Travanj 16, 2024, 22:42:30 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 424300 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kija88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2200 u: Srpanj 23, 2014, 22:16:24 poslijepodne »
ako možda neko zna.... cvijetovi na Scorpionu mi se suše. na ostalim sortama se sve odvija najnormalnije. U čemu bi mogao biti problem?

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2201 u: Srpanj 23, 2014, 22:27:07 poslijepodne »
Inače,čuo sam da je Bhut Jolokija zabranjema u Evropi,a 5x je jača od dozvoljene ljutine. Takođe postoji papričica koja je skoro 2,5 puta jača od Bhut Jolokia,i najljuća je na svetu!
Probaću da nađem nešto na netu,postoji jedinica kojom se iskazuje ljutina papričice :o
Enjoying cichlids...

Offline Martina Oscar

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 353
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2202 u: Srpanj 23, 2014, 22:31:07 poslijepodne »
Na zalost sve su mi se papricice posušile  :'(

Ne znam uzrok al eto..

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2203 u: Srpanj 23, 2014, 22:37:41 poslijepodne »
Inače,čuo sam da je Bhut Jolokija zabranjema u Evropi,a 5x je jača od dozvoljene ljutine. Takođe postoji papričica koja je skoro 2,5 puta jača od Bhut Jolokia,i najljuća je na svetu!
Probaću da nađem nešto na netu,postoji jedinica kojom se iskazuje ljutina papričice :o
Evo kopija teksta:
 Mozete pogledati skalu 10 najljucih na svetu na youtube-u. Na mestu br. 1 je TRINIDAD MORUGA SCORPION, koja ima vise od 2 miliona jedinica ljutine (oko 2.4M)!!! Za vasu informaciju, najljuca srpska paprika ima oko 80.000 tih jedinica a u Evropi je dozvoljena sadnja i prodaja do 200.000 jedinica. Spomenuta moruga je u vecini svetskih zemalja zabranjena a na youtube-u mozete videti da oko plantaze spomenute papricice ljudi rade u skafanderima i sa ostalom zastitnom opremom! Ima i clip kako neki lik smrka morugu ali neku blazu varijantu (oko 1.4M). 
Enjoying cichlids...

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2204 u: Srpanj 23, 2014, 22:43:44 poslijepodne »
Na zalost sve su mi se papricice posušile  :'(

Ne znam uzrok al eto..
Ja imam one feferone što se nađu u prodavnicama u kesicama,sasvim su dovoljno ljute,tj puno.

U jednu saksiju sam stavio semenje,i čekao da se razraste. Kada su došle do 10tak cm,presadio sam u još 3 saksije. Neke sam ostavio u ovoj rasadnoj saksiji,a bacio sam viška malih stabiljika punu kesu,nisam imao gde sa njima.
Ove što nisam dirao,što su ostale u saksiji,fantastično napreduju! Imaju već lep plod.
A u ostale tri saksije,tj. ove u koje sam presađivao,listovi su bili žuti i nisu rasle uopšte mesec dana i tek su sad krenule.
To znači da im nije prijala promena zemljišta...sutra ću vam slikati da vidite :up:
Enjoying cichlids...

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2205 u: Srpanj 23, 2014, 22:45:25 poslijepodne »
jedinica za mjerenje ljutine papričica je scoville  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2206 u: Srpanj 23, 2014, 23:19:13 poslijepodne »
Nema toga što već nije spomenuto u ovoj temi, jedino što je prevelika za brzo proučavanje. :-[

Ali Scoville heat units (SHU) i Trinidad Moruga Scorpion su stvarno već dosta stare teme. -?

Dok za ova ograničenja od 200.000 SHU-a u Europi stvarno nisam još čuo. Nema mi to baš nekog smisla, u Hrvatskoj se sve nabavlja i sadi i konzumira, pa i Guinnessovi rekorderi (nekadašnji kao i aktualni).

Hajde, neka se jave svi oni koji već imaju Trinidad Scorpion Butch-T ili Trinidad Moruga Scorpion. :up:

Kija88 kojeg Scorpiona ti imaš? Samo kod njega je taj problem?

Šteta da AndrejX nije više tu, on je uvijek imao sve odgovore. Moram primjetiti da ova tema bez njega više nije to što je nekad bila... :'(

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2207 u: Srpanj 23, 2014, 23:43:10 poslijepodne »
Znaš kako,još mnogo stvari je zabranjeno,ali se koristi ;)
Lako se nabavlja preko interneta itd,ali nema nikoga da to legalno uvozi,već je sve šverc...
Enjoying cichlids...

Offline kija88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2208 u: Srpanj 24, 2014, 06:16:54 prijepodne »
@Werther - radi se o Trinidad scorpion butch t. oni su na prozorskoj dasci na istocnoj strani, a na zapadnoj strani na balkonu mi je nekoliko Chile de Onza i rastu najnormalnije.

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2209 u: Srpanj 24, 2014, 08:21:28 prijepodne »
Evo,kao što obećah.
Ovaj najveći žbun nije rasađivan,pa je zato tako bujan. Iz ovih ostalih saksija su sve sadnice,koje su prebačene na 10-15 cm u sadašnje saksije. Najveći žbun već ima i lepe plodove:
Enjoying cichlids...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2210 u: Srpanj 24, 2014, 08:32:36 prijepodne »
Moram priznati da nigdje nisam našao relevantan podatak o zakonu/uredbi/odluci kojom bi se na razini EU zabranio uzgoj i/ili prodaja ljutih paprika obzirom na stupanj ljutine. Pero odakle ti taj podatak?

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2211 u: Srpanj 24, 2014, 09:06:36 prijepodne »
Inače,čuo sam da je Bhut Jolokija zabranjema u Evropi,a 5x je jača od dozvoljene ljutine. Takođe postoji papričica koja je skoro 2,5 puta jača od Bhut Jolokia,i najljuća je na svetu!
Probaću da nađem nešto na netu,postoji jedinica kojom se iskazuje ljutina papričice :o
Evo kopija teksta:
 Mozete pogledati skalu 10 najljucih na svetu na youtube-u. Na mestu br. 1 je TRINIDAD MORUGA SCORPION, koja ima vise od 2 miliona jedinica ljutine (oko 2.4M)!!! Za vasu informaciju, najljuca srpska paprika ima oko 80.000 tih jedinica a u Evropi je dozvoljena sadnja i prodaja do 200.000 jedinica. Spomenuta moruga je u vecini svetskih zemalja zabranjena a na youtube-u mozete videti da oko plantaze spomenute papricice ljudi rade u skafanderima i sa ostalom zastitnom opremom! Ima i clip kako neki lik smrka morugu ali neku blazu varijantu (oko 1.4M).
Enjoying cichlids...

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2212 u: Srpanj 24, 2014, 20:26:20 poslijepodne »
Znaš kako,još mnogo stvari je zabranjeno,ali se koristi ;)
Lako se nabavlja preko interneta itd,ali nema nikoga da to legalno uvozi,već je sve šverc...

ma di si to cuo da mi je znat, kod nas se LEGALNO uzgaja i prodaje trinidad moruga scorpion, bhut jolokia, 7 pot, habaneri i sve koje prelaze 200 000SHU... nikakvi skafanderi i kaj ja znam, pa ne sade osiromaseni uran.... sigurno ti je onaj neinformirani Chilliman Stanko na youtubeu usadio tu informaciju u glavu... isto kak je cekao godinu dana da mu stigne postom..... ooo kresni Boze i nemoj me fulat

http://www.volimljuto.com/

@Werther, imam ja doma trinidad moruga scorpiona i raste ko mutav, uzeo sam samo jednu sadnicu i 2 peter peppera i jos su mi nekaj poklonili... scorpion je tek sad poceo plodove dobivat dok peter pepper cekam da plodovi pocrvene, vec su ogromni i fest ljuti
R-46

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2213 u: Srpanj 24, 2014, 20:32:33 poslijepodne »
Ovaj podatak sam našao na netu,a i ne moraš odmah biti tako napadan...
Enjoying cichlids...

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2214 u: Srpanj 24, 2014, 20:48:37 poslijepodne »
napadan sam jer je tema od 89 stranica i stara je 4 godine di sve pise i di raspravljamo ko je di kaj kupio i bla bla, a nisi ju procitao nego pises neistinitne informacije i dajes nam polu informacije o bhut jolokii i TMS-u koji su vec stari ko biblija i vec se sve zna o papricicama u ovoj temi, eventualno se neznaju cinjenice o nekim novo uzgojenim paprikama koje jos nismo probali..... da je tako vec bi nam doma dosli i zaplijenili ko da travu uzgajamo...
R-46

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2215 u: Srpanj 24, 2014, 20:51:57 poslijepodne »
Ako ti to toliko smeta,neka admini obrišu. Sigurno nisam prvi koji ponavlja istu stvar u temi,jer je OGROMNA!
Ali neka ti bude...pametniji popušta,tako da neću da ulazim u raspravu.
Enjoying cichlids...

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2216 u: Srpanj 24, 2014, 20:53:52 poslijepodne »
Na zalost sve su mi se papricice posušile  :'(

Ne znam uzrok al eto..

sad sam otisao do svojih, i vidim jednog peter peppera da se poceo susit, plodovi poceli trunut i otpadat... :nerv:   neznam ni ja kaj je, a sve tegle stoje jedna uz drugu.... pocupao sam te trule listove i plodove pa cemo vidjet, mozda se oporavi...
R-46

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2217 u: Srpanj 24, 2014, 20:55:56 poslijepodne »
Ako ti to toliko smeta,neka admini obrišu. Sigurno nisam prvi koji ponavlja istu stvar u temi,jer je OGROMNA!
Ali neka ti bude...pametniji popušta,tako da neću da ulazim u raspravu.

smeta mi sto se nisi potrudio procitat prvih 5 stranica teme di je AndrejX u pocetcima apsolutno sve objasnio.... to ti je kao da udes u temu o slatkovodnim akvarijima i prosvijetlis nas informacijom da se akvarij treba ciklirat prije ubacivanja riba...
sad sam vidio da imas 13 god... my bad

naucit ces s vremenom da se danasnjim "novinama i portalima" nemoze vjerovat jer su to neinformirani ljudi na zalost u zadnje vrijeme...
R-46

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2218 u: Srpanj 24, 2014, 22:53:49 poslijepodne »
@Werther, imam ja doma trinidad moruga scorpiona i raste ko mutav, uzeo sam samo jednu sadnicu i 2 peter peppera i jos su mi nekaj poklonili... scorpion je tek sad poceo plodove dobivat dok peter pepper cekam da plodovi pocrvene, vec su ogromni i fest ljuti
Nismo se dugo vidjeli, ako ćeš imati koji plod viška javi! Trinidad Moruga Scorpion me baš zanima, a i ovi ostali... :up:

Ja ove godine nemam nikakve žestoke rekordere (prekasno sam krenuo u nabavku sadnica, pa je bio slabiji izbor nego na početku). Najljuća mi je Red Savina, ona je od 1997. do 2006. još bila Guinnessov rekorder, ali poslije više nije imala šansi. Ljutina njenog ploda je navodno u rasponu od 200.000-577.000 SHU. Imam još i Thai Hot (50.000-100.000 SHU) ali nisam siguran da li sam na kraju tu sadnicu i dobio. Jer plodovi kod mene imaju špicasti vrh, a na fotkama na internetu je vrh zaobljen. I na kraju, nabavio sam i Aji Amarillo (7.000-30.000 SHU), karakterističan chilli za Peruansku kuhinju. Ta bi trebala biti vrlo blaga, taman za dječicu doma! ;)

Ali slijedeće godine ću rezervirati sadnice odmah na početku, kada je i izbor najveći. A možda i sam nešto ponovno posadim, ipak je fora sudjelovati u tome od samog početka. Router srećom još uvijek imam... :D

A što se tiče mladog PeraCar55 forumaša, nije on sigurno ništa loše mislio, ali da se zaletio to jest. Nema veze, ako ga to područje zanima sada je na pravom mjestu. Sigurno će se brzo ufurati u problematiku. U svakom slučaju početak teme je sigurno odličan uvod u svijet chillija. :up:

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2219 u: Srpanj 24, 2014, 23:02:40 poslijepodne »
Ma ja sam još početnik,nemam ja te fancy ljute papričice,već samo one što se kupuju u kesici u supermarketima :)
Ove što vi imate,ne znam gde da nabavim :(
Enjoying cichlids...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2220 u: Srpanj 25, 2014, 10:19:57 prijepodne »
I na kraju, nabavio sam i Aji Amarillo (7.000-30.000 SHU), karakterističan chilli za Peruansku kuhinju. Ta bi trebala biti vrlo blaga, taman za dječicu doma! ;)

Prošle godine sam uzgojio Aji Crystal (valjda, taj Aji kompleks ima puno sličnih kultivara)- ima prekrasan voćni okus, blago je ljut a potpuno zreli plodovi su doslovno slatki. Uglavnom, odlična paprika za ljetne salate. Imaš sliku mojeg uzgoja na str.84 ove teme.

Offline RedFish

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 153
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Osijek (Josipovac)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2221 u: Srpanj 25, 2014, 11:10:30 prijepodne »
Ove godine sam prvi puta posadio chili papričice i od cca 20-ak komada ostalo mi 6. Nešto sam podijelio, nešto je propalo. Od 5 habanera red ostao mi je samo jedan koji je tek sada je procvjetao. Nadam se da će biti koji plod.
“Svijet je opasno mjesto za život, ne zbog ljudi koji su zli, već zbog dobrih ljudi koji ništa ne poduzimaju”
Albert Einstein

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2222 u: Srpanj 25, 2014, 15:55:17 poslijepodne »
Sto god da vas s papricicama muci, vrlo vjerojatno je uzrok previse brige i prtljanja - ne pamtim niti jednu prethodnu sezonu da je vrijeme bilo ovako dobro za njihov uzgoj i doslovno bujaju poput korova.

I jos jedna vrlo bitna ilustracija - moje biljke u teglama raznih volumena 15-80 litara sam zadnji put zalijao negdje sredinom svibnja, za sve ostalo se brine priroda :)

Silni SHU i nekakve imaginarne zabrane su price koje se obicno odvijaju s bocom pivcuge u ruci, vecina nas nikad nije uspjela uzgojiti otrov niti blizu prvog milijuna.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2223 u: Srpanj 25, 2014, 15:59:14 poslijepodne »
Sto god da vas s papricicama muci, vrlo vjerojatno je uzrok previse brige i prtljanja - ne pamtim niti jednu prethodnu sezonu da je vrijeme bilo ovako dobro za njihov uzgoj i doslovno bujaju poput korova.

I jos jedna vrlo bitna ilustracija - moje biljke u teglama raznih volumena 15-80 litara sam zadnji put zalijao negdje sredinom svibnja, za sve ostalo se brine priroda :)
Vratila se legenda, ako ništa drugo onda barem na trenutak... :ultimate:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #2224 u: Srpanj 25, 2014, 16:14:36 poslijepodne »
I na kraju, nabavio sam i Aji Amarillo (7.000-30.000 SHU), karakterističan chilli za Peruansku kuhinju. Ta bi trebala biti vrlo blaga, taman za dječicu doma! ;)

Prošle godine sam uzgojio Aji Crystal (valjda, taj Aji kompleks ima puno sličnih kultivara)- ima prekrasan voćni okus, blago je ljut a potpuno zreli plodovi su doslovno slatki. Uglavnom, odlična paprika za ljetne salate. Imaš sliku mojeg uzgoja na str.84 ove teme.
Sjećam se tvog Aji Cristala i u pravu si ima njih dosta. Amarillo bi također trebao biti voćnog okusa, slatkast i blago ljut, ali vidjet ćemo, baš me zanima.

Ide mi na živce samo to što kad nešto nabaviš, pa čekaš dosta dugo da to dođe do ploda i onda shvatiš da to nije to što bi trebalo biti, a vidim i tebi se događalo. Taman se nabriješ da nešto probaš, a na kraju niti ne znaš 100% što si uopće dobio. :-[

Meni je upravo taj lažni Thai Hot najbolje krenuo, valjda baš zato što je lažni. Ali na Red Savini također sada već ima plodova i oblik ploda je kod nje odgovarajući, a Aji Amarillo ima tek cvjetove. Ali taman stignem sve isprobati do kraja ljeta. I meni je još nazanimljivije kada imam nekoliko različitih kombinacija ljutine, pa jedeš onda što ti se jede. Nekad blago ljuto, a nekad brutalno ljuto. Slijedeće godine ću jedino uzeti malo više različitih vrsta npr. 5-7 bi bilo OK! ;)

I na kraju da spomenem da se ja uopće nisam niti zanimao za chillije dok nisam naišao na ovu vrlo zanimljivu temu od Andreja! :up: