Ožujak 28, 2024, 09:55:48 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: moja morska oaza  (Posjeta: 6407 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
moja morska oaza
« u: Srpanj 02, 2017, 18:13:50 poslijepodne »
Već neko vrijeme dvoumim se dal da pokrenem temu ili ne ali reko neka prođe malo da se to donekle uhoda pa ću kada zagusti pokrenut temu. Tank je 70l malo manje kada se oduzme overflow koji je poveći pa zauzme finu litražu ali što je tu je :)
Starto sam ga 05.04. prije skoro 2 mjeseca. Prvih mjesec dana vrtio se samo s kamenjem. Ubaćeno je skroo 5kg živog kamena i živog pjeska. S njim je došlo i nešto živina i koralja konkretno zoa, jedan rak i pokoja sitnica koja je nadam se iskorjenjena heh...
Od tehnikalija tu je:
- JBL grijač od 100W
- JBL vanjski filter cristalprofi 701 prilagođen za morski (unutra vata, aktivni ugljen i fosfat remover)
- 2 Blau marine led rasvjete od po 11W svaka
- Hydor stream pumpa
- Hydor smart level dozirka za nadoljevanje vode

Nakon mjesec dana dodan prvi koralj i 2 kozice. Jedna da mi tamani crve...


Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #1 u: Srpanj 02, 2017, 18:14:39 poslijepodne »
...

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #2 u: Srpanj 02, 2017, 18:16:52 poslijepodne »
...

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #3 u: Srpanj 02, 2017, 18:23:35 poslijepodne »
E sada imam par pitanja. Pocele su mi se nenormalno stvarati alge po pijesku, u pocetku sam to kontrolirao rahlenjem pjeska i dizanjem algi strimicom ali zadnjih tjedan dva u jednom danu skoro cijeli pijesak prekriven je algom, s čime da to riješim, dal da nabavim cleaner crew ili di bi mogao biti problem? A na drugoj slici zaokruženo nešto se pocelo stvarati, poluprozirno ali ne mogu vidjet sto bi to moglo tocno biti, moze pomoc :)

Parametri vode su mi:

Temp: 25.2
Mg      0,12-1320
No3      0,0
Ca      0,08-460
Kh      0,40-9,3-3,30

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #4 u: Srpanj 03, 2017, 08:52:21 prijepodne »
Pozz i dobro dosao u morsku,prvo te muci diatoma i to je normalan proces u pocetku,kroz neko vrijeme ce nestati sama,samo vidi da nemas pre malu cirkulaciju u akvariju i da mozes laganim usisavanjem ako ti se da,drugo to na kamenu su male bijele spuzve okrugle ako sam dobro prepoznao.
Moje pitanje je,dali ti se euphylia otvori tokom dana ili ostaje ovako zatvorena stalno

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #5 u: Srpanj 03, 2017, 09:15:34 prijepodne »
Pozz i dobro dosao u morsku,prvo te muci diatoma i to je normalan proces u pocetku,kroz neko vrijeme ce nestati sama,samo vidi da nemas pre malu cirkulaciju u akvariju i da mozes laganim usisavanjem ako ti se da,drugo to na kamenu su male bijele spuzve okrugle ako sam dobro prepoznao.
Moje pitanje je,dali ti se euphylia otvori tokom dana ili ostaje ovako zatvorena stalno

Hvala :) sigurno je problem cirkulacija jer prvih mjesec dana nije bio to problem buduci da je strimica bila lagano prema pijesku usmjerena ali kada sam ubacio kralj prejaka struja joj je bila pa sam glavu morao usmjeriti prema povrsini kao što se moze vidjeti jedan dio euphilije je uvijek slabo radi jace struje zatvoren dok drugi dio se do kraja otvara tokom dana. Ne znam kako da namjestim pumpu da mi i cirkulacija bude dobra a da nije prejako za euphilju? da ju mozda prebacim na drugo mjesto ako ce s dat odljepit jer je s onim glinenim ljepilom ucvrscena za kamen...i pitanje dal ju nekako mogu maknut s podloska na kojem je dosla i namjestit ju na moj kamen a ne ovako kako sad stoji :)

Hvala na pomoci!  8)

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #6 u: Srpanj 03, 2017, 09:21:02 prijepodne »
Prvo dobrodosao u morski svijet. Zasto si se mislio da pokrenes temu pa niko ne grize ovdje zato i je ovaj forum da se pokrecu nove teme 8). Sve sta je rekao kolega Miha se slazem. Diatoma je sastavni dio svakog tanka tako da ne vodis brigu oko pijeska. Clean ekipa je uvik dobrodosla dapace nikad nije na odmet. A sta se rice euphilije mislim da ti je premalo svitla s 2 x 11 w zato su i glave na istoj smanjene. Mislim da bi tu jako dobro isao kombo 2 x 24 ati coral plus i blue plus za rasvjetu. Imas kupit konzolicu 2 x 24 w dosta jeftino tako da bi isa u tim smjeru. U svakom slucaju dobrodosa i pitaj sve sta te zanima. E i nemoj pretjerat s ribama jer vanjski filter je dobar ali skimmer za more je puno bolji tako da se ogranici s izborom ribe.

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #7 u: Srpanj 03, 2017, 09:30:37 prijepodne »
A dali da ju premjestim na neko drugo mjesto pa strimicu usmjerim niže da ima i po pijesku protoka ili? jel ju mogu skinut s ovog kamena na kojem je dosla je dosta mi je ovako ruzno? Ako nije problem predlozite neko mjesto di bi mozda bolje uvjeti za nju bili... :) 
Bude s vremenom nova rasvjeta i tunze skimer išao, zato je i napavljen malo veci overflow box da mi stane

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #8 u: Srpanj 03, 2017, 10:38:45 prijepodne »
Euphilije ne vole bas puno protoka. Moje se najbolje ponasaju na samom dnu. Ovisi ti i o svjetlu. Sta se tice protoka pogledaj da imas sturjanje po po rsini dna ako imas to je dovoljno. Vidim i po kamenu algice. Znaci imas i nekakve kolicine po4 i no3 tako da posudi od nekog ili mupi da znas koliki su to iznosi. Mjenjaj more barem svako 2 tjedna 15 % i to bi bilo to za start. Ako sam sta zaboravija netko od kolega neka nadopuni.

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #9 u: Srpanj 03, 2017, 11:05:39 prijepodne »
Da ima ih i po kamenu i po dnu, no3 mi j na 0,02 a po4 kupujem ovaj tjedan pa cu istestirat. Protok ne znam kako da sredim, pada mi na pamet kupiti jos jednu stream pumpu pa s kontrolerom da se izmjenjuju ili cu ju jednostavno premjestit.

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #10 u: Srpanj 03, 2017, 12:11:43 poslijepodne »
Nema toliko diatome koliko to izgleda,strimicu spusti malo ispod pola akvarija i malo ispravi strimicu da ne tuce bas jako u povrsinu tako ces dobiti jaci protok po dnu akvarija.Slobodno odljepis koralj od tog kamencica i stavis na svoj kamen di tebi pase,za pocetak probaj staviti euphyliu na lijevu stranu grebena napred da ne tuce jako protok vode u nju,pa bi se trebala otvoriti za koji dan cijela.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #11 u: Srpanj 04, 2017, 11:23:36 prijepodne »
Dostjepan kao prvo , dobro došao u morske vode !

Kao sto su ti prethodni već napisali diatoma je " normalna pojava " na početku !
Ali nebi  to uvjek pripisivao parametrima no3 i po4 , može biti vise uzroka a najčešći  su povećane vrijednosti  slikata ! Kakvu vodu koristiš za more ? ( pipovaca ? RO ? Destilirana / deminarilizirana ? )
   Kao sto svi kažu normalna pojava al posmatraj i po potrebi smanji silikate poslje ako ti ostane duže u tanku !
Strujanje tu ćeš se morati malo vise pozabaviti dok nadjes neki prihvatljiv kompromis ( normalna pojava kod svih )
Ja nisam ljubitelj jedne streamice jer sa njom praviš protok al teško  da ćeš dobiti pravu cirkulaciju bez da imaš mrtve kutove  ;) ali probaj ovako pa ćeš sam vidjeti .....
Cleaning Creew sto prije unutra ;)

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #12 u: Srpanj 04, 2017, 12:14:43 poslijepodne »
Dostjepan kao prvo , dobro došao u morske vode !

Kao sto su ti prethodni već napisali diatoma je " normalna pojava " na početku !
Ali nebi  to uvjek pripisivao parametrima no3 i po4 , može biti vise uzroka a najčešći  su povećane vrijednosti  slikata ! Kakvu vodu koristiš za more ? ( pipovaca ? RO ? Destilirana / deminarilizirana ? )
   Kao sto svi kažu normalna pojava al posmatraj i po potrebi smanji silikate poslje ako ti ostane duže u tanku !
Strujanje tu ćeš se morati malo vise pozabaviti dok nadjes neki prihvatljiv kompromis ( normalna pojava kod svih )
Ja nisam ljubitelj jedne streamice jer sa njom praviš protok al teško  da ćeš dobiti pravu cirkulaciju bez da imaš mrtve kutove  ;) ali probaj ovako pa ćeš sam vidjeti .....
Cleaning Creew sto prije unutra ;)


Koristim samo destiliranu/demineraliziranu vodu jer nemam RO uređaj tako da... ali budem za sljedeću izmjenu vode s posla uzeo RO vodu možda bude kaj bolje. Strimicu isto razmišljam da bi uzeo još jednu pa suprotno od ove s tajmerom da se naizmjence pale da se pojaca protok.  čime da te silikate smanjim ako su oni u pitanju? nije to valjda još jedan test za vodu?  :o -?
Cleaning crew idu ovaj tjedan unutra a sljedeći još par koralja :)

Može samo savjet kako da euphiliju odvojim od podloška na kojem je došla a da ne oštetim koralj?

Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #13 u: Srpanj 04, 2017, 12:47:29 poslijepodne »
Jednostavno,primis kamen i dno koralja i polako lomis,ne okretati,ili lagano na spoju sa ravnom kacavidom kopas ljepilo da popusti

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #14 u: Srpanj 04, 2017, 13:25:25 poslijepodne »



Koristim samo destiliranu/demineraliziranu vodu jer nemam RO uređaj tako da... ali budem za sljedeću izmjenu vode s posla uzeo RO vodu možda bude kaj bolje. Strimicu isto razmišljam da bi uzeo još jednu pa suprotno od ove s tajmerom da se naizmjence pale da se pojaca protok.  čime da te silikate smanjim ako su oni u pitanju? nije to valjda još jedan test za vodu?  :o -?
Cleaning crew idu ovaj tjedan unutra a sljedeći još par koralja :)

Može samo savjet kako da euphiliju odvojim od podloška na kojem je došla a da ne oštetim koralj?

Kao prvo zasad u početnoj fazi se nebi zamarao ni sa diatomom niti previše sa silikatima !

 
Ako se zadrže duže obavezno pored No3 / Po4 i silikate provjeriti
 

Da , nažalost ti za to treba tester ( npr salifert )

 
Destilirana / deminarlizirana voda čak i RO imaju u sebi i silikata i No3 / po4 ( u malim količinama ali imaju )


Silikati se otklanjaju sa silikat renoverom !

Silikati se nalaze u pitkoj vodi jer ih vještački stavljaju vodoopskrbljivači kako bi štitili cjevovod od korozije  i poroznosti ( za ljudsku upotrebu neproblematicno )
 Silikatske alge u kontroliranim količinama se dodaju u vodu da bi poboljšali  ukus pitke vode ( smanjili onaj bljutavi okus )

Dve pumpe dobra opcija , jedna pumpa na tajmer jako losa ( ubitačna ) varijanta i opasna po stanovnike tanka  ! !
 
Isključene streamice magično privlače ribe , rakove , kozice , puževe, .... kojise zavlače u njih i kad tajmer to automatski uključi imaš samljevene plodove mora :(

Dve pumpe bez kontrolera , modnnih  vejv mejkera , ..... rade kao urica  na tvoju litrazu a flexibilan si  sa pravcom streama   a dobices ono sto trebaš prstenastu cirkulaciju bez mrtvih kutova !
« Zadnja izmjena: Srpanj 04, 2017, 13:30:47 poslijepodne od josko »

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #15 u: Srpanj 04, 2017, 14:10:30 poslijepodne »
znači bez kontrolera da se naizmjenično pale i gase, samo ih pustit da rade konstantno?

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #16 u: Srpanj 04, 2017, 15:18:03 poslijepodne »
Ja bi na tvom mjestu uzeo dve streamice adekvatne snage bez kontrolera ! To funkcionira desetljećima u morskoj akvaristici ! Nije velika investicija , gabariti pumpi su ok za tvoj skučen prostor , nema elektronike kao mogućeg uzročnika kvarova , ..... ! Sa dobro pozicioniranim streamicama dobices ono sto trebaš !

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #17 u: Listopad 21, 2017, 13:12:51 poslijepodne »
Pomoć ekipa lud sam više s tim akvarijem -.- kako se riješiti alga u akvariju? Naime imao sam u filteru zeolit i fosfat remover i stvarale su se alge ali u manjoj količini pa mi je rečeno da maknem to jer mi dezinficira vodu previše i uništava nitrate pa da mi korlaji ne budu rasli dovoljno dobrpo pa sam ga maknuo i kroz 3 tjedna došlo je do tolko algi da to nije normalno (slika ispod). Prije 3 dana odlučio ponovno staviti fosfat remover ali ne vidim pomaka. U čemu bi bio problem? od riba imam gobija, kozicu, i nemaca i 4 koralja znaci nije populacija nesto veliko. Izmjene vode radim svaka 2 tjedna 10% s destiliranom vodom. U filteru trenutno uglenj i fosfat remover od rowe. Zadnje mjereni parametri prije tjedan dana fosfati na 0 nitrati malo iznad 0. S vremena na vrijeme dodajem +1+2+3 komponente. Dali da ih sastružem s četkicom pa da ih tako odstranim i molim boga da opet ne krenu ili akj da više radim. Odustat cu od toga jer ovo mi je užas za vidjeti  :'( :'( :'( -?

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #18 u: Listopad 21, 2017, 17:43:47 poslijepodne »
E sad stanje koje imaš je teško sad egzaktnu dijagnozu dati bez da neko spekulira !
 Dobar znak stanja u akvarijumu daju Testovi parametara vode ! Kod te količine algi NO3 i PO4 na nuli,
Vise mi Lici na grešku u mjerenju ili testove koji ne pokazuju ispravno(koji Testovi i do kad je rok upotrebe ) ! Tvoje dodavanje komponenti ponekad je odokativno ? Kako izgleda sa drugim parametrima ! Da imaš malo koralja u tanku to je mogući uzročnik jer trebaš konkurenciju algama a ne sa kemijom , ako onda već konsekventno !
 
De molim te precizno aktualno stanje , parametre izmjeri napisi šta dodaješ koju sol , koja rasvjeta i sve relevantno pa se nadje neko sa idejom ( prdpostavljam da si  AF korisnik  a tu ne poznajem komponente )

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #19 u: Listopad 21, 2017, 18:46:11 poslijepodne »
A da mozda nisat ne dodajes u akvarij osim redovitih tjednih izmjena mora? Pa da vidis kroz nekih mjesec dana mozda se stanje popravi.

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #20 u: Listopad 21, 2017, 19:01:51 poslijepodne »
Prestao sam ovaj tjedan dodavat elemente i ubacio ponovno fosfat remover. Danas sam četkicom očistio komplet akvarij od alga, kolko se dalo skinut i izmjenio 20% vode buduci da puno prćkanja bilo. Budem izmjerio parametre jer neki testovi su mi na poslu zbog drugog akvarija pa napišem kako stvari stoje. Testovi su ugl salifertovi a sol je od aquaforesta reef salt, također i elementi i ugljen od njega dok je fosfat remover od rowe novi pa budem vidio kako se sad bude on ponašao. Sumnjam da je do testova jer su koliko se sjecam svi imali rok 2018. i 2019. godina. Elemente sam dodavao prvih tjedan dana po 3ml od svakog zatim tjedan dana 10ml od svakog pa kad su mi elementi dosegnuli max razinu koja se preporuca tada sam prekinuo doziranje. AF proizvode koristim jer su mi u zg oni najdostupniji (ako imate neke druge preporuke napišite pa budem s njima kasnije probao). rasvijeta je blau marine 18w ali 2 komada i svijetli 8h na dan, na 70l mislim da je dovoljno makar razmišljam o nekoj drugoj rasvijeti jer nisam prezadovoljan time...

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #21 u: Listopad 21, 2017, 19:09:40 poslijepodne »
zakaj reef salt? ja koristim od AF sea salt

mozda ti je vec sa ovom soli svega previse unutra a jos dodajes i dodatne komponente

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #22 u: Listopad 21, 2017, 19:25:08 poslijepodne »
5.4 si startao?  To ti je skroz normalno u novom tanku, proci ce s vremenom samo parametre drzi u granicama i sve 5

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #23 u: Listopad 21, 2017, 19:41:22 poslijepodne »
pa parametri su mi čak jedno vrijeme bili i ispod min granice (kalcij i magnezij) zato sam dodavao +1+2+3... da na sea salt priješem ili neku drugu sol? može neki drugi proizvođać da probam s time za kojeg zante da valja... da 5.4. startan i sve bilo ok do prije jedno mj dana kad krenule jako alge

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: moja morska oaza
« Odgovori #24 u: Listopad 21, 2017, 19:45:08 poslijepodne »
Hmmm , da li je normalno da ovako izgleda nakon 6 ipo mjeseci ? Mora svako sam znati sam ! Meni nije !
Sustipan izmjeri parametre i postavi !
 koristiš AF produkte pa posjeti njihov sajt ili grupu i vidi kako ljudima izgledaju tankovi nakon pola godine !
Danas sa današnjim visokokvalitetnim produktima i snadbijevanjem potrošenih i iznošenjem nepotrebnih kroz zamjenu vode  nije problem da svi koralji dobijaju šta im je potrebno ! Sva ta nepotrebna čekanja ne pospješuju niti biologiju niti mikrofaunu čak samo daju algama povoljne uslove da se razviju ! Nisam ja protiv fosfat removera i ostale kemije al De daj tvojim algama  konkurenciju kako bi se etablirala zdrava biologija ! Ako nemaš mogućnosti da stavljaš koralje( dostupnost , lova  ,...) stavi makro alge ima Lijepih i dekorativnih pa ćeš vidjeti kako priroda pravi čuda !
 Mislim da ti je malo svjetla probaj dodati