Ožujak 29, 2024, 00:23:27 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Dobar dan!  (Posjeta: 1709 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lozinjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 214
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Dobar dan!
« u: Rujan 26, 2012, 01:11:48 prijepodne »
Ovako, zadnjih par mjeseci se bavim akvaristikom i spletom okolnosti ostao mi je jedan akvarij od 30l. Bio sam
u pet centru danas i naletio na nekakvog vodenjaka koji mi se jako svidio. Evo dosao sam doma, malo surfo po netu i po ovom forumu i malo se rastužio. Zar stvarno ne postoji niti jedna vrsta za početnike koja ne zahtijeva posebno nisku temperaturu vode i zraka jer koliko sam shvatio ventilatori za drzanje vodozemaca nisu niti malo jeftini. U akvariju imam filter, grijac (koji mi vjerojatno nece trebati), kamenje, malo rogolista. Nisam pri velikim novcima ovih dana, da zaboravim vodenjake?

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Dobar dan!
« Odgovori #1 u: Rujan 26, 2012, 08:05:53 prijepodne »
Pozdrav,

ako zelis najbolje za zivotinje koje bi drzao onda im treba sloziti pouzdan sistem hlađenja, jer svi vodenjaci preferiraju hladniju vodu nego sto klasican akvarij pruza. Chilleri za akvarije su jako skupi, međutim postoje i druge metode hlađenja koje mozes izvesti relativno jeftino. Npr. nabavis jeftini prijenosni (putni) hladnjak, u njega smotas cijev koja oba kraja ima u akvariju. Na jedan kraj cijevi se spoji pumpa koja gura vodu u hladnjak na hlađenje. Ako sve dobro izoliras mozda bi cak bilo dovoljno jednom dnevno obnavljati led u prijenosnom hladnjaku, ljeti naravno i vise puta. Pumpa se spoji na termostat tako da se hladi po potrebi. Na forumima posvecenim vodozemcima sam viđao svakakve inovativne ideje koje iznenađujuce dobro funkcioniraju.

Samo akvarij zapremnine 30l je jako malen, pogotovo kada ga djelomicno punis. Vodenjaci vole visoku kvalitetu vode, a to je jako tesko postici i redovito odrzavati kod tako male kolicine, pogotovo ako uzmes u obzir da se oni hrane mesnatom hranom koja dosta maze vodu.
Ta zapremnina ti je dosta dobra za drzanje africkih patuljastih zaba (Hymenochirus boettgeri) koje također mozes naci po pet shopovima. Njima treba 24-25 stupnjeva tako da nema problema s hlađenjem.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Lozinjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 214
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Dobar dan!
« Odgovori #2 u: Rujan 26, 2012, 17:38:13 poslijepodne »
Hmmm da mislim da cu zaboraviti na vodenjake, bar za sada. Nisam u sjajnoj situaciji s novcima, a ni sa vremenom. Definitvno nisam ni za opciju tlacenja zivotinjice u neadekvatnim uvijetima. Izgleda da cu morati pricekati bolja vremena. Steta, stvarno mi se svidjaju.
No hvala vam na savjetima, puno ste mi pomogli, pozdrav