Ožujak 29, 2024, 11:49:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Amawaka - Amazon Biotope  (Posjeta: 11539 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Amawaka - Amazon Biotope
« u: Travanj 04, 2013, 16:56:40 poslijepodne »
Pozdrav! :up:
Biotop imam namjeru sloziti vec dosta dugo...Iako mi se nedavno pojavila ideja da slozim azijski biotop, ipak sam se na kraju odlucio za Amazonu...

Za pocetak cu predstaviti svoj akvarij...Rijec je o akvariju 60x35x30 tj. Akvariju od 63 litre od kojih 9 litara otpada na pregradni filter sa 5 komora...
Akvarij sam osmislio sam, a moj plan je u djelo sproveo Dexter, vrlo povoljno! :)
Dextera mozete pronaci npr. ovdje - http://www.facebook.com/akvaristika.dexter
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2013, 16:57:57 poslijepodne »
Za rasvjetu sam se pobrinuo sam. Iznad akvarija je hauba koju sam napravio od vodovodne cijevi...Detalji vezani uz izradu se mogu pronaci ovdje - https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=70769.0
U haubi se nalaze dva e27 grla od kojih cu u ovom projektu koristiti samo jedno. Koristim stednu zarulju 2700 kelvina i 15W...Ni da je slabija nebi bilo lose...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #2 u: Travanj 04, 2013, 16:58:49 poslijepodne »
Sto se tice harda koristio sam akvarijski sljunak, rijecni sljunak i kamenje, kvarcni pijesak te lisce hrasta i granje koje sam sakupio u sumi...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #3 u: Travanj 04, 2013, 17:01:12 poslijepodne »
Odusevljen sam s velicinom filtera u odnosu na zapreminu akvarija...U filter je stalo vise od 1 kilograma keramickih valjcica, 12 pvc zica za posudje, jedna gruba akvarijska spuzva, 1 „snjita“ fine spuzve za pranje automobila, 3 sloja vate, grijac i naravno pumpa...Pumpa je gravirana na 340 l/h...Cini mi se da bi bilo bolje da je protok osjetno slabiji...Postoji na njoj nekakav regulator pa cu je probati malo zagusiti...
Cak sam mislio da pumpa nece moci vuci vodu dovoljno brzo kroz toliki filter matrijal, ali eve, za sada sve radi za pet!
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #4 u: Travanj 04, 2013, 17:02:32 poslijepodne »
A sad na posao! Na dno sam odlucio staviti mjesavinu zemlje za cvijece i aqualita, ako se odlucim dodat koji detalj u vidu neke biljke...uostalom, kakva je to bara bez mulja ;)
Da ubrzam kolonizaciju podloge bakterijama, u svaki vrecicu sa zemljom sam ubacio par keramickih valjcica iz ciklirang filtera...
Na to je isao prvi sloj u vidu akvarijskog sljunka, cisto da se dobije na visini tog dijela akvarija, a da se ne potrosi sav rijecni sljunak...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #5 u: Travanj 04, 2013, 17:03:18 poslijepodne »
Salabahter za raspored granja  :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #6 u: Travanj 04, 2013, 17:05:35 poslijepodne »
Uz salbahter sam dosta brzo slozio granje...Naravno na rijecni sljunak kojim sam presvukao onaj bijeli akvarijski...
Nakon toga je uslijedilo rasporedjivanje kamenja...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #7 u: Travanj 04, 2013, 17:06:08 poslijepodne »
Pa punjenje vodom...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #8 u: Travanj 04, 2013, 17:06:52 poslijepodne »
Da izbjegnem cekanje da lisce i granje oboje vodu, sacuvao sam vodu u kojoj sam prokuhao lisce i njome obojio akvarij...Naravno, tek kad cikliranje zavrsi voda ce dobiti svoj pravi izgled...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #9 u: Travanj 04, 2013, 17:07:46 poslijepodne »
Zaboravih reci...Akvarij s prednje strane ima pojacanje kojemu je primarna funkcija da sa zidom filtera drzi stakleni poklopac...I zid filtera i pojacanje su 4mm nizi od gornjeg ruba kvarija, tako da stakleni poklopac fino upadne i bude u ravnini s tim rubom...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #10 u: Travanj 04, 2013, 17:12:41 poslijepodne »
Na povrsini je rogolist, ali nisam bas odusevljen njegovom reakcijom na protok pa bih vas zamolio za savjet oko neke plutajuc juzno-americke biljke...
A i savjeti za mozda pokoju biljku s korjenom ce biti docekani rasirenih ruku :zagrljaj:
Na kraju sam jednim komadicem kartona i sa suhim hrastovim granama na kojima je jos uvjek lisce zatamnio pozadinu akvarija i pokusao dobiti bar donekle dojam suncevih zraka koje se probijaju kroz raslinje...Osim toga na taj nacin, ali sasvim slucajno, sam dobio zanimljiv efekat svjetla na zidu iza akvarija...
TikaTaka, MadaFaka

Offline merlin

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 217
  • Spol: Muški  
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #11 u: Travanj 04, 2013, 17:13:43 poslijepodne »
Imam jedno pitanje.
Zašto štedna na 2700 kelvina kad ima štednih na 6700 kelvina ??

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #12 u: Travanj 04, 2013, 17:15:38 poslijepodne »
Lijepo izvedeno :up:
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #13 u: Travanj 04, 2013, 17:16:39 poslijepodne »
Kosto rekoh, slobodno komentirajte i zahvaljujem sto ste posjetili ovu temu!

P.S. Sto s tice stanovnika, u planu su; corydorasi, neonke, mozda jedan jabucar i ako bog da par apistograma...nebi bilo lose pridruziti i malo jato otocinclusa, ali sumnjam da cu do njih doci...Imam jednog ancistrusa u kanti...Dug je par centimetara i ne znam dali da ga uselim ili ne...Dvojim zbog velicine akvarija...
Znaci ocekujem i savjete po pitanju stanovnika :) Zanimaju me vasa misljenja i po tom pitanju!
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #14 u: Travanj 04, 2013, 17:19:02 poslijepodne »
Imam jedno pitanje.
Zašto štedna na 2700 kelvina kad ima štednih na 6700 kelvina ??

Namjerno...Biotop mi izgleda preumjetno sa svjetlom od 6700 kelvina...Gadjao sam ovakvu atmosferu...Uzivo je milina za oci (ako volis biotope), a tek kad se voda razbistri od cikliranja, bit ce jos bolje...
« Zadnja izmjena: Travanj 04, 2013, 17:22:50 poslijepodne od Zoomba »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #15 u: Travanj 04, 2013, 17:21:29 poslijepodne »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #16 u: Travanj 04, 2013, 17:38:01 poslijepodne »
Meni se jako sviđa, baš je lijepo izveden biotop. Ja bih eventualno što se tiiče faune, ciljao na neke rjeđe vrste/podvrste ali znam da to i nije baš lako nabavljivo tak da zanemari..

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #17 u: Travanj 04, 2013, 17:44:04 poslijepodne »
Meni se jako sviđa, baš je lijepo izveden biotop. Ja bih eventualno što se tiiče faune, ciljao na neke rjeđe vrste/podvrste ali znam da to i nije baš lako nabavljivo tak da zanemari..

hvala! :)
pa lomio sam se izmedju azije i juzne amerike...jedan od razloga sto sam odlucio raditi juznu ameriku je bila pristupacnost vrsta...neke osnovne vrste se mogu nabaiti po prihvatljivim cijenama...
sta kazes, dali da uselim ovoga malog ancistrusa kojg sam spominjao...ili sa ne idem s njim zbog njegove potencijalne vlicine?
TikaTaka, MadaFaka

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #18 u: Travanj 04, 2013, 18:00:12 poslijepodne »
Meni se jako sviđa, baš je lijepo izveden biotop. Ja bih eventualno što se tiiče faune, ciljao na neke rjeđe vrste/podvrste ali znam da to i nije baš lako nabavljivo tak da zanemari..

hvala! :)
pa lomio sam se izmedju azije i juzne amerike...jedan od razloga sto sam odlucio raditi juznu ameriku je bila pristupacnost vrsta...neke osnovne vrste se mogu nabaiti po prihvatljivim cijenama...
sta kazes, dali da uselim ovoga malog ancistrusa kojg sam spominjao...ili sa ne idem s njim zbog njegove potencijalne vlicine?

Pa Anci ne naraste baš nešto prevelik, max nekih 15cm ali naravno ne odmah nego kroz neko vrjeme tako da i kad preraste akvarij možeš ga poklonit ili preselit u veči no opet dugoročno, čuvaj se tih ''pa mogao bih i ovo ubacit'' opcija.. Nastani vrste koje ti se baš sviđaju, pašu zamišljenom biotopu i naravno koje možeš nabavit..

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #19 u: Travanj 04, 2013, 18:08:17 poslijepodne »
Citat:
Pa Anci ne naraste baš nešto prevelik, max nekih 15cm ali naravno ne odmah nego kroz neko vrjeme tako da i kad preraste akvarij možeš ga poklonit ili preselit u veči no opet dugoročno, čuvaj se tih ''pa mogao bih i ovo ubacit'' opcija.. Nastani vrste koje ti se baš sviđaju, pašu zamišljenom biotopu i naravno koje možeš nabavit..
   

Imas pravo, ici ce on unutra...Inace mi se kao riba skroz uklapa u ono sto sam zamislio...I naravno, kljucnu ulogu ce odgrati cijena i uopce prilika da se nesta nabavi...Na svu srecu mislim da ce corydorasi i neonke ovdje sjesti kao budali samar, a ima ih na svakom costu za nabaviti...Kad bi uspio iskombinirati apistograme, to bi bio slag na tortu...
U svakom slucaju, hvala na savjetu! :)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #20 u: Travanj 04, 2013, 18:59:38 poslijepodne »
Ovo je savršeno... odlično izveden biotop, svaka čast! Šteta što si odustao od Azije, ali shvaćam da je bilo problema zbog litraže akvarija.

Da ti bacim bubu u uho, jesi razmišljao možda o sjekiricama i/ili olovčicama  ;)

umjesto rogolista - Limnobium laevigatum:


« Zadnja izmjena: Travanj 04, 2013, 19:06:33 poslijepodne od Dellete »

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #21 u: Travanj 04, 2013, 19:36:15 poslijepodne »
Fino izgleda, volim pratiti ovakve teme, što se i može zakljuciti iz mojih akvarija (među kojima je i ova kocka sa slike gore :D )


Definitivno bih išo na limnobium, iako ja nemam sreće s njim jer zahtjeva jace svjetlo nego što ja imam na akvarijima. Ali kad prekrije površinu ovakvog akvarija, i kad pusti svoje dugo korjenje, nema ljepšeg.

A ribe, predlažem jato nannostomus eques  ;) + jato malih koridorasa, mozda pygmaeus

Što se tice ovog lišca na staklenom poklopcu, nemoj da ti se dogodi da ga lampe zapale :)

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #22 u: Travanj 04, 2013, 19:48:20 poslijepodne »
Ovo je savršeno... odlično izveden biotop, svaka čast! Šteta što si odustao od Azije, ali shvaćam da je bilo problema zbog litraže akvarija.

Da ti bacim bubu u uho, jesi razmišljao možda o sjekiricama i/ili olovčicama  ;)

umjesto rogolista - Limnobium laevigatum:


hej! hvala! :) od tebe pohvala vrijedi duplo :)
problem je prije bio taj sto nisam bas mogao lako do nekih azijskih ribica...u zagrebu je po tom pitanju vjerojatno bolja situacija...kod nas je relativno komplicirano nabaviti neku ribu van ponude ovih osnovnih vrsta, a s tim osnovnim vrstama mogu pokriti amazoski biotop i to po prihvatljivoj cijeni...a i to sto kazes...mal je akvarij za te azijske ribe koje su mi zapele za oko...
za sad...u akvarij ide 1 ancistrus i nekoliko corydorasa...to je sigurno...osim njih mislim useliti i jednog jabucara, pa ga zamjeniti za manjeg kada naraste...prvi izbor medju jatnim ribama su mi bile neonke...ali pale su mi na pamet i olovcice i to bas zato sto si ih ti hvalila na nekoj temipa sam ih tako zapamtio...koja je razlika izmedju sjekirica, olovcica i neonki kad je u pitanju ponasanje u akvariju? i daj ako znas mi molim te napisi i latinska imena olovcica i sjekirica, da ih malo proguglam...
ova plutajuca koju si navela prekrasno izgleda...dali ju se tesko nabavlja kod nas? meni je na pamet pala i pistia...
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #23 u: Travanj 04, 2013, 19:50:51 poslijepodne »
Fino izgleda, volim pratiti ovakve teme, što se i može zakljuciti iz mojih akvarija (među kojima je i ova kocka sa slike gore :D )


Definitivno bih išo na limnobium, iako ja nemam sreće s njim jer zahtjeva jace svjetlo nego što ja imam na akvarijima. Ali kad prekrije površinu ovakvog akvarija, i kad pusti svoje dugo korjenje, nema ljepšeg.

A ribe, predlažem jato nannostomus eques  ;) + jato malih koridorasa, mozda pygmaeus

Što se tice ovog lišca na staklenom poklopcu, nemoj da ti se dogodi da ga lampe zapale :)


hvala!
super, i ti si mi dao materijala za razmisljanje i istrazivanje :)
p.s. pripazit cu na krosnju ;)
TikaTaka, MadaFaka

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Amawaka - Amazon Biotope
« Odgovori #24 u: Travanj 04, 2013, 19:56:13 poslijepodne »
Može i pistia, pogotovo dok je manja. Limnobiuma bi trebalo biti kod naših akvarista, možda da staviš oglas? Ovog gore je netko s Aktera pokupio, zaboravila sam tko, možda se javi u temu :)

Olovčice su Nannostomus sp. Ja sam konkretno imala Nannostomus marginatus.
Sjekirice su  Carnegiella sp. Kod nas se može naći Carnegiella strigata.