Travanj 19, 2024, 11:06:03 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: puno pitanja :)  (Posjeta: 17646 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline A.M.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
puno pitanja :)
« u: Siječanj 07, 2007, 18:56:00 poslijepodne »


Pozdrav svima..


Ovako.. ja se već godinama bavim akvaristikom ali sam se odlučila prestat bavit time nakon dugog promišljanja, nakon toga što sam prošla sve u tome (osim mora)itd. Uglavnom, već duže vrijeme vas čitam i sad sam napokon donjela odluku da želim gmaza, pročitala masu tekstova ali sad trebam pomoć


Kao prvo, nisam još odlučila što bi. Tu mi prvo treba savjet Iguana je super, ali to ne želim zbog veličine terarija (nastambe!) inače bi mi to bio prvi izbor. Jer životinja će biti u mojoj sobi, a tu nemam dovoljno mjesta za tako nešto. E sad dalje.. bradata agama mi je mrak. Također neka zmija (koja?? kralj.piton, mliječna..?? nisam sigurna). Dakle, dvoumim se između toga.


Onda kad se odlučim što da uzmem dolazi slj. problem- izrada terarija. Ja se i nakon svih proučavanja ne osjećam spremna raditi to sama i tu mi opet treba nečija pomoć dali ima netko na forumu voljan i koja bi bila cijena? Da, znam, prvo se moramo dogovoriti za veličinu ali pišem sad sve ..


Eto, toliko od mene za prvi post, pa ćemo dalje..


Hvala
..Bolje da šešir nemam, pod njime ðavo drema, sneva i izvoljeva, ðavo mi je kriv ..

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
puno pitanja :)
« Odgovori #1 u: Siječanj 07, 2007, 19:39:00 poslijepodne »
naravno da ćemo ti pomoći! samo na tebi je da odabereš životinjicu. od kuda si? to je važno pitanje jer je hrana česti problem u teraristici!

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
puno pitanja :)
« Odgovori #2 u: Siječanj 07, 2007, 19:41:00 poslijepodne »
Ajde ljudi javite se curi sa odgovorima i neka se nađe neki đentlmen i neka odradi poso za koju pivu i malo pomfria a ne od cure uzeti novce
Virovitica - Brezovica

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
puno pitanja :)
« Odgovori #3 u: Siječanj 07, 2007, 19:43:00 poslijepodne »
Evo ti link [url]http://www.akvarij.net/default.asp?id=56&ACT=5&conte nt=560&mnu=56[/url], i na guglu napiši gušteri i imaš icekovu stranicu sa gušterima, to če ti puuuuuuuno pomoći.Edited by: Johny

Offline A.M.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
puno pitanja :)
« Odgovori #4 u: Siječanj 07, 2007, 20:32:00 poslijepodne »


hvala svima


Jurupari -> iz Zagreba sam


Johny -> hvala ali.. ja sam to već sve proučila sve te stranice i sve (dobro, ne sve ) znam ali se i dalje ne mogu odlučiti.. ako bi uzela guštera- to bi bila B. agama, a ako bi uzela zmiju.. nisam sigurna.. već se danima premišljam .. dal bi mi netko rekao pro i contra gušter/ zmija ? iako sve sam pročitala, gledala fotke.. ali ne znam..


i još jedna bitna stvar- kad idem na more npr.. dali mogu nać nekoga da čuva moju životinjicu? mislim, nije to pas pa da ga mogu furat sa sobom.. sa akv nisam imala takvih problema jer bi dala ključ nekome da ih nahrani i nema puno posla oko toga, ovo mi se čini zahtjevnije i da ne mogu bilo kome povjerit. tko je zahtjevniji po tom pitanju?


i da, tko je više za interakciju s ljudima? neka zmija ili b.a.?


a kikoporto
..Bolje da šešir nemam, pod njime ðavo drema, sneva i izvoljeva, ðavo mi je kriv ..

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
puno pitanja :)
« Odgovori #5 u: Siječanj 07, 2007, 21:07:00 poslijepodne »
Ovako, što se tiće terarija, njega ti ja mogu složiti. To je najmanji problem.... bitno je da odlučiš što želiš, pa kad odluka padne tada češ dobiti sve potrebne informacije za držanje iste, te dimenzije terarija koje su potrebne za tog gmaza.
A, sada najvažnija stavka... trebaš dobro razmisliti kojeg gmaza želiš, jer bitno je istome omogučiti konstantni izvor žive hrane, ukoliko isti nije biljojed. Bradata dok ne naraste (čitaj godinu dana i još nekaj sitno) jede jako, ali doista jako puno cvrčaka, fobasa, žohara, pa i pinkija.... naravno uz navedenu živu hranu ona jede i biljnu hranu. Zato je bitno da imaš ili svoj uzgoj hrane ili pouzdani izvor gdje možeš istu nabavljati... večina ljudi tu na forumu uzgajaju i nekoliko vrsta insekata.

Što se zmija tiće... one jedu isključivo glodavce (miševe i štakore). Da li si spremna na to da im daješ takvu hranu? Dobro preispitaj samu sebe i odluči... odluka ne mora biti danas ili sutra... razmisli, jer to će biti tvoja životinja koja traži svakodnevnu brigu godinama.

Lijepi Pozdrav
SašaEdited by: skorpac
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline petra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Ženski   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
  • Sad sam malo veći
    • http:/
puno pitanja :)
« Odgovori #6 u: Siječanj 07, 2007, 21:34:00 poslijepodne »
  Hm, ja bi te bez obzira na sve nagovorila na Bradatu  
Zagreb/Botinec
 Čudno je kako je malo potrebno da budemo sretni, i još čudnije kako često nam baš to malo nedostaje

Offline geminivg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
puno pitanja :)
« Odgovori #7 u: Siječanj 07, 2007, 22:03:00 poslijepodne »
ako mislis nesmetano svake godine na more, preporucam zmiju...bradonja je briga i bilo koje duze odsustvo zahtjeva odgovornu zamjensku osobu za brigu....
geminivg

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
puno pitanja :)
« Odgovori #8 u: Siječanj 07, 2007, 22:21:00 poslijepodne »
pozdrav

ovo je kompleksna tema'
kada se nabavlja neki gušter (moj prijedlog) je sjesti i dobro razmisliti,
o tome što očekuješ' od budućeg ljubimca, do toga što mu možeš' ...omogučiti kroz životni vijek od 10-ak godina...

prvo što je vjerojatno prva (selekcija) je izgled guštera.
znaći kako želiš' da izgleda gušter koje da je boje kakvih očiju i fiziologije tjela (noge; slične gekonovim, kameleonskim ili s kanđama)

nakon toga temperament "radno vrijeme" (dnevni/noćni)
da je spor i staložen ili brz i "temperamentniji"

moraš' prihvatiti da se gušteri ne maze (handlaju koa psi i mačke)
što se tiče toga sličniji su ribama.

 ............................................................ .....................................

nakon toga, vidiš' koji je najbliži tvom "shvaćanju" "idealnog ljubimca"
svatko ima neke guštere koje preferira više ili manje'
nekome se ne sviđaju noćni, nekome se ne sviđaju spori (nepomični)
sve to pokušaj "usporediti" sa svojim temperamentom
....
kad bolje promislim tako je i nastala moja stranica o gušterima.
...
kad suziš' izbor na nekolicinu, pokušaj vidjeti koliko prostora zatjeva svaki gušter, pokušaj vidjeti dal' mu možeš' priuštiti hranu (kontinuirano) i njegu 24/7/365 dana u godini.

mogu odmah reći da je najbolji (po meni) slijed;
1. odabir guštera
2. dizajniranje terarija na papiru (i smještaj i orjentacija u stanu)
3. nabava opreme staklo' vodilice perforirani lim ovisno od čega misliš' izgraditi terarij.
4. uređenje terarija odabira podloge, biljaka i rasvjete (temp)
5. proučavanje parametara u terariju kroz duži vremenski period (znaći terarij je u funkciji samo bez životinje) zapisuješ' kretanja temp' na dijelovima terarija.
6. traženje životinje koju si odlučio kupiti (znaći u pet shopovima ili sajmovima)
to je nevjerojatno bitan segment' da si siguran da si kupio zdravu čistu (od parazita) i održavanju životinju.
7. puštanje guštera u terarij i promatranje ponašanja...
UŽIVANJE U NJEMU'

pozdrav icek







Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Infernal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 631
puno pitanja :)
« Odgovori #9 u: Siječanj 07, 2007, 23:31:00 poslijepodne »

Citat: A.M.

Kao prvo, nisam još odluèila što bi. Tu mi prvo treba savjet Iguana je super, ali to ne želim zbog velièine terarija (nastambe!) inaèe bi mi to bio prvi izbor. Jer životinja æe biti u mojoj sobi, a tu nemam dovoljno mjesta za tako nešto. E sad dalje.. bradata agama mi je mrak. Također neka zmija (koja?? kralj.piton, mlijeèna..?? nisam sigurna). Dakle, dvoumim se između toga.
koliko ja znam i pitonima ti treba isto jako puno prostora tako da.....
Osijek.....

Offline (Goc)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
    • http://akvarij.net
puno pitanja :)
« Odgovori #10 u: Siječanj 08, 2007, 01:36:00 prijepodne »


meni su osobno zmije bolje od guštera i ja bi ti preporucil zmiju , ali svako ima svoj ukus i o ukusima se ne raspravlja...


...od zmija bi ti preporucil ili kukuruznu(elaphe guttata) ili neku drugu iz roda elaphe,mlijecnu(lampropeltis triangulum ...jedna od ima ih u puno boja no ova je najcesca) ili pak kraljevskog pitona koji nije prezahtjevan i narasteotprilike 1,5m... ...vezano uz post iznad akne misli nabavljat burmanca koji je najcesci od velikih zmija kod nas i naraste 5-7m i 100+kg sto se tice prostora i hrane nebi trebalo biti problema... no to kaj si napisal/a svakak stoji jel burmanca dost ljudi nabavi dok je mali a kasnijemoral sampotrosit puno para da mu napravim na balkonu posebnu prostoriju+ struja...i jos pojede 10 odraslih stakora po obroku bez frke pa u Zagreb po hranu,nest sam uzgajam i tak to...


...sto se tice odlaska na more i to ja recimo dok moji idu na more ostajem doma radi zivotinja jer nije tu samo burmanac... sa zmijama oko toga nebi trebalo biti problema... stavis tajmer za svijetlo, nahranis ju i ona je mirna 10 pa i 30dana bez frke ak ju dobro nahranis...i nek ti neko od frendova provjeri jel sve ok da joj svjeze vode i tak to...


...neznam jer ti je ok hranjenje kod zmija jer neki nemaju zmiju bas iz tog razloga kajju treba hraniti sa misevima,stakorima...koje je preporucljivo ubiti prije nekih das zmiji zbog sprijecavanja eventualnih ozljeda zmije...

Offline aspidelaps

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
puno pitanja :)
« Odgovori #11 u: Siječanj 08, 2007, 04:35:00 prijepodne »
ja sam ovo ljeto isao na more 10.7 do 1.9. pa je sve bilo ok
 

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
puno pitanja :)
« Odgovori #12 u: Siječanj 08, 2007, 07:33:00 prijepodne »

Citat: A.M.

 .. dal bi mi netko rekao pro i contra gušter/ zmija

gušteri jedu uglavnom svaki/svaki drugi dan... zmije jedu jednom tjedno a dobro nahranjene mogu i duže bez hrane..

gušteri općenito zahtijevaju više brige i opreme...

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
puno pitanja :)
« Odgovori #13 u: Siječanj 08, 2007, 07:48:00 prijepodne »
kod gushtera ne rebash strepiti da che ti se omotati oko vrata a i ne trebash roniti suze krokodilske svaki put kad mu dash malenog mishicha....
dobro je netko rekao...o ukusima se ne raspravlja. ja obozhavam zmije al ono...zaista OBOZHAVAM al sam ju ipak oluchila ne kupiti upravo zbog toga shto poznam sebe i znam da nisam u stanju ubacit joj misha....
gle tko kazhe da ne mozhesh imat i ovce novce..kupish gushtera i ukljuchish se u akciju spashavanja zmija na nekom lokalnom podruchju...npr ridjovke i poskoci

pozzz!!!

of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline st-zero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 926
puno pitanja :)
« Odgovori #14 u: Siječanj 08, 2007, 09:10:00 prijepodne »
Ma ljudi se na sve naviknu i meni je prvih par puta bilo zao dat misa zmiji...pinkija pogotovo...odvratno mi je bilo slušat ono kad počne cvilit i plakat....ali čuj tako ti to ide...šta se mora nije teško sad se uopće ne obazirem na to...ubacim ga i ćao...

Offline babydoll2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 338
puno pitanja :)
« Odgovori #15 u: Siječanj 08, 2007, 09:35:00 prijepodne »
st-zero zavidim ti na hladnokrvnosti......mislim da bih se mozhda i navikla ili ga ubacila pa dala petama vjetra al bih ziher imala neke traume psihosocijalne prirode kroz dulji period
of all the things I\'ve ever lost I miss my mind the most

Offline A.M.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
puno pitanja :)
« Odgovori #16 u: Siječanj 08, 2007, 13:09:00 poslijepodne »


Ajme, puno vam hvala svima!!! Baš ste me razveselili što vam se da odgovarati i pomagati!


Prvo, dosta ljudi spominje da bi mi mogao biti problem hraniti zmiju.. pa, nije da mi se to čini kao naj stvar na svijetu, ali mislim da ne bi imala problema s tim. (a i studiram medicinu i već sammoralaparštakora/miševaoduzeti život ) tako da, to nije problem..


Škorpac, hvala na ponudi Znam da se prvo moram odlučiti što želim..


Icek.. ako bi guštera- dnevnog sigurno, karakter.. ne bi htjela da je premiran, tj.da stoji cijeli dan na istom mjestu. A kažeš da gušteri nisu baš za interakciju.. ok, to mi je jasno da to nije pas, ali pročitala sam na masu mjesta da se recimo s bradatim može neki odnos uspostavit.. ? htjela bi nešto da mogu uzet u ruke tu i tamo, da ga mogu pustit da malo šeta i po sobi i tako.. (iguana, ali nemoguće zbog prostora)


Goc.. ne, ne bi burmanca prvenstveno zbog prostora. inače je i moja filozofija- što veće to bolje obožavam ogromne cucke itd.


Evo ovako, ja mislim da bi možda čak i radije guštera, ali zmija mi se čini bolja ideja zbog odlazaka na more, skijanje i sl aktivnosti. Ali gušter mi je draži.. eto, to me muči.


Hvala svima još jednom


..Bolje da šešir nemam, pod njime ðavo drema, sneva i izvoljeva, ðavo mi je kriv ..

Offline civi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 680
puno pitanja :)
« Odgovori #17 u: Siječanj 08, 2007, 14:53:00 poslijepodne »
Citat: A.M.
s bradatim može neki odnos uspostavit
Vjeruj nemože!Nemaju oni "dobro" razvijen mozak da bi se uspostavio neki "odnos" između vlasnika i ljubimca, u ovom slučaju bradate agame.

Offline A.M.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
puno pitanja :)
« Odgovori #18 u: Siječanj 08, 2007, 16:36:00 poslijepodne »
Ašto je onda s pričama, pa tu na forumu ih ima hrpa, da ih se može hranit iz ruke, držat u rukama itd. ? Nemojte me krivo shvatiti, ja ne očekujem od agame da legne kad joj kažem; dase odaziva na ime ili uživa da ju mazimsat vremena. Ali da je mogu uzet u rukutu i tamo a da ne dobije slom živaca- tobibilo lijepo.
..Bolje da šešir nemam, pod njime ðavo drema, sneva i izvoljeva, ðavo mi je kriv ..

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
puno pitanja :)
« Odgovori #19 u: Siječanj 08, 2007, 16:43:00 poslijepodne »
Možeš je držati i hraniti je rukom bez problema. Ali to možeš zato jer je bradata agama (Pogona vitticeps) iznimno tolerantna vrsta guštera. Drugim riječima, on će podnositi interakciju s tobom i tvoje izljeve ljubavi, ali nikad neće uživati u tome (kao npr. pas ili mačka).

Offline Johny

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 821
  • Spol: Muški   Lokacija: Valpovo
    • http://www.akvarij.net
puno pitanja :)
« Odgovori #20 u: Siječanj 08, 2007, 17:30:00 poslijepodne »
Ja isto obožavam zmije, ali ne namjeravam ju nabavit još dosta vremena, još ne razmišljam o tome zato jer prvo moram škorpionu sredit terarij i sve pa za par godina... A što se tiće izbora gmaza ja bih radije uzeo zmiju(neku udavku ili bou)jer kada ona počne stiskat žrtvu, jaooooooo. Sam taj čin mi je super, a iprelijepe su životinje. Razmisli da li želišmožda Boa-u constrictor(slike: [url]http://images.google.hr/images?hl=hr&q=Boa+constrictor&a mp;btnG=Pretra%C5%BEi+slike[/url]), ili pak nešto manju bou kaju zovu Tree boa(slike: [url]http://images.google.hr/images?svnum=10&hl=hr&lr=&am p;q=Tree+boa[/url]). Meni su osobno ove dvije zmijice super, a ti još razmisli.

Offline A.M.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
puno pitanja :)
« Odgovori #21 u: Siječanj 08, 2007, 18:02:00 poslijepodne »


Citat: Nino G
Možeš je držati i hraniti je rukom bez problema. Ali to možeš zato jer je bradata agama (Pogona vitticeps) iznimno tolerantna vrsta guštera. Drugim riječima, on će podnositi interakciju s tobom i tvoje izljeve ljubavi, ali nikad neće uživati u tome (kao npr. pas ili mačka).



E pa na tako nešto sam ja mislila :) To mi je ok.


Johny.. B.C. mi je malo prevelika, s obzirom da ne živi sama i ne mogu dofurat doma što god želim.. ali ova druga mi je krasna. Se to može kupiti kod nas? Koja je cijena otprilike?
..Bolje da šešir nemam, pod njime ðavo drema, sneva i izvoljeva, ðavo mi je kriv ..

Offline (Goc)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
    • http://akvarij.net
puno pitanja :)
« Odgovori #22 u: Siječanj 08, 2007, 19:39:00 poslijepodne »
ova druga ti je malo zahtjevnija za drzanje i mislim da je nema za nabavit po ducanima bar ju ja nisam videl i nije bas pocetnicka zmija i kod njih zna biti problema sa hranjenjem pa ih treba u pocetku sopat a to bas nije za pocetnika.Ja bi si na tvom mjestu nabavil kraljevskog pitona al to je moje misljenje a ti kak hoces

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
puno pitanja :)
« Odgovori #23 u: Siječanj 08, 2007, 19:46:00 poslijepodne »
ili pak bradonju.... pa češ onda polako s vremenom početi proširivati svoj zoo  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline A.M.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
puno pitanja :)
« Odgovori #24 u: Siječanj 08, 2007, 19:59:00 poslijepodne »
Da.. rekla sam vam što me muči-- gušter mi se možda čak i više sviđa, ali zmija mi više odgovara zbog nekih stvari (manje brige- vremenske, mogu otić na par dana i sl) IAKO, sad kad sam vidla ovu zmiju -- Tree boa.. hmm. . to mi se JaKo sviđa ... moram se čuti i vidjet s aspidelapsom pa da me on malo savjetuje.. Asp.
..Bolje da šešir nemam, pod njime ðavo drema, sneva i izvoljeva, ðavo mi je kriv ..