću uzimati kvalitetu, sa kojom je vjerojatno lakše održavati konstantu... a to je u morskoj i jedna od bitnijih stavki. Eto nemam nekog predugog morskog staža.. oko 2 godine, ali sam probao sve soli koje se nalaze na našem tržištu... Jedino nisam stigao uzeti sol od Korallenzuchta i to mi je jako žao! .. sad sam si u naprijed rezervirao jednu kantu. :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #2 u: Siječanj 23, 2009, 12:41:50 poslijepodne »
Kod mene cijena igra presudnu ulogu, pa kupujem Reef Crystal sol.
Sad sam poceo koristiti CroReef Mix sol, jer je sam ju jeftinije nabavio, ali ne vidim neke razlike.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #3 u: Siječanj 23, 2009, 14:22:07 poslijepodne »
prije TropicMarin, sada TropicMarin pro... ko u reklami za pseću hranu : "Svojim ljubimcima pružam samo najbolje" :clown: :clown: :clown:

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #4 u: Siječanj 23, 2009, 14:50:28 poslijepodne »

evo copy paste
po meni trebas basic soli tipa tm sol obična ili kz reefer s best ako koristis mikrielemente ako dodajes samo kalcij mg i kh buffer onda tm proreef, zapravo sve ovisi koje koralj drziš i sta zelis sa svojim tankom.ja sam probao sa kantom:
seachem nvalja mi
red sea- disbalans elemenata srušio boje
reef crhistals- premalo elemenata i previse ca
instant ocean- nije mi se pokazala za koralje, bleachevi bez razloga
tropic marin- dok nisam nabavio ca reaktor koristio nju ali dodavao elemente jako dobra sol
tropic marin proreef-po meni naj kompletnija sol ali mana je sto je blesavo skupa kod nas
kz-reefer s best- sad imam sve u dučanu na njoj- mana i prednost su sto je u 3 komponente pa se Mg i Ca dodaju posebno pa mozeš stimati vrijednosti kako ti pase (ako nemas vise od 30 koralja netreba ca reaktor i to)
kzbest premium je jednokomponentna nevidim razliku između nje i TM pro ali je prošlo malo vremena da sa sigurnošču mogu tvrditi

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #5 u: Siječanj 23, 2009, 19:39:44 poslijepodne »
Tropic marin pro reef od pocetka, veliki tank je startan sa Cro reef mix i TM pro reef (nije bilo TM-a za kupiti kada sam startao tank, a nisam imao dovoljno u rezervi)... Trenutno Cro reef mix i dobar se pokazao (ne vidim nikakvih problema), u buducnosti vjrojatno opet TM pro ili kombinacija te i Cro reef soli....
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #6 u: Siječanj 23, 2009, 21:06:58 poslijepodne »
ovaj Cro reef mix pretpostavljam je od Mirka Croreefa?? Jel može netko postat cijenu za pakovanje i kakav je sastav?

E da, ja sad koristim Reef crystals već jedno pola godine i ono što ja znam zadovoljan sam.. ne vidim neke loše strane jer ono što mi ne valja u akvariju nema veze sa soli (nedostatak sumpa i jačeg skimmera) tako da možda sporiji rast tvrdih koralja nije povezan sa upotrebom RCrystalsa..

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #7 u: Siječanj 23, 2009, 21:18:13 poslijepodne »
da u pravu si od croreefa je, nisam je probao ali namjeravam jednom prilikom, kontaktiraj ga za sastav
gle na kraju po meni sve ovisi o koraljima koje misliz drzati, neki su osjetljiviji na sastav mikroelemenata neki nisu, negdje sam mislim pročitao da je sastav oko 80% svih soli isti onih 20% čini razliku kako u bojama tako i u rastu te stabilnosti akvarija, ono sto nikad nisam probao i neću je pre često mijenjanje soli ja ako to radim onda je to jednom u pola god. i nikad ne miksam 2 ili više soli zbog straha od ionskog disbalansa, mozda je strah neopravdan neznam, nema puno vani akvarista profi koji to rade

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #8 u: Siječanj 23, 2009, 21:49:32 poslijepodne »
ne vidim neke loše strane jer ono što mi ne valja u akvariju nema veze sa soli (nedostatak sumpa i jačeg skimmera) tako da možda sporiji rast tvrdih koralja nije povezan sa upotrebom RCrystalsa..

Da bi koralji rasli bolje, treba paziti da su kalcij i magnezij u svojim granicama.. jer ako je kalcij visok, a magnezija nema dovljno, koralji će sporije ili nikako rasti.

Uglavnom može tu biti jako puno razloga zašto ne rastu....
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #9 u: Siječanj 23, 2009, 22:04:20 poslijepodne »
ne vidim neke loše strane jer ono što mi ne valja u akvariju nema veze sa soli (nedostatak sumpa i jačeg skimmera) tako da možda sporiji rast tvrdih koralja nije povezan sa upotrebom RCrystalsa..

Da bi koralji rasli bolje, treba paziti da su kalcij i magnezij u svojim granicama.. jer ako je kalcij visok, a magnezija nema dovljno, koralji će sporije ili nikako rasti.

Uglavnom može tu biti jako puno razloga zašto ne rastu....

ma jasno da je sol važna a može biti i presudna..ali htio sam reći možda u mom slučaju nije u soli problem nego u nedostatku jačeg skimmera ili sumpa. ;)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #10 u: Siječanj 24, 2009, 15:30:29 poslijepodne »
.. meni su koralji rasli dobro bez sumpa i skimmera... ali zato je potrebno češće mjenjanje mora.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #11 u: Siječanj 24, 2009, 16:22:05 poslijepodne »
 pro TM,o zapažanjima nebi jer još prvu kantu mlatim :up:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #12 u: Siječanj 24, 2009, 17:03:42 poslijepodne »
E sad me zanima jedna stvar.. Recimo solucija da se koristi najjeftinija znači bazična sol(bilo kojeg proizvođača) koja se može naći pa onda dodacima mikroelemanata (može i makro-kalcij i magnezij) popravi situacija?? Npr. sa mikrolementima od Tropic Marin koji sadržavaju 70 elemenata u tragovima koji postoje u pravom moru..

http://qualitymarine.com/Products/Dry-Goods/Saltwater/Additives/Tropic-Marin/Pro-Coral-Mineral-9-oz.

čini mi se da time otprilike dolazimo do recimo Tropic marin pro reef soli za manje novca.. ak sam bio jasan. ;)

Offline croreef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški  
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #13 u: Siječanj 25, 2009, 18:34:38 poslijepodne »
Evo da vam malo i ja zasolim reefersku stvarnost ! :nerd:

Nema najbolje soli !!!!!
Sve je to na kraju navika te se koristi ona koja se najlakše nabavi a uz to je i najjeftinija !
Postoji vrlo malo proizvođača soli na svijetu tako da vam je to na kraju sve vrlo slično, iako svi govore da je baza ista
a samo se ono najbitnije dodaje, svak firma za sebe. Ajmo reći da je tako.
U prilogu vam šaljem samo neke tablice ispitivanja soli koja su provedena prošle godine, rezultati porazni za jako razvikani Tropic Marin  ( visok amonijak,fosfati, kalcij nizak ) ali i dalje je hit kod nas i u Europi ?? Ako želite kompletan file PDF u vezi tog ispitivanja uz malo truda naći ćete ga na netu. Morate i vi nešto raditi ne samo ja ! :D 
I istom ispitivanju razne soli imaju različite rezultate a poznato je da se radi o istom proizvođaču soli (isti proivođač-različite firme etiketiraju i prodaju)??? Zadnjih deset godina bilo je jako puno takvih ispitivanja ali samo da bi se neka sol bolje prezentirala od druge ! Drugim riječima bolje istraživati nego vjerovati tim ispitivanjima !
Najteže je svima održati kvalitetu u svakoj kili da ne govorim gramu soli koja se proizvede. Pa znate li koliko se soli proizvede jedna firma dnevno, sigurno na tone, a u tim tonama se dodaje vrlo mali postotak elemenata koje smatramo esencijalnim (to su oni specijalni dodavi svake pojedinačne firme),govorimo o kilama da ne bi opet spominjali grame, pa ajte sada umješajte tu malu količinu u tone soli pa da je disperzija jednak u svakoj točki materijala. To vam govorim iz skoro dvadesetogodišnjeg iskustva u miješanju te doziranju materijala u kemijskoj industriji.Drugim riječima jako je teško vjerovati testovima jer i sami proizvođači najtežu bitku vode da im je sol u svakom najmanjem pakovanju jednaka, da ne govorim o pakovanjima od 20 kg ! Pa svako malo se čuje slučaj da su se promjenom soli uništili cijeli akvariji, bio je to i slučaj s TM prije dvije godine.
Vratimo se sada na drugu stranu medalje a to su vaša iskustva sa solima.Tu vam isto maoram zasoliti jer je jako teško reći nakon kratkog vremena da li je neka sol napravila dobro u vašem akvariju ili ne. Možda jedino onaj Stinin odgovor da oduvijek korsiti TM i samo TM. Njemu se može donekle vjerovati. :klap: Jednom kada je akvarij napunjen jednom soli, da bi se osjetio utjecaj druge soli moram proći jako dugo vremena s promjenama od 10-15 %, jedino ako napravimo promjene od 50 % četiri do pet puta zaredom možemo uživati u rezultatima, uspješnim ili neuspješnim !
Idemo sada dalje na još jedan bitan faktor u kojem sama sol ne igra bitnu ulogu a to je način pripremanja-miješanja soli.
Jako je bitno dodavati sol u vodu a ne obrnuto jer može doći do precipitacije određenih elemenata u više netopive spojeve, pa onda se žalimo da je sol slaba te nema nekih elemenata. Da li koristimo RO vodu ili vodu iz pipe, još jedan detalj ?
Da li ostavljamo preko noći da se sol miješa s pumpom da bi se stabilizirao pH i količina kisika u mješavini ???
Mnogo sitnih detalja koji nekada mnogo znače. Umalo zaboravih, obavezno provjeriti salinitet vode te pH prije upotrebe jer nikad se nezna!
Na kraju što bi vam rekao, najbolje je kupovati sol od renomiranih firmi koje barem teže konstantnoj kvaliteti, naravno onu koju možete lako i jeftino nabaviti, kao npr .......  !  :up:
Ne želim se reklamirati iako sam to zaslužio nakon ovog iscrpnog odgovora ! ;)

Pozdrav, Mirko
 

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #14 u: Siječanj 25, 2009, 21:12:15 poslijepodne »
Ja sam već vidio ove tablice ali kvalitetnu sol ne čini samo kalcij, on se lako može dodati kalcij reaktorom ili aditivima. Pravo pitanje su oni mikro i trace elementi..?? Tropic marin ih navodno ima 70. Na pakovanju npr. Reef Crystala ili Instant oceana ne piše sadržaj.

Mene zanima sol koja je kompletna, znači najsličnija pravom moru. Imaš li Mirko tu kakve informacije.. a da ne ispadne reklama. ;)

Offline croreef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški  
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #15 u: Siječanj 25, 2009, 22:48:06 poslijepodne »
Ja sam već vidio ove tablice ali kvalitetnu sol ne čini samo kalcij, on se lako može dodati kalcij reaktorom ili aditivima. Pravo pitanje su oni mikro i trace elementi..?? Tropic marin ih navodno ima 70. Na pakovanju npr. Reef Crystala ili Instant oceana ne piše sadržaj.

Mene zanima sol koja je kompletna, znači najsličnija pravom moru. Imaš li Mirko tu kakve informacije.. a da ne ispadne reklama. ;)

Kažeš da su pravo pitanje ti elementi? Zašto ?
Kako češ mjeriti te elemente u tragovima ??? Možda to piše na etiketi, ali što je u stvarnosti ušlo u akvarij tko će potvrditi ?
Pa i elemete u tragovima možeš dozirati, pa i sam to spominješ u prijašnjim mailovima !!!
Ali koji proizvod koristiti, da ti ponudim proizvod "Replenish" od Brightwella, ovo ti je sastav koji oni garantiraju kao elemnete u tragovima :

Guaranteed Analysis
Zinc (min) 0.061 mg/oz.; Iron (min) 0.0063 mg/oz.; Manganese 0.00344 mg/oz.; (min) Cobalt (min) 0.000344 mg/oz.
Ingredients
Purified water, Barium chloride, Sodium metavanadate, Zinc sulfate, Nickel chloride, Chromium chloride, Sodium feredetate, Manganese chloride, Hafnium chloride, Cobalt chloride, Lanthanum chloride, Neodymium chloride, Cerium chloride, Silver chloride, Dysprosium chloride, Gadolinium chloride, Ytterbium chloride, Erbium chloride, Scandium chloride, Samarium chloride, Praseodymium chloride, Holmium chloride, Lutetium chloride, Terbium chloride, Europium chloride, Thulium chloride


I što s time ???
Ako već misliš dozirati te eksperimentirati s tim elementima onda se treba bazirati na jednoznačne integratore kojima se zna sastav i doziranje a ne upotrebljavati neke mješavine.
Po meni nemoj brinuti o elementima u tragovima nego brini o macro elementima kao što su magnezij, kalcij ili možda kalij o kojem možda nikada nisi ni razmišljao, ili bor ili brom još dva na listi o kojima se puno ne priča.
Što misliš o stronciju? Još jedan od poznatih o kojem se u zadnje vrijeme ne priča.

Na kraju koja je sol kompletna, pa znaš koja, ne moram se reklamirati ! ;)
Šalu na stranu sve ti je to komercijalni trik da bi se privukli kupci, jer na kraju tko će ti izmjeriti ono što oni pišu !
Inače što tebi ili tvojim koraljima znači da u soli postoji srebra ( samo jedan primjer) u nekim sitnim količinama ?????

Mogu ti samo reći da prava sol mora zadovoljiti slijedeće uvjete :

- biti napravljena od što čisćih elemenata
- ti elementi moraju biti u točnim odnosima kao u prirodnom moru (mislim na macro elemente )
- mješavina elemenata mora biti homogena  ( jedan od većih problema svih proizvođača )
- svi njezini elementi moraju biti lako topljivi u vodi

Pozdrav, Mirko
 


 
 

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #16 u: Siječanj 25, 2009, 22:55:59 poslijepodne »
Umalo zaboravih, obavezno provjeriti salinitet vode te pH prije upotrebe jer nikad se nezna!
Pozdrav, Mirko
 

Ja bih ovdje dodao da se provjeri i temperatura, bilo bi dobro da bude što sličnija temperaturi au akvariju.

Što se tiče raznih soli, imao bi pitanje za sve.
Što mislite o miješanju raznih soli? Ta tema se pokrenula na otvaranju Davorovog dućana i dosta ljudi je reklo da je ok malo malo staviti i neku drugu sol od one koja se inače koristi jer se tako dodaju elementi kojih možda nema u soli koju koristimo!?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #17 u: Siječanj 25, 2009, 23:04:40 poslijepodne »
mislim da je to tipična amer. debilacija,  laiči poser sta ako se krivo pospoje ioni u 2 raz soli i sjebeš tank?
to je isto ko da na fendericu stavljaš vrat od ibaneza. bespotrebno.
ako nije a mirko kaze da nije stvar u mikroelementoma , KALIJ je JAKO BITAN 100 puta sam pričao, mirko sad govori isto pa mozda poslušate njega,
ja mogu reč samo subjektivno, testirajte kalij!! promjene na koraljima sam vidio na TM i na KZ vjerujem da je u odnosima previlno izbalansiranima riječ.
s druge strane ako ti je akvaij low tech ili low mainanence, nikakva ti sol na pomaze

Offline croreef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški  
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #18 u: Siječanj 25, 2009, 23:07:25 poslijepodne »
Umalo zaboravih, obavezno provjeriti salinitet vode te pH prije upotrebe jer nikad se nezna!
Pozdrav, Mirko
 

Ja bih ovdje dodao da se provjeri i temperatura, bilo bi dobro da bude što sličnija temperaturi au akvariju.

Što se tiče raznih soli, imao bi pitanje za sve.
Što mislite o miješanju raznih soli? Ta tema se pokrenula na otvaranju Davorovog dućana i dosta ljudi je reklo da je ok malo malo staviti i neku drugu sol od one koja se inače koristi jer se tako dodaju elementi kojih možda nema u soli koju koristimo!?

Roni, temperaturu nisam spomenuo jer se to podrazumijeva ali to na kraju ne mora biti velik problem ako mijenjaš 10-20 % te je dodaješ u sump, lagano a ne u kantama !  :D Malo hladne struje neće nikom naškoditi ! ;)

Što se tiče miješanja soli to je sada u modi kod uzgajivača u Nj, ali ne da se miješaju direktno soli, nego kod jedne promjene koristiš jednu sol a kod druge  drugu, kod treće treći itd !
Naravno to je protivno staroj školi koja stoji iza toga da treba naviknuti akvarij na jednu sol i nje se držati.
Na kraju to nije tako ni loše jer ako uzmeno probleme proizvođača da uvijek imaju isti sastav soli teorijski je kod svake nove kupovine mijenjamo ! :roll:

Pozdrav, Mirko 

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #19 u: Siječanj 25, 2009, 23:23:39 poslijepodne »


Što se tiče miješanja soli to je sada u modi kod uzgajivača u Nj, ali ne da se miješaju direktno soli, nego kod jedne promjene koristiš jednu sol a kod druge  drugu, kod treće treći itd !
Naravno to je protivno staroj školi koja stoji iza toga da treba naviknuti akvarij na jednu sol i nje se držati.
Na kraju to nije tako ni loše jer ako uzmeno probleme proizvođača da uvijek imaju isti sastav soli teorijski je kod svake nove kupovine mijenjamo ! :roll:

Pozdrav, Mirko 

Na takvo miješanje kod promjena sam i mislio... možda probam.

Al i dalje po meni je jedna od najboljih soli... ona koja dolazi u jadranskom moru koje nažalost nemam prilike stavljati u akvarij.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #20 u: Siječanj 25, 2009, 23:25:37 poslijepodne »
pitaj dubinske acropore sto misle o tome ;)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #21 u: Siječanj 25, 2009, 23:28:42 poslijepodne »
pitaj dubinske acropore sto misle o tome ;)

Kaže Stina da njegove plešu ples radosti    :caga:
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline croreef

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 20
  • Spol: Muški  
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #22 u: Siječanj 25, 2009, 23:32:22 poslijepodne »
pitaj dubinske acropore sto misle o tome ;)

Molim Vas da ne pišete u šiframa, to ostavite za PM dopisivanje. >:(

Molim da objasniš ovu izjavu !

Pozdrav, Mirko

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #23 u: Siječanj 25, 2009, 23:35:31 poslijepodne »
autor oče reć da one nisu bas sretne sa nasim jadranom imo

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Koju morsku sol koristite?
« Odgovori #24 u: Siječanj 25, 2009, 23:46:25 poslijepodne »
ha, fino se razvila tema.. :D

srećom nitko od nas nije kemičar pa mi je lakše pisati. Mirko da ne citiram cijeli tvoj post.. u pravu si kad kažeš da su makroelementi važniji(zato i jesu makro) i da se i mikroelementi mogu dodati.. no, kad dovodiš u pitanje sastojke soli koje proivođači objavljuju npr. TM koja je garancija da su ovi mikroelemetni koje spominješ "Replenish" od Brightwella zaista u bočici??

Sve to stoji što si napisao ali zašto ne želiš biti izričit pa reći(makar i prodavao tu sol!) koju sol danas na tržištu smatraš najkompletnijom :question: Pod "najkompletnijom" mislim na onu najsličniju moru.

Također zašto nitko nije komentirao moje pitanje o mogućem korištenju "obične"(jeftinije) bazične soli plus dodatno korištenje aditiva mikro i makro elemanata :question: Meni se baš ta opcija čini jako zanimljivom!