Travanj 19, 2024, 21:00:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zamućenje vode  (Posjeta: 4951 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Zamućenje vode
« u: Srpanj 22, 2014, 14:21:05 poslijepodne »
Dakle, ako može odgovor ili link na temu jer ne vidim...

Akvarij mi je 260 l brutto i ništa nisam mjenjala. Odjednom se voda zamutila, botie pri vrhu. Otkrila sam problem, filter se zaštopao. No samim otklanjanjem tog problema ja nisam ništa riješila. Konstantno se voda zamućuje, onako bijelkasta. Filter medije nisam ništa pretjerano ispirala, a niti su zakrčeni zmazanoćom. Osjećam se kao početnik majku mu staru.... Testere nemam nit ih imam namjeru kupovati, ali kak da znam što bi moglo biti... Slika je tak kak je nemam više živaca, fakat nemam.

Offline RedFish

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 153
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Osijek (Josipovac)
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #1 u: Srpanj 22, 2014, 14:53:14 poslijepodne »
Vodu su zamutile uginule bakterije koje su stradale zbog zastopanog filtera. Promjeni 50% vode i dodaj dobrih bakterija. I ne brini. ;)
“Svijet je opasno mjesto za život, ne zbog ljudi koji su zli, već zbog dobrih ljudi koji ništa ne poduzimaju”
Albert Einstein

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #2 u: Srpanj 22, 2014, 14:57:53 poslijepodne »
Mjenjala sam oko 30-40% vode tri puta. Znači, svakih par dana. A valjda bude ok onda. Idem opet... :roll:

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #3 u: Srpanj 22, 2014, 15:06:32 poslijepodne »
Kolko ti vremenski nije radio filter?
Enjoying cichlids...

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #4 u: Srpanj 22, 2014, 15:17:27 poslijepodne »
Kolko ti vremenski nije radio filter?
Eh kad bih znala...
Naime, bila sam na moru, a šogica je hranila ribe. Nažalost ili nasreću bila sam odsutna samo 5 dana. Kad sam došla doma nisam baš ništa primetila jer je bila noć, a slijedeće jutro su Chromobotie bile na površini. Sad je recimo voda mutnjikava, ali ribe su ok. Pri svakoj izmjeni su bile bolje. Jedino kaj je sad fakat grdi akvarij, nije bistar.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #5 u: Srpanj 22, 2014, 15:23:22 poslijepodne »
Slicno i kod mene ovih dana :)

Nemar, nemar i opet nemar :) Kod mene sump od 120 litara. Uspio sam dovesti akvarij do toga da se 80+ litara filter medija zastopalo, tolko dugo nisam nista cistio :)

No, kod mene se voda ipak nije zamutila. Reko bih da je razlog taj sto je ipak velika kolicina filter medija u igri. Medjutim, uginula mi velika plava zenka diskusa, jos tri komada su bila kriticna, ali izvukla su se.

Sta sam napravio? Promijenio cca 300 litara vode (2 dana po 150 litara), od ukupno 500+, i oprao sav filter materijal, usisao dno, pojacao aeraciju. Bakterije nisam ubacivao, ali sam smanjio hranjenje.

Nitrate sam mjerio i nisu bili kriticni, ali ocito je doslo do povisenja amonijaka, iako nisam primijetio smrad vode, ni u akvariju, niti u filter materijalu.

Diskus je riknuo, a ja  odlucio ponovno upogonit predfilter, da se nebi ponovilo :)

Da li ulijevas pipovacu, ili RO ? Da li je pripremljena na neki nacin? Odstajala, ugrijana?

I da, di su diskusi? Kolko se sjecam, i ti si krenula nekad tim koracima? Ili sam pobrkao?


Sto se tice hranjenja, ako te nije bilo samo 5 dana, mozda bolje ribe prepustiti samima sebi, neka se snadju, bilo bi manje problema. Visak hrane je veci problem nego manjak :D

Sogori, sogorice, sestre, braca i ekipa zna malo zabrijati na tom podrucju. Neznam dal se sjecas Franje (thorusa) i njegovog proslogodisnjeg iskustva s tim :) Nije bilo dobro


Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #6 u: Srpanj 22, 2014, 15:37:10 poslijepodne »
Zorz, ništa od Diskusa. Nije išlo... Nemoj me ništa pitati, baš mi je teško zbog toga.

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #7 u: Srpanj 22, 2014, 15:43:13 poslijepodne »
Ja sam bas juce resavao takav "mutni" problem.  :)

Smanjio se protok, jer su mi bila zapusena creva. Nisam primetio na vreme, vec kad se vec zamutila.
Oprao i promenio 20% vode i danas je bolje.
Menjao bi i vise, ali sam prije 3-4 dana promenio 80% jer mi je upao komad plafona (viseslojno bojanje).

Danak su platile 2 trudne RCS.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #8 u: Srpanj 22, 2014, 15:50:10 poslijepodne »
Ma da, pumpica mi je povukla dosta tog smeća i zaštopalo se. Sad znam na čemu sam. I hvala vam na odgovorima! :)

Offline RedFish

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 153
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Osijek (Josipovac)
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #9 u: Srpanj 22, 2014, 16:00:02 poslijepodne »
Meni se tako zamutilo kad sam pretjerao sa Easy Carbo. Umjesto 1ml na 50l ja stavio 10ml.  :-[
Na srecu ribe su prezivjele.
“Svijet je opasno mjesto za život, ne zbog ljudi koji su zli, već zbog dobrih ljudi koji ništa ne poduzimaju”
Albert Einstein

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #10 u: Srpanj 22, 2014, 17:09:40 poslijepodne »
Ma ja ne dodajem više nikakvu kemiju. Čak više ni za pripremu vode kad izmjenjujem jer imam nekloriranu vodu (iz zemlje tj. pumpa, a ne iz vodovoda). Jedino što sam ovaj put dodavala FFM da se razbistri.

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #11 u: Srpanj 22, 2014, 20:42:10 poslijepodne »
a mozda je infuzorij...puno hrane,veca temperatura....muku sam mucio mjesecima i na kraju sam je unistio "plavom vodicom"
Totalna Steta

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #12 u: Kolovoz 05, 2014, 13:24:36 poslijepodne »
Evo da se javim s novostima, možda nekom pomogne, ako ga ista stvar zadesi.
Nakon izmjena i izmjena vode, rezultata nije bilo. Čak što više, voda se zazelenila. Ribe su ok, ništa im ne fali, ali voda je kao žabokrečina. Uzimte u obzir da je ovo što vidite na slici (nisam zbog sunca mogla bolje, tek da se vidi) zapravo i dobro kako je zeleno znalo biti. Pošto sam donjela dijagnozu da je to cvijetanje algi, prekrila sam akvarij, da bude totalno zamračenje. I ribe su jadne gladne već peti dan. Danas ga otkrivam, izmjenjujem dio vode pa ću vidjeti jesam li upravu.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #13 u: Kolovoz 11, 2014, 11:20:32 prijepodne »
a mozda je infuzorij...puno hrane,veca temperatura....muku sam mucio mjesecima i na kraju sam je unistio "plavom vodicom"
Kakva je to plava vodica?

Ja sam već slaba sa živcima i već pomišljam da uzmem sjekiru ili neku toljagu i raspalim po akvariju. Opet je zelen.  X-( I uzela u PC neku tekućinu od JBL, ma kakvi, ništa...

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #14 u: Kolovoz 11, 2014, 20:34:54 poslijepodne »
Od kemije to uspješno riješi Jbl Clearol, ali ja preferiram UV sterilizator koji to riješi nabrzaka tako da ako imaš od nekoga da posudiš UV i riješi se muke.

Nakon toga zamjeni dio vode i ubaci bakterije.

Offline hrgamonster

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Nova Sela
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #15 u: Kolovoz 17, 2014, 21:58:26 poslijepodne »
ja sam prije mora ugasio filter i dao ribama jest i normalno filter ostao ugasen ja otiso na 7 dana, dodem doma voda nesto mirna ribe sve normalne ali kada sam otvorio filter uzasan smrad iz njega
hrga88

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #16 u: Kolovoz 17, 2014, 22:09:17 poslijepodne »
Ugasio si filter na 7 dana???!!!???

Sve sam čuo,al ovo...imaš sreće što su ti ribice žive...
U filteru su ti crkle sve korisne bakterije,jer te bakterije ne mogu da "čiste" vodu ako nema protoka od filtera. U tom slučaju sve crkavaju.
A akvarijum bez korisnih bakterija je nezacikliran akvarijum.
Enjoying cichlids...

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #17 u: Kolovoz 18, 2014, 08:28:58 prijepodne »
Nakon više od mjesec dana muke, odlijevanja, dolijevanja, zamračivanja, kemijanja, prtljanja, mrtljanja, dogodilo se slijedeće. Akvarij je bio toliko zelen da su se u njemu vidjele samo ribe koje su bile uz staklo. Opet izmjenila vodu i u ljutnji već isprala spužve pod mlazom vode, da ne kažem, ubila Boga u njima. Više nisam znala što ću. Da je to manji akvarij, da su manje ribe i lako uhvatljive, mislim da bih ga cijelog rasturila i sve nanovo. I onda se moj zakoniti sjetio da ima UV sterilizator cipela.  :clown: Stavili smo sinoć dva mala prelijevna filtera jedan uz drugi, te ulošlke koji nisu namjenjeni za ovo pa svijetlosti zapravo ima malo, ali ništa nas ne košta. Uz to sam obložila alu folijom ne bi li se više reflektiralo. I ujutro palim svijetlo, kad ono... Situacija se popravila za oko 80%.  :dance:

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #18 u: Kolovoz 18, 2014, 08:42:03 prijepodne »
Evo, prije i sad.

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #19 u: Kolovoz 18, 2014, 10:39:07 prijepodne »
Budi uprezna sa UV svjetlom nije bezazleno.
Npr. nipošto nemoj gledati u svjetlost, mogla bi imati problema sa očima!
Što se tiče problema sa zamućenom vodom, očigledno je da si imala tzv. "algal boom" ili cvjetanje odnosno mikroskopski nekontrolirani rast algi (fitoplanktona).
Obično nastaje zbog povećane akumulacije nutrijenata u akvariju.
Uzroci su obično problemi sa filtracijom, neizmjene vode, previše hrane, povećana temperatura, podloga "prenaglo" otpusti nutrijente (probije zemlja) ili sl.
Obično akvaristi pogrešno liječe posljedice, a ne uzroke.
Dakle nikakve plave vodice, clearole i sl. ne preporučam, prvo riješiti problem sa filtracijom, izmjenama vode normalizirati parametre pa tek onda eventualno koristiti sve navedeno.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #20 u: Kolovoz 18, 2014, 12:21:58 poslijepodne »
Hvala Thorus na savjetima.
Kako u akvaristici nisam od jučer nego nekih 10-tak god. čudi me sva ta situacija jer se ništa značajno nije promjenilo. Osim što se ta pumpa filtera zaštopala. To sigurno nije dugo trajalo jer bi šogorica (također akvaristica) primjetila da su ribe na površini. Akvarij je od samog početka na istom mjestu, temp. prostorije nije bila ništa toplija nego prijašnjih ljeta. Disbalans se očito zbog nečeg dogodio, nije samo od sebe, ali zašto, pojma nemam. No ovo je pomoglo, pa danas opet izmjeniti dio vode. Već mi je muka od tog kantanja.
Sve u svemu, najbitnije mi je da nije došlo do pomora riba.

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #21 u: Kolovoz 18, 2014, 17:47:59 poslijepodne »
Ne mora se ništa dogoditi naprosto je omjer riba/biljaka i filtracije i izmjena vode premali.
Akvarij je zatvoren sustav. unosiš hranu, ribe jedu, produkti metabolizma se ispuštaju, filter uspijeva preraditi dio, biljke uspiju potrošiti dio, izmjenama vode se ponešto ukloni, i naprosto se sustav u jednom trenutku došao do praga.
U prilogu je samo shematska ilustracija kako se to dogodilo (a okidač je bio vjerovatno zaštopani filter).
To i nije tako opasno (prirodna pojava) i ne smeta ribama, osim kada alge ispuštaju toksine ali to je već druga priča

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #22 u: Kolovoz 18, 2014, 17:52:05 poslijepodne »
U prilogu ti šaljem kalkulator za izmjene vode pa probaj ukucati svoj sustav:
http://www.theaquatools.com/water-changes-calculator
Stavi povećanu vrijednost "daily addition of dirt" što ilustrira podkapacitiran filter odnosno previše riba!
Probaj smanjiti udio izmjene vode pa vidi što se događa!

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #23 u: Studeni 03, 2014, 08:36:07 prijepodne »
Pozdrav svima!
Nakon svih mogućih pokušaja da se stanje u akvariju popravi, dugoročno nije urodilo plodom. Jedino što pomaže je buntić vrbinih grana koje nakon nekoliko dana razbistre vodu. Kad se maknu, priča se ponavlja.
Međutim... Jučer sam malo presađivala bilje i našla nešto u akvariju. Upala je željezna šipka (kao od igle za štrikanje) i ja je nisam zamjećivala zbog gustoće zasađenog bilja. Kako mi je to upalo, pojma nemam. Dali je moguće da je ta hrđava igletina (kojih 20 cm i debljine oko 2-3mm) mogla prouzročiti taj disbalans? Zaista više ništa pametnije ne mogu zaključiti.  -?

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zamućenje vode
« Odgovori #24 u: Studeni 09, 2014, 23:18:34 poslijepodne »
Možda bi ti ovaj članak mogao biti od pomoći  ;)
 http://www.akvarij.net/index.php/a268lanci-menuslatkovodnabiljke-147/547-zelenazamuena-voda
Sretno  :up: